Specjalista SEO
Pillar Pages jest czymś kluczowym, w przypadku optymalizacji stron pod kątem wyszukiwarek (SEO). Opierając się na wynikach setek projektów prowadzonych przez mój zespół w wielu krajach, mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że Pillar Page to sprawdzona strategia w SEO, gwarantująca pewne wyniki. Opiera się na tworzeniu tematycznych klastrów treści na stronie internetowej. Są one połączone semantycznie, znaczeniowo. Relacje pomiędzy nimi realizujemy przez linkowanie wewnętrzne. Twórcami tej strategii są specjaliści z HubSpot.
Strategia pillar pages (stron filarowych) to podejście stosowane w content marketingu, które koncentruje się na tworzeniu kompleksowych, wszechstronnych i wartościowych treści, które stanowią centralny filar dla danego tematu lub dziedziny. Poniżej przedstawiam najważniejsze elementy strategii pillar pages:
Ważne jest, aby strategia pillar pages była integralną częścią Twojego ogólnego planu content marketingowego i była zgodna z celami Twojej marki oraz potrzebami Twojej grupy docelowej. Regularnie monitoruj wyniki, analizuj dane i dostosowuj swoje działania, aby osiągnąć optymalne rezultaty.
Najlepszym przykładem na skuteczne stosowanie strategii Pillar Page jest strona Wikipedii.
Wikipedia jest najlepszym przykładem na to, jak stosować linkowanie wewnętrzne i strategię pillar Pages. Każda istotna fraza, posiada dedykowaną stronę z dedykowaną treścią, linkuje wskazany adres, w każdym fragmencie tekstu, w którym użyte jest a fraza.
Czy kiedykolwiek słyszałeś termin “Topic Clusters” i zastanawiałeś się, co on oznacza? Klastry tematyczne to grupy podstron, które powiązane są tematycznie. Są one często podstawą do tworzenia struktury witryny, podobnie jak Pillar Page. Klastry tematyczne są również używane do optymalizacji SEO. Każdy klaster to grupa filar plus pod filary, połączonych poprzez linkowanie wewnętrzne i tworzące swoistą hierarchię treści.
Tworzenie klastrów tematycznych jest świetnym rozwiązaniem, ponieważ zachęca twórców treści do wyboru szerokich tematów istotnych dla ich odbiorców, a następnie tworzenia treści w ramach każdego klastra wyczerpując w ten sposób temat.
Klastry tematyczne pomagają większej liczbie stron windować się na większą liczbę fraz w organicznych wynikach wyszukiwarki. Dzięki temu użytkownicy otrzymują treści o lepszym dopasowaniu do ich zapytań.
Proces budowania struktury treści oraz powiązań w klastrach tematycznych składa się z pięciu etapów.
Proces wyboru pillar page w strategii pillar page obejmuje kilka kroków, które pomogą Ci zidentyfikować odpowiedni temat filarowy dla Twojej marki i grupy docelowej. Oto ogólny proces wyboru pillar page:
Pamiętaj, że wybór tematu filarowego powinien być odpowiednio przemyślany i oparty na badaniach oraz analizie. Wymaga to również ciągłej aktualizacji i dostosowywania wraz z rozwojem Twojej marki i zmieniającymi się potrzebami grupy docelowej.
Najlepszym sposobem na zrozumienie tego, jak zbudować Pillar Page jest przejście krok po kroku procesu wskazanego powyżej.
Zajmijmy się tematem Audyt SEO. W pierwszym kroku zbieram frazy, które powiązane są z danym wyrażeniem. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule na temat analizy słów kluczowych.
Korzystając z różnych narzędzi do analizy słów kluczowych, przygotowujemy nieuporządkowaną listę tak jak na poniższym obrazku.
Warto pamiętać o różnego rodzaju wariacjach słów w naszej analizie. Mamy powiązane słowa kluczowe i pytania.
Nasza docelowa lista jest teraz rozbudowana o blisko powiązane słowa. Dodatkowo warto pamiętać o zbliżonych powiązaniach jak audyt UX, audyt SXO i innych.
Korzystając z różnych narzędzi lub z własnej, ludzkiej analizy dodajemy intencje do wybranych fraz.
Dzięki intencjom mamy możliwość sortowania słów ze względu na ich bliskość do etapu “Zakup” w lejku sprzedażowym. W naszym przykładzie mamy dwa typy C – komercyjne i I – informacyjne. Pokrywają one nam dw etapy lejka Consideration i Purchase. Poniżej zobrazowałem wynik dla gałęzi “audyt sklepu internetowego”.
Zwróćcie uwagę na to, że dodałem nadrzędny filar, klaster tematyczny bardziej ogólny, czyli “SEO”.
Na tym etapie następuje najbardziej pracochłonna część projektu i każdego Audytu SEO jaki robimy.
Każdy główny filar musimy skategoryzować i pogrupować w spójne struktury, które zamienią się na konkretne treści, a co za tym idzie konkretne URL i powiązania między nimi. Poniżej przykład jednej gałęzi odchodzącej od słow SEO, przez Audyt SEO i Audyt Sklepu. Poniżej zebrałem tylko słowa kluczowe, które są reprezentatywne dla klastra tematycznego.
Na koniec ćwiczenie wykonujemy dla wszystkich gałęzi, jakie mają sens z perspektywy biznesowej. W efekcie otrzymujemy strukturę odwróconego drzewa lub korzenia rozwidlającego się pod ziemią.
Korzystając z doświadczenia, powiem, że wielu specjalistów SEO, nawet ekspertów nie rozumie tej struktury. Przyczyna tkwi w poziomie skomplikowania, jaka może przyjąć pełne drzewo w Pillar Pages. Ta struktura może się składać z setek, a nawet tysięcy rozgałęzień podobnych do tych z powyższego obrazka. Koszt czasowy na przygotowanie jest wysoki i w głównej mierze zależy od kompetencji w dziedzinie SEO, jak i znajomością analizowanego tematu.
Bez wiedzy merytorycznej i wiedzy SEO nie ma możliwości zbudowania struktury, która będzie miała sens i będzie promowana przez Google.
Korzyści wynikające z zastosowania filarów to m.in.
Pillar Page to strona zwarta tematycznie, tworząca wyczerpującą odpowiedź na kluczowe zapytanie o wysokiej ilości zapytań w wyszukiwarce. Strona filarowa jest połączona linkowaniem wewnętrznym z innymi stronami filarowymi przez linkowanie wewnętrzne. W domenie może być tylko jedna strona filarowa powiązana ze słowem kluczowym lub ich grupą.
Klaster tematyczny to grupa stron filarowych powiązanych tematycznie. Jest bardzo trudno określić granice klastra tematycznego. Posługując się nomenklaturą matematyczną, klaster to zbiór wektorów (adres URL i przypisane do niego słowa kluczowe) Jeden wektor może być w kilku tematach.
Strategia treści to planowanie i tworzenie treści, która wzmacnia markę i wspiera cele biznesowe. Strategia treści polega na odpowiednim określeniu celu docelowego twojej firmy, ustaleniu grupy docelowej, a także przygotowaniu formatów treści, które są odpowiednie dla Twojej grupy odbiorców.
->-> Stworzenie skutecznej strony-filarowej wymaga odpowiedniego planowania. Oto kroki, które musisz wykonać:
-> Określenie tematu: Zdecyduj, jakiego rodzaju informacje mają zostać przedstawione na stronie i jaki powinien być jej cel.
-> Gromadzenie informacji: Sprawdź istniejące treści na swojej stronie internetowej, aby sprawdzić, czy nie ma już informacji o tym temacie. Jeśli tak, połącz te treści razem, aby uformować strukturę pillar page.
-> Tworzenie struktury witryny: Utwórz listy głównych punktów w artykule lub zaplanuj linkowanie wewnętrzne na Twojej stronie internetowej.
-> Dodawanie szczegółów: Przygotuj treści odpowiadające tematowi i dołącz je do strony podstawowej. Pamiętaj o utrzymaniu aktualności swoich treści
Publikowanie Strony Słupa: Po dodaniu treści i skoordynowaniu wszystkich elementów publikuj stronę słupa zgodnie z planem marketingowym Twojej firmy.
18 lat doświadczeń przekonało mnie i mój zespół do korzystania z tej strategii. Pillar Page bardzo dobrze sprawdza się w wielu typach stron. Począwszy od sklepów, portali po strony wizytówki.
Artykuł uaktualniony 45 sekund
1 Comment
Świetny artykuł 🙂 Im bardziej przemyślimy architekturę treści, tym mniejsze ryzyko kanibalizacji i większa szansa na wygenerowanie wartościowego ruchu.