Jak napisać dobry artykuł na potrzeby Internetu

Jak napisać dobry artykuł

Są osoby, którym pisanie przychodzi bardzo łatwo. Dla innych, stworzenie artykułu to jak przejście przez drogę pełną wybojów i pułapek. Pojawia się pytanie: Jak napisać dobry artykuł? Jeśli chcesz pisać i publikować w Internecie, ale ciągle nie jesteś pewien swojego warsztatu, ten artykuł jest dla ciebie.

Dobrze napisany artykuł na potrzeby Internetu powinien być przede wszystkim przyjazny dla czytelnika oraz, na drugim miejscu, dla wyszukiwarki. Poniżej znajdziesz reguły, których warto się trzymać, jeśli chcesz stworzyć taki tekst. Dzięki zastosowaniu się do wskazówek pozycjonowanie twojej strony w wynikach Google będzie o wiele łatwiejsze.

Zanim zaczniesz pisać artykuł

Pisanie tekstu, jak każde przedsięwzięcie, wymaga odpowiedniego przygotowania. Dlatego najpierw dobrze przemyśl trzy rzeczy:

  • Co chcesz napisać
  • Kim będzie twój odbiorca
  • W jakim celu ma powstać twój tekst

Mając na uwadze odpowiedzi na powyższe pytania, zaplanuj treść i strukturę tekstu. Koniecznym elementem tekstu są śródtytuły, ponieważ porządkują one tekst. Możesz je kolejno wypisać i pod każdym z nich zanotować, co ma zawierać dany akapit. Każdy śródtytuł powinien konkretnie odnosić się do zawartej w nim treści.

Piszesz artykuł pod słowa kluczowe? Śródtytuły są idealnym miejscem na te frazy. Tym sposobem roboty Google łatwo „zrozumieją”, o czym jest twój tekst.

Jeśli jest taka potrzeba, wyszukaj w Internecie potrzebne ci informacje. Pamiętaj, aby nie kopiować treści. Mechanizmy wyszukiwarki mogą za to zdyskwalifikować stworzony przez ciebie artykuł.

Jeśli piszesz tylko na podstawie własnych przemyśleń, zrób notatki. Możesz wykonać je na komputerze lub ręcznie. Wybierz taką formę, jaka będzie dla ciebie wygodna. Jeśli masz w głowie jakieś sformułowanie albo myśl, którą chcesz przekazać, natychmiast ją zapisz. Za chwilę możesz już o niej nie pamiętać.

Jak napisać dobry tekst, czyli odkryj moc prostoty

Gdy masz już przemyślaną strukturę tekstu i zebrane materiały, pora zabrać się za pisanie. Jak to zrobić? Im prościej, tym lepiej.

Czy miałeś kiedyś okazję obserwować początkującego tancerza, który brak umiejętności nadrabia wymyślnymi pozami? Trudno wtedy pozbyć się myśli, że gdyby oszczędził sobie wydumanych tanecznych figur i sztucznych gestów, wypadłby o wiele lepiej.

Ta sama zasada dotyczy pisania tekstów. Nie staraj się wymyślać skomplikowanych figur stylistycznych, metafor i nie ubogacaj na siłę tekstu wymyślnymi przymiotnikami. Zamiast tego postaraj się wyrażać jasno i bezpośrednio.

Uważaj też na stosowanie słów zapożyczonych z innych języków. Zamiast „target” napisz po prostu „grupa docelowa”, zamiast „case” – przypadek. Konsekwentne używanie języka polskiego, że tekst lepiej brzmi, a przede wszystkim łatwiej się go czyta. Nie przesadzaj jednak i nie tłumacz na siłę określeń, które na dobre zagościły już w naszym języku, na przykład deadline.

Nie obawiaj się, że w ten sposób zmylisz wyszukiwarkę. Obecnie, roboty Google doskonale wychwytują synonimy i wyrazy bliskoznaczne.

Pisz obrazowo, podawaj przykłady

Pamiętaj, aby wszędzie, gdzie tylko jest to możliwe, stosować przykłady. Dlaczego? Zbyt abstrakcyjny tekst, nie odnoszący się do konkretów, może znudzić nawet najbardziej wytrwałego czytelnika. Nie bój się zabawnych przykładów z życia. Są one bardzo chętnie czytane. Możesz na przykład opisać ciekawą sytuację, która ma związek z poruszanym przez ciebie tematem. Możesz też sięgnąć po przykład z życia twojego lub znanej osoby.

Pokaż czytelnikowi, jak opisywana przez ciebie tematyka funkcjonuje w praktyce. Udowodnisz mu w ten sposób, że twój artykuł naprawdę jest mu przydatny.

Piszesz artykuł na stronę internetową? Stosuj odnośniki

W tekście pisanym na potrzeby Internetu możesz, a nawet powinieneś stosować odnośniki. Bardzo dobrym zabiegiem, który zostanie doceniony zarówno przez twoich czytelników, jak i przez wyszukiwarkę, będą odesłania do innych tekstów na twojej witrynie.

Załóżmy, że piszesz tekst o tym, jak tworzyć artykuł na potrzeby Internetu, jak ten, który właśnie czytasz. W takim tekście, na pewno znajdują się wzmianki o optymalizacji pod kątem wyszukiwarki, czyli SEO. Być może twój czytelnik chce wiedzieć więcej na ten temat? Spraw, aby nie musiał szukać w Internecie. Zaproś go do innego artykułu na twojej stronie, podając link, na przykład w takiej formie: Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o podstawach SEO, kliknij tutaj>>