Jak napisać dobry artykuł na potrzeby Internetu

Jak napisać dobry artykuł

Ostatnia modyfikacja

Są osoby, którym pisanie przychodzi bardzo łatwo. Dla innych, stworzenie artykułu to jak przejście przez drogę pełną wybojów i pułapek. Pojawia się pytanie: Jak napisać dobry artykuł? Jeśli chcesz pisać i publikować w Internecie, ale ciągle nie jesteś pewien swojego warsztatu, ten artykuł jest dla ciebie.

Dobrze napisany artykuł na potrzeby Internetu powinien być przede wszystkim przyjazny dla czytelnika oraz, na drugim miejscu, dla wyszukiwarki. Poniżej znajdziesz reguły, których warto się trzymać, jeśli chcesz stworzyć taki tekst. Dzięki zastosowaniu się do wskazówek pozycjonowanie twojej strony w wynikach Google będzie o wiele łatwiejsze.

Zanim zaczniesz pisać artykuł

Pisanie tekstu, jak każde przedsięwzięcie, wymaga odpowiedniego przygotowania. Dlatego najpierw dobrze przemyśl trzy rzeczy:

  • Co chcesz napisać
  • Kim będzie twój odbiorca
  • W jakim celu ma powstać twój tekst

Mając na uwadze odpowiedzi na powyższe pytania, zaplanuj treść i strukturę tekstu. Koniecznym elementem tekstu są śródtytuły, ponieważ porządkują one tekst. Możesz je kolejno wypisać i pod każdym z nich zanotować, co ma zawierać dany akapit. Każdy śródtytuł powinien konkretnie odnosić się do zawartej w nim treści.

Piszesz artykuł pod słowa kluczowe? Śródtytuły są idealnym miejscem na te frazy. Tym sposobem roboty Google łatwo „zrozumieją”, o czym jest twój tekst.

Jeśli jest taka potrzeba, wyszukaj w Internecie potrzebne ci informacje. Pamiętaj, aby nie kopiować treści. Mechanizmy wyszukiwarki mogą za to zdyskwalifikować stworzony przez ciebie artykuł.

Jeśli piszesz tylko na podstawie własnych przemyśleń, zrób notatki. Możesz wykonać je na komputerze lub ręcznie. Wybierz taką formę, jaka będzie dla ciebie wygodna. Jeśli masz w głowie jakieś sformułowanie albo myśl, którą chcesz przekazać, natychmiast ją zapisz. Za chwilę możesz już o niej nie pamiętać.

Jak napisać dobry tekst, czyli odkryj moc prostoty

Gdy masz już przemyślaną strukturę tekstu i zebrane materiały, pora zabrać się za pisanie. Jak to zrobić? Im prościej, tym lepiej.

Czy miałeś kiedyś okazję obserwować początkującego tancerza, który brak umiejętności nadrabia wymyślnymi pozami? Trudno wtedy pozbyć się myśli, że gdyby oszczędził sobie wydumanych tanecznych figur i sztucznych gestów, wypadłby o wiele lepiej.

Ta sama zasada dotyczy pisania tekstów. Nie staraj się wymyślać skomplikowanych figur stylistycznych, metafor i nie ubogacaj na siłę tekstu wymyślnymi przymiotnikami. Zamiast tego postaraj się wyrażać jasno i bezpośrednio.

Uważaj też na stosowanie słów zapożyczonych z innych języków. Zamiast „target” napisz po prostu „grupa docelowa”, zamiast „case” – przypadek. Konsekwentne używanie języka polskiego, że tekst lepiej brzmi, a przede wszystkim łatwiej się go czyta. Nie przesadzaj jednak i nie tłumacz na siłę określeń, które na dobre zagościły już w naszym języku, na przykład deadline.

Nie obawiaj się, że w ten sposób zmylisz wyszukiwarkę. Obecnie, roboty Google doskonale wychwytują synonimy i wyrazy bliskoznaczne.

Pisz obrazowo, podawaj przykłady

Pamiętaj, aby wszędzie, gdzie tylko jest to możliwe, stosować przykłady. Dlaczego? Zbyt abstrakcyjny tekst, nie odnoszący się do konkretów, może znudzić nawet najbardziej wytrwałego czytelnika. Nie bój się zabawnych przykładów z życia. Są one bardzo chętnie czytane. Możesz na przykład opisać ciekawą sytuację, która ma związek z poruszanym przez ciebie tematem. Możesz też sięgnąć po przykład z życia twojego lub znanej osoby.

Pokaż czytelnikowi, jak opisywana przez ciebie tematyka funkcjonuje w praktyce. Udowodnisz mu w ten sposób, że twój artykuł naprawdę jest mu przydatny.

Piszesz artykuł na stronę internetową? Stosuj odnośniki

W tekście pisanym na potrzeby Internetu możesz, a nawet powinieneś stosować odnośniki. Bardzo dobrym zabiegiem, który zostanie doceniony zarówno przez twoich czytelników, jak i przez wyszukiwarkę, będą odesłania do innych tekstów na twojej witrynie.

Załóżmy, że piszesz tekst o tym, jak tworzyć artykuł na potrzeby Internetu, jak ten, który właśnie czytasz. W takim tekście, na pewno znajdują się wzmianki o optymalizacji pod kątem wyszukiwarki, czyli SEO. Być może twój czytelnik chce wiedzieć więcej na ten temat? Spraw, aby nie musiał szukać w Internecie. Zaproś go do innego artykułu na twojej stronie, podając link, na przykład w takiej formie: Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o podstawach SEO, kliknij tutaj>>

Pamiętaj, że każdy artykuł buduje świadomość twojej marki

Istotnym elementem pracy nad contentem i treściami jest świadomość marki. To, w jakim kontekście i formie wypowiadamy się, jako marka buduje jej wizerunek. Jakość powinna być kluczowym elementem branym pod uwagę przy podjęciu decyzji na temat tego, kto będzie przygotowywał treści. Oszczędności w tym obszarze mogą w znaczący sposób obniżyć, jakość przygotowanego artykułu nie warto oszczędzać na treściach. Dobry tekst powstaje na podstawie wiedzy piszącego. Jeśli autorem jest specjalista ilość czasu, jaką musi poświęcić na przygotowanie merytoryczne jest mniejsza niż dla zawodowego copywrittera, który musi poświęcić znacznie więcej czasu na zebranie potrzebnych informacji. W efekcie końcowym czas potrzebny na wykonanie artykułu w przypadku droższego specjalisty może być relatywnie krótszy.

Z drugiej strony język używany przez specjalistów nie zawsze jest językiem, który jest łatwy do czytania. Nadmiar merytoryki może zabić artykuł i spowodować, że nie będzie on spełniał zakładanych wymagań. Rysuje się tu idealny obraz autora, który jednocześnie jest specjalistą w danej dziedzinie i jest utalentowanym językowo autorem.

Infografika, zdjęcia, video gify.

Oprócz smaku w używanym języku warto zwrócić uwagę na to że pisząc teksty nie jesteśmy w stanie przekazać wszystkiego tylko i wyłącznie poprzez treści pisane. Informacje zobrazowane przez infografikę, video lub obrazy znacznie podnosi atrakcyjność i przyswajalność treści. W zależności od typu odbiorcy czy jest to specjalista czy jest to początkujący odbiorca wygląd i zawartość tych wizualnych informacji powinna być dopasowana do jego potrzeb i możliwości przyswajania wiedzy. Warto przeanalizować w Google Analytics wiek naszych odbiorców, pleć by używający tych informacji w odpowiedni sposób przygotować wizualizacje jak również treści.

Podążaj za intencją czytającego

Istotnym acz często pomijanym punktem jest zrozumienie ścieżek, jakimi poruszają się nasi czytelnicy. W zależności od kanału marketingowego, jakim do nas docierają, treści powinny być odpowiednio zmodyfikowane. Oprócz typu kanału istotne jest dopasowane do punktu, w jakim nasz użytkownik styka się na swojej ścieżce z naszymi treściami. Temat “User Journey” znany jest od lat i jest nadal aktualny. To, na co chciałbym zwrócić uwagę to to by mieć świadomość, jakie miejsce lub miejsca obsługuje dany artykuł. Grupowanie treści można zacząć od przypisania ich do miejsca w lejku Awareness(etap budowania Świadomości), Interest(etap Zainteresowania), Consideration(etap rozważania) and Purchase(Zakup). Jeśli chodzi o content często jest on wrzucany do worka etapu budowania świadomości. Rozpatrując temat z punktu widzenia ścieżki klienta i mikro lejków sprzedażowych content może znajdować się na na każdym z etapów.

Kanały, z jakich do nas docierają mogą też nam powiedzieć, na jakim etapie są użytkownicy. Wyszukiwarka jest jednym z istotniejszych kanałów wpływających na dwa środkowe etapy Interest i Consideration. Warto, więc budując treści przygotować je tak by potencjalne potrzeby były zaspokojone i pomogły przejść klientowi na niższy etap Purchase.

Jeśli przed rozpoczęciem pracy nad konkretną treścią będziesz miał rozpoznane, jakie mogą być intencje czytającego, na jakim etapie ścieżki się znajduje i z jakich kanałów do ciebie będzie przychodził zbieranie informacji potrzebnych z punktu widzenia marketingowego masz wykonane.

 Szeroki kontekst Treści

Nowe treści zawsze powiązane są tematycznie z treściami już istniejącymi. Generalna struktura treści powiązana jest ze strukturą naszego serwisu. Dobrym przykłądem jest Wikipedia. W wyniku zmian algorytmu Google wielu właścicieli stron wzbogaciło swoje serwisy w blogi umożliwiając rozszerzenie zakresy tematycznego stron o nowe tematy nie tylko produktowe ale także o tematy luźno powiązane.

Na potrzeby projektów generalizuje i dziele treści na trzy grupy: brandowe związane z nazwą produktu usług firmy, ściśle związane z frazami generycznymi, ale nie brandowymi i pozostałe powiązane tylko kontekstowo usługami czy produktami.

Przygotowując się do pracy na treścią warto wiedzieć, do której grupy zaliczmy dany artykuł i czy mamy już treści o podobnej, powiązanej treści.

By uniknąć duplikacji warto zbudować mapę treści i każdy artykuł wkomponować by był jak jeden klocek puzzli wkomponowany w całość. Tak jak wcześniej wspomniałem poszczególne puzzle łączymy linkami wewnętrznymi tak by użytkownicy i wyszukiwarki jasno rozumiały powiązania pomiędzy poszczególnymi puzzlami. Co umożliwi jasno określić dla poszczególnych artykułów szerszy powiązany kontekst. Jeśli używasz WordPressa warto dodać odpowiednie SEO wtyczki 

Infografika Jak pisać dobre artykuły dla ludzi i dla Google

infografika Jak napisać artykół pod seo
Microdata
Jak napisać dobry artykuł na potrzeby Internetu
Tytuł
Jak napisać dobry artykuł na potrzeby Internetu
Opis
Są osoby, którym pisanie przychodzi bardzo łatwo. Dla innych, stworzenie artykułu to jak przejście przez drogę pełną wybojów i pułapek. Pojawia się pytanie: Jak napisać dobry artykuł? Jeśli chcesz pisać i publikować w Internecie, ale ciągle nie jesteś pewien swojego warsztatu, ten artykuł jest dla ciebie.
Autor
Właściciel tekstu
MarcinKordowski.com
Logo
Digital Consultant Marcin Kordowski > Content Marketing > Jak napisać dobry artykuł na potrzeby Internetu