Seznam

Seznam

Seznam

Artykuł uaktualniony 4 miesiące

Seznam zastosowanie

Seznam został stworzony przez Ivo Lukačovič w 1996 roku. Ivo jest programistą, który oprócz wynalezienia Seznamu stworzył stronę Windy.com, która służy do analizy wiatru. Na początku pełnił funkcję katalogu najlepszych czeskich stron internetowych. Na przestrzeni lat Seznam bardzo rozwinął swój zakres działania. Do najważniejszych usług, które oferuje można zaliczyć: Novinky.cz, Lidé.cz, Sreality.cz, Mixer.cz, Mapy.cz, Volnámísta.cz, czy też Firmy.cz (Taylor, 2018).

Przykładowe wyniki wyszukiwania w Seznam dla frazy "pw"
Przykładowe wyniki wyszukiwania w Seznam dla frazy “pw”

Seznam udział w rynku

Wyszukiwarka Seznam zajmuje drugie miejsce pod względem popularności w Czechach.
Jej udział we wskazanym rynku na wszystkich platformach to 13,02% (StatCounter, 2022a). Natomiast popularność Seznam na rynku globalnym jest bardzo niska i wynosi około 0,05% (Law, 2022).

Udział Seznam w rynku czeskim
Udział Seznam w rynku czeskim
Udział Seznam w rynku globalnym
Udział Seznam w rynku globalnym

Schemat działania Seznam

Badacze z Seznam udostępnili zbiór danych wygenerowany przez wskazaną wyszukiwarkę. Zbiór ten skupia się na wynikach wyszukiwania z 5 tygodni sierpień – wrzesień 2018 roku.
Ze zbioru usunięto wszelkie informacje, który mogłyby pomóc w jednoznacznym zidentyfikowaniu użytkowników wyszukiwarki. Wybrane dane zastąpiono losowo wygenerowanymi ID (Procházka, et al., 2019). 

W dokumencie dołączonym do zbioru danych znalazł się również skrócony opis algorytmu MAB (ang. Multi-Armed Bandit) wykorzystywanego do generowania wyników wyszukiwania. Algorytm ten stara się rozwiązać problem eksploatacji i eksploracji (ang. Exploration vs exploitation dilemma). Skupia się na doborze strategii działania pozwalającej na osiągnięcie najlepszych długofalowych rezultatów w relacji do dokonywanych wyborów. Na podstawie zebranych informacji algorytm decyduje jakie wyniki wyszukiwania wyświetlić użytkownikowi, a następnie analizuje, jak zareagował na nie użytkownik.

Problem rozwiązywany przez ten algorytm jest często przedstawiany na przykładzie gracza, który musi zdecydować z której maszyny losującej ma skorzystać, tak aby mieć jak największe szanse na zwycięstwo. Każda maszyna ma określony współczynnik prawdopodobieństwa wygranej, który jednak nie jest znany graczowi. Dodatkowym ograniczeniem, z którym musi mierzyć się gracz jest liczba prób jakie może podjąć.

Wizualizacja działania MAB (Źródło: Weng, 2018)
Wizualizacja działania MAB (Źródło: Weng, 2018)

Dlaczego jest ciekawy?

HTML na pierwszym miejscu

Seznam wspiera JavaScript jedynie w stopniu podstawowym. Nie wszystkie akcje i funkcje stworzone w tym języku mogą być poprawnie interpretowane przez robota indeksującego wyszukiwarki. W związku z tym należy zadbać o to, by wszystkie kluczowe linki służące do nawigowania po stronie były stworzone z pomocą HTML’a (Taylor, 2018).

Silna pozycja w Czechach

Seznam to jedna z niewielu wyszukiwarek o tak wysokim udziale w rynku lokalnym. Mimo, że od 2014 roku wartość udziału wskazanej wyszukiwarki w rynku czeskim spadła z około 52% do około 13%, to nadal jest to znacząca liczba w skali tego rynku. Pozwala ona Seznam na utrzymanie relatywnie stabilnej pozycji na rynku czeskim (Kos, 2019).

Lepsze dopasowanie do lokalnego rynku

Wyniki wyszukiwania generowane przez Google dla zapytań w języku czeskim nie zawsze są trafne. Seznam rozwiązuje ten problem i niejednokrotnie oferuje lepiej dopasowane wyniki wyszukiwania dla tego języka.

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.