Sposoby optymalizacji Wyniku Jakości(quality score) w Google Ads

Sposoby optymalizacji Wyniku Jakości(quality score) w Google Ads

Sposoby optymalizacji Wyniku Jakości(quality score) w Google Ads

Sposoby optymalizacji Wyniku Jakości(quality score) w Google Ads

Oceń Nas post

Wynik Jakości(quality score) słów kluczowych jest to parametr, który ma istotny wpływ na efektywność naszej kampanii reklamowej w Google Ads. Moje doświadczenie pokazuje, że nie ma prostej reguły, która jasno wskazywałaby jak praktycznie rozwiązać problem niskiego współczynnika jakości.

Dlaczego wynik jakości Google Ads jest tak ważny?

Google udało się utrzymać tak dominujący udział w rynku w zakresie wyszukiwania, w dużej mierze dzięki jego zaangażowaniu w dostarczanie spójnych i trafnych wyników wyszukiwania. Jeśli chodzi o reklamę, oznacza to równowagę pomiędzy zachęcaniem jak największej liczby reklamodawców do licytowania dużej ilości słów kluczowych przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu zadowolenia użytkowników z serwowanych wyników.

Wyższy Wynik Jakości jest ważny, ponieważ ma ogromny wpływ na koszty kliknięć wyświetlanych reklam, a także pozycję reklamy co ma wpływ na potencjał ruchu.

Jeśli dwóch reklamodawców rywalizuje o kliknięcia tego samego słowa kluczowego, reklamodawca z wyższym Wynikiem Jakości zwykle będzie mieć wyższą pozycję w rankingu, gdy stawki będą takie same. Reklamodawca o gorszym Wyniku Jakości będzie musiał licytować więcej, aby utrzymać wysoką pozycję w wynikach.

infografika sposoby optymalizacji wyniku jakosciquality score w google ads
Optymalizacja quality score

Jakie czynniki maja wpływ na Współczynnik Jakości(quality score)?

Istnieje wiele czynników które maja pośredni lub bezpośredni wpły na jakość wyników w Google Ads:

  • Dopasowanie i jakość strony docelowej
  • Wskaźnik klikalności Twoich reklam, CTR
  • Historia konta
  • Trafność i dopasowanie tekstu reklamy
  • Trafność słów kluczowych
  • Podobnie jak w SEO i organicznego algorytmu, tak i w przypadku współczynnika jakości spoza Google nikt w 100% nie wie, który z wymienionych czynników jest najważniejszy lub ma największą wagę w algorytmie. Pozostaje nam testowanie i jeszcze raz testowanie.

Jak więc zwiększyć wynik Jakości(quality score)?

W tym artykule postaram się wyjaśnić jak optymalizować Wynik Jakości pod kątem wymienionych czynników. Poniżej znajdziecie wypróbowane i przetestowane metody podnoszenia wartości Wyniku Jakości. Niniejszy przewodnik obejmie następujące obszary:

Optymalizacja stron docelowych

Optymalizacja strony docelowej polega na dopasowaniu jej do ścieżki jaka użytkownik przebywa od momentu zobaczenia reklamy do realizacji zamierzonego celu. Wszelkie nieścisłości jakie pojawią się na stronie mogą bezwzględnie zmniejszyć szanse na dobry wynik jakości.

Jeśli użytkownik szuka strony, na której chciałby porównać koszty ubezpieczenia OC powinien takie porównanie na stronie docelowej otrzymać.

Wyższy współczynnik jakości otrzymamy jeśli na naszej stronie docelowej rzeczywiście otrzymamy, porównanie wielu ofert na ubezpieczenie OC.

Jeśli strona docelowa pokazuje użytkownikom dokładnie to, czego szukają, możemy spodziewać się pozytywnego Wyniku Jakości. Jeśli strona docelowa nie jest dopasowana do zapytania i nie realizuje potrzeb użytkowników wyniki z dużym prawdopodobieństwem nie będzie zadowalający.

Dobrą praktyką jest unikanie stron docelowych, które są zbyt ogólne dla konkretnych, szczegółowych zapytań.

Poprawienie czasu ładowania strony docelowej również może mieć pozytywny wpływ. Warto więc jest poprawić czas ładowania optymalnie do 3 sekund maksymalnie. Warto dla porównania sprawdzić jak ten parametr wygląda u naszych konkurentów.

Optymalizuj swoje reklamy

Możesz także zwiększyć Wynik Jakości, poprawiając współczynnik klikalności reklam. Kluczowa jest tutaj konsekwentna i statystycznie istotna strategia testowania reklam. Zawsze należy testować co najmniej 3 reklamy dla każdej grupy reklam. Zmiany tekstów powinny być regularne. Decyzje powinny być podejmowane na podstawie istotnych wartości wyświetleń i kliknięć.

Wysoki współczynnik klikalności jest ważny, ale musi być naturalny i nie może być sztucznie zwiększany przez bardzo chwytliwe teksty. Pamiętaj, że strona docelowa jest również ważnym czynnikiem. I treść reklam zbyt optymistycznych obiecujących złote góry bez pokrycia na stronie docelowej wpłynie negatywnie na współczynnik jakości.

Google zachęca do korzystania ze automatycznych ustawień, do nadawania priorytetu reklamom o największej skuteczności. Może to działać skutecznie, ale ja rekomenduję sprawdzenie, czy rzeczywiści odrzucone przez automat reklamy są tak słabe.

Sprawdź czy reklamy i słowa kluczowe są dopasowane.

Odpowiednie dopasowanie reklamy i słowa kluczowego opiera się na tym by dane słowo kluczowe miało odpowiednie dopasowanie i występowało na stronie docelowej.

Poniżej podaję przykład dla słowa kluczowego “tanie OC 2019”

Słowo kluczoweNagłówekTrafność
Ubezpieczenie OC
(dopasowanie dokładne)
Ubezpieczenia OCŚrednia
“Tanie ubezpieczenie OC”Tanie ubezpieczeniaDobre,
ale niepełne
“Ubezpieczenia OC 2019”Ubezpieczenia OC 2019Dobre,
ale niepełne
UbezpieczenieUbezpieczenia OC 2019Słaba
“Tanie ubezpieczanie OC”Tanie ubezpieczenia OC 2019Bardzo Dobra

Po analizie powyższego przykładu nasuwa się wniosek, że im więcej słów kluczowych i reklam odpowiada konkretnemu zapytaniu użytkownika, tym większe prawdopodobieństwo, że Google nagrodzi nas wysokim CTR i lepszym Wynikiem Jakości.

Zastosowanie tego typu strategii budowy kampanii, gdzie mamy wiele reklam i wiele słów kluczowych może nie być możliwym do zastosowania. Nie mniej moja rekomendacja jest taka by do tego dążyć. W przypadku kampanii e-commerce gdzie mamy kilkadziesiąt tysięcy produktów zalecana jest automatyzacja procesu.

Kilka trików:

  • Spróbuj użyć dynamicznego wstawiania słów kluczowych, aby nagłówek automatycznie dopasowywał się do słów kluczowych
  • Sprawdź raporty dotyczące wyszukiwanych haseł i nadaj priorytety słowom kluczowym większą ilością zapytań i przygotuj dedykowane ręczne treści reklam
  • Ponownie, upewnij się, że strona docelowa jest również dopasowana, jak to tylko możliwe.

Zadbaj o historię konta

Google nagradza reklamodawców, którzy dbają od początku o jakość swoich kampanii. Spójne i przejrzyste kampanie, grupy kampanii oraz dopasowane do nie słowa kluczowe, strony docelowe oraz treści reklam gwarantują po roku czasu dodatkowe bonusy do wyniku jakości.

Nawet jeśli rozpoczynacie od słabych jakościowo kampanii, warto je optymalizować. Jeśli wasze umiejętności będą rosły oraz średnie wyniki jakości będą rosły będzie to miało dobry wpływ na “Quality Score”

Dbaj o sensowną strukturę kampanii

Twoje kampanie powinny zawierać wiele, sprecyzowanych grup reklam. Postaraj się, aby każda grupa reklam była jak najbardziej konkretna – dzięki temu zwiększysz trafność między zapytaniem a reklamami.

infografika sposoby optymalizacji wyniku jakosci 2
Schemat struktury konta Google Ads

Grupy reklam powinny zawierać słowa, które są jednoznaczne i mające to samo znaczenie. Nawet w przypadku gdy wydaje nam się że słowa są podobne i maja podobne znaczenie warto je rozdzielić i przypisać do oddzielnych grup.

Dobrze zorganizowane konto może poprawić Wynik Jakości i zwiększyć współczynniki klikalności, ponieważ Twoje reklamy będą dobrze dopasowane do słów przypisanych do tych reklam.

Polecane narzędzia

Źródła

https://www.wordstream.com/blog/ws/2017/05/02/adwords-account-structure-guide

Artykuł uaktualniony 2 lata

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *