Mikrodane – czyli rich snippets w sklepie internetowym

Mikrodane – czyli rich snippets w sklepie internetowym

mikrodane

mikrodata

Czy mikrodane są ważne dla sklepy internetowego? Salesforce and Publicis Sapient, amerykańska firma zajmująca się digital marketingiem wyliczyła, że 87% konsumentów korzysta z wyszukiwarek przed zakupem. 

Inne badania wskazują, że w zależności od kategorii produktu, około 85%-95 % zakupów rozpoczyna się od wyszukiwarki. Dlatego oferta powinna wyróżniać się w wynikach Google, a pomogą Ci w tym dane strukturalne.

Mikrodane ecommerce
Mikrodane ecommerce

Co ma Google czego nie ma Amazon?

Z raportu “Mapping the Path to Purchase” przygotowanego przez PowerReviews wynika, że 35% wszystkich internetowych zakupów zaczyna się od Google. To niemal tyle samo, co od Amazona (38 % zakupów), mimo że to ten drugi jest dedykowany wyłącznie sprzedaży.

To, co pozwala Googlowi konkurować z Amazonem, to między innymi rich snippets, zwane również fragmentami rozszerzonymi. Fragmenty rozszerzone oferują komfort porównywania cen i podstawowych danych produktu bez konieczności nawigowania ze strony na stronę.
Dodanie danych strukturalnych do kodu nic nie kosztuje i nie zajmuje wiele czasu, a może poprawić ruch na stronie o 20-40%. Ben Goodsell, SEO w RKG Merkle twierdzi, że po dodaniu fragmentów rozszerzonych do kodu, witryny zaobserwowały wzrost zysków ze strony nawet o 677%.

Jak działają dane strukturalne? 

Przeglądanie treści stron i indeksowanie w Google odbywa się automatycznie. Algorytmy mają za zadanie wyszukać aktualne pozycje, które w jak najlepszym stopniu odpowiadają zapytaniu użytkownika. Dane strukturalne są wpisane w kod witryny, żeby uporządkować zawarte na niej informacje. Sklepy mogą w ten sposób wyróżnić cenę albo dostępność produktu. Dzięki tym danym wyszukiwarka oceni, które strony zainteresują użytkownika. To zatem prosty sposób na podbicie sobie klikalności, a jednocześnie obniżenie wskaźnika odrzuceń.  

Co powinny zawierać fragmenty rozszerzone, mikrodane?

Rich snippets opierają się na znajomości prostego faktu – klienci podejmują decyzje ze względu na wrażenia wizualne.

Każdy rodzaj produktu może skorzystać na uzupełnieniu kodu o rich snippets.

Aby skorzystać z dobrodziejstw fragmentów rozszerzonych, na karcie produktu należy podać przynajmniej nazwę, oraz cenę wraz z walutą. Dodatkowo warto uzupełnić informacje o obraz, opis, dostępność, opinie i ocenę. Dane te mogą być zapisane jako microdata, RDFA albo JSON-LD.

Niektóre platformy zrobią to za Ciebie. Shoper domyślnie wdraża powyższe znaczniki w kod twojego sklepu. Jedyne, co pozostaje po Twojej stronie, aby wykorzystać do maksimum potencjał rich snippets to aktywacja dodawania opinii.  

Do Shopify z kolei możesz zainstalować wtyczkę SEO Ecommerce Optimizer, która Cię wyręczy w opisie rich snippetów.  

Jak korzystać z mikrodanych, by były skuteczne?

Typowy wynik wyszukiwania zawiera tytuł, URL oraz dwa wiersze opisu. Rozszerzony wynik będzie dodatkowo informował o cenie, dostępności, średniej ocen i ilości wszystkich opinii lub wyróżni tylko jedną z tych informacji.

Największą skuteczność mają opisane danymi strukturalnymi menu nawigacyjne. Rich snippets mogą informować o kategorii i położeniu produktu w katalogu. 

Cena

46% konsumentów korzystających z Internetu zgadza się ze stwierdzeniem, że sklepy online powinny umożliwiać porównywanie cen. 

Cenę produktu można podkreślić na zdjęciu produktu. Fotografia opatrzona hasłem: „25 % taniej” czy „obniżka cen” przyciągnie wzrok i wyróżni Twoją ofertę spośród konkurencji. 

Darmowym narzędziem, które pomoże Ci przyciągnąć klientów polujących na okazję jest Structured Data Markup Helper.  

Dostępność

Tę samą taktykę można zastosować przy dostępności produktu, dodając do zdjęcia informację typu: „ostatnie sztuki.”  

Dostępność jest jednym z najchętniej pomijanych opisów w przypadku mikrodanych, a jednak z punktu widzenia Google robi ogromną różnicę. Często to właśnie dostępność jest przyczyną, dla której Twój współczynnik odrzuceń, tzw. bounce rate jest wysoki. Informacja o dostępności produktu poprawi doświadczenie klienta, bo oszczędza jego czas.      

Oceny

Catalyst Search Marketing przeprowadził badania, z których wynika, że jedna z firm zauważyła 150% wzrost klikalności po dodaniu gwiazdek z oceną do swoich produktów. 90% użytkowników Internetu twierdzi też, że czyta przynajmniej jedną opinię przed podjęciem decyzji o zakupie.

Lokalność

Google zaczyna przykładać coraz większą wagę do lokalizacji biznesów i promować lokalnych dostawców. To może być dobry trop w opisie produktu. Podkreśl znajomość lokalnych potrzeb, ekologiczną przewagę takich rozwiązań czy krótszy czas dostawy.

Co decyduje o widoczności rich snippetów, mikrodane?

Warto wiedzieć, że aby Google wyświetlił Twoje rich snippety, muszą one spełniać określone warunki. Dodanie ich do kodu sklepu nie gwarantuje jeszcze ich widoczności w wyszukiwarce. Najczęściej w rich snippets pojawiają się produkty stron, które widnieją na pierwszej stronie wyszukiwarki, chociaż niekoniecznie na najwyższych pozycjach. 

Twoje znaczniki muszą być przede wszystkim uznane za przydatne dla internautów. Aby sprawdzić poprawność działania znaczników użyj narzędzia Google, Structured Data Testing Tool. Zaindeksowanie danych trwa, dlatego nie od razu po uzupełnieniu kodu będą one wyświetlane. 

Ostateczna decyzja o tym, czy i jak będzie się wyświetlać rich snippet, należy tylko do algorytmów Googla. Różnice można zaobserwować nawet pomiędzy produktami tego samego sklepu, choć  dane strukturalne są zainstalowane w taki sam sposób.  

Jak zwiększyć widoczność rich snippetów, mikrodane? 

Chociaż same dane strukturalne nic nie kosztują, ich skuteczność może już wymagać inwestycji. Pomysłem na zwiększenie widoczności i ruchu na stronie są sponsorowane snippety. Wykupisz je w Google Merchant Center. Jeśli zdecydujesz się na tę formę promocji, starannie zidentyfikuj swoją niszę. Znajdź słowa kluczowe, które nie będą konkurować z gigantami. Płacenie za widoczność oferty, gdy będzie wyświetlała się na drugiej stronie wyszukiwarki mija się z celem. Słowa kluczowe powinny być atrakcyjne i podkreślać wyjątkowość twojej oferty. Im bardziej unikalne tagi, tym większa szansa, że reklama się opłaci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *