Rodzaje Contentu

Rodzaje Contentu

Rodzaje Contentu

Oceń Nas post

Content marketing stał się jedną z najpotężniejszym elementem składowym strategii digital marketing dla małych, dużych firm w różnych branżach. Jeśli chodzi o strategię, jednym z kluczowych pytań jest, jakie rodzaje contentu potrzebujesz? Jaki typ jest skuteczniejszy w sprzedaży, a jaki jest przydatny w budowaniu marki?

Poniżej omówię najskuteczniejsze rodzaje treści oraz, jak możesz je używać. Podam skuteczne formaty do pozyskiwania klientów i zwiększania sprzedaży.

Nie masz czasu na przeczytanie tego posta na blogu? Skontaktuj się ze mną!

Rodzaje Contentu: Blog

Blogowanie jest jednym z najpopularniejszych rodzajów contentu dla małych firm i firm specjalistycznych. I nie bez powodu! Blogi są jednym z najlepszych sposobów na poprawę widoczności SEO i zwiększenie ruchu organicznego do Twojej witryny. Może to pomóc w maksymalnym wykorzystaniu potencjału słów kluczowych powiązanych z produktami oraz usługami.

Według Forbes strony zawierające blog zwykle mają o 434% więcej stron indeksowanych niż te, które tego nie robią. Oznacza to, że witryny z blogami mają większe prawdopodobieństwo na bycie widocznym na pierwszej stronie wyszukiwarek, takich jak Google. Ponadto witryny firm z blogami mają 97% więcej linków przychodzących, co również pomaga w optymalizacji pod kątem wyszukiwarek i odpowiedniego pozycjonowania strony.

ikonografika rodzaje contentu 3
Blogi jako centrum contentowe

Blogowanie pomaga nie tylko poprawić widoczność w wyszukiwarce, ale jest także świetnym sposobem na budowanie relacji z potencjalnymi klientami jak i obecnymi klientami. Im więcej wartościowych treści dostarczasz, tym bardziej prawdopodobne jest, że docelowi odbiorcy rozważą Twoją markę, gdy będą gotowi na zakup. Ważne jest, by regularnie przeprowadzać audyt treści. Dzięki czemu będziesz zachowywał jakość i aktualność swoich treści na wysokim poziomie.

Więcej o tym, od czego zacząć znajdziesz w artykule jak pisać bloga.

Rodzaje Contentu: Wideo

Jeśli chcesz pozostać konkurencyjnym na dynamicznie zmieniającym się rynku, musisz znaleźć sposób, aby przyciągnąć uwagę docelowych odbiorców i szybko ich zaangażować. Użytkownicy oglądają dziś więcej treści wideo niż kiedykolwiek wcześniej. W rzeczywistości jedna trzecia czasy spędzanego online jest konsumowana na oglądaniu treści wideo. To sprawia, że ​​wideo jest jednym z najlepszych rodzajów contentu, umożliwiający docieranie i angażowanie docelowych klientów, bez względu na kategorię tematyczną.

ikonografika rodzaje contentu 2
Wideo jako content o wysokim ROI

Jeśli chcesz wykorzystać wideo jako jeden z typów contentu, musisz zastanowić się, jakie treści i tematy najbardziej przypadną do gustu odbiorcom. Będzie to ostatecznie zależeć od tego, gdzie odbiorcy są na ścieżce zakupowej. Krótkie i przyciągające uwagę filmy informacyjne mogą pomóc Ci zaangażować konsumentów na etapie poznawania się z marką. Filmy instruktażowe i prezentacje produktów świetnie wpływają na decyzje zakupowe wśród konsumentów na ostatnim etapie lejka zakupowego.

Rodzaje Contentu: Podcast

Podobnie jak wideo, podcast to kolejny typ contentu, z którego możesz zacząć docierać do wielu odbiorców. Wersje głosowe szczególnie przydatne są dla odbiorców o aktywnym i dynamicznym stylo bycia. Jeśli prowadzimy samochód to mamy ograniczony zasób dodatkowych czynności, które możemy wykonać. Na pewno należy do nich słuchanie, czy to audiobooków, lub podcastów.

Dzięki temu, że jest wiele narzędzi wspierających proces nagrywania i filmowania możesz bez większych inwestycji przygotować wysokiej jakości content w postaci podcastu.

Rodzaje Contentu: Webinaria i transmisje na żywo

Jest to bardzo podobny tym treści do wideo. Główna różnica jest taka, że jest to video w czasie rzeczywistym na żywo. Prowadząc seminarium internetowe w tej formie, możesz wchodzić w interakcje z osobami, które oglądają. W porównaniu z wcześniej nagranym i edytowanym wideo jest to bardzo ciekawa konkurencyjna forma dla spotkań i szkoleń prowadzonych fizycznie.

Narzędzia do prowadzenia webinarów to kolejna ważna kwestia w tematyce szkoleń online. Dobór właściwego narzędzia do prowadzenia webinarów jest ważne z punktu widzenia zarówno odbiorców, jak i prowadzących webinary. Przykałdy dwu narzędzi możesz zobaczyć w naszej zakładce Webinary SEO.

Rodzaje Contentu: Infografika

Infografiki to bardzo skuteczne narzędzie edukacyjne. Dostarczają przydatnych informacji, które mogą stanowić wartość informacyjno-edukacyjną dla potencjalnych klientów. Ten format treści wizualizuje dane w sposób najłatwiejszy do zrozumienia. Takie informacje jak statystyki, dane liczbowe dzięki wizualizacji graficznej są bardziej przystępne niż np.: tekst.

ikonografika rodzaje contentu 1
Przykładowa Infografika

Powyższa infografika przedstawia krótką historię systemówCRM. Przedstawiona w kilku prostych krokach wizualizacja przybliżanajważniejsze etapy w ewolucji CRM.

Jeśli Twoja firma korzysta z infografik, aby przyciągnąć i zaangażować odbiorców, zastanów się, które tematy najlepiej pasują do tego formatu. Zazwyczaj każda informacja, która jest prostsza do zrozumienia w formie graficznej, może stanowić doskonały temat infografiki. Możesz użyć infografiki, aby wyjaśnić skomplikowany temat, przedstawić statystyki, które pomogą innym zrozumieć wartość tego, co zapewnia Twoja firma, a nawet zaoferować schemat produktu lub procesy związane z usługą.

Rodzaje Contentu: Studium przypadku

Jednym z najskuteczniejszych sprzedażowa rodzajów content jest studium przypadku. Studia przypadków to w zasadzie historie klientów, które ilustrują, w jaki sposób Twoja organizacja pomogła odnieść sukces klientom. Firmy mogą korzystać ze studiów przypadków w celu wyróżnienia specjalnych zastosowań dla swoich usług lub produktów.

Konsumenci lubią case study, ponieważ tego rodzajutreści pomagają im lepiej zrozumieć, w jaki sposób Twoja firma może wesprzećrealizację ich celów. Jeśli planujesz wykorzystać case study w ramach contentmarketingu, ważne jest, aby dokładnie rozważyć, których klientów wybierzesz doprezentacji.

Proponuję pokryć szeroką grupę klientów, tematów i problemów. Dzięki temu wykażesz swój wiele kompetencji. Zalecane jest też przedstawienie w punkt szczegółów danej współpracy i dokładnych mierników sukcesu. Zbyt ogólne lub nietrafione parametry zadziałają odwrotnie, nie tak jak planowałeś.

Zaplanuj też, gdzie będziesz umieszczał ten content.Bierz pod uwagę nie tylko swojego bloga, dziel się nimi w sieciachspołecznościowych, portalach tematycznych i branżowych. Tego typu contentbędzie generował wielu potencjalnych klientów jak również będzie znakomitymcelem do linkowania.

Rodzaje Contentu: Przewodniki

Pomagają one w rozwiązywaniu konkretnych problemów związanych z potencjalnymi szansami na dole ścieżki. Będą także zawierać frazy kluczowe z mniejszą konkurencją, co jest dobre dla SEO.

Przewodniki i wersje demonstracyjne na miejscu pokazują potencjalnym klientom, co robisz, jak to robisz i pomagają im wyobrazić sobie korzystanie z twoich produktów. Opublikuj na swojej stronie zestaw przewodników po produktach, który jest wolny od żargonu i sprzedaży.

Na powyższym filmie znajdziesz znakomity przykład jak wspierać w rozumieniu skomplikowanego narzędzia Ahrefs.

eBooki w content marketing

Książki w wersji elektronicznej to również skuteczny rodzaj treści. Twój e-book nie powinien być reklamą o długości od 5 do 10 stron. Zamiast tego powinien dostarczyć przydatnych informacji i informacji dla docelowych odbiorców. Powinny odpowiadać na ich potrzeb i w spierać w realizacji celów. Podobnie jak wiele innych w innych rodzajach treści, nie chodzi o sprzedaż odbiorcom, chodzi o budowanie relacji z docelowymi konsumentami. E-booki pomogą zaufać Twojej marce obudują ją o warstwę eksperckości.

E-booki to znakomity sposób na gromadzenie informacji o potencjalnych klientach. Najczęściej jest tak, że aby pobrać takiego e-booka , konieczne jest pozostawienie swoich danych takich jak mail, telefon, imię i nazwisko.

Należy pamiętać, że e-booki wymagają nieco więcej inwestycji niż inne rodzaje treści, takie jak artykuły blogowe czy posty na portalach społecznościowych. Są dłuższe i wymagają większego zaangażowania w proces tworzenia.

Rodzaje Contentu: White papers

White papers, są pod wieloma względami podobne do e-booków. Ne mniej jest to inny rodzaj treści. Główna różnica między e-bookami a white papers polega na tym, że white papers zawierają więcej danych i są bardziej rozbudowane. To sprawia, że są najlepszym narzędziem content marketing dla B2B.

Podobnie jak eBooki są znakomitym narzędziem do pozyskiwania informacji i danych na temat potencjalnych klientów. Według raportu Intercom z 2019 r. 76% ankietowanych stwierdziło, że jest skłonnych udostępnić informacje o sobie firmie, w zamian za white papers. Dane, które konsumenci udostępniają Twojej firmie, nie tylko dają lepszy wgląd w ich specyfikę i zainteresowania, ale także umożliwiają nawiązanie trwałych relacji przed sprzedażowych.

White papers przykład strony docelowej rodzaje contentu
White papers przykład strony docelowej

Twój oficjalny dokument może wymagać od potencjalnego klienta podania informacji o sobie przed pobraniem treści.

Pamiętaj o tym by ścieżka, jaką ma do przebyć klient była spójna. Zarówno komunikat zachęcający do pobrania, strona docelowa i podziękowanie za pobranie powinny być proste i dopasowane do dokumentu, którym się dzielisz.

Rodzaje Contentu: Prezentacje

Jeśli już promujesz swoją firmę za pomocą prezentacji, to oznacza, że dobrze rozumiesz potrzeby swojego potencjalnego klienta. Rekomenduję, byś umieścił je online, za pomocą konta SlideShare.

Abyrozpocząć korzystanie z SlideShare, po prostu utwórz i prześlij prezentację,która zainteresuje Twoich docelowych klientów. Oznacz je za pomocą około trzechsłów kluczowych, aby ułatwić znalezienie jej w gąszczu innych prezentacji.

Dodaj go do swojego profilu LinkedIn, aby był jeszcze bardziej widoczny. Promuj swoją prezentację poprzez pozostałe kanały social media.

Rodzaje Contentu: Badania

Badania to kolejny z popularnych formatów treści, które generuje linki i udostępnienia w Social Media. Według Buzzsumo treści związane z wynikami badań mogą przyciągnąć miliony akcji.

Badania to także świetny sposób na uzyskanie linków przychodzących. Dzieje się tak, gdy ludzie cytują twoją pracę, poprawia to twoja widoczność.

Jest tylko jeden problem: przeprowadzenie dogłębnych badań może być czasochłonne i kosztowne i wymaga wiedzy i zachowania metod naukowych. Jeśli nie będziemy o tym pamiętać, możemy wygenerować bezwartościowe badania. Najlepsze efekty dają badania stworzone we współpracy z zaufanymi instytucjami czy to naukowymi, czy badawczymi.

Prostsze badania możemy przygotować na podstawie formularzy i ankiet. Na podstawie pewnej próby możemy też pozwolić sobie na wyciąganie wniosków. A to zawsze jest kluczowym i najbardziej wartościowym elementem badań.

Rodzaje Contentu: Checklists

Checklistato narzędzie pomagające krok po kroku przejść dowolny proces, pomogą nam przyzbieraniu informacje zwrotnych od użytkowników.

Aby lepiej zrozumieć, jak działa ten rodzaj contentu, spójrzmy na przykładową listę kontrolną firmy HVAC (heating, ventilation, air conditioning):

Checklist przykład rodzaje contentu
Checklist przykład

Ta lista z One Hour Heating. Air Conditioning zapewnia właścicielom domów cenne informacje, których potrzebują, aby podejmować mądrzejsze decyzje dotyczące usług HVAC.

Przede wszystkim lista zawiera zestaw działań, które właściciele domów powinni podjąć w związku z systemem HVAC. Jest łatwa do odczytania i dostarcza cennych praktycznych informacji, na temat tego co z tego typu instalacjami powinno się robić w ciągu roku. To świetny przykład tego, czym powinna być „checklist”.

Tego typu ogólne informacje mogą być przydatne nie tylko dla istniejących klientów, ale także dla potencjalnych klientów poszukujących informacji na temat tego jak konserwować i dbać o tego typu instalacje.

Rodzaje Contentu: Wywiady

Wywiady z ekspertami branżowymi, a nawet z własnymi klientami, to kolejny z najbardziej skutecznych rodzajów content marketingu. Treść wywiadu dostarcza cennych informacji dla odwiedzających witrynę. Mogą pomóc lepiej zrozumieć potencjalne wyzwania i potrzeby, jakie my jako organizacja możemy pomóc zaspokoić i rozwiązać. Nie wspominając o tym, że jest to świetny sposób na skuteczne pozycjonowanie firmy jako eksperta w danej branży.

Rekomendujękilka różnych sposobów wykorzystania wywiadów w ramach kampanii content marketing:

  • Poprowadź wywiad na żywo za pośrednictwem webinaru lub transmisji na żywo, takich jak Facebook Live.
  • Nagrywaj treści wywiadów i udostępniaj je w swojej witrynie i za pośrednictwem YouTube.
  • Twórz pisemne wywiady na swoim blogu.
  • Szukaj okazji, by udzielić wywiadu zewnętrznym źródłom.

Kluczemdo wykorzystania treści wywiadu jest upewnienie się, że materiał zapewni pewnąwartość dla odbiorców docelowych. Wybierz tematy rozmów kwalifikacyjnych, któremogą dostarczyć przydatnych informacji i informacji na tematy, które sąnajważniejsze dla potencjalnych klientów i klientów.

Posty w mediach społecznościowych

Platformy społecznościowe, takie jak Facebook, Twitter i Instagram, pomagają firmom dotrzeć do nowych odbiorców i utrzymywać relacje z klientami. Treść twoich wpisów w mediach społecznościowych odgrywa ważną rolę w tym, jak Twoja firma będzie widziana nowych potencjalnych klientów i obecnych klientów.

Sposób korzystania z postów w mediach społecznościowych w ramach strategii będzie zależeć od celów. W przypadku sprzedaży i generowaniu konwersji istnieje kilka różnych sposobów i różnych kanałów social media do wpływania na decyzje zakupowe użytkowników.

Istniejewiele różnych sposobów, w jakie posty w mediach społecznościowych mogą wpłynąćna decyzję zakupową klienta.

Rodzaje Contentu: GIF-y i memy

Jestto jeden z najbardziej popularnych typów contenu, gdziekolwiek się zwrócisz,ktoś udostępnia jeden ze swoich ulubionych memów. Tego rodzaju treści stały sięniezwykle popularne wśród internautów i umocniły ich znaczenie w kulturzepopularnej. Nie wspominając, że memy i GIF to jedne z najczęściej używanych wInternecie rodzajów treści to także integralna część wielu kampanii content marketing.

Zazwyczaj zawierają one obrazy i teksty, które jak wirus rozprzestrzeniają się w Internecie.

Mem

Podobnie jak memy, Gify to także świetny sposób komunikowania się i interakcji odbiorcami. Pliki GIF to animowane obrazy, które można udostępniać na różnych platformach, w tym w mediach społecznościowych i e-mailach.

GIF rodzaje contentu
GIF

Gify i memy to rodzaj treści, który jest z natury nacechowany emocjonalnie. Dzięki nim możesz wzbudzić emocje lub zwrócić uwagę na dany temat. Możesz tworzyć własne pliki GIF i memy lub znaleźć odpowiednie, które już egzystują w Internecie.

Istnieje kilka różnych miejsc, w których możesz użyć tego typu we własnej strategii. Na przykład możesz dołączyć pliki GIF lub memy do artykułów na blogu, lub e-maili. Możesz również opublikować je w mediach społecznościowych jako sposób na generowanie dyskusji na określony temat. Gify i memy są również jednymi z najczęściej udostępnianych rodzajów treści w Internecie, co oznacza, że ​​korzystanie z tych formatów może pomóc uzyskać lepszą widoczność marki i pozyskiwać linki.

E-mail Newsletters

Newsletter,w połączeniu z blogiem i mediami społecznościowymi to najsilniejsze isprawdzone rozwiązanie, jeśli chodzi o content marketing.

E-mailmarketing dostarcza kilka możliwości. Pozwala na zebrania informacji odpotencjalnych klientów oraz dotarcia do nich w dowolnym momencie.

Dzięki email marketingowi możesz wysłać maila, kiedy tylko chcesz.

E-mailmarketing powinien być wykorzystywany jako sposób budowania relacji zodbiorcami. Cykliczne newslettery z wartościowymi informacjami, promocjami pozwalająprzywiązać klienta na dłużej.

Kalkulatory

Kalkulatory to znakomite narzędzie do analizy zachowań i potrzeb klienta. Szczególnie mile widziane w branży finansowej. Na podstawie zachowań i wartości wpisywanych przez klientów możemy wspierać strategie produktowe. Kalkulatory jednak to przede wszystkim znakomite narzędzie do zamknięcia transakcji lub zgłoszenia leada z predefiniowanymi potrzebami.

Podsumowanie

Z powyższej listy możesz wybrać sobie te rodzaje contentu, które są dla ciebie najwygodniejsze i najskuteczniejsze w działaniu. W zależności od tego, jakie masz cele, dobierz właściwie zestawienie.

Artykuł uaktualniony 1 rok

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *