CRM, a Sztuczna Inteligencja (Artificial Inteligence)

CRM, a Sztuczna Inteligencja (Artificial Inteligence)

crm a sztuczna inteligencja artificial inteligence

Artykuł uaktualniony 10 miesięcy

Sztuczna Inteligencja wokół nas

Do niedawna jeszcze plany wykorzystania Sztucznej Inteligencji (Artificial Inteligence) w biznesie traktowane były bardziej w kategorii StarTrek niż realnych możliwości. Obecnie jednak, większość dużych graczy takich jak Salesforce, Oracle, czy Microsoft wyposaża swoje rozwiązania CRM w moduły pracujące w oparciu o sztuczną inteligencję.
Coraz częściej traktujemy algorytmy odtwarzające reakcje ludzkiego umysłu, jako funkcjonalność stanowiącą naturalny element narzędzi biznesowych, ale i nie tylko. Przykładem może być Google i autouzupełnienia – podpowiedzi kontekstowe pojawiające się w oknie wyszukiwarki wówczas, gdy rozpoczynamy poszukiwanie jakiejkolwiek informacji. Amazon rekomenduje produkty w oparciu o Machine Learning. Producenci samochodów wyposażają kolejne modele w układy analizujące sytuację nie tylko wokół pojazdu, ale też reagujące na informacje o ruchu i rekomendujące optymalną drogę. Sztuczna inteligencja staje się, więc codziennością i standardem.
Weszła do naszych domów w sposób naturalny, jako kolejny krok w rozwoju przedmiotów powszechnego użytku. W przypadku biznesu jednak, Artificial Inteligence wydaje się być koncepcją silniejszą niż jakakolwiek wcześniejsza zmiana technologii.

No dobrze, ale co tak naprawdę możemy wyciągnąć z tej  całej sztucznej inteligencji dla naszej firmy?

Po pierwsze, drugie i trzecie skuteczność. Wykorzystajmy algorytmy AI do rozbudowy systemów wspomagających sprzedaż, marketing i obsługę klienta o modele predykcyjne. Z jednej strony otrzymamy możliwość sprawnego planowania w dłuższym i krótszym terminie, z drugiej natomiast nie mniej sprawne zarządzanie taktykami w czasie rzeczywistym. Ciekawe? Z pewnością szczególnie, jeśli operujemy w sieci. Jeśli zaś (częściowo) poza nią, a nasze aktywności biznesowe opieramy o przedstawicieli, CRM ze sztuczną inteligencją podpowie nam, kiedy nasz klient przejawiał będzie największą skłonność do konwersji. Może również analizując cechy osobowościowe i szereg innych wydawałoby się niepowiązanych ze sobą czynników podpowiedzieć, kto z przedstawicieli powinien danego klienta odwiedzić.
Po czwarte organizacja. Planowanie i organizacja wszelakiego typu wydarzeń biznesowych, a także określanie priorytetów dla zespołów i ich członków.
Po piąte aktywność. Umiejętność szybkiego analizowania, wnioskowania i przewidywania zdarzeń w obszarach obsługi klienta może być elementem budującym (przynajmniej na razie) naszą unikalną propozycję. Wdrożony odpowiednio mechanizm predykcji i zapobiegania problemom wyeliminuje w założeniu przyczyny potencjalnych zagrożeń, będzie również aktywnie analizował bieżącą sytuację w procesach obsługi zgłaszając prewencyjnie zaobserwowane odstępstwa od standardów.

Kilka słów od komercji

Bardzo niedawno IDC popełnił ciekawe opracowanie mówiące o tym, jak kształtuje się obecnie stosunek biznesu do Artificial Inteligence oraz jak sytuacja wyglądać ma w ciągu kolejnych pięciu lat. Co prawda artykuł pisany jest na zamówienie Salesforce.com, wydaje się jednak, że autorzy starali się potraktować sprawę w miarę uniwersalnie. Przewidują chociażby, że w kontekście CRM, sztuczna inteligencja będzie miała duży wpływ na:

  • Przyspieszenie cykli sprzedażowych
  • Poprawę poziomu generowania i kwalifikacji lead’ów
  • Wzrost przychodów wynikających z optymalizacji działań marketingowych
  • Optymalizację cenników usług/produktów
  • Przyspieszenie rozwiązywania problemów zgłaszanych przez klientów
  • Wsparcie przy budowie kampanii branding’owych
  • Oszczędności w ramach call center przy jednoczesnym wzroście resolution rate
  • Oszczędności przy rekrutacji pracowników
  • Optymalizację procesów logistycznych
  • Zapobieganie i wykrywanie oszustw.

Może nie jest to do końca odkrywcze, a i listę śmiało bylibyśmy w stanie wydłużyć o kolejne kilkanaście pozycji. Nie mniej jednak informacje na temat kierunków zainteresowania specyficznymi obszarami Artificial Inteligence w biznesie są interesujące.
W tym miejscu przepraszam za umieszczenie tabelek w języku angielskim, ale uznałem, że nie wszystkie tłumaczenia w języku polskim oddają właściwie charakter poszczególnych zagadnień.

What type of AI are you planning to use or exploring?All Respondents (%)AI Adopters (%)
Cognitive/AI system platforms2529
Machine learning2834
AI-based data preparation and enrichment tools3548
Machine vision/image recognition2631
Voice/speech recognition3041
Text analysis and natural language processing2734
Bots and virtual digital assistance solutions2132
Social media pattern analysis, sentiment analysis3335
Advanced numerical analysis (e.g., IoT streaming, machine logs)3141
Supporting technologies: ontologies, knowledge base curation, dialog management, Q&A processing, and so forth3840
Which categories of CRM activity do you think AI could benefit the most?AI Adopters (%)
Corporate marketing, branding, advertising39
Product or service marketing39
Marketing operations/field marketing39
Customer support43
Digital commerce40
Customer analytics38
Customer influenced product or service design40
Product or service pricing, finance38
Customer billing, inventory, logistics, and fulfilment support41
Partner management41
Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.