Audyt SXO a Audyt SEO

Audyt seo a audyt sxo

Audyt seo a audyt sxo

Oceń Nas post

Maksymalizacja sprzedaży w przedsiębiorstwie to wymagające zadanie. Potrzebna do tego jest odpowiednia strategia SEO poparta konkretnymi wskazówkami w zakresie promocji online. Zanim jednak zdecydujemy się na wdrożenie konkretnych zmian reklamowych, powinniśmy zainwestować w kompleksowy audyt SXO, wskazujący plusy i minusy naszej witryny nie tylko pod kątem SEO, ale także UX, czyli fundamentalnego aspektu wpływającego na sprzedaż w przedsiębiorstwach. Dzisiejszy artykuł poświęcimy omówieniu różnic pomiędzy audytem SXO i audytem SEO. Podpowiemy, dlaczego warto zdecydować się na bardziej kompleksowe rozwiązanie, jakim jest audyt SXO! Miłej lektury.

Audyt sxo co to jest?

SXO Audyt (ang. SXO Search Experience Optimization) to kompleksowe rozwiązanie umożliwiające weryfikację Twojej witryny zarówno pod kątem SEO (ang. Search Engine Optimization), jak i UX (ang. User Experience). Dzięki temu sprawdzimy, czy dana strona WWW lub sklep internetowy są odpowiednio zoptymalizowane z punktu widzenia robotów Google (tzw. crawlerów) oraz potencjalnych klientów.

Audyt SXO – jakie działania wchodzą w jego skład?

W skład audytu SXO wchodzą działania związane z SEO Twojej witryny oraz jej użytecznością, interaktywnością czy też intuicyjnością. Aby dokładnie wyjaśnić składowe analizy Search Experience Optimization, podzielimy to zagadnienie na dwa obszary: SEO oraz UX.

SXO – obszar analizy SEO

Obszar analizy SEO obejmuje wszelkie aspekty związane z wartością strony pod kątem robotów Google. Są to m.in.:

  • nasycenie treści właściwymi słowami kluczowymi (zarówno long tail SEO, jak i frazami ogólnymi składającymi się z maksymalnie dwóch wyrażeń);
  • kompleksowość struktury nagłówków (chodzi o nagłówki H1-H6 oraz częstotliwość ich występowania);
  • objętość contentu oraz poziom merytoryczny (ważna jest także jakość treści – roboty Google również na jej podstawie oceniają wartość SEO strony lub sklepu internetowego);
  • budowa meta tagów (w tym przypadku główne znaczenie ma tag meta title, ponieważ meta description nie wpływa na SEO, będąc jedynie praktyczną informacją dla użytkowników o tym, co znajduje się na danej stronie);
  • sposób zastosowania linków wewnętrznych i zewnętrznych (ważne są także ich proporcje – jeżeli na stronie jest umieszczonych zbyt dużo odnośników wewnętrznych lub zewnętrznych, crawlery mogą uznać nasz serwis za spamerski, niedostosowany do aktualnych wymagań algorytmu;
  • wdrożone przekierowania (są one niezwykle ważne, ponieważ umożliwiają wyeliminowanie niedziałających podstron – dzięki temu zmniejszamy współczynnik odrzuceń, tzw. bounce rate w serwisach naszych klientów);
  • poprawność implementacji mapy strony oraz pliku robots.txt (sitemap.xml oraz plik robots.txt wpływają na indeksację serwisów WWW, oraz sklepów internetowych).

Obszar analizy SEO stanowi także odpowiednie wdrożenie wersji językowych na Twojej stronie internetowej, a także dostosowanie adresów URL – w taki sposób, żeby nie wyglądały na spamerskie (chodzi o pozbycie się zbędnych znaków).

Audyt SXO – obszar analizy UX

Analiza UX, inaczej nazywana również analizą użyteczności jest drugim, kluczowym etapem audytu SXO. W tym przypadku sprawdzamy m.in.:

  • stopień responsywności witryny (zgodnie z zasadą mobile-first);
  • jej wydajność (w tym celu weryfikujemy m.in. jakość kodu źródłowego, objętość obrazków i grafik oraz poprawność wdrożonych skryptów Java);
  • interaktywność (aby sprawdzić interaktywność, mierzymy poziom optymalizacji istotnych wskaźników Core Web Vitals – LCP, FID oraz CLS);
  • dostosowanie do aktualnych standardów użyteczności (zgodnie z najnowszymi informacjami od web developerów Google),
  • intuicyjność nawigacji na stronie lub w sklepie internetowym (dokładnie weryfikujemy, czy użytkownicy mogą bezproblemowo poruszać się po Twojej witrynie – w taki sposób, żeby z łatwością zakupić produkt lub skorzystać z usługi).

Poznanie plusów i minusów witryny pod kątem UX pozwoli w przyszłości (po wdrożeniu zmian) zredukować wskaźnik odrzuceń (bounce rate), który przejawia się najczęściej w tzw. porzuconych koszykach lub innych niedokończonych transakcjach w serwisie. Dzięki temu poprawimy również wskaźnik konwersji, ponieważ potencjalni klienci będą chętniej przeglądali naszą ofertę.

Zapamiętaj!

Wdrożenie zmian związanych z audytem SXO nie gwarantuje poprawy konwersji ani zainteresowania daną firmą. Zastosowanie się do rekomendacji to jedynie szansa na maksymalizację przychodów Twojego przedsiębiorstwa, pod warunkiem że oferta, którą dysponujesz, jest adekwatna w kontekście jakości do ceny.

Audyt SXO – komu go dedykujemy?

Audyt SXO dedykujemy zarówno właścicielom jednoosobowych działalności gospodarczych świadczących usługi lokalnie lub w zakresie ogólnopolskim, ale także przedsiębiorcom posiadającym sklepy internetowe z szeroko pojętego sektora e-commerce. Analizę pod kątem SXO warto przeprowadzić w kilku sytuacjach, a mianowicie gdy:

  • Konwersja na Twojej stronie internetowej nie jest zadowalająca – jeżeli firma, którą prowadzisz, nie przynosi takich zysków, jak oczekujesz, prawdopodobnie jeden z elementów odpowiadających za SEO lub UX (np. pozycja w organicznych wynikach wyszukiwania lub intuicyjność serwisu) jest na zbyt niskim poziomie, żeby można było odnotowywać regularnie satysfakcjonujące rezultaty.
  • Klienci nie są zainteresowani Twoją marką – w tym przypadku prawdopodobnie pojawiasz się w organicznych wynikach wyszukiwania na zbyt małą liczbę fraz kluczowych, żeby wzbudzić zainteresowanie proponowaną ofertą (przez to po prostu nie zostałeś zapamiętany, a w konsekwencji nie wzbudziłeś również zaufania);
  • Odnotowujesz duży ruch na stronie, ale brak zapytań i sprzedaży – ta kwestia okazuje się nieco bardziej zaawansowana. Wówczas wymagany jest nie tylko audyt SEO, ale także UX, żeby odkryć pochodzenie problemu. Synergia umiejętności analitycznych specjalistów SXO pomoże wywnioskować, w jakim stopniu Twój serwis jest użyteczny i dlaczego internauci nie podążają opracowaną ścieżką zakupową.
  • Planujesz przebudowę swojego serwisu – wymagania i nowe założenia dla odświeżonego projektu strony WWW lub sklepu internetowego określisz w łatwy sposób, decydując się na audyt SXO. Dzięki temu nie stracisz ruchu z wyszukiwarek, który masz obecnie, umożliwiając zmaksymalizowanie dotychczasowych efektów pozycjonowania.
  • Przebudowałeś stronę lub sklep internetowy i odnotowujesz spadki wyników – w tym przypadku inwestycja w audyt SXO to absolutny must-have. Powinieneś skonsultować swoją sytuację z wybranymi specjalistami tak szybko, jak to możliwe. Być może zapomniałeś wdrożyć konkretnych przekierowań podczas rekonstrukcji swojego serwisu lub zaimplementować najważniejszych funkcjonalności dot. responsywności czy też intuicyjności strony, przez co klienci rezygnują z zakupów.

W analizę użyteczności strony polecamy zainwestować również, jeżeli potencjalni interesanci twierdzą, że Twoja strona jest zbyt skomplikowana. Osobiście możesz tego nie widzieć, natomiast klienci, którzy po raz pierwszy odwiedzają dany serwis, mogą mieć trudności z odnalezieniem się w jego strukturze, a w konsekwencji zakupem produktu lub skorzystaniem z usługi.

Audyt SXO – jaki jest jego cel?

Celem audytu SXO jest kompleksowe wskazanie plusów i minusów Twojej strony pod kątem wartości SEO z punktu widzenia robotów Google (tzw. crawlerów). Istotnym obszarem wykonywania audytu SXO jest również użyteczność serwisu – specjaliści dokładnie weryfikują wszelkie aspekty wpływające na jego responsywność, wydajność, interaktywność oraz intuicyjność.

Audyt SXO a Audyt SEO -> Cele
Audyt SXO a Audyt SEO -> Cele

Dzięki inwestycji w audyt Search Experience Optimization użyteczność Twojej strony ulegnie zdecydowanej poprawie. Crawlery natomiast zaczną w niej widzieć wartość pod kątem SEO, co przełoży się na wyższe pozycje w organicznych (bezpłatnych) wynikach wyszukiwania oraz większą liczbę konwersji, np. w postaci:

  • dodatkowych zakupów w witrynie,
  • skorzystania z proponowanych usług,
  • zapisów do newslettera,
  • wypełnienia formularzy kontaktowych,
  • rejestracji na stronie.

Czym różni się audyt SEO od audytu SXO?

Audyt SEO to nieco bardziej okrojona wersja audytu SXO. Dlaczego? Ponieważ w przypadku analizy pod kątem optymalizacji SEO specjaliści weryfikują kompleksowo jedynie te elementy, które wpływają na osiągnięcie wyższych pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania. 

Jeżeli zainwestujesz w audyt SXO, możesz liczyć także na dokładne sprawdzenie serwisu pod kątem użyteczności – zaczynając od jego responsywności, przez interaktywność, aż po dostosowanie ścieżki zakupowej do aktualnych trendów marketingowych. 

Audyt SXO to również dogłębny audyt treści – specjaliści opiszą wady i zalety contentu, który tworzysz, udzielając przy tym praktycznych wskazówek.

SXO najlepsze praktyki

Słowa kluczowe i intencje treści

Każda podróż klienta zaczyna się od wyszukiwania, dlatego ważne jest, aby upewnić się, że jesteśmy dopasowani do intencji użytkownika. Istnieją trzy główne poziomy intencji wyszukiwania: nawigacyjna, informacyjna i transakcyjna.

Po określeniu intencji wyszukiwania, należy wybrać odpowiednie słowa kluczowe, ponieważ stanowią one łącznik pomiędzy intencją wyszukiwania użytkownika a Twoją treścią. Strategia słów kluczowych ma kluczowe znaczenie dla powodzenia SEO

Aby wybrać słowa kluczowe o odpowiednio wysokiej liczbie wyszukiwań, można skorzystać z Planera słów kluczowych Google, Google Suggest, Google Trends, Answer the public lub SEMRush .

Treść musi być wysokiej jakości i spełniać zasady obowiązujące SEO, aby pojawić się w Featured Snippets. Zasady te obejmują pisanie artykułów o długości około 700 słów, dbanie o to, aby słowa kluczowe były dobrze wyeksponowane (bez nadmiernej optymalizacji słów kluczowych), popieranie tekstu przykładami i wizualizacjami, uwzględnianie linków wewnętrznych i zewnętrznych oraz dobrą strukturę artykułu.

Połączenie tych ważnych komponentów SEO i UX gwarantuje, że użytkownik po pierwsze znajdzie treści w wyszukiwarce a po drugi znajdzie to, czego szukał!

Przyciągaj ludzi do swojej witryny

Doświadczenie użytkownika w Google zaczyna się od pierwszego kliknięcia, więc zwiększenie współczynnika klikalności (CTR) jest ważnym miernikiem tego doświadczenia.

Pierwsze miejsce na stronie wyszukiwania Google już nie wystarcza, żeby ludzie odwiedzili stronę – tytuł musi być również przekonujący i zachęcający do kliknięcia.

Aby uczynić tytuły bardziej atrakcyjnymi, rozważ ich unikalność w stosunku do konkurencji, włączając główne słowa kluczowe, znaki specjalne lub symbole oraz emojis.

Dane strukturalne również mogą pomóc w uczynieniu tytułów bardziej przyciągającymi uwagę.

Ostatecznym celem powinna być pozycja zero, która generuje największa klikalność oraz największy ruch w serwisie.

Szybkość Strony a SXO

Aby poprawić wrażenia użytkowników, możesz skorzystać z Google Search Console i jego raportu Core Web Vitals.

Szybkość Strony a SXO
Szybkość Strony a SXO

Core Web Vitals to trzy metryki, które oceniają doświadczenie użytkownika podczas odwiedzania Twojej witryny. Trzy kluczowe wskaźniki mierzone przez Core Web Vitals to: szybkość ładowania (LCP), czas reakcji przeglądarki na dane użytkownika (FID) oraz łatwość dostępu do treści (CLS).

Rzeczy, które możesz zrobić, aby zoptymalizować Core Web Vitals, to kompresja obrazów, wdrożenie leniwego ładowania, optymalizacja opcji wydajności systemu CMS, wstępne ładowanie czcionek, stosowanie limitu CDN dla zasobów zewnętrznych oraz zapewnienie stabilności wizualnej strony.

Ułatwiona nawigacja

Gdy Twoja strona spełnia wymagania Google dotyczące ładowania, musisz być w stanie zrozumieć, co użytkownicy robią na Twojej stronie, co wymaga analizy danych nawigacyjnych.

Kilka rzeczy, które możesz zrobić, żeby poprawić UX swoich stron, to zwrócić uwagę na głębokość przewijania strony, upewnij się, że strona jest równomiernie rozłożona wizualnie, zmniejszyć ilość tekstu lub obrazów, dodać ścieżkę breadcrumb trail oraz sprawić, żeby linki i przyciski wzywające do działania były widoczne.

Możesz też stymulować konwersję, przeprowadzając testy A/B lub testy 5-sekundowe.

Inne przydatne Audyty

Przeczytaj o powiązanych audytach jakie oferujemy w zakresie naszych usług:

Artykuł uaktualniony 9 miesięcy

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *