Audyt SEO i audyt treści
Czym właściwie są oba te pojęcia i jakimi podobieństwami oraz różnicami się charakteryzują?
Audyt SEO i audyt treści, jakie s ą różnice? Czy taki Audyt jest ważny w strategii SEO? Jeśli prowadzisz stronę WWW lub jesteś właścicielem sklepu internetowego — z pewnością interesuje Cię osiągnięcie wysokich pozycji w wyszukiwarkach na poszczególne słowa kluczowe. Dzięki temu będziesz mógł poprawić liczbę konwersji w witrynie, co przełoży się na dodatkowy budżet operacyjny Twojego przedsiębiorstwa. Poszczególne rezultaty osiągniesz zdecydowanie szybciej, regularnie weryfikując mocne i słabe strony swojej witryny za pomocą audytu SEO i audytu treści. Właśnie o tych usługach porozmawiamy w dzisiejszym artykule. Podpowiemy, czym właściwie są oba te pojęcia i jakimi podobieństwami się charakteryzują. Miłej lektury!
Co to jest audyt SEO?
Audyt SEO (ang. Search Engine Optimization) to kompleksowa analiza strony wykonywana przez specjalistów, którzy weryfikują m.in.:
- jej wydajność,
- responsywność,
- interaktywność,
- intuicyjność,
- użyteczność,
- poziom optymalizacji treści,
- techniczne SEO,
- oraz pozostałe czynniki rankingowe wpływające na pozycję strony w organicznych wynikach wyszukiwania, czyli tzw. SERP-ach (ang. Search Engine Results Page).
Jak możemy zauważyć-audyt SEO obejmuje wszystkie aspekty związane z Twoją stroną internetową. Takie rozwiązania są traktowane przez branżową społeczność jako audyty SXO (ang. Search Experience Optimization), ponieważ uwzględniają nie tylko aspekty SEO, ale także UX (ang. User Experience), czyli również stopień użyteczności witryny z punktu widzenia użytkowników, a nie tylko robotów Google’a (tzw. crawlerów).
Audyt treści – czym jest?
Audyt treści to jedna ze składowych audytu SEO. Inwestując wyłącznie w analizę contentu, możesz liczyć na dogłębne, kompletne i skrupulatne zweryfikowanie poziomu optymalizacji tekstów dostępnych na Twojej stronie internetowej.
Zapamiętaj!
Odrębna usługa w postaci audytu treści oferowana przez agencje marketingowe jest często znacznie dokładniejsza niż weryfikacja contentu w standardowym audycie SEO uwzględniającym całość witryn WWW.
Audyt SEO i audyt treści podobieństwa i różnice.
Specjaliści przeprowadzający audyty SEO skupiają się na każdym aspekcie związanym z Twoją stroną www. Przez to nie uzyskasz aż tak kompleksowych wytycznych dotyczących optymalizacji treści. Będą one bardzo skrupulatne, jednak na większą dokładność pod kątem contentu możesz liczyć w przypadku inwestycji w dedykowane rozwiązanie, czyli audyt treści.
Biorąc pod uwagę składowe obejmujące audyt treści, nie uzyskasz z niego informacji co do wydajności czy responsywności serwisu, jednak po części zostaniesz poinformowany o jego użyteczności pod względem treści.
Aby lepiej zobrazować tematykę podobieństw i różnic audytu SEO oraz treści, poniżej przedstawiamy elementy wchodzące w skład poszczególnych rozwiązań.
Audyt SEO – co wchodzi w jego skład?
Eksperci z Kordowski Digital podczas analizy stron internetowych pod kątem optymalizacji SEO weryfikują ponad 200 elementów wpływających na ranking, użyteczność oraz wartość serwisu z punktu widzenia robotów Google, a także internautów. Skrupulatnej analizie podlegają aspekty w różnych kategoriach, a mianowicie:
- techniczne SEO,
- przekierowania,
- szybkość ładowania się poszczególnych elementów witryny,
- struktury adresów URL pod kątem user-friendly,
- responsywność serwisu zgodnie z zasadą mobile-first,
- tagi kanoniczne,
- mobilne SEO,
- struktura treści w serwisie,
- poprawność zastosowania słów kluczowych,
- schemat danych rozszerzonych,
- meta tagi,
- logi serwerowe,
- budżet indeksowania,
- kody serwerowe,
- jakość optymalizacji HTML i CSS,
- ustawienia międzynarodowe,
- poprawność ustawień dot. indeksacji.
Warto również wspomnieć, iż audyt SEO obejmuje także analizę off-site (on-page), czyli weryfikację poprawności działań podejmowanych poza stroną internetową. W tym przypadku chodzi m.in. o wartość pozyskiwanych linków oraz ich naturalność.
Audyt treści – składowe
Audyt treści obejmuje wszelkie elementy wpływające na jakość, naturalność, użyteczność oraz intuicyjność contentu na Twojej stronie internetowej. Wstępnej weryfikacji poddawane są następujące składowe:
- struktura nagłówków (od H1 do H6 – w tym przypadku specjaliści sprawdzają hierarchię nagłówków oraz ich liczebność w porównaniu do objętości tekstu);
- wygląd treści (według najnowszych standardów SXO – Search Experience Optimization, liczy się również strona wizualna tekstów, czyli umiejętne zastosowanie wypunktowań, wyboldowań, wyjustowań, a także tabelek);
- dodatkowy content na stronie (istotnym aspektem okazują się infografiki, fotografie oraz filmiki instruktażowe – jeśli nie wzbogacasz contentu w witrynie tego typu rozwiązaniami, prawdopodobnie otrzymasz rekomendację dodania konkretnych materiałów wspierających użyteczność serwisu);
- merytoryka i jakość contentu (fachowcy „pod lupę” biorą jakość tekstów w porównaniu do ich użyteczności – zwracają uwagę na wyczerpanie tematu oraz zbędne fragmenty, które nie wnoszą nic wartościowego);
- zastosowane słowa kluczowe (bardzo ważny element określający umiejętne wykorzystanie fraz kluczowych – po audycie treści otrzymasz kompleksowe wytyczne dot. poprawności użycia wyrażeń generycznych, czyli ogólnych oraz long tail SEO w kontekście do konkretnej strategii pozycjonerskiej);
- duplicate content (specjaliści analizujący treści dokładnie weryfikują, czy na Twojej stronie WWW lub na pokrewnych witrynach nie znajdują się powielone treści uniemożliwiające wydobycie pełnego potencjału pozycjonerskiego z wybranego serwisu);
- internal linking (audytorzy dokonują analizy zastosowania linków wewnętrznych na Twojej stronie internetowej — wdrożenie poszczególnych porad związanych z tzw. linkowanie wewnętrzne sprawi, że dana witryna będzie zdecydowanie bardziej intuicyjna).
- Struktura Pillar Pages czyli segmentacja tematów i wzajemne ich połączenie w spójne struktury.
Niektóre branże wymagają zdecydowanie bardziej specjalistycznego podejścia do treści niż tylko zadbanie o przyjazną strukturę nagłówków, content bogaty w fotografie, grafiki czy też infografiki.
W przypadku YMYL (ang. Your Money, Your Life) prawidłowo zastosowane linki wewnętrzne ułatwiające poruszanie się po witrynie, a także kompleksowe wyczerpanie tematów dot. artykułów blogowych nie wystarczy, żeby rankować wysoko w organicznych wynikach wyszukiwania.
Dotyczy to głównie branż związanych z m.in.:
- kwestiami społecznymi, biznesowymi, politycznymi lub naukowymi;
- poradami prawnymi, podatkowymi, finansowymi oraz zdrowotnymi;
- ważnymi decyzjami życiowymi (np. dietą, nową pracą, wyborem uczelni).
Szczegóły o YMYL możesz przeczytać w kompleksowym poradniku Google.
Aby spełnić oczekiwania wyszukiwarki Google, trzeba również stosować się do zasad E-A-T, które wymagają od nas, żeby:
- być ekspertem w swojej branży (E – Expertise),
- pokazać, że strona ma autorytet w danej dziedzinie (A – Authoritativeness),
- udowodnić internautom, że wybrany serwis jest godny zaufania (T – Trustworthiness).
Szczegóły o zasadach E-A-T możesz przeczytać w kompleksowym poradniku Google.
Decydując się na audyt treści, otrzymasz również rekomendacje odnośnie do poprawności tworzenia contentu zgodnie z zasadami E-A-T (jeśli Twoja firma działa w zakresie branż związanych z YMYL).
Powody, dla których warto nieustanie audytować swoje treści
- Cele: Czy Twoje treści osiągają swoje cele? Jaki jest Twój zwrot z inwestycji z treści, które opublikowałeś? Nie będziesz znać odpowiedzi na te pytania, dopóki nie zmierzysz wydajności swoich treści i nie będziesz śledził ich poprzez regularne audyty i analizy.
- Aktualność: Twoje treści mogą z czasem stać się nieaktualne, a nawet nieprzydatne. Nie pozwól na to. Dbałość o aktualizację pozwala na utrzymanie Twoich treści w stanie maksymalnie aktualnym. To, co było istotne dwa lata temu, teraz może byś bezwartościowe.
- Dokładność: w miarę starzenia się treści fakty i dane, które kiedyś były prawdziwe, mogą stracić swoją wiarygodność. Regularne przeprowadzanie audytu treści zapewni Twoim treściom wysoki poziom jakości i aktualności. Dzięki temu ochronisz zarówno reputację Twojej marki, jak i wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania.
- Sprawdzaj, co działa: Skąd będziesz wiedzieć, jaki rodzaj treści lub który post na blogu jest biznesowo skuteczny. Jeśli nie będziesz stale monitorował efektywności biznesowej swoich treści?
Audyt SEO i audyt treści, kiedy je przeprowadzić?
W większości przypadków zalecamy połączenie obydwu usług. Dzięki temu w przystępnych kryteriach cenowych można rozeznać się zarówno pod kątem optymalizacji SXO strony, jak i użyteczności, intuicyjności oraz jakości treści.
Oddzielne analizy należy przeprowadzić, gdy jesteś pewny, że głównym mankamentem uniemożliwiającym wyprzedzenie konkurencji okazuje się dany aspekt (np. treści), jednak nie potrafisz samodzielnie zweryfikować poszczególnych nieprawidłowości.
W analizę użyteczności, wydajności, poziomu optymalizacji contentu oraz ogólnej wartości pod kątem SXO warto zainwestować w kilku przypadkach, a mianowicie:
- jeśli planujesz migrację na inny CMS,
- gdy od pewnego czasu widzisz znaczący spadek widoczności w SERP-ach,
- w momencie rozszerzenia zakresu działań marketingowych (np. o Google Ads),
- jeśli przeszedłeś kompleksowy rebranding i widzisz spadek wyników sprzedażowych,
- gdy dostrzegasz dużą liczbę porzuconych koszyków i wysoki wskaźnik odrzuceń (tzw. bounce rate).
Podsumowanie: Audyt SEO i audyt treści
Audyt SEO i audyt treści są zagadnieniami, które w znaczącym stopniu różnią się od siebie, ale mają także wiele istotnych podobieństw. Obie usługi bardzo często można połączyć – i ze swojej strony rekomendujemy takie rozwiązanie dla większości sklepów internetowych z szeroko pojętej branży e-commerce oraz standardowych stron WWW.
Jeśli natomiast interesuje Cię wyłącznie skrupulatna analiza optymalizacyjna serwisu pod kątem SEO lub weryfikacja treści z uwzględnieniem nawet najmniejszych detali dot. struktury treści, ich merytoryki czy też jakości – zdecyduj się na indywidualną usługę. Dziękujemy za przeczytanie dzisiejszego wpisu!
FAQ – Audyt SEO i audyt treści najczęstsze pytania i odpowiedzi
Jakie są najczęstsze pytania i odpowiedzi w tematyce audytów SEO i audytów treści?
Jak często wykonywać audyty?
Audyt SEO i audyt treści: Decyzja o przeprowadzeniu profesjonalnego audytu na Twojej stronie powinna być uzależniona od aktualnego stanu serwisu, którym zarządzasz. Jeśli zależy Ci na dorównaniu konkurencji lub jej wyprzedzeniu musisz regularnie decydować się na analizę własnej strony WWW. Z doświadczenia możemy stwierdzić, iż optymalnie audyty należy powtarzać co 12-16 miesięcy. Nie zawsze muszą być one pełnoprawne i kompleksowe – mogą dotyczyć konkretnych elementów (np. treści w witrynie, poziomu optymalizacji technicznej lub off-site SEO).
Ile kosztuje kompleksowa analiza strony pod kątem treści oraz SEO?
Audyt SEO i audyt treści : Kompleksowa analiza pod kątem treści oraz SEO kosztuje od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Finalna cena zależy od liczby podstron dostępnych w Twoim serwisie, zaawansowania witryny oraz technologii, w obrębie której została wykonana strona.
Ile trwa kompleksowa analiza strony pod kątem SEO?
Audyt SEO i audyt treści: Analiza strony pod kątem SEO trwa od 5 do 25 dni roboczych. Czas oczekiwania może być krótszy lub nieco się wydłużyć, w zależności od wytycznych konkretnego projektu oraz poziomu zaawansowania Twojej strony WWW.
Czemu audyty UX i SEO powinny iść w parze?
Audyt SEO i Audyt UX mają ze sobą wiele wspólnych obszarów. Analizy zmian algorytmu wskazują na rosnące znaczenie zachowań użytkowników na zajmowaną przez stronę pozycje w wynikach Google. Lepsze doświadczenia użytkowników to wyższe pozycje w wynikach Google.
Inne przydatne Audyty
Przeczytaj o powiązanych audytach jakie oferujemy w zakresie naszych usług:
- Audyt UX
- Audyt SXO
- Audyt SEO
- Audyt Tresci
- Audyt Tresci i Audyt SEO
- Audyt Sklepu Internetowego
- Audyt Online
Artykuł uaktualniony 1 rok