Social Media strategia
Strategia mediów społecznościowych to proces, w którym realizujesz plan zwiększenia widoczności Twojej marki, produktów czy usług poprzez różne media społecznościowe. Strategia Social Media jest częścią strategi marketingowej, obsługi klienta i sprzedaży.
Im bardziej szczegółowy jest Twój plan, i im bardziej dopasowany do całościowej strategii tym bardziej będzie on skuteczny w wymienionych obszarach. Zachowaj zwięzłość i precyzyjność w komunikacji. Kluczem do sukcesu są dane i wiedza wynikająca z tych danych na temat Twoich klientów i użytkowników twoich stron WWW, Fan Page i profili social media.
Strategia komunikacji dla marketingu w mediach społecznościowych jest kluczowym elementem strategii marketingowej w każdej firmie. Powinna ona zawierać cele i taktyki, które pozwolą budować świadomość i zaangażowanie użytkowników social media. Plan powinien również zawierać wskazówki, jak najlepiej reagować na opinie klientów, a także określać Tone of Voice, jaki chcesz użyć w dla poszczególnych person. Analizując różne rodzaje treści, które mogą być wykorzystywane na każdej z platform, zyskasz pewność, że komunikacja Twojej marki zostanie właściwie przekazana. Dzięki starannie opracowanej strategii komunikacyjnej dla marketingu w mediach społecznościowych możesz liczyć na to, że ścieżki klientów nie będą się kończyły zbyt wcześnie!
Strategia social media to zestaw działań, które firma lub osoba podejmuje w mediach społecznościowych w celu osiągnięcia określonych celów biznesowych lub marketingowych. Oto niektóre z najważniejszych składników, które powinny być uwzględnione w strategii mediów społecznościowych:
Cele, które wybierasz dla swojej strategii mediów społecznościowych, będą zależeć od ogólnych celów biznesowych i marketingowych Twojej organizacji. Poniżej znajduje się kilka przykładów celów, które mogą być istotne dla strategii mediów społecznościowych:
Jest to pierwsza i podstawowa zasada jaką rekomenduję stosować w mediach społecznościowych. Jeśli nie wiesz, kim są Twoi odbiorcy, nie możesz im dać tego, czego chcą.
Z kim chcesz się kontaktować? Z millennials-ami, samotnymi matkami, singlami czy osobami po czterdziestce? Pierwszy krok to określić cechy wszystkich person, z którymi chcesz się komunikować. Zamów badania, analizuj dane w CRM, wykonuj ankiety, pytaj i wymagaj odpowiedzi.
Ważne jest by mierzyć siły na zamiary. Odpowiedni wybór sieci może dać Ci wiele szans na pozyskanie wartościowych klientów. Liczy się nie ilość a jakoś i dopasowanie.
Zajmijmy się teraz tym w jaki sposób określasz, w których sieciach będziesz udostępniać swoje tresci?
Na początek zbadaj dane demograficzne. Pomoże Ci to ustalić, z których sieci korzystać, a które pominąć. Oto przykładowe dane na jakich powinieneś się skupić:
Czy stworzyłeś strategię mediów społecznościowych, podsumowującą, co chcesz robić i co osiągasz w mediach społecznościowych? Strategia Social Media powinna być spójna z całościową strategią twojego biznesu. Nie odrywaj jej od ogólnej strategii!
Na początku powinieneś wyznaczy cele dla swojej strategii i poszczególnych kampanii i sieci. W przeciwnym razie, skąd wiesz, co działa, a co nie i co zmienić, tworząc i udostępniając treści? Sugeruję byś śledził następujące dane:
Obserwacja konkurencji pozwala nam trzymać rękę na pulsie. Każde nowe działanie konkurencji może być ważna wskazówka dla nas. Ponadto, jest to dla Ciebie darmowa nauka, źródło inspiracji. Po co wymyślać, coś co juz jest wymyślone?
Konkurenci mogą dać wielką inspirację do działań w mediach społecznościowych.
Dowiedz się, co mówią ludzie w kanałach społecznościowych o Tobie.
Jeśli możesz śledzić, analizować i odpowiadać na te rozmowy to bardzo duży plus dla Twojego brandu. Jeśli nie to tracisz cenne informacje.
Nasłuchiwanie jest procesem dwuetapowym.
Jaką reagować na szczęśliwego klienta a jak reagować na trolli internetowych. Przetestuj różne reakcje. Pamiętaj, że każda taka odpowiedź może być początkiem burzy. Odpowiednio dobieraj ton i sposób komunikacji.
Dowiedz się, co ludzie myślą o Tobie w porównaniu z konkurencją. Jakie techniki komunikacji w Social Media stosuje konkurencja. Na podstawie takiej analizy możesz znaleźć złoty środek dla siebie. Na podstawie badań sentymentu będziesz widział czy Twoja komunikacja się sprawdza czy nie. Wiele zależ też od tego z jaką personą masz do czynienia. Pamiętaj, że w przypadku przygotowania listy person w strategii Social Media konieczne jest uwzględnienie persony “Troll”
Analiza konkurencji, pomoże Ci przygotować ewentualne odpowiedzi na mniej lub bardziej subtelne ataki na twoją markę. Czy ktoś mówi o pewnych cechach Twoich produktów czy funkcji, w negatywnym kontekście? Daje to sygnał, że koniecznie musisz poprawić swój produkt czy usługę.
Zidentyfikuj osoby wpływowe i influencerów. Czy ktoś z nich mówi o Tobie coś pozytywnego? Może nadszedł czas by zacząć z nimi współpracować?
Słuchaj, ucz się i poprawiaj komunikację.
Za każdym razem, gdy rozmawiasz, piszesz, projektujesz, publikujesz, odpowiadasz, uruchamiasz, dziękujesz i łączysz się z innymi… ćwiczysz “Tone and voice” swojej marki. Jest to podobne do negocjacji. Brian Tracy w swojej książce “Negocjowanie” twierdzi, że negocjacje to czynność, którą ćwiczymy od dziecka. Gdy dziecko płacze, próbuje negocjować warunki w ten specyficzny sposób. Gdy nastolatka trzaska drzwiami lub przymila się nietypowo chcąc coś uzyskać to nic innego jak negocjacja. W trakcie negocjacji dobieramy odpowiednio ton, intonację, otoczenie, formę … w celu osiągnięcia celu.
Dobierz odpowiednio wszystkie te parametry do poszczególnych segmentów swoich odbiorców. Oceń jak powinieneś się z nimi komunikować by osiągnąć swoje cele.
Czy Twoi fani, obserwujący, czytelnicy, słuchacze, potencjalni klienci i klienci „rozumieją” to co im komunikujesz tak jakbyś tego sobie życzył?
Pisz i mów, unikając żargonu. Żargon wymaga od czytelników wysiłku. Wyjątkiem są persony, dla których chciałbyś być autorytetem merytorycznym. Pamiętaj by nie przesadzać.
Pisz z perspektywy czytelnika, wejdź w jego buty. Daj mu to czego oczekuje i modyfikuj jego oczekiwania w trakcie, dla swoich potrzeb. Argumenty są kluczem do tego. Sama piękna forma to za mało.
Jeśli chcesz poznać więcej technik skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci w tym.
Możemy udostępniać różne treści. Ważne jest by zachować pewna regułę.
Może Cię dziwić dlaczego pokazywać posty innych autorytetów w danej branży? Warto być kojarzonym z autorytetami i występować w kontekście wysokiej jakości treści oraz w dobrym towarzystwie.
Szybka reakcja to sygnał, zaangażowania. Jeśli nie odpowiadasz szybko na pytania, nie rozwiewasz wątpliwości na czas odbiorcy mogą pomyśleć, że jesteś leniuchem.
Doceń każdą próbę kontaktu z Tobą i Twoją marką. Reagując, słuchając i zachęcając do rozmowy budujesz pozytywny obraz siebie. Jesteś jak dobry gospodarz.
Komunikacja dwukierunkowa zbliża odbiorców z Tobą. Szybka i rozsądna reakcja to kolejny punkt dla Ciebie.
Dyskusje mają wiele dodatkowych zalet. W SEO artykuły komentowane sygnalizują Google, Bing czy Baidu, że treści, które umieściłeś są atrakcyjne i wzbudzają zainteresowanie. W przypadku pozycjonowanie YouTube komentarze, subskrypcje i polubienia to namacalny czynnik rangujący. Większy ruch większe grupa do której docieramy a co za tym idzie większe prawdopodobieństwo sukcesu czyli realizacji Twoich celów.
Selektywna komunikacja w Social Media jest wymuszony w naturalny sposób. Każda sieć i każda informacja powinna uwzględniać specyfikę kanału oraz grupy, która z niego korzysta. Dodatkowo kontekst użycia danego kanału ma znaczenia mimo, że docelowi odbiorcy są tymi samymi osobami.
Utwórz nową wiadomość dla każdej sieci i dla każdego postu.
Zajmuje to więcej czasu i pracy. Nie musisz budować od zera, czasami wystarczy kilka drobnych poprawek by przesłanie dopasować do kanału.
Nie przesadzaj z ilością postów. Publikuj regularnie. Zbyt duża ilość postów może nie być problemem na Twitterze, ale na Facebooku czy l LinkedIn będzie realnym problemem.
Istotne jest by nie bać się zignorowania niektórych kanałów. Nie wszystkie kanały będą skuteczne dla danego typu informacji. Lepiej mniej a bardziej dopasowanych postów.
Kiedy jest odpowiedni czas na publikację?
To zależy od sieci społecznościowej. Ludzie mogą być na LinkedIn w zwykłych godzinach pracy, ale Instagram to raczej platforma gdzie spędzają czas wolny.
Analiza różnych źródeł danych może Ci dostarczyć informacji gdzie i kiedy publikować. Poniżej jedna z propozycji.
Testy A / B pozwalają testować różne wersje wiadomości, daje nam to możliwość zbudowania skutecznych wzorców jakie możemy stosować w naszej komunikacji.
Obrazu lub wideo to bardzo skuteczne formy komunikacji w social media. Badania pokazują, że obrazy i filmy działają najlepiej. Warto przetestować różne formy dla różnych grup odbiorców i kanałów. Możemy to zrobić na wiele sposobów.
Zarządzanie kryzysowe to proces planowania i reagowania na nieprzewidziane sytuacje, które mogą negatywnie wpłynąć na reputację firmy, jej operacje lub jej długoterminowe cele. W kontekście mediów społecznościowych, zarządzanie kryzysowe obejmuje monitorowanie online w celu szybkiego wykrywania potencjalnych kryzysów, takich jak negatywne opinie lub informacje, które mogą zaszkodzić wizerunkowi marki. Ważne jest, aby reagować na takie sytuacje szybko, transparentnie i odpowiednio – zgodnie z wcześniej opracowanym planem kryzysowym.
Zarządzanie kryzysowe obejmuje również komunikację z klientami, media i innymi zainteresowanymi stronami, aby złagodzić szkody i odbudować zaufanie. W przeciwnym razie, nierozwiązane kryzysy mogą prowadzić do długotrwałych negatywnych skutków, takich jak utrata klientów, spadek sprzedaży, a nawet problemy prawne.
Istnieje mnóstwo narzędzi i aplikacji z których możesz skorzystać w trakcie realizacji strategii w mediach społecznościowych.
Aplikacje do Social Media jakie możesz użyć(kilka przykłądów):
Temat narzędzi do social media jest bardzo szeroki i wymaga oddzielnego artykułu który powstanie niebawem.
Strategia social media zawiera cele i taktyki służące do skutecznego dotarcia do odbiorców. Powinna również zapewnić wytyczne dotyczące jak radzić sobie z pytaniami i opiniami klientów. Ponadto może określać elementy takie jak persony i ich cechy, Tone of Voice oraz rodzaje treści, które będą wykorzystywane na poszczególnych platformach.
Koszt strategii social media może się wahać w zależności od zakresu prac, które muszą zostać wykonane. Niektóre firmy oferują pakiety świadczonych usług po określonej cenie, podczas gdy inne firmy mogą na to naliczać godzinowo lub proponować rabaty w zależności od rodzaju usługi, która jest potrzebna.
Po zdefiniowaniu strategii social media należy wdrożyć ją w środowisku produkcyjnym. Oznacza to tworzenie i publikowanie treści online. Ponadto może być konieczne monitorowanie rezultatów, celem ustalenia, czy strategia jest skuteczna. Dostosowywanie lub całkowita zmiana może wynikać tych analiz.
Tworząc strategię social media, należy wziąć pod uwagę cel, do którego dążymy w mediach społecznościowych. Kolejnym aspektem jest określenie odpowiedniej grupy docelowej, person. Listę kanałów, jakimi będziemy się komunikować oraz Tone of Voice, jakiego użyjemy do poszczególnych person. Należy także zdefiniować jasną strategię promocji oraz ustalić pomysł na to, jak skutecznie budować zaangażowanie odbiorców.
https://iab.org.pl/wp-content/uploads/2020/01/IAB-Przewodnik-po-Social-Media-w-Polsce-2019-2020.pdf
https://www.smartaddons.com/tags/best-time-to-post-on-popular-social-media-2019
Artykuł uaktualniony 1 tydzień