Hosting WordPress w 2022 potęga szybkości

Najszybsze hostingi dla wordpressa 2022

Najszybsze hostingi dla wordpressa 2022

Artykuł uaktualniony 1 miesiąc

Najszybszy Hosting WordPress w 2022- jakie rozwiązania spełniają kryterium? WordPress to najpopularniejszy system do tworzenia stron WWW, ale może spowalniać Twoją witrynę. Dlatego tak ważny jest wybór szybkiego serwera, kompatybilnego ze specyfiką WordPressa, jaki hosting wybrać?

Ranking najszybszych hostingów WordPress w 2022 w Polsce

Hosting WordPressCena początkowa za miesiącNasza ocenaOcena
JDM.pl8,25 PLN9.4
Cyber_folks8,25 PLN9.4
LH.pl 3,25 PLN9.3
dHosting.pl28,00 PLN9.1
The Camels 8,09 PLN9.1
AttHost9 PLN9.1
Najszybszy hosting dla WordPress w Polsce
Hosting WordPressCena początkowa za miesiącOcena
Kinsta$309.6
Dreamhost$2.599,6
Flywheel$159.5
WP Engine$309.4
SiteGround$3.959.3
WPX Hosting$209.3
Najszybszy hosting dla WordPress ogólnoświatowe

Co to jest hosting?

Hosting to miejsce na serwerze, umożliwiające obecność strony internetowej w Internecie przez całą dobę.

Dlaczego warto zainwestować w szybki hosting?

Szybkość ładowania Twojej strony jest jedną z jej najważniejszych cech. Nie tylko poprawia doświadczenie klienta na stronie, ale też sprawia, że użytkownik w ogóle będzie mógł ją znaleźć.

Szybkość strony jest jednym z wyznaczników, które algorytmy Google biorą pod uwagę przy pozycjonowaniu. Może się zatem okazać, że nawet doskonale zaprojektowana i opisana witryna WordPress wyląduje na drugiej stronie wyszukiwarki. Jak wiadomo, mało kto zagląda na drugą stronę w Google, dlatego szybkość serwera jest tak istotna.

Najszybsze hostingi dla WordPress. Jak się mierzy szybkość strony?

Wpływ na szybkość działania strony ma wiele czynników, ale decydująca jest wydajność serwera. WordPress pomaga w zoptymalizowaniu strony, jednak nawet najlepsze wskazówki przy ospałym hostingu zdadzą się na niewiele.

Popularne są dwa systemy mierzenia szybkości strony.

Czas do pierwszego bajta (TTFB) to wartość określana w mikrosekundach, mierzona od wysłania zapytania do otrzymania  pierwszego bajtu danych z serwera. TTFB jest parametrem startowym dlatego, jeśli już na tym etapie witryna traci 1-3 sekundy to również całkowity czas ładowania strony nie będzie imponujący. 

W przypadku TTFB liczą się cache. Pliki statyczne, czyli HTML mają mniejszy czas pierwszego bajtu od aplikacji, która w pierwszej kolejności potrzebuje zostać wygenerowana, pobierając informacje z bazy danych. Dzieje się tak zwłaszcza w wypadku, gdy zapytania do bazy danych filtrują albo sortują treści. 

pingdom pagespeed lowres
Pingdom

Parametr ten jest często spotykanym sposobem mierzenia prędkości ładowania strony, chociaż w rzeczywistości na jakość doświadczenia użytkownika większy wpływ ma pełny czas ładowania strony. Załadowanie pierwszego bajtu, gdy nie możesz skorzystać z witryny, jest niewielkim pocieszeniem. W przypadku dużej przepaści pomiędzy tymi dwiema wartościami klient prawdopodobnie zniecierpliwi się i zrezygnuje z zakupu. Statystyki są tutaj nieubłagane. 79% internautów twierdzi, że nie wróci ponownie na zakupy na stronę, która zbyt wolno się ładowała.

Co należy wziąć pod uwagę? Hosting WordPress

Jedną z pierwszych decyzji, które należy podjąć przy zakładaniu strony jest: wybór hostingu. Różnica w usługach hostingowych może być znacząca. Jakość serwera wpływa na czas ładowania strony, a zatem jej dostępność w wyszukiwarkach. Te czynniki przekładają się na popularność witryny, czyli również na osiągane zyski. 

image 13

Porównując ceny hostingów warto wiedzieć, że odnowienie często jest droższe niż cena początkowa. Ta informacja nie zawsze pojawia się w cenniku, dlatego radzimy przeczytać szczegóły oferty, także te drobnym druczkiem lub sprawdzić tę informację u konsultanta.

Czynniki, na które zwrócić uwagę przy wyborze hostingu:

 • szybkość i wydajność serwera,
 • pojemność serwera,
 • cena – zarówno początkowa, jak i za odnowienie,
 • kompatybilność z WordPressem.

Czym powinien się wyróżniać najlepszy hosting dla WordPress?

Ponad 30 procent wszystkich witryn zbudowanych jest na WordPressie. Przyczyną jest łatwość samodzielnego zbudowania strony. Nawet ci, którzy nie mają doświadczenia z programowaniem, poradzą sobie ze zbudowaniem witryny z pomocą szablonu WordPress. 

Jednak strony zbudowane na WordPressie, zwłaszcza przez nowicjuszy, mogą być spowalniane przez przeładowanie wtyczkami czy słabo zoptymalizowany szablon. 

Aby temu zaradzić, zwróć uwagę, czy firma hostingowe udostępnia poniższe funkcje:

 • Własny adres IP
 • LiteSpeed – wtyczka cache do WordPressa.
 • LS Cache – technologia, pozwalająca na przyspieszenie strony 
 • Apache 2.4 i OPCache – alternatywa dla LS Cache z LiteSpeed
 • Redis – oszczędza czas konieczny do wysłania odwołań do bazy danych
 • HTTP/2 – bezzwłoczne pobieranie treści
 • HTTP/3 – jeszcze szybszy standard
 • Dyski SSD – sprawne przesyłanie danych
 • PHP przynajmniej w wersji 7.3 – wpływ na szybkość strony oraz działanie wtyczek
 • Wysoka wersja bazy danych – kompatybilność z wtyczkami
 • Fajnie jeśli jest konto pocztowe i możliwość trzymania plików na serwerze ftp

Najszybsze hostingi dla WordPress 2022 w Polsce. Jaki hosting wybrać?

TOP1 Jdm.pl — Rekomendowany hosting WordPress

JDM.pl to bardzo proste i skuteczne rozwiązanie, w przystępnej cenie — dobra korelacja pomiędzy ceną a jakością. Pakiety zaczynają się od 80,49 PLN netto za rok.

image 10
JDM.pl

LH.pl – Hosting WordPress

Firma LH.pl działa na rynku już 19 lat. LH posiada jeden z najszybszych serwerów w Polsce. Jednak niekoniecznie równie szybki jest kontakt z firmą. Standardowo oferta jest podzielona na 4 propozycje. Ceny początkowe za hosting WordPress są atrakcyjne, ale odnowienie domen nie jest tanie. Cena za 5GB to 50 zł netto. Taka przestrzeń dysku powinna wystarczyć na parę małych stron. Domyślne ustawienia mogą nie być najszybszą wersją serwera, ale z pomocą konsultanta da się to zoptymalizować. Panel trudno nazwać intuicyjnym. 

image 8
LH.pl

Firma warunkuje cenę w zależności od liczby domen, dlatego to opcja sprawdzi się raczej dla małej firmy.

dHosting.pl hosting dla WordPress

Elastyczny Web Hosting w dHosting.pl to usługa łącząca zalety serwera dedykowanego, hostingu współdzielonego oraz chmury obliczeniowej. Unikalną cechą tego rozwiązania jest automatyczne skalowanie zasobów do aktualnych potrzeb stron WWW. Serwery dHosting napędzane są przez LiteSpeed oraz posiadają wsparcie LSCache i Redis dla każdego użytkownika. 

image 9
dHosting.pl

Parametry bazowe to 1 GB RAM, 1 GHz CPU i 50 GB SSD. Zasoby mogę być zwiększane, gdy jest takie zapotrzebowanie na stronie poprzez Elastyczne Skalowanie, które rozliczane jest godzinowo. Powoduje to, że klient opłaca tylko rzeczywiście zużyte zasoby ponad pakiet podstawowy.  Nie ma konieczności opłacania hostingu z zawyżonymi parametrami, aby strona WWW wytrzymała obciążenie przez kilka dni w roku (przykładowo podczas świąt czy promocji) jak ma to miejsce u pozostałych hostingodawców. 

The Camels

Polska firma The Camels oferuje 4 opcje cenowe do wyboru. Już 79 zł netto rocznie gwarantuje własny hosting z możliwością podpięcia do 10 domen. Hosting WordPress wyposażony jest w najnowszą wersję PHP, co przekłada się bezpośrednio na szybkość działania strony. W razie problemów, czy pytań firma odpowiada błyskawicznie i wyróżnia się indywidualnym podejściem do klienta.

image 11
The Camels

AttHost WordPress hosting

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest hosting WordPress dedykowany dla WordPress na AttHost. Proponowane rozwiązania takie jak transfer bez limitu, bazy danych bez limitu, 14-dniowy okres testowy, darmowa subdomena, szybkie dyski SSD oraz autorski panel administracyjny, pozwalają wystartować za niewielką kwotę z szybką stroną postawioną na WordPress.

image 12
AttHost

Zenbox WordPress hosting

Zenbox.pl reklamuje się następującymi cechami. Najlepsza wydajność dzięki chmurze i dedykowanym rozwiązaniom. Dostęp do 4 backupów dziennie. Dostępne BOK pomoże Ci w optymalizacji bloga. Masz problem? BOK pomoże Ci go zlokalizować. Nasz instalator aplikacji zainstaluje Ci WP w 10s.

Najszybsze hostingi dla WordPress 2022- na Świecie

TOP1 Bluehost Rekomendowany hosting WordPress

Bluehost.com Hosting WordPress

Bluehost.com to bardzo opłacalnym Hosting WordPress. Jego koszt zaczyna się od 2,75 USD za miesiąc.

Wybraliśmy pakiet podstawowy do naszej analizy. Już na pierwszy rzut oka widać, że Bluehost jest jedyną alternatywą na liście, która nie oferuje miesięcznego pakietu. Zakup oznacza umowę na dwanaście miesięcy. Jest to minimum. Mimo tego zobowiązania możemy liczyć na gwarancję zwrotu pieniędzy w sytuacji niezadowolenia z parametrów hostingu.

Oprócz standardowych opcji dostarczanych w cPanel mamy do dyspozycji kilka dedykowanych. Instalacje WordPressa w Bluehost uruchamiamy jednym kliknięciem. Proces ten obsługiwany jest przez wbudowaną dedykowana usługę o nazwie MojoMarketplace.

Interfejs MojoMarketplace służący do instalacji WordPressa pozostawiał wiele do życzenia. UX tego narzędzia może spowodować przypadkowe instalacje. Proces nie jest przejrzysty.

Obsługa za pośrednictwem czatu była szybka i przyjazna i pomogła nam w rozwiązaniu początkowych problemów z instalacją WordPressa.

OVH WordPress hosting

OVH to francuska firma, posiadająca serwery w Polsce. Ceny za domeny i odnowienie są niewysokie, ale z kolei więcej zapłacisz za hosting niż w konkurencyjnych firmach. Ceny za miejsce na serwerze zaczynają się już od 9,83 zł brutto. Do wyboru mamy znów 4 opcje. Oferta jest zróżnicowana i z łatwością można znaleźć wersję odpowiadającą na wszystkie nasze potrzeby. Intuicyjny panel sprawia, że łatwo nawigować po opcjach.

Praktycznym rozwiązaniem jest autoinstalator WordPressa, nieocenione ułatwienie dla początkujących właścicieli stron internetowych.

Chociaż firma odpowiada na maile to jednak niejednokrotnie na odpowiedź trzeba czekać, a serwis jest mało spersonalizowany. Dodatkowo ostatnia awaria nie budzi zaufania.

DreamHost WordPress hosting

DreamHost jest jednym z hostingów, który ma w ofercie hosting dla WordPress już od ponad 10 lat. Platformy hostingowe DreamHost są zoptymalizowane pod kątem WordPressa, a zespół DreamHost aktywnie wspiera społeczność WordPressa w różnych obszarach. W DreamHost przejmujesz całkowitą kontrolę nad swoim serwerem lub pozwalasz zespołowi ekspertów zoptymalizować hosting za Ciebie. DreamHost oferuje wybór, hosting zarówno dla nowych użytkowników, jak i ekspertom.

Dodatkowo hosting wordpress

Dedykowane hostingi dla WordPressa posiadają: Home.pl i wiele innych standardowych hostingów.

Jak sprawdzić szybkość strony? Najlepszy hostingi dla WordPress

Po ukończeniu strony warto sprawdzić, czy szybkość ładowania odpowiada naszym potrzebom. Jest do tego wiele darmowych narzędzi, które nie tylko zmierzą szybkość ładowania, ale też pomogą zdiagnozować ewentualne problemy. Dla WordPressa odpowiednia będzie wtyczka np. Plugin Query Monitor.

FAQ – najczęstrze pytania

 1. Który dostawca hostingu jest najlepszy dla WordPress w Polsce?

  W Polsce jest wielu dostawców hostingów dedykowanych dla WordPress. W naszym rankingu 1 miejsce zajmuje JDM.pl. Warte uwagi są też Cyber_folks i LH.pl

 2. Który hosting jest najszybszy?

  Według naszych obliczeń większość hostingów ma podobne parametry, nie mniej ważne jest by, dany hosting był rzeczywiście optymalizowany pod kątem WordPress i posiadał ustawienia zalecane dla WordPressa.

 3. Co to są Core Web Vitals?

  Podstawowe funkcje Web Vitals to zbiór określonych czynników, które Google uważa za istotne dla przeciętnego użytkownika strony internetowej. Core Web Vitals składa się z trzech konkretnych parametrów szybkości lądowania strony i interakcji użytkownika: largest contentful paint, first input delay, i cumulative layout shift.Largest Contentful Paint (LCP), to czas potrzebny na załadowanie się największego elementu na konkretnej podstronie , może to być video, kawałek tekstu czy obraz.
  First Input Delay (FID) to czas, po którym użytkownik jest w stanie rozpocząć interakcję na twojej stronie internetowej, oznacza to czas w jakim strona staje się interaktywna czyli ma aktywne łącza,
  CLS, czyli Cumulative Layout Shift odpowiada za pomiar zmian położenia elementów layoutu podczas ładowania się strony. Mierzony jest on w skali od 0 do 1.

 4. Jaki jest optymalny czas ładowania strony?

  Odpowiedź jest prosta: jak najkrótszy. Z badań nad zwyczajami internautów wynika, że liczy się dosłownie każda sekunda.
  Dowodem może być badanie Amazona, który przeprowadził symulację sytuacji, gdy prędkość ładowania strony spada o 1 sekundę. Rezultatem była strata roczna w wysokości 1,6 mld dolarów.
  Ale nie tylko w teorii istnieje bezpośredni związek pomiędzy szybkością ładowania strony a zyskami ze strony. AliExpress zaobserwował wzrost zamówień o 10,5% i 27% więcej konwersji wśród nowych klientów po zredukowaniu czasu ładowania strony o 36%.
  Ideałem jest 2,4 sekundy, a ocena w PageSpeed Insights powinna wynosić minimum 80/100 punktów. 
  Dla urządzeń mobilnych sprawdź Test my site.

 5. Co to jest certyfikaty SSL?

  Certyfikaty SSL to skrót od Secure Sockets Layer i, w skrócie, jest to standardowa technologia zapewniająca bezpieczeństwo połączenia internetowego. Dzięki SSL wszelkie poufne dane przesyłane między dwoma systemami będą zabezpieczone. Dane z przeglądanej strony internetowej są zaszyfrowane i niedostępne dla nieuprawnionych użytkowników.

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

4 Comments

 1. Adam pisze:

  Bardzo ciekawy wpis i porównanie ofert hostingowych. Ze swojej strony polecam sprawdzić Hostido – nowy i bardzo ciekawy gracz na naszym rynku. Wydaje nam się, że w 2022 trochę namiesza u konkurencji 😀

 2. Adnrzej D. pisze:

  W zestawieniu moim zdaniem brakuje Gdańskiego webd.pl który chyba od ponad 15 lat jest już na rynku. U nich najtańszy współdzielony na cpanelu jest od 6,00 pln brutto – wiem bo mam u nich 3 strony firmowe osobnych stron. Może duże oglądalności nie mają bo to lokalne firmy ale jak za taką cenę mieć serwerek pod 3 projekty firmowe to uważam, że dobra oferta

  • Marcin Kordowski pisze:

   W naszym zestawieniu nie koszt ma znaczenie, jeśli uda nam się przetestować umieścimy w naszym zestawieniu hostingów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.