SEM

SEM

SEM

4.5/5 - (8 ocen)

Co to jest sem i jak rozumieć ten skrót?

Marketing w wyszukiwarkach (SEM) to skuteczny sposób na to, by Twoja firma dotarła do potencjalnych klientów poszukujących Twoich produktów lub usług. To świetny sposób na to, by twoje produkty i usługi zostały odkryte przez zainteresowanych klientów. Klienci Ci sygnalizują swoją potrzebę przez wpisywane w wyszukiwarce słowa kluczowe. Dotrzyj do nich z odpowiedzią dopasowaną do ich i Twoich potrzeb biznesowych.

Marketing w wyszukiwarkach to proces optymalizacji strony pod wymogi algorytmu Google zwany SEO (Search Engine Optimisation) jaj i reklam płatnych w wynikach płatnych wyszukiwarki często nazywanej PPC (Pay per Click). Odpowiednio przeprowadzony proces pozycjonowania strony w wynikach wyszukiwarki może zwiększyć ruch, liczbę leadów i sprzedaż Twojej firmy. Optymalne kampanie PPC pozwolą Ci również uzupełnić widoczność organiczną i wygenerować ruch sprzedaż tam, gdzie nie jesteś widoczny w wynikach organicznych.

W tym artykule omówię, czym jest SEM, a także przedstawię praktyczne porady, jak skutecznie wykorzystać marketing w wyszukiwarkach dla wszystkich rodzajów firm. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz przygodę z SEM, czy też potrzebujesz pomocy w optymalizacji istniejącej kampanii, poznanie podstaw pomoże ci usystematyzować wiedzę!

Płatne wyniki w SEM

Marketing w wyszukiwarkach (SEM) to skuteczny sposób na dotarcie do ściśle określonej grupy odbiorców w popularnych wyszukiwarkach, takich jak Google i Bing. Polega na tworzeniu reklam, które pojawiają się w wynikach wyszukiwania, wyświetlając istotne informacje o firmie w przyciągającym uwagę formacie.

Płatne wyniki w SEM
Płatne wyniki w SEM SERP

Specjaliści od reklam płatnych w wyszukiwarkach licytują słowa kluczowe związane z reklamowanymi produktami lub usługami, dzięki czemu reklama pojawia się, kiedy ktoś szuka tych słów. Dwa główne typy reklam tworzonych w ramach SEM to małe reklamy tekstowe i reklamy z listą produktów (PLA).

Reklamy tekstowe zawierają krótkie fragmenty informacji, natomiast reklamy PLA zawierają większe elementy wizualne i szczegóły, takie jak cena i oceny klientów. Marketing w wyszukiwarkach jest jedną z najbardziej skutecznych strategii marketingu cyfrowego, ponieważ umożliwia dotarcie do konsumentów, którzy aktywnie poszukują określonych produktów lub usług.

SEO i SEM

Jeśli chodzi o SEM i SEO, czytelnicy naszego bloga często zadają sobie jedno pytanie – jaka jest różnica?

Marketing w wyszukiwarkach (SEM) odnosi się zazwyczaj do płatnych reklam w wyszukiwarkach, w których firmy płacą Google za wyświetlanie ich reklam w wynikach wyszukiwania.

Z drugiej strony, optymalizacja pod kątem wyszukiwarek (SEO) jest procesem organicznym i nie wymaga żadnych opłat uiszczanych Google. Zamiast tego firmy tworzą odpowiednie treści, pozyskują linki i optymalizuję serwis od strony technicznej, aby pojawić się wyżej w wynikach Google. Kiedy potencjalni klienci szukają słów kluczowych związanych z ich usługami, mogą trafić zarówno na linki w części organicznej, jak i płatnej.

W ostatecznym rozrachunku SEM i SEO powinny być wykorzystywane jako część planu marketingu internetowego, w Kordowski Digital mówimy o tym “One Search”. SEM może pomóc w prowadzeniu leadów dalej w dół lejka sprzedażowego i przekształcaniu ich w klientów.

SEM (PPC)SEO
Wyższe koszty w przeliczeniu na jeden klikW pierwszej fazie relatywnie wysokie koszty, w trakcie dalszych działaniach drastyczny spadek kosztu za kliknięcie.
Kampanie włączasz i wyłączasz.Proces stały, nie można go przerywać bez wpływu na wyniki. Strategie są długoplanowe.
Silnie powiązane z kampaniami z obszaru Paid Media.Powiązane z wieloma obszarami technicznymi, strategia komunikacji, PR i tworzeniem treści.
Łatwe w zarządzaniu, pod kątem targetowania, planowania, grup odbiorców, geolokalizacji segmentacji i dopasowania na drodze słowo kluczowe -> reklama -> strona docelowa.Jest jak kula śnieżna. Rozpędza się powoli, ale docelowo generuje stałą ilość ruchu.
Modele rozliczeń stałe fee lub procent od budżetuModele rozliczeń stałe fee, za pozycje, za ruch
Wymagane certyfikaty Google Ads, Bing AdsWolna amerykanka, brak spójnej, zunifikowanej strategii SEO akceptowanej przez większość ekspertów.

Najważniejsze elementy strategii SEM

Analiza słów kluczowych

Badanie słów kluczowych w SEM jest istotną częścią strategii marketingowej w wyszukiwarkach. Aby zrozumieć, jakich słów używać w swoich kampaniach, należy najpierw przeprowadzić kompleksowe badania i analizy.

Jest wiele narzędzi, które wspierają proces badania słów kluczowych. Wystarczy wpisać słowo kluczowe, które pasuje do produktów lub usług oferowanych przez Twoją firmę, a otrzymasz propozycje do wykorzystania w kampaniach SEM.

Analiza słów kluczowych w SEM
Analiza słów kluczowych w SEM

Narzędzia podają również dodatkowe informacje, takie jak ilość zapytań, koszt CPC i konkurencję i inne. Ponieważ badanie słów kluczowych SEM jest podstawą udanej kampanii marketingowej, warto przeprowadzić to badanie w sposób ustrukturyzowany i metodyczny. Polecam Senuto.com i ahrefs.com.

Struktura konta

Innym ważnym aspektem słów kluczowych, który ma zasadnicze znaczenie dla sukcesu kampanii marketingowej w wyszukiwarkach, jest struktura konta.

Logiczne grupowanie słów kluczowych i struktura konta mogą pomóc ci osiągnąć wyższe współczynniki klikalności, niższe koszty za kliknięcie i ogólnie lepsze wyniki. Na etapie badania słów kluczowych możesz zastanowić się, jak najlepiej zorganizować swoje konto.

Aby uzyskać optymalne wyniki, konta Google Ads i Bing Ads powinny mieć następującą strukturę:

Rekomendowana struktura konta Google Ads i Google Bing Ads
Rekomendowana struktura konta Google Ads i Google Bing Ads

Jak widać na powyższym rysunku, idealna struktura konta Google Ads składa się z pięciu odrębnych elementów: Kampanie reklamowe, Grupy reklamowe, Słowa kluczowe, Tekst reklamowy, Strony docelowe.

 • Kampanie SEM, reklamowe mogą, a w wielu przypadkach powinny, skupiać się na podobnych produktach lub usługach.
 • Grupy reklam pozwalają na dalsze kategoryzowanie każdej kampanii pod względem trafności.
 • Słowa kluczowe powinny być posegmentowane i podzielone pomiędzy kampanie i grupy, warto pamiętać o wykluczonych słowach.
 • Podobnie jak słowa, poszczególne zestawy reklam, tekstowych, dynamicznych czy graficznych powinny być też odpowiednio rozlokowane i dopasowane do słów kluczowych i stron docelowych.
 • Strony docelowe powinny być zoptymalizowane dla poszczególnych grup reklam i słów kluczowych. kierowanie wszystkich reklam do jednego miejsca nie jest optymalnym rozwiązaniem.

Jak działają aukcje?

Aukcja reklam w wyszukiwarkach to skomplikowany proces, który decyduje o tym, które reklamy ostatecznie pojawią się w wynikach wyszukiwania Google. Aukcja bierze pod uwagę wiele czynników, w tym konkurencyjność słów kluczowych, jakość samej reklamy i kwotę, jaką w akcji daje użytkownik.

Aukcja bierze również pod uwagę to, ile reklamodawca jest skłonny zapłacić za kliknięcie. To niekoniecznie decyduje o tym, czy reklama jest skuteczna, czy nie. W rzeczywistości jest to kolejny czynnik analizowany przez aukcję.

Wpływ reklam na aukcję

Sposób działania aukcji reklamowej może być nieco zagmatwany, ale w najprostszej formie jest to zautomatyzowany system, który pomaga dopasować Twoje reklamy do odpowiednich użytkowników online.

Aby wziąć udział w aukcji, reklamodawcy muszą określić słowa kluczowe i kwotę, jaką są gotowi zapłacić za wyświetlanie ich reklam. Następnie Google wystawia reklamy na aukcję, w której konkurują z innymi reklamodawcami o podobne wyszukiwania. Na końcu tego procesu licytacji Google wybiera, te reklamy, które są widziane przez potencjalnych klientów.

Kampania SEM, co powoduje wygraną w aukcji

Walcząc o miejsce na reklamę w SERP-ie, należy pamiętać, że Google prowadzi aukcję, w której określa, kto i gdzie się pojawi. Dwa główne czynniki, które biorą w tym udział, to Twoja maksymalna oferta i Wynik Jakości Twoich reklam oraz to, ile jesteś gotów zapłacić. Im więcej jesteś w stanie zapłacić tym większa szansa na wyższą lokalizację reklamy.

Wynik jakości opiera się na ogólnej jakości Twojej reklamy, co pomaga Google zdecydować, czy powinna ona zostać wyświetlona na stronie wyników. Pamiętając o obu tych czynnikach, możesz mieć pewność, że Twoje reklamy będą za każdym razem “wygrywać” aukcję!

Znaczenie wyniku jakości w SEM jest nie do przecenienia. Wynik Jakości Google AdWords stanowi połowę formuły rankingu reklam, a wysokie wyniki mogą prowadzić do lepszych pozycji reklam przy niższych kosztach.

Co powoduje wygraną w aukcji w SEM
Co powoduje wygraną w aukcji w SEM

Dowodem na to jest Aukcja Google Ads: chociaż Reklamodawca 1 ma najniższą maksymalną ofertę, ma najwyższy Wynik Jakości – co oznacza, że jego reklamy są traktowane priorytetowo, jeśli chodzi o pierwszeństwo do wyświetleń.

FAQ

 1. Co daje SEM?

  SEM pomaga zwiększyć widoczność firmy i jej stron internetowej oraz innego typu treści w Internecie, co ma na celu poprawę pozycjonowania marki i zdobywanie nowych odbiorców.

 2. Co składa się na działania SEM?

  Działania SEM składają się z dwóch głównych komponentów: optymalizacji SEO i reklam Google Ads. Optymalizacja SEO to proces modyfikowania istniejących stron internetowych oraz tworzenia nowych treści, aby poprawić ich widoczność w naturalny sposób w organicznych wynikach wyszukiwania. Reklamy Google Ads polegają na promowaniu strony internetowej lub produktów za pośrednictwem płatnych reklam, dzięki czemu można osiągnąć szybsze i bardziej zauważalny wzrost wyników.

Podsumowanie

Jeśli chcesz wygrywać aukcje w Google Ads, pamiętaj jak ważna jest procedura przygotowania słów kluczowych i dopasowania ich do struktury kampanii. Nie osiągniesz wysokiego poziomu wyniku jakości bez odpowiedniego dopasowania reklam do słów kluczowych i strony docelowej.

Zawsze możesz przelicytować, ale ta wersja niestety nie dostarczy odpowiednich doświadczeń odbiorcom. Co daje ostatecznie mniejszą efektywność.

Artykuł uaktualniony 5 miesięcy

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *