Linkowanie wewnętrzne w SEO

linkowanie wewnetrzne w seo min
4.5/5 - (2 ocen)

Co to jest linkowanie wewnętrzne – definicja

Linkowanie wewnętrzne jest kluczowym elementem optymalizacji strony internetowej i strategii SEO. Często bywa pomijane, źle wykonane lub lekceważone. Linki wewnętrzne pomagają zwiększyć widoczność w wynikach Google. Dzięki Linkom wewnętrznym możemy pokazać Google, jak skonstruowana jest nasza strona i jak może czytać klastry tematyczne. Linki wewnętrzne zapewniają odwiedzającym lepszą nawigację po Twojej stronie, umożliwiając im dostęp do większej ilości treści powiązanej tematycznie.

Nie wiesz czy Twoje linkowanie wewnętrzne jest poprawne napisz!

Może to prowadzić do zwiększenia zaangażowania na stronie i wydłużenia czasu spędzanego na niej! Do linkowania wewnętrznego należy podejść strategicznie, aby uzyskać maksymalne korzyści. Jest wiele narzędzi automatyzujących ten proces. Linkowanie wewnętrzne nie musi być trudne, jeśli wykorzystasz odpowiednie strategie i narzędzia!

Linkowanie wewnętrzne co to jest?

Linki wewnętrzne to świetny sposób, by uczynić twoją stronę internetową łatwą w nawigacji i atrakcyjną pod względem łatwości znajdowania informacji.

Wikipedia linki wewnętrzne
Wikipedia linkowanie wewnętrzne w praktyce

Czym są linki wewnętrzne? To linki, które kierują czytelników z jednej strony Twojej witryny na inną stronę Twojej witryny. Niezależnie od tego, czy są to linki ze strony głównej, menu, kanału postów, czy z samej treści, linki wewnętrzne pozwalają zarówno użytkownikom, jak i wyszukiwarkom na szybkie i łatwe znalezienie poszukiwanych treści.

Stosując linki kontekstowe w pomocnych treściach, możesz pomóc czytelnikom lepiej zrozumieć powiązane tematy, które ich interesują. Ponadto dodanie dodatkowych linków wewnętrznych sprawia, że strony wydają się bardziej znaczące w oczach wyszukiwarek. Innymi słowy, jeśli zastosujesz właściwą strategię SEO i odpowiednio rozłożysz linki wewnętrzne na swojej stronie, to w rezultacie otrzymasz większą widoczność w Wynikach Google, SERP!

Linkowanie wewnętrzne strony a linki zewnętrzne

Linki wewnętrzne są istotną częścią struktury twojej strony internetowej i integralną częścią SEO. Linki wewnętrzne działają jak mini ścieżki lub drogi pomiędzy różnymi stronami i wpisami w Twojej witrynie. Umieszczając linki wewnętrzne, pomagasz nadać kontekst treści, pozwalasz czytelnikom łatwo odkrywać kolejne części Twojej strony i zwiększasz szanse na znalezienie jej przez osoby wyszukujące w wyszukiwarkach.

Linki zewnętrzne są niezbędne do poprawy SEO i pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Jeśli chcesz zdobyć więcej linków zewnętrznych prowadzących do twojej strony pracuj nad “lepkością” swoich treści. Linki wewnętrzne powinny by skorelowane z linkami zewnętrznymi i tematyką treści zarówno on-site i off-site.

Czy odpowiednie linkowanie wewnętrzne jest ważne dla algorytmu Google?

Linkowanie wewnętrzne jest dla Google i innych wyszukiwarek czynnikiem niezbędnym do analizowania treści i odpowiedniego umieszczania ich w wynikach wyszukiwania. Kiedy post lub strona otrzymuje wiele linków, jest to sygnał, że musi to być ważny lub wartościowy artykuł. Dotyczy to nie tylko linków zewnętrznych, ale także wewnętrznych.

Jako właściciel strony masz pełną kontrolę nad swoim systemem linków wewnętrznych. Używając odpowiednich linków wewnętrznych, doprowadzisz zarówno odwiedzających, jak i Google do najważniejszych stron.

Linki wewnętrzne pozwalają podzielić treści na pillary pages, klastry tematyczne. Dzięki temu Google jest w stanie lepiej rozumieć połączone treści jako bloki tematyczne.

Jak zrobić linkowanie wewnętrzne – Pillar Pages i segmentacja treści

Linki wewnętrzne to świetny sposób na wyjaśnienie relacji między różnymi elementami treści w Twojej witrynie. Kiedy dodajesz linki wewnętrzne do swoich stron, Google może wykorzystać informacje zawarte w tych linkach do poruszania się po Twojej witrynie. Dzięki tym linkom Google może łatwo przeszukiwać i rozumieć, jak różne treści są ze sobą powiązane, co pomaga zidentyfikować tematy i zagadnienia, na które powinien zwrócić uwagę.

Pillar Pages i sementacja treści a linkowanie wewnętrzne
Pillar Pages i segmentacja treści a linkowanie wewnętrzne

Linkowanie wewnętrzne pomaga stworzyć wzajemnie powiązaną sieć informacji, która jest łatwa do przyswojenia przez wyszukiwarki. Tak więc linki wewnętrzne nie tylko ułatwiają ludziom i odwiedzającym bezpieczne poruszanie się po stronach i postach w Twojej witrynie, ale także dają Google niezbędny kontekst potrzebny do zrozumienia, co reprezentują poszczególne fragmenty treści. Dodanie linków wewnętrznych to jeden z najprostszych sposobów na szybkie wzrosty!

Kiedy już zrozumiesz, że linki na stronie internetowej przyczyniają się do zwiększenia wartości przypisywanych do poszczególnych adresów URL, Będziesz aktywnie pozyskiwał skorelowane linki zewnętrzne z linkami wewnętrznymi.

Linkowanie nowych wpisów na blogu lub treści na stronie głównej ułatwia Google znalezienie i szybkie uszeregowanie treści. Linki te mają również większą wartość niż gdyby były linkowane ze strony kategorii. Strategiczne linkowanie treści pozwala na rozdzielenie wartości linków pomiędzy wszystkie linki na danej stronie, dzięki czemu każdy z nich ma maksymalny wpływ na przekazanie mocy. Mądre linkowanie może pomóc twoim treściom szybciej zostać zauważonym przez Google i zapewnić im większą widoczność w krótszym czasie.

Ważne jest, byś rozsądnie planował linkowanie i łączył treści, które rzeczywiści są ze sobą skorelowane tematycznie i wzajemnie się uzupełniają.

Linkowanie wewnętrzne SEO strategia

Stworzenie strategii linkowania wewnętrznego to świetny sposób, by znacznie wzmocnić widoczność w wynikach organicznych. Określenie znaczenia stron, ich wzajemnych powiązań i wartości każdej z nich to kluczowe zadanie do wykonania. Aby rozpocząć pracę nad strategią linkowania wewnętrznego, należy pamiętać o kilku rzeczach. Przyjacielska rada? Upewnij się, że Twoje linki są pomocne i proste – nie są ukryte ani zbyt długie!

Dokładnie przeanalizuj zawartość każdej strony i zamieść na niej strategiczne linki; to pomoże zapewnić płynność struktury i przepływu użytkowników Twojej witryny. Stworzenie strategii linkowania wewnętrznego wymaga czasu, ale korzyści z niej płynące są nieocenione. Warto podjąć ten wysiłek!

Ustal kluczowe kierunki strategii linkowania wewnętrznego

Ustalenie tego, co w ramach strategii linkowania wewnętrznego chcemy wyeksponować w strukturze naszych streści to pierwszy krok. Ustawienie Filarów i pod filarów to pierwszy krok analizy wynikającej z analizy słów kluczowych.

Nie tylko informują one relacjach znaczeniowych między stronami, ale także właściwe wykorzystanie linków wewnętrznych sprawia, że Google rozumie znaczenie, związek i wartość każdej strony w Twojej witrynie.

Aby stworzyć własną strategię linkowania wewnętrznego, należy wziąć pod uwagę pewne rzeczy, takie jak odpowiednie treści, które chcesz połączyć, oraz to, jaki powinien być ton (Tone of Voice) twojej strony. Dodatkowo weź pod uwagę rozmieszczenie linków wewnętrznych, aby były jak najbardziej widoczne i przyjazne dla użytkownika. Stworzenie strategii linkowania wewnętrznego może być czasochłonne, ale na dłuższą metę opłaci się, jeśli chodzi o pozycję twojej strony w wynikach wyszukiwania.

Wybierz Filary – Linkowanie wewnętrzne

Podjęcie decyzji o tym, jakie treści są najważniejsze, może wydawać się trudne, ale jest wykonalne. Kiedy już to ustalisz, linkowanie do tych treści w różnych powiązanych tematycznie miejscach potwierdzi te ustalenia Google.

Zbudowane w ten sposób filary, zwane inaczej segmentami, staną się podstawą do oceny i kwalifikowania treści do poszczególnych segmentów.

Umieść linki wewnętrzne w relewantnym kontekście, linki kontekstowe

Dodawanie linków kontekstowych między artykułami to świetny sposób na pokazanie Google’owi i czytelnikom, że treści są ze sobą powiązane. Możesz umieścić linki w środku tekstu lub dodać kilka na końcu.

Takie postępowanie pomoże Ci również wyznaczyć pewne strony jako filary – naprawdę obszerne posty na dany temat – które będziesz mógł następnie linkować ze wszystkich innych powiązanych tematycznie stron. Pamiętaj, żeby linkować również ze strony filarowej zwrotnie do linkujących ją stron! Dzięki temu zarówno odwiedzający Twoją witrynę, jak i Google będą mogli lepiej zrozumieć, jak wszystko jest ze sobą powiązane.

Zachowaj hierarchię treści w linkowaniu wewnętrznym

Łączenie hierarchicznych stron na twojej witrynie może zapewnić bardziej zorganizowane i przyjazną dla użytkownika strukturę. Połącz strony podrzędne ze stronami nadrzędnymi i pamiętaj, by połączyć także rodzeństwo (powiązane filarem nadrzędnym) między nimi. Łączenie ich ze sobą ma sens, więc nie zapomnij stworzyć takich relacji na swojej stronie!

Nie zapominaj o linkach nawigacyjnych

Dodawanie linków nawigacyjnych do witryny jest łatwe i może przynieść Ci ogromne korzyści w dłuższej perspektywie. Spróbuj je dodać, pamiętając najpierw o najważniejszych postach lub stronach, aby nadać im autorytatywny charakter. Wykorzystuj linki ze strony głównej lub górnego menu nawigacyjnego do podkreślania istotności poszczególnych filarów, wzmacniając ich znaczenie i wagę.

Wzmacniaj linkami wewnętrznymi nowe posty

Dodawanie linków do najnowszych postów to świetny sposób na zapewnienie szybkiej indeksacji i szybkiego umiejscowienia tych artykułów w strukturze treści. Upewnij się, że powiązane treści linkują się wzajemnie.

Przeglądanie starszych postów w celu znalezienia miejsc dla linków wewnętrznych może zająć więcej czasu, ale w ogólnym rozrachunku jest to bardzo opłacalne. Dodaj linki do najnowszych treści z powiązanych z nimi starszych treści i obserwuj, jak Twoja strona błyskawicznie zyskuje na widoczności!

Zapamiętaj!

Przy linkowaniu wewnętrznym, czyli tworzeniu linków między różnymi stronami na Twojej własnej witrynie, istnieje kilka najważniejszych parametrów, o których warto pamiętać:

 1. Relevancy (Związność): Linki wewnętrzne powinny być związane z treścią, do której prowadzą. Powinny tworzyć logiczne połączenia między stronami, aby użytkownicy mogli łatwo przechodzić między powiązanymi tematami. Linkowanie wewnętrzne pomaga także wyszukiwarkom zrozumieć strukturę i hierarchię Twojej witryny.
 2. Anchor Text (Tekst kotwicy): Tekst kotwicy to klikalny tekst, który zawiera link. Ważne jest, aby używać tekstu kotwicy, który dokładnie opisuje zawartość strony docelowej. Unikaj używania ogólnych słów lub “kliknij tutaj” jako tekstów kotwic. Staraj się stosować zrozumiałe, opisowe frazy kluczowe.
 3. Liczba linków na stronie: Nie przeciążaj swoich stron linkami wewnętrznymi. Staraj się utrzymać ich umiarkowaną ilość, aby uniknąć zamieszania dla użytkowników i przeciążenia dla wyszukiwarek. Wybieraj najważniejsze i najbardziej wartościowe linki do wewnętrznego linkowania.
 4. Hierarchia strony: Wykorzystaj hierarchię stron w celu zbudowania logicznej struktury linków wewnętrznych. Wykorzystaj linki z menu nawigacyjnego lub stopki, aby ułatwić użytkownikom nawigację po witrynie i dotarcie do kluczowych sekcji.
 5. Użyteczność dla użytkowników: Linkowanie wewnętrzne powinno być ukierunkowane na poprawę doświadczenia użytkownika. Pamiętaj o tym, aby linki były intuicyjne i łatwe do znalezienia. Sprawdź, czy linki są poprawnie działające i przekierowują użytkowników do właściwych stron.
 6. Regularne aktualizacje: Przy rozbudowującej się witrynie pamiętaj o regularnym aktualizowaniu linków wewnętrznych. Kontroluj, czy wszystkie linki nadal działają poprawnie i czy są one wciąż związane z odpowiednimi stronami.

Przy linkowaniu wewnętrznym ważne jest zachowanie równowagi między użytecznością dla użytkowników a optymalizacją dla wyszukiwarek. Linkowanie wewnętrzne jest ważnym elementem SEO i pomaga zarówno w nawigacji po stronie, jak i w indeksowaniu przez wyszukiwarki.

FAQ

 1. Czy linkowanie wewnętrzne wpłynie na pozycję witryny w Google?

  Linkowanie wewnętrzne może mieć ogromny wpływ na ranking twojej strony w wyszukiwarkach takich jak Google. Linkowanie wewnętrzne ma ogromny wpływ na doświadczenie użytkowników. Ułatwia im przechodzenie z jednej wewnętrznej strony na drugą, zachęcając do większego zaangażowania. Dzięki linkom wewnętrznym Google łączy treści w segmenty i ma łatwiejszą drogę pomiędzy poszczególnymi częściami strony.

 2. Jak sprawdzić linki wewnętrzne?

  Linkowanie wewnętrzne sprawdzamy narzędziami SEO które analizują stronę podobnie jak to robi Google i jego boty. Dzięki takim narzędziom jak ScreamingFrog szybko i przyjemnie przeskanujemy naszą stronę i sprawdzimy linkowanie wewnętrzne.

 3. Jak zrobić linkowanie wewnętrzne?

  W przypadku wielu systemów CMS dostępne są gotowe rozwiązania ułatwiające zarządzanie linkowaniem wewnętrznym. W WordPress rekomenduję wtyczkę Internal Link Juicer która automatyzuje cały proces linkowania wewnętrznego. Jeśli nie masz dostępu do tego typu dodatków, strony pozostaje Ci linkowanie ręczne. 🙂

 4. Co to jest linkowanie wewnętrzne – definicja

  Linkowanie wewnętrzne to proces łączenia ze sobą stron linkami w obrębie jednej witryny. Dlaczego warto linkować wewnętrznie? Przykład, jeśli użytkownik czyta artykuł o pielęgnacji zwierząt, na końcu strony możesz umieścić link, który przeniesie go do powiązanych treści, takich jak porady żywieniowe czy pielęgnacyjne ułatwisz mu kontynuację i poszerzenie tematu. Co więcej, te logiczne ścieżki prowadzące przez Twoją stronę są korzystne także dla wyszukiwarek. Podsumowując, linki wewnętrzne nie tylko ułatwiają poruszanie się po stronie, ale są też nieocenione, jeśli chodzi o poprawę wyników SEO!

Artykuł uaktualniony 6 miesięcy

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *