Narzędzie SEO MOZ

Narzędzie SEO MOZ

Narzędzie SEO MOZ

Oceń Nas post

Narzędzie SEO MOZ to bardzo przydatne narzędzie SEO z wieloma funkcjonalnościami na wysokim poziomie. Na uwagę zasługują Open Site Explorer i Keyword Explorer czyli analiza linkowania i narzędzie do podpowiedzi słów kluczowych. Moz występuje w płatnej opcji z miesięcznym okresem darmowym. Największą zaletą i to z czym MOZ jest kojarzony to Rand Fishkin i jego cykl edukacyjny “Whiteboard Friday”.

Co to jest Moz Pro?

Moz Pro to płatna wersja narzędzia SEO. Dzięki niej możesz kontrolować wiele parametrów decydujących o Twojej widoczności w wynikach organicznych wyszukiwarek takich jak Bing ale przede wszystkim Google. Moz Pro dostarcza wielu danych, które pomogą Ci poprawić pozycje w wyszukiwarkach Twojej stronie.

SEO MOZ ilość dostępnych danych
SEO MOZ Pro ilość dostępnych danych

Moz Pro to kilka narzędzi SEO w jednym, dzięki nim obejmiesz wszystkie istotne obszary SEO.

SEO MOZ pro najważniejsze funkcjonalności
SEO MOZ pro najważniejsze funkcjonalności

Moz udostępnia również darmowe narzędzia. Należą do nich Open Site Explorer i Keyword Explorer. Dostępne są w darmowej wersji w ograniczonym niestety zakresie. Na przykład otrzymujesz 20 bezpłatnych zapytań eksploratora słów kluczowych miesięcznie w porównaniu z 5000 przy planie średnim gdzie opłata wynosi 149 USD miesięcznie.

Moz ma popularne rozszerzenie Chrome o nazwie MozBar. MozBar zapewnia informacje takie jak autorytet strony i pozycja domeny bezpośrednio na stronie wynikowej wyszukiwarki (SERP) w przeglądarce. Jest to bardzo przydatne do prowadzenia badań konkurencji, w czasie rzeczywistym, w przeglądarce.

Najważniejsze różnice między kontem Pro i Free

Wiele narzędzi oferowanych subskrybentom Moz Pro nie jest dostępnych poza subskrypcją. Są między innymi kampanie i narzędzia badawcze takie jak:

  • Rank Tracker
  • Crawl Test
  • On-Page Grader

Open Site Explorer dodaje dane społecznościowe i dane Spam Score dla subskrybentów Moz Pro i usuwa dzienny limit wyszukiwania.

Eksplorator słów kluczowych oferuje wyższe dzienne limity wyszukiwania oraz funkcję Listy dla subskrybentów na poziomie średnim i wyższym.

MozBar pokazuje dodatkowe wskaźniki i oferuje również dodatkowe funkcje dla subskrybentów Moz Pro.

Dla Kogo jest MOZ Pro

Moz Pro jest dedykowany większości organizacji i branż. Klientami są przedsiębiorcy, małe i średnie firmy oraz agencje SEO zarządzające wieloma klientami. Do tej grupy można doliczyć także ludzi takich jak ja czyli konsultantów SEO. Na koniec warto do tej listy dodać również marketerów zajmującemu się obszarem SEO, wewnątrz organizacji.

Według Rand Fishkin Moz Pro jest „Stworzony dla marketerów i stanowią oni ponad 80% subskrybentów”.

Narzędzie nie jest super techniczne, więc nie musisz być ekspertem SEO, aby z niego korzystać. Zwłaszcza, że ​​jest bardziej przystępny niż inne konkurencyjne narzędzia.

Moz ma przyjazny dla użytkownika interfejs i cały UX jest na wysokim poziomie i nie będzie on zniechęcał ludzi do używania. Jest to typowe dla amerykański rozwiązań.

Niektórzy bardziej zaawansowani SEO-wyjadacze, mogą mieć poczucie że Moz Pro nie jest świetny w wydobywaniu szczegółów. Nie mniej ja osobiście jestem zwolennikiem holistycznego podejścia i w przypadku SEO szczegóły są istotne to jednak nie decydujące.

Koszt MOZ-a

Aktualny cennik znajdziesz tu cennik MOZ

Wstępna konfiguracja

Na początku narzędzie wymaga podania części informacji z góry. Należą do nich adres strony, a także lista słów kluczowych i konkurentów.

Zalecane jest podanie tutaj pełnych informacji, ponieważ będą one stanowić podstawę otrzymanej analizy. Jeśli dodasz słowo kluczowe później, dane bedą widoczne od momentu ich dodania. Czyli pełna lista na początek. Podobnie mają inne narzędzia SEO takie jak Ahrefs czy Senuto.

Kolejny krok to połączenia z kontem Google Analytics, dzięki temu narzędzie będzie pobierać dane o trafiku co wzbogaci raporty.

Raportowanie jest w większości zautomatyzowane. Otrzymujesz regularnie e-maile z raportami i alertami. System powiadamia Cię o linkach zwrotnych lub zmianach pozycji, podobnie jak inne narzędzia SEO.

Niestety większość danych jest odświeżana co tydzień. Cotygodniowe wyniki powinny być wystarczające dla większości użytkowników. Dla tych pro niestety jest to wada, o czym wcześniej wspomniałem.

Dashboard

Dobrym punktem wyjścia jest główny pulpit nawigacyjny. Tutaj widzisz swoje podstawowe wskaźniki SEO w jednym miejscu. Podobnie jak większość sekcji w Moz Pro, możesz eksportować dane do pliku PDF i / lub CSV.

Dashboard MOZ
Dashboard MOZ

Kliknięcie w dowolny z wskaźnik powoduje przejście do szczegółów.

Search Visibility

Pierwszym wyświetlanym wskaźnikiem jest „Search Visibility”. Jest to wynik estymowanego CTR jaki na danej pozycji dla danego słowa kluczowego możesz mieć. Algorytm jest wewnętrzną tajemnicą narzędzia. Ja znacznie bardziej ufam przybliżeniom potencjalnego ruchu jakie generuje np:. Senuto.

Odwiedziny

Odwiedziny pokazują po prostu ruch w witrynie. to nic innego niż ruch z Google Analytics, wyświetla się na prostszym wykresie. W tym obszarze wypracowałem znacznie przydatniejsze dane z Senuto. Mianowicie estymowany ruch brand i non-brand.

Domain authority

Domain authority jest parametrem obrazującym wartość domeny na podstawie wewnętrznego algorytmu. Jest jednym z kluczowych wskaźników SEO w branży. Większość narzędzi ma podobną parametr. Ahrefs i Majestic mają podobne parametry Domain Authority i Trust Flow. Głównym czynnikiem jest liczba wiarygodnych stron, które linkują do Ciebie.

Linki zewnętrzne

Linki zewnętrzne pokazują ostatnio odkryte linki zwrotne (linki przychodzące z innych stron internetowych).

Top Keywords

„Najważniejsze słowa kluczowe” to migawka rankingów i zmian pozycji słów kluczowych, które nakazałeś śledzić Mozowi.

Rankings

Gdy przechodzimy do zakładki Rankingi, widzimy ekran nowych informacji.

rankingi moz-pro
Rankingi Moz Pro

W rzeczywistości są to takie same informacje, które zostały wyświetlone w dashboard ale z kilkoma dodatkowymi szczegółami i wizualizacjami.

Search Visibility jest ponownie widoczne. Jednak tym ekranie pokazuje inną wartość procentową w porównaniu z poprzednim widokiem.

Jeśli chcesz zobaczyć pozycję w czasie rzeczywistym lub pozycję słowa kluczowego, którego nie śledzisz, przejdź do opcji Rank Tracker w górnym menu Moz Pro (lub po prostu Google z zakładki incognito). Hmm pod tym względem najlepsze jest Senuto. Pokazuje w swoim Rank Tracker dane w trybie codziennych aktualizacji.

Keyword Explorer

Analiza słów kluczowych w SEO MOZ jest na bardzo wysokim poziomie dla największych rynków. Widać od razu, że jest kierowane szczególnie na te rynki. Co obniża z punktu widzenia działań globalnych wartość tego narzędzia.

Keyword Explorer SEO MOZ
Keyword Explorer MOZ

Jak widać są to podstawowe dane na temat słów kluczowych. Sugestie pokazywane w 2 oknie dają możliwość prostego planowania tematów artykułów. Pokazuje nam informacje o potencjalnej ilości wyszukań w miesiącu, CTR w wynikach organicznych, poziom trudności od 1 do 100 i priorytet.

Keyword Explorer MOZ przykład nr 2
Keyword Explorer MOZ przykład nr 2

Trudność słowa kluczowego: pokazuje, jak trudne będzie uzyskanie wysokiego miejsca w rankingu dla tego słowa kluczowego. Opiera się głównie na ustaleniu najlepszych wyników – na podstawie Domain Authority i ile mają linków, udostępnień w Social Media.

Organiczny CTR: oprócz zwykłych wyników wyszukiwania na stronie głównej Google pojawia się wiele innych obiektów takich jak reklamy i inne elementy SERP. Ogranicza to ilość dostępnego miejsca oraz jakości ekspozycji oraz kliknięć. Zatem wskaźnik organicznego CTR informuje nas o potencjalnym ruchu jaki może wygenerować obecność naszego odnośnika w Top10.

Priorytet słowa kluczowego: ta ogólna metryka miksująca pozostałe trzy metryki. Wyższa liczba oznacza większą szansę na dobre miejsce w rankingu dla SERP dla słowa kluczowego. Dlatego słowo kluczowe o wyższym priorytecie zazwyczaj ma dużą liczbę wyszukiwań i mniejszą konkurencję.

Keyword Lists

Ta funkcjonalnośc jest przydatną funkcją Moz Pro. Listy słów kluczowych (dostępne w planie Medium) to proste grupy słów kluczowych, które chcesz śledzić.

Listy słów kluczowych
Listy słów kluczowych

Możemy dzięki nim śledzić poszczególne grupy fraz powiązanych ze sobą tematycznie i analizować ich parametry z perspektywy grupy. Możemy je edytować i filtrować na wiele sposobów.

Warto przed decyzją o zakupie narzędzia SEO sprawdzić czy bazy słów kluczowych dla danego kraju są rozbudowane. Dane dotyczące rzadko wyszukiwanych słów kluczowych mogą być niedostępne. Jeśli w twojej strategii skupiasz się na słowach kluczowych z długiego ogona, większość narzędzi często nie ma wystarczającej ilości danych. W takich przypadkach rozważ lokalne rozwiązania.

Landing Pages

W tej sekcji podjęto próbę rozwiązania problemu braku danych na temat ruchu generowanego przez wyniki organiczne. Google ogranicza pokazywanie, które słowa kluczowe prowadzą do której strony.

„Szacowany ruch w wyszukiwarce na stronę docelową” pokazuje liczbę kliknięć strony Google, które są pobierane z Google Analytics. Moz szacuje, jakie słowa kluczowe doprowadziły do ​​odwiedzin danej strony.

Analiza SERP

Następna funkcja to analiza SERP. Analiza SERP jest kopią wyników na pierwszej stronie Google, ale zawiera wszystkie informacje, dodatkowe zbierane przez narzędzie.

Jeśli nie zajmujesz miejsca na pierwszej stronie, informacje z tej sekcji mogą Ci wyjaśnić dlaczego. Zestawienie z Top10 daje nam ogląd kluczowych parametrów, które mogą mieć wpływ na taki a nie inny skład listy najlepszych stron w danym zapytaniu.

Analiza SERP
Analiza SERP MOZ

Dodatkowo widzimy, które funkcje SERP konkurują o miejsce na stronie głównej analizowanych słów kluczowych: reklamy, pole pytań, powiązane pytania.

Nawiasem mówiąc, są to podobne informacje, które widzisz za pomocą MozBar w wyszukiwaniach Google.

Ponadto u góry strony znajdują się znane 4 parametry Eksploratora słów kluczowych: volume,, trudność, organiczny CTR i priorytet

Optymalizacja strony

Przypisuje każdej stronie wartość od 1 do 100 na podstawie tego, jak dobrze jest zoptymalizowana dla określonego słowa kluczowego.

Ta sekcja wymaga dwóch parametrów: adresu URL strony i słowa kluczowego.

Analizuje 27 czynników, aby sprawdzić, czy powinieneś wprowadzić zmiany w celu optymalizacji rankingu czy nie. Po kliknięciu w swój wynik, otrzymasz zalecenia dotyczące ulepszeń.

Narzędzie ma dwa różne rodzaje czynników, na które patrzy: optymalizacja ogólna i optymalizacja słów kluczowych. Około 9 czynników optymalizacji pod kątem słowa kluczowego pozostałe 18 dotyczy ogólnych kwestii optymalizacyjnych strony. Jeśli masz stronę na wordpress lepszym rozwiązaniem będzie wtyczka Yoast.

Open Site Explorer

Open Site Explorer to w pełni funkcjonalne narzędzie do analizy profilu linku. Jest to podstawowy parametr SEO. Sprawdzanie linków zwrotnych jest niezbędnym narzędziem z jakiego każdy specjalista SEO winien korzystać. Pomaga zrozumieć strategie konkurencji i odpowiednio zaplanować strategie budowania linków dla siebie.

Pierwszą rzeczą, którą zauważysz podczas korzystania z Open Site Explorera, jest to, że ma on inną konstrukcję niż główny ekran Moz Pro.

Open Site Explorer
Open Site Explorer MOZ

Site Explorer jest to zasadniczo sprawdzanie linków zwrotnych. Open Site Explorer zapewnia bardzo wyczerpujące informacje o profilu linku.

  • Wszystkie odkryte linki zwrotne (inaczej linki przychodzące)
  • Ostatnio odkryte linki
  • Większość wartościowych stron prowadzących do Ciebie (lub konkurentów) na podstawie PA
  • Anchory
  • Co ważne, możesz tutaj filtrować według kryteriów takich jak nofollow lub subdomena, których nie możesz zrobić w sekcji linków.

W tej sekcji znajduje się kilka przydatnych funkcji i narzędzi:

Porównaj linki

Pomocną funkcją jest możliwość porównania metryk linków dwóch adresów URL w sposób wizualny co ułatwia analizę.

To narzędzie pokazuje witryny, które mają linki do Twoich konkurentów, ale nie mają do Ciebie. Świetna okazja do wyszukiwania potencjalnych miejsc z których można pozyskać linki

Możesz wyszukiwać uszkodzone linki konkurentów lub swoje co daje kolejne szanse na linki.

Analiza spamu

Open Site Explorer serwuje swoje estymacje spamu, na podstawie 17 czynników, które mogą być są skorelowane z witrynami spamującymi. Po kliknięciu wyniku spamu dowiesz się dokładnie, jakie czynniki spowodowały taką ocenę.

Raporty niestandardowe

Ta funkcja pozwala tworzyć niestandardowe raporty przy użyciu wielu różnych opcji i filtrów. Liczba raportów niestandardowa jest ograniczona w zależności od pakietu.

Fresh Web Explorer

Moz przeszukuje wszelkie wzmianki o Twojej firmie w Internecie. To jest jak Google Alerts lub Buzz sumo, ale nie do końca. Znajdziesz w niej artykuły, które używają wskazanych przez Ciebie fraz. Może pomóc Ci odkryć przypadkowe wzmianki w Internecie o Twojej marce lub konkurencji co jest kolejną szansą na link zwrotny.

MOZ i konkurenci

Artykuł uaktualniony 2 lata

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *