Tworzenie stron internetowych

Tworzenie stron internetowych

Tworzenie stron internetowych

5/5 - (1 ocen)

Tworzenie stron internetowych to złożony proces. Obecnie prawie każdy może z łatwością założyć i uruchomić witrynę internetową. Jest wiele różnych automatycznych lub półautomatycznych kreatorów stron, dzięki którym możesz mieć stronę przygotowana w kilka godzin.

Nie gwarantuje to jednak sukcesu domeny w wynikach Google oraz samej strony wśród Twoich klientów.

Twoja strona internetowa to synonim całodobowej witryny sklepowej. Klienci szybko formułują opinię, oceniają wygląd strony, dlatego ważne jest, aby zrobić dobre pierwsze wrażenie. Możesz to uzyskać dzięki atrakcyjnej wizualnie stronie oraz intuicyjnej, łatwej w obsłudze strukturze tejże strony.

Poniżej zebrałem kilkanaście sprawdzonych rekomendacji, o których warto pamiętać przy projektowaniu witryny internetowej. Te punkty zapewnią sukces Twojej stronie w 2021 roku.

Spójny branding czyli wygląd strony internetowej a tworzenie stron internetowych

Zwróć uwagę na fakt związany z budową silnej i rozpoznawalnej marki. Ponieważ Twoja marka i jej prezentacja jest kluczową wartością Twojej firmy, ważne jest, aby zachować spójność marki we wszystkich punktach styku z klientami. Wspominałem o tym w artykule o User Journey. Dotyczy to również Twojej witryny.

Twoje logo, kolorystyka i ikonografia powinny pozostać spójne. To samo odnosi się do sposobu komunikowania się z klientami. Ty jako Twoja marka powinieneś komunikować się jednolicie poprzez spójną formę i treść. 

Jeśli odbiorcami są osoby np. młode, to używany języka oraz formy powinny być takie w jakich młodzi ludzie obecnie się komunikują. Dopasuj Content Marketing, płatne reklamy jak również treści Twojego bloga do potrzeb i oczekiwań Twojej grupy docelowej zachowując spójny przekaz.

Skupienie się na spójności komunikacji oraz skorelowane działania marketingowe, pomogą zbudować wartość Twojej marki.

Jasne CTA czyli wezwania do działania a tworzenie stron internetowych

Twoje wezwania do działania czyli CTA motywują klientów do konwersji, niezależnie od tego, czy kupują Twoje produkty, subskrybują Twoje treści, czy umawiają się na spotkanie. Jak więc upewnić się, że Twoje treści zawierające CTA są odpowiednio zbudowane i maksymalnie wykorzystują swój potencjał do zwiększania konwersji?

Przeanalizujmy przykład Netflix. Netflix jest znakomitym przykładem tego jak powinno wyglądać  CTA. Słóży mi często jako przykłąd najlepszych praktyk w zakresie projektowania stron internetowych. Proponuję byśmy zwrócili uwagę na kilka elementów.

netflix call to action
 • To, co jest widoczne, jest od razu jasne: przekaz kusi użytkowników nieograniczoną liczbą filmów i programów telewizyjnych. Komunikaty przygotowują grunt pod wezwanie do działania.
 • Potencjalne zastrzeżenia są rozwiane od razu: Użytkownicy mogą anulować w dowolnym momencie.
 • Odważne, kolorowe CTA w dobrze widocznym miejscu to kolejny atut. Samo CTA jest łatwe do zrozumienia. Jest kolorowe i niepowtarzalne, celem jest zwiększenie liczby konwersji. 
 • Prostota kroku, użytkownicy podają swój adres e-mail i temat już jest rozpoczęty.

Intuicyjna nawigacja w projektowaniu stron

Tworzenie stron internetowych prawidłowo przeprowadzone może zapewnić użytkownikom rozwiązanie problemów lub łatwy dostęp do wielu przydatnych treści. Sam proces nawigacji w serwisie nie powinien być skomplikowany, złożony. Menu, nawigacja i przyciski powinny być przejrzyste i oczywiste, aby użytkownicy mogli intuicyjnie podróżować po Twojej witrynie.

Poniżej wypisałem najważniejsze rekomendacje

 • Jasny język: bardziej efektywne jest używanie w nawigacji prostych, rozpoznawalnych terminów, takich jak „Informacje”, „Usługi” i „Kontakt”, zamiast skomplikowanego języka. Jeśli zamierzasz używać trudnych słów, powinno to być stosowane w uzasadnionych sytuacjach. Nie używaj skomplikowanego języka dla samej zasady, ponieważ może to wprowadzać w błąd niedoświadczonych użytkowników.
 • Dostosuj nawigację do treści. Jeśli masz witrynę internetową z ograniczoną zawartością, możesz potrzebować tylko kilku linków nawigacyjnych. W przypadku złożonych treści będziesz potrzebował bardziej szczegółowej nawigacji. Przy tworzeniu skomplikowanych treściowo stron internetowych sugeruję opisowe menu. Takie menu zapewni użytkownikom klarowną ścieżkę do poszukiwanych informacji.
 • Breadcrumbs: Breadcrumbs informuje użytkownika w jakim miejscu struktury strony się znajduje w danym momencie. Pozwalają użytkownikowi łatwo wrócić do poprzedniej strony. Breadcrumbs są szczególnie przydatne w przypadku witryn z dużą ilością treści oraz sklepów internetowych. Dodatkowo pomagają spłaszczyć strukturę serwisu, co ułatwia indeksację strony przez wyszukiwarki.
 • Jeśli ułatwisz użytkownikom poruszanie się po Twojej witrynie, polepszysz odczucia odwiedzających i w naturalny sposób ułatwisz konwersję tymże użytkownikom.

Czysty, klarowny projekt strony internetowej

Poprawne tworzenie stron internetowych wymaga aby Twoja witryna była łatwa do przeszukania, a treść była prosta w przyswajaniu.

Dobrą praktyką jest zwracanie uwagi na bariery poznawcze użytkowników. Nie chcesz przytłaczać ludzi eksplozją kolorów, obrazów i bodźców. Zamiast tego uczyń swoją witrynę łatwą i przyjemną dla nich dzięki przejrzystemu projektowi zawierającemu kluczowe treści. Nie dotyczy to artykułów blogowych.

Jednym ze sposobów jest ustalenie hierarchii treści i wizualne jej podkreślenie tej hierarchii. Uporządkuj wszystkie elementy projektu Twojej strony internetowej w kolejności od najważniejszych do mniej istotnych. Na przykład, jeśli nagłówek jest długi, kontrastujący kolorem i wyśrodkowany na stronie, od razu wydaje się, że jest ważniejszy.

Ważne jest również efektywne wykorzystanie białych przestrzeni. Biała przestrzeń to uwypuklająca przestrzeń, stosowana pomiędzy elementami widoku strony, czyli akapitami i elementami wizualnymi. Projektowanie z uwzględnieniem białych przestrzeni sprawi, że Twoje treści będą łatwiejsze do zeskanowania, łatwiejsze do przyswojenia przez  użytkowników.

Dodatkowo warto zadbać o najszybszy hosting dla WordPress lub innej technologii, jaką zastosujesz.

białe przestrzenie tworzenie stron internetowych

Storytelling, twórz opowieść kontekst

Historie to najczęstszy sposób, w jaki ludzie opisują rzeczywistość, historie łączą ludzi. Wszyscy mamy nienasycony apetyt na dobrze opowiedziane historie.

Najlepsze historie oddziaływają na emocje, wchodzą w interakcję z nimi. To jeden z głównych sposobów przełamywania barier poznawczych i pomagają zbliżać ludzi do siebie. Dlatego możesz skutecznie nawiązywać kontakt z klientami, kierując się odpowiednio wizualizowanymi opowieściami na twojej stronie. Opowieściami, a nie faktami ciekawe? Szczególnie strony internetowe mogą skorzystać na zintegrowaniu narracji marki, technik narracyjnych i wizualizacji.

Jako przykład: wyobraź sobie grupę ludzi podróżujących po wzburzonych wodach. Chcą zmienić świat, ale wiele z tego, co ich czeka, jest nieznanych. A podróż jest długa i potencjalnie niebezpieczna. Potrzebują kogoś, kto zna te wody, aby poprowadził ich statek z dala od niebezpieczeństw i do bezpiecznego portu za morzem. To jest historia, a my jesteśmy drogowskazem.

Nasza historia

Jest to szczególnie przydatne, ponieważ metafora jest jasna: naszą rolą jest pomaganie naszym klientom w poruszaniu się po świecie brandingu, projektowania, usług tworzenia stron internetowych i pozostałej części digital marketingu. Dobrze znamy te wody i pomożemy Ci bezpiecznie je przekroczyć. Spersonalizowane jest to w mojej osobie. Nie agencji bezosobowej a konkretnym starszym miłym i otwartym panu, który chętnie dzieli się wiedzą.

Agencja nasza ma twarz, nie jest skierowana na późniejszą sprzedaż, a przed tym na wyciskanie z klientów budżetów. Jest pewną formą realizacji doświadczenia i wdrażania naszych pomysłów w życie, z pełną odpowiedzialnością za każdy nasz krok. Odpowiadam za to własnym nazwiskiem. To nasza historia, a jaka jest Twoja?

Mobile First tworzenie stron przyjaznych mobile

Projektowanie na urządzenia mobilne powinno być priorytetem, a nie dodatkiem. Według Broadband Search, od 2018 r. korzystanie z telefonów komórkowych stanowi 52,2% całego ruchu internetowego.

Zrozumienie, w jaki sposób docelowi odbiorcy angażują się w Twoje treści, sprawi, że Twoja witryna będzie skuteczna, przyjemna i łatwa. Jednym ze sposobów optymalizacji witryny jest stworzenie strony dostosowanej do urządzeń mobilnych i dostosowanej do komórek różnego typu.

Podczas projektowania na urządzenia mobilne obowiązują pewne ograniczenia. Ekran nie jest tak duży, jak w desktop, ludzie wchodzą w interakcję z zawartością inaczej niż na komputerze. Te ograniczenia mogą być odpowiednio spożytkowane. Sprawiają, że witryna internetowa jest prostsza bardziej konkretna i bardziej przyswajalna.

Dzięki zoptymalizowanym projektom pod kątem urządzeń mobilnych możesz zbudować pozytywne wrażenia każdego użytkownika.

Dodatkowym argumentem jest to, że Google traktuje poziom optymalizacji wersji mobilnej jako nadrzędny wobec wersji desktop.

Dostępność strony internetowej

Dostępność oznacza projektowanie witryn internetowych i aplikacji, z których mogą korzystać osoby z wadami wzroku, ruchu, słuchu, mowy lub funkcji poznawczych.

Oto kilka przykładów, jak zapewnić dostępność witryny lub aplikacji:

 • Używaj kontrastowych kolorów: osoby z wadami wzroku mogą mieć trudności z odróżnieniem tekstu od koloru tła, jeśli kontrast nie jest wystarczający.
 • Używaj czegoś więcej niż tylko koloru do przekazywania wskazówek wizualnych: możesz używać etykiet tekstowych lub wzorów, aby osoby z problemami wzrokowymi mogły dostrzec informacje. Inne wskazówki wizualne, takie jak pogrubiony lub podkreślony tekst, lub użycie kształtów i różnych rozmiarów, również mogą być skutecznymi sposobami dostarczania nietekstowych informacji.
 • Obsługa nawigacji za pomocą klawiatury: osoby niepełnosprawne ruchowo, niedowidzące i są często zależne od klawiatury w trakcie poruszania się po stronie. Możesz „przewijać” zawartość interaktywną, taką jak linki, przyciski i pola tekstowe, używając przycisku „Tab” na klawiaturze.

Tworzenie stron internetowych a prędkość witryny

Szybkość witryny jest ważnym elementem wpływającym na zadowolenie klientów w trakcie przeglądania naszej strony. 

Powolna witryna nie tylko frustruje użytkowników. Może to mieć realne konsekwencje dla Twojej firmy, ponieważ użytkownicy często porzucają powolne strony. Google bierze również pod uwagę szybkość witryny podczas określania pozycji w rankingach, więc jeśli chcesz być widoczny, upewnij się, że Twoja witryna jest szybka.

Istnieje wiele bezpłatnych narzędzi, takich jak PageSpeed Insights, Pingdom, które mogą dostarczyć informacji o wydajności strony www. Mierzą kluczowe wskaźniki wydajności, takie jak czas ładowania, rozmiar strony i kompresja obrazu. Dodatkowo sugerują rozwiązanie problemów. Szczególnie polecam narzędzie Google.

Pamiętaj, że strona internetowa z wieloma funkcjami i dodatkami będzie wolniejsza niż prostsza strona witryna internetowa. Najczęstszym problemem są rozmiary obrazów i ich typ, nadmiar kodu CSS, JS.

Testy A / B

Testy A / B to metoda porównywania różnych wersji strony internetowej w celu sprawdzenia, która z nich jest najlepsza do realizacji danego celu. Może to obejmować ocenę skuteczności CTA, który nagłówek działa lepiej lub jakie obrazy i inne treści wizualne wywołują oczekiwane reakcje.

Zbieranie odpowiednich danych eliminuje ryzyko podejmowania decyzji na poziomie intuicji czy zgadywania. Możesz podejmować decyzje na podstawie danych statystycznych, co jest zawsze dobrą praktyką projektową.

SEO a tworzenie stron

Na etapie projektowania strony internetowej ważne jest uwzględnienie wszystkich wymogów związanych z późniejszym pozycjonowaniem. Optymalizacja techniczna to ważny element całej układanki. Bez dobrze przygotowanej strony i bez możliwości optymalizacji kodu projekt niestety nie będzie w stanie konkurować z innymi serwisami.

Strona powinna dostarczyć możliwość edycji treści w prosty sposób. Potrzebny jest system CMS do zarządzania tą treścią. Myślę tu nie tylko o tej widocznej treści, ale także o tych treścią związanych z komunikacją, strona www i Google. Są to Meta znaczniki Rich Snippets i inne.

Niebagatelne znaczenie ma dobór technologii. Obecnie rekomendujemy do prostych stron, blogów i sklepów WordPress. Jest to znakomite i elastyczne narzędzie do budowania i zarządzania stronami.

Podsumowanie

Najważniejszym wnioskiem jest to, że jeśli chcesz uzyskać wyniki biznesowe, nie możesz po prostu zbudować witryny internetowej, a następnie ją opublikować. Twoja witryna wymaga ciągłych optymalizacji i ulepszeń, aby służyć klientom i firmie.

Oto trzy kluczowe rzeczy, o których należy pamiętać, niezależnie od tego, czy modyfikujesz witrynę, odświeżasz ją, czy tworzysz ją od podstaw:

 • Upewnij się, że Twoja marka i komunikacja z klientami jest uwzględniona w procesie projektowania strony WWW.  Rozpocznij od zdefiniowania sposobów prezentacji marki, to daje jasne wskazówki dotyczące wszystkich kolejnych kroków w trakcie projektowania strony internetowej.
 • Pamiętaj, by użytkownik był w centrum uwagi, to dla niego powstaje strona. Strona winna być angażująca. To przyniesie korzyści w postaci konwersji i podniesie wartości marki.
 • Skorzystaj z analiz opartych na danych, aby uniknąć zgadywania przy optymalizacji projektu. Zrozumienie twardych wskaźników dotyczących wydajności witryny pomaga dostosować technologię, tak aby zapewnić lepsze wyniki biznesowe.

Artykuł uaktualniony 3 lata

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *