Szybki audyt SEO online

Szybki audyt SEO online

Szybki audyt SEO online

4.7/5 - (3 ocen)

Szybki audyt SEO online jest popularnym rozwiązaniem, z którego korzystają przedsiębiorcy w celu zweryfikowania poprawności działania swojej strony internetowej i jest ważnym składnikiem strategii SEO. Szybki audytu SEO online jest dostępny już dziś. Zależnie od naszych preferencji, możemy zdecydować się na szybką weryfikację SEO – za darmo lub trwającą nieco dłużej płatną, bardziej szczegółową. W dzisiejszym artykule omówimy najważniejsze informacje dot. szybkich audytów SEO online. Podpowiemy, czy warto zainwestować w bezpłatne rozwiązania oraz czego dokładnie się z nich dowiesz. Miłej lektury!

Szybki audytu SEO online to dopiero początek

Szybki audyt strony internetowej online – co to jest i na czym właściwie polega?

Szybki audyt stron internetowych online jest automatycznym procesem analizy serwisów WWW pod kątem ich mocnych i słabych punktów. Dzięki takiej usłudze dowiesz się wstępnie, jakie elementy Twojej witryny należy poprawić, aby uzyskać wyższy poziom użyteczności serwisu, a w konsekwencji satysfakcjonującą pozycję w organicznych wynikach wyszukiwania (np. TOP 10).

Szybki audytu SEO online
Szybki audytu SEO online

Szybki Audyt SEO Google online – podstawowe założenia

Podstawowe założenia szybkiego audytu strony internetowej bazują przede wszystkim na weryfikacji budowy oraz zawartości danego serwisu w celu zweryfikowania elementów istotnych pod kątem SEO (ang. Search Engine Optimization) oraz UX (ang. User Experience).

Szybki audyt strony internetowej nie ma na celu wytknięcia wyłącznie mankamentów Twojego serwisu. Jego głównym celem jest przedstawienie zarówno wad, jak i zalet, aby móc stworzyć odpowiednie rozwiązania dla problemów, z którymi boryka się właściciel audytowanej strony WWW.

Szybki audyt SEO online – kiedy warto go wykonać?

Szybki audyt SEO online powinni wykonać przede wszystkim właściciele stron i sklepów internetowych, na których prowadzone działania pozycjonerskie nie przynoszą oczekiwanych rezultatów (np. w postaci zbyt niskiego współczynnika konwersji).

Dzięki omawianemu rozwiązaniu będziesz mógł świadomie i według konkretnych wytycznych dostosować strategię SEO pod kątem internautów oraz wyszukiwarek – w taki sposób, żeby strona była wartościowa zarówno z punktu widzenia robotów Google’a, ale także użytkowników.

SEO audyt stron www – podstawowe zalecenia do wykonania szybkiej analizy serwisu

Podstawowe zalecenia do wykonania szybkiego audytu SEO online:

Właśnie utworzyłeś stronę internetową

W tym przypadku szybki audyt SEO online wskaże niezbędne elementy do poprawy. Będą one przede wszystkim dotyczyły podstawowych problemów z funkcjonowaniem Twojej witryny – pod kątem SXO (ang. Search Experience Optimization), czyli SEO oraz UX.

Nową stronę zawsze warto sprawdzić – nawet, jeśli zdecydujesz się nie wprowadzać wszystkich poprawek, będziesz miał wstępny pogląd, na co w przyszłości należy zwrócić uwagę.

Zależy Ci na wprowadzeniu kluczowych zmian w obrębie witryny a szybki audytu SEO online

Wprowadzenie kluczowych zmian w obrębie witryny zawsze ma na celu polepszenie jej rankingu lub użyteczności, ewentualnie innych, konkretnych funkcjonalności. W niektórych przypadkach jednak może być zupełnie odwrotnie – ze względu na nieumiejętne wdrożenie wybranych fraz kluczowych, linkowania czy też przekierowań.

Zanim zdecydujesz się na implementację istotnych zmian – koniecznie poświęć czas na darmowy audyt strony internetowej online. Zweryfikujesz wówczas podstawowe elementy serwisu, na które warto zwrócić uwagę podczas wdrażania kluczowych modyfikacji.

Chcesz wyeliminować kary nakładane przez Google

Kary są nakładane przez Google głównie za niedopasowanie się do zasad związanych z optymalizacją stron internetowych w wyszukiwarkach (np. za techniki Black Hat SEO, czyli BHS). W zależności od podejmowanych w przeszłości czynności mogłeś otrzymać karę za m.in.:

  • keyword stuffing (wypełnianie tekstów na stronie zbyt dużą liczbą fraz kluczowych),
  • cloaking (czyli inaczej maskowanie treści w obrębie witryny),
  • pozyskiwanie linków bardzo niskiej jakości (np. ze stron erotycznych lub spamerskich zapleczy SEO).

Przeprowadzając profesjonalny audyt SEO lub posługując się bezpłatną analizą online, można dowiedzieć się, co poszło nie tak i czego warto unikać w przyszłości, aby więcej nie być narażonym na kary od Google.

Zapamiętaj! Szybki audytu SEO online!

Bezpłatna analiza online jest wyłącznie wstępem do właściwego audytu SEO. Darmowy audyt strony nie powinien być alternatywą do weryfikacji witryny przez profesjonalistów.

Zmieniłeś agencję SEO zrób szybki audytu SEO online!

Agencje marketingowe różnią się od siebie sposobami działania oraz zakresem podejmowanych wdrożeń. Jeśli decydujesz się na zmianę agencji SEO lub pozycjonera – koniecznie przeprowadź szybki audyt online. Pomoże on sprawdzić, jak przedstawia się dana strona internetowa po konkretnym okresie współpracy z wybranym wykonawcą. 

Planujesz migrację na inny CMS

Planując migrację na inny CMS (ang. Content Management System) – np. z WordPressa na system Joomla koniecznie przeprowadź audyt SEO. W tym przypadku rekomendujemy specjalistyczną weryfikację przez fachowców z branży marketingu internetowego, ponieważ od tego będzie zależeć, w jakim stopniu zachowasz efekty pozycjonowania. 

Nieprawidłowa migracja może wiązać się z utratą większości pozycji w rankingu Google na dane słowa kluczowe, nad którymi pracowałeś z pozycjonerem przez ostatnie kilka lat. Możesz temu jednak śmiało zapobiec, stosując wskazówki z profesjonalnego audytu SEO.

Inne przydatne Audyty

Przeczytaj o powiązanych audytach jakie oferujemy w zakresie naszych usług:

Szybki audytu SEO online – zakres weryfikacji Twojej witryny

Decydując się na szybki audyt strony internetowej, czyli zazwyczaj automatyczny, wykonywany przez konkretne narzędzia, poznasz wiele istotnych kwestii związanych z Twoją witryną, dzięki którym będziesz miał podstawy do dalszych działań SEO.

Szybki audyt SEO online – Etapy

Szybki audyt SEO online to proces, który pozwala na zidentyfikowanie kluczowych obszarów, które wymagają optymalizacji na stronie internetowej, w celu poprawy jej widoczności w wynikach wyszukiwania. Proces ten można podzielić na kilka kroków, z których każdy ma na celu zbadanie różnych aspektów strony.

Krok 1: Audyt techniczny – Pierwszym krokiem jest przeprowadzenie audytu technicznego strony. To obejmuje sprawdzenie różnych elementów technicznych, które mogą wpływać na to, jak strona jest indeksowana i oceniana przez wyszukiwarki. Niektóre z elementów, które są często sprawdzane podczas audytu technicznego, to plik robots.txt, mapa strony XML, czas ładowania strony, prędkość strony na urządzeniach mobilnych, struktura URL, kod odpowiedzi HTTP, struktura strony i inne.

Krok 2: Audyt treści – Kolejnym krokiem jest audyt treści strony. Celem tego jest zrozumienie, jak treść na stronie jest optymalizowana pod kątem słów kluczowych i jak jest ona strukturyzowana dla użytkowników i wyszukiwarek. Podczas audytu treści zwykle sprawdza się rzeczy takie jak stosowanie słów kluczowych, użyteczność i jakość treści, unikalność treści, optymalizacja meta tagów, użycie nagłówków H1, H2 itp., obecność i optymalizacja obrazów oraz inne elementy związane z treścią.

Krok 3: Audyt linków zwrotnych – Audyt linków zwrotnych jest kolejnym ważnym krokiem. Linki zwrotne mają duży wpływ na to, jak strona jest oceniana przez wyszukiwarki, więc ważne jest zrozumienie, jakie linki kierują do strony. Podczas audytu linków zwrotnych sprawdza się rzeczy takie jak liczba linków zwrotnych, jakość linków zwrotnych, teksty kotwiczące używane w linkach, dystrybucja linków na stronie, obecność linków do złych sąsiedztw i inne aspekty związane z linkami zwrotnymi.

Krok 4: Audyt UX/UI – Audyt UX/UI polega na ocenie, jak użytkownicy poruszają się po stronie i jak to wpływa na SEO. Obejmuje to analizę takich elementów, jak struktura nawigacji, czytelność treści, projekt strony, interakcje użytkowników, ścieżki użytkowników, a także inne elementy, które wpływają na doświadczenia użytkowników na stronie.

Krok 5: Analiza konkurencji – Ostatnim krokiem jest analiza SEO konkurencji. Celem jest zrozumienie, jak strona porównuje się do swoich głównych konkurentów pod kątem SEO. To może obejmować analizę słów kluczowych, treści, linków zwrotnych i innych aspektów SEO stron konkurencyjnych.

Zakończenie audytu SEO to tylko początek procesu optymalizacji. Ważne jest, aby wykorzystać wyniki audytu do opracowania i wdrożenia skutecznej strategii SEO, która pomoże poprawić widoczność strony w wynikach wyszukiwania. Bez względu na to, czy jesteś właścicielem firmy, marketerem cyfrowym czy specjalistą SEO, zrozumienie i regularne przeprowadzanie audytów SEO jest kluczowe dla sukcesu online.

Automatyczny szybki audyt SEO online – z czego się składa?

Automatyczny audyt SEO online informuje właściciela danej strony internetowej o wielu istotnych elementach stanowiących tzw. fundament działania serwisu WWW. Wskazuje on aspekty wymagające wdrożenia, poprawy i pracy nad nimi. Są to m.in.:

  • stopień dostosowania responsywności strony (do urządzeń mobilnych tj. smartfony, tablety lub nowoczesne smartwatche);
  • wydajność serwisu (pod kątem jakości kodu HTML i CSS witryny);
  • interaktywność oraz stabilność wizualną strony WWW (najnowsze narzędzia do audytów SEO badają kluczowe wskaźniki Core Web Vitals, czyli LCP, FID i CLS);
  • poprawność zastosowania meta tagów (zarówno meta title, czyli tag odpowiadający za SEO, a także meta description opisujący witrynę);
  • unikalność treści (automatyczne, darmowe audyty SEO online informują właścicieli serwisów o występowaniu zjawiska duplicate content);
  • struktura nagłówków (dzięki omawianemu rozwiązaniu dowiesz się również, czy poprawnie i w odpowiedniej ilości zastosowałeś nagłówki H1-H6 wpływające nie tylko na SEO, ale także na użyteczność serwisu);
  • stosowane frazy kluczowe (większość narzędzi do audytów SEO online podpowiada, czy prawidłowo stosujesz frazy kluczowe – rekomendacje uwzględniają nie tylko wyrażenia ogólne, ale również słowa z długiego ogona, czyli wyrażenia zawierające powyżej 3-4 słów);
  • problemy z UX (jeśli Twoja strona jest niewystarczająco zoptymalizowana pod kątem aktualnych standardów UX – również się o tym dowiesz).

Pamiętaj jednak, że automatyczny audyt SEO online wskaże wyłącznie podstawowe kwestie związane z powyższymi elementami. Jeśli natomiast zainwestujesz w profesjonalną weryfikację witryny pod kątem SXO (SEO + UX), uzyskasz dogłębną analizę każdego aspektu. Dla przykładu – w Kordowski Digital eksperci analizują ponad 200 wskaźników w kilkudziesięciu różnych kategoriach, m.in.:

  • rozmieszczenie fraz kluczowych,
  • UX,
  • techniczne SEO,
  • optymalizacja treści,
  • mapa witryny (w formacie XML) i robots.txt,
  • loga serwerowe,
  • budżet indeksowania,
  • schemat danych rozszerzonych,
  • tagi kanoniczne,
  • kody serwerowe,
  • przekierowania.

Informacje, które zbiorą specjaliści, pozwolą sformułować dokładne, a co najważniejsze – skuteczne rekomendacje możliwe do wdrożenia w przyszłości, aby zdecydowanie poprawić użyteczność, funkcjonalność oraz ranking witryny w SERP-ach (ang. Search Engine Results Page), czyli organicznych (bezpłatnych) wynikach wyszukiwania.

Szybki audyt SEO online przykładowe narzędzia

  • Screaming Frog SEO Spider: Jest to jedno z najbardziej popularnych narzędzi do audytu technicznego. Pozwala na zidentyfikowanie różnych problemów technicznych na stronie, takich jak błędy 404, problemy z plikami robots.txt, błędy linków, duplikaty treści i wiele innych.
  • Google Search Console: Jest to darmowe narzędzie oferowane przez Google, które zapewnia wartościowe informacje na temat wydajności strony w wynikach wyszukiwania Google. Można zidentyfikować błędy indeksowania, sprawdzić status pliku sitemap i wiele innych.
  • DeepCrawl: To narzędzie oferuje dogłębne audyty techniczne, pomagając zidentyfikować i rozwiązać problemy, które mogą wpływać na wydajność SEO strony.
  • Sitebulb: Jest to narzędzie do audytu SEO, które oferuje szczegółową analizę techniczną strony, w tym sprawdzanie struktury linków, poprawność kodu HTML, a także problemów z UX i dostępnością.
  • Ahrefs Site Audit: Ahrefs to wszechstronne narzędzie do SEO, które zawiera także możliwość przeprowadzenia technicznego audytu strony, pomagając zidentyfikować i naprawić problemy techniczne.
  • Botify: Jest to zaawansowane narzędzie do technicznego audytu SEO, które oferuje funkcje takie jak audyty strony, analiza logów serwera, optymalizacja ruchu organicznego i wiele innych.
  • OnCrawl: To narzędzie do audytu technicznego SEO pomaga firmom zrozumieć, jak ich struktura strony, architektura treści i linki wpływają na wyniki SEO.
  • SEMrush Site Audit: SEMrush jest innym popularnym narzędziem do SEO, które oferuje funkcję audytu technicznego, umożliwiającą identyfikację i naprawienie problemów technicznych.
  • WooRank: WooRank to narzędzie do audytu SEO, które oferuje szczegółowe analizy techniczne i marketingowe, pomagając zidentyfikować i naprawić błędy na stronie.
  • Moz Pro Site Crawl: Moz jest dobrze znanym narzędziem do SEO, które oferuje funkcję Site Crawl do identyfikacji i naprawy błędów technicznych.

Podsumowanie: Darmowy audyt SEO online

Z szybkiego audytu SEO online dowiesz się wstępnych informacji odnośnie użyteczności Twojej strony względem internautów oraz jej wartości z punktu widzenia robotów Google. To doskonałe rozwiązanie, jeżeli chcesz rozeznać się odnośnie mankamentów związanych ze swoją witryną. 

Pamiętaj, że automatyczny, szybki i darmowy audyt SEO nie może być alternatywą do profesjonalnej analizy – to jedynie wprowadzenie dające wstępny pogląd na responsywność, użyteczność, wydajność, interaktywność oraz dostępność serwisu. Dziękujemy za czas poświęcony na przeczytanie dzisiejszego artykułu i życzymy powodzenia w optymalizacji strony pod kątem SXO!

FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Jakie są najczęstsze pytania i odpowiedzi w tematyce szybkich audytów SEO online?

  1. Dlaczego warto wykonać darmowy audyt strony internetowej?

    Darmowy audyt to pierwszy krok prowadzący do poprawy użyteczności, intuicyjności, responsywności, wydajności oraz rankingu Twojej strony internetowej. Omawiane rozwiązanie pozwala wstępnie zapoznać się mankamentami danego serwisu oraz jego mocnymi stronami. 
    Po wdrożeniu rekomendacji z darmowego audytu SEO powinieneś zainwestować w profesjonalną (tym razem płatną analizę) witryny, która będzie zdecydowanie bardziej kompleksowa i szczegółowa. Dzięki niej zmaksymalizujesz konwersję (np. w postaci zakupu produktu, skorzystania z usługi lub zapisu do newslettera), a dodatkowo zmniejszysz współczynnik odrzuceń (tzw. bounce rate).

  2. Ile kosztuje audyt SEO?

    Koszty audytu SEO wahają się w granicach 5 000 – 30 000 zł. Finalna cena analizy strony internetowej zależy od jej wielkości (a w tym liczby podstron) oraz zastosowanych technologii.

  3. Jakich narzędzi używać do audytu SEO online?

    Istnieje wiele narzędzi, które mogą pomóc w audycie SEO, takich jak Google Search Console, SEMrush, Bostsite, Screaming Frog i wiele innych.

  4. Jakie są podstawowe elementy audytu SEO?

    Audyt SEO obejmuje wiele różnych aspektów, w tym techniczne SEO, treści SEO, strategię słów kluczowych, profile linków zwrotnych i wiele innych.

  5. Jak długo trwa audyt SEO?

    Czas trwania audytu SEO zależy od wielu czynników, w tym rozmiaru strony, ilości treści i złożoności struktury strony.

  6. Czy mogę samodzielnie przeprowadzić szybki audyt SEO online?

    Tak, wiele narzędzi do audytu SEO jest dostępnych online i można ich używać do samodzielnego przeprowadzania audytów SEO. Niemniej jednak, profesjonalny audyt SEO przeprowadzony przez eksperta SEO może dać więcej wglądu i głębi analizy.

  7. Jak często powinienem przeprowadzać szybki audyt SEO online?

    To zależy od wielu czynników, ale jako ogólna zasada, dobrze jest przeprowadzać audyt SEO co najmniej raz do roku. Jeśli strona przechodzi duże zmiany lub jest to strona o dużej aktywności, częstsze audyty mogą być potrzebne. W Kordowski Digital preferujemy stałą kontrolę strony pod kątem technicznym.

  8. Czy audyt SEO wpłynie na moje rankingi? Szybki audyt SEO online?

    Sam audyt SEO nie wpłynie na rankingi, ale zastosowanie zaleceń wynikających z audytu SEO może pomóc w poprawie widoczności strony w wynikach wyszukiwania.

  9. Szybki audyt SEO online. Co zrobić po przeprowadzeniu audytu SEO?

    Po przeprowadzeniu audytu SEO, ważne jest, aby stworzyć plan działania oparty na wynikach audytu. To może obejmować naprawę błędów technicznych, optymalizację treści, poprawę strategii linków zwrotnych i wiele innych.

Artykuł uaktualniony 3 tygodnie

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *