Jak bezpiecznie zmienić hosting naszej strony biznesowej

Jak bezpiecznie zmienić hosting naszej strony biznesowej

Jak bezpiecznie zmienić hosting naszej strony biznesowej

Jak bezpiecznie zmienić hosting naszej strony biznesowej

Oceń Nas post

Firmowa strona internetowa to w obecnych czasach, zwłaszcza w dobie pandemii i ograniczenia kontaktów społecznych, główne źródło nowych klientów a także dochodów firmy. Nie można jej zaniedbywać nawet jeśli wydaje nam się, że sytuacja przedsiębiorstwa jest stabilna. W świecie biznesu nieoczekiwane rzeczy dzieją się codziennie i z dnia na dzień możemy stracić głównego kontrahenta albo doświadczyć niespotykanego popytu na oferowany przez nas produkt czy usługę. Dlatego też trzeba być zawsze czujnym i śledzić statystyki naszej strony internetowej, a także uważać, by zawsze była dostępna w sieci i by wszelkie przerwy techniczne – np. na aktualizację oprogramowania na serwerze – miały miejsce w godzinach nocnych, kiedy tak czy siak ruch na stronie jest niewielki i nikt nie zauważy jej zniknięcia.

Jak dbać o swoją stronę?

Dbanie o stronę internetową to czynność wieloaspektowa. Zaczyna się od uaktualniania treści i wstawiania nowych postów, a w razie potrzeby moderowania komentarzy, jeśli na stronie znajduje się forum lub możliwość komentowania postów. Jednak w ferworze moderacji nie można zapomnieć o wstawianiu nowych treści i uaktualnianiu informacji z zakładek w rodzaju “o nas” albo “kontakt”. Ponadto osoba odpowiedzialna za prowadzenie firmowej strony internetowej powinna dbać też o aspekty techniczne witryny, takie jak jej serwer, hosting czy występujące spowolnienia i błędy.

Co zrobić gdy mamy problemy z hostingiem?

Oczywistym jest, że w każdym z tych obszarów raz na jakiś czas może się zdarzyć usterka, jednak jeśli awarie występują zbyt często, warto pomyśleć o zmianie dostawcy danych usług. Choć początkowo może się wydawać, że poszukiwanie nowego providera to gra niewarta świeczki, patrząc perspektywicznie okazuje się, że to, ile kłopotów możemy sobie zaoszczędzić znajdując odpowiedzialnego i rzetelnego dostawcę usług wynagrodzi wszelkie trudy poszukiwań. Innym czynnikiem, który może nas skłonić do zmiany hostingu jest zmiana oferty lub rozwój naszej firmy.

Wiele firm hostingowych oferuje korzystne promocje na pierwszy rok hostingu strony internetowej, natomiast potem ceny tych samych usług idą w górę nawet kilkukrotnie. W takim przypadku może okazać się, że korzystniej jest co rok lub co kilka lat zmieniać hosting, nawet pomimo wszelkich niedogodności związanych z przenoszeniem domen. Z drugiej strony taniej jest mieć kilka stron u jednej firmy oferującej hosting, dlatego też jeśli nasz biznes posiada różne witryny, niekiedy opłaca się je przenieść do jednego dostawcy hostingu, zamiast trzymać je w różnych miejscach.

Czy zmiana hostingu jest pracochłonna?

Wbrew pozorom przenoszenie domen internetowych jest proste. Wystarczy do tego specjalny kod identyfikacyjny Authinfo, który każdy dostawca hostingu jest zobowiązany udostępnić klientowi, kiedy ten tego zechce. Ten kod to seria znaków, które służą do identyfikacji witryny, domeny. Należy go przekazać nowemu dostawcy, a on poprzez odpowiednie serwisy internetowe dopełnił procedur przeniesienia strony internetowej naszego biznesu. Możemy to również zrobić sami – w takim wypadku należy jednak pamiętać, że kod autoryzacyjny ma termin przydatności do użytku i jest ważny tylko przez jakiś czas, zazwyczaj kilka dni. Najlepiej upewnić się u dostawcy hostingu przez ile dokładnie będzie działał nasz kod, by nie nadziać się na przykre niespodzianki.

Artykuł uaktualniony 2 lata

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *