Weekly Digital Hits
Weekly Digital Hits 20-09-2018
Telegram pokazał język iOS
Telegram ogłosił właśnie, że wkrótce będzie migrować użytkowników swojej aplikacji pracujących na iOS do stworzonej praktycznie od zera wersji Swift.
W 2018 roku uruchomiono dwie wersje aplikacji na iOS i Androida. Jednocześnie w Styczniu oficjalnie ogłoszono, że Telegram X, który potraktowano jako swego rodzaju eksperyment być może ostatecznie zastąpić istniejące obecnie oficjalne aplikacje.
Szef i założyciel Telegram’a Pavel Durov stwierdził na swoim kanale, że firma zastąpi aplikację na iOS wersją Swift w ciągu kolejnych dwóch tygodni.
Według przyjętej koncepcji Telegram dzięki zmianie platformy powinien stać się szybszy, bardziej przejrzysty oraz bardziej wydajny. Telegram nie omieszkał poinformować również, iż z uwagi na zupełnie nowy kod, który stworzono dla platformy należy spodziewać się drobnych błędów i usterek w działaniu aplikacji.
Facebook – męski szowinista ?
We wtorek Amerykańska Unia Wolności Obywatelskich (ACLU) złożyła skargę do amerykańskiej Komisji ds. Równych Szans dla Zatrudnienia (EEOC) przeciwko Facebookowi. Twierdzi, że opcje reklamowe platformy pozwoliły pracodawcom publikowanie reklam umożliwiających dyskryminację ze względu na płeć. “Facebook stworzył i skorzystał z potężnego narzędzia do dyskryminacji kobiet i innych osób nie będących mężczyznami”, wyjaśnia skarga. Skarga ACLU została złożona w imieniu trzech kobiet poszukujących pracy po tym, jak nie zostały im wyświetlone reklamy zawodów, które tradycyjnie uważano za zawody zdominowane przez mężczyzn – w tym role takie jak mechanik, dekarz i inżynier bezpieczeństwa.
Dawno, dawno temu hasło ‘kobiety na traktory’, pozwalało się dynamicznie rozwijać naszemu rolnictwu. Dziś, Facebook kobiety z traktorów nam po prostu zdjął.
A tak nieco poważniej, wydaje się, że wszystko działa, tak jak działało. Przed opublikowaniem reklamy Facebook pozwala reklamodawcom wybrać, kto może zobaczyć ich reklamę, dostosowując odbiorców do określonej grupy wiekowej, płci i lokalizacji. Reklamy można zatem zmienić, aby wykluczyć określone dane demograficzne.
Pinterest otwiera API
W celu usprawnienia i ułatwienia pracy wszelkiej maści influencerom, Pinterest udostępnił wczoraj content marketingowe API, co spotkało się rzecz jasna z niekłamanym entuzjazmem użytkowników nowego rozwiązania. Według Pinteresta działanie to umożliwi efektywne tworzenie jeszcze bardziej znakomitych produkcji. Twórcy mogą dzięki API uzyskać wgląd w kluczowe statystyki, takie jak miesięczne podsumowania, liczba obserwatorów, liczba wyświetleń , kliknięcia i zapisy. API pozwoli w relatywnie prosty sposób identyfikować rzeczywistych (i potencjalnych influencerów), co z kolei ułatwi zainteresowanym firmom nawiązywanie z nimi kontaktów i tworzenie odpowiedniego kontentu.
Twitter i czas
Heroiczne wysiłki Twittera o przywrócenie logicznej osi czasu zostały uwieńczone sukcesem. Jak pamiętamy błyskotliwą ideą Twittera wprowadzoną w roku 2016, w czyn było takie zdefiniowanie algorytmu wyświetlania tweetów, aby niezależnie od pojawienia się w aplikacji wyświetlane były kontekstowo w stosunku do działań użytkownika. W poniedziałek firma ogłosiła jednak, że wkrótce zaoferuje użytkownikom opcję powrotu do osi czasu wyświetlającej tweety w odwrotnej kolejności chronologicznej.
Tymczasem zaczęły pojawiać się pytania ze strony reklamodawców, jak zmiana wpłynie na widoczność ich reklam? Funkcjonalnie wszystko pozostanie bez zmian, nie mniej jednak pierwszą zmiana, jaką będziemy mogli zaobserwować dotyczyć będzie organicznych wpisów. W przypadku, gdy Twitter uzna, że dany post jest bardziej odpowiedni dla użytkownika, a ten w międzyczasie przełączy się do chronologicznej osi czasu, organiczny wpis może nie być już tak łatwo dostępny.
Salesforce z głosem
Jako, ze Salesforce goni za wszystkim, co nowe i często do tego przydatne, dodał swojemu modułowi sztucznej inteligencji głos. Niby nic takiego, bo przecież Siri i Alexa od pewnego już czasu tą funkcjonalnością się całkiem nieźle posługują, nie mniej jednak istotą Salesforce’a jest wymiar biznesowy rozwiązania. Czy Einstein Voice, bo taką szlachetną nazwą posługuje się Salesforce w stosunku do swojego rozwiązania osiągnie sukces? Jest to bardzo możliwe, ponieważ nawet drobne ułatwienie pracy ze środowiskiem SFDC będzie dobrze przyjęte przez osoby posługujące się w codziennej pracy tym rozwiązaniem. I właśnie dla takich osób przygotowano ten model interakcji. Dzięki Einstein Voice można na przykład dyktować wiadomości do kalendarza lub zadawać pytania dotyczące informacji i danych sprzedażowych. Rozwiązanie ma zatem na celu wyeliminowanie, lub choćby ograniczenie czasochłonnej pracy administracyjnej ludzi, którzy skoncentrować powinni się na generowaniu sprzedaży.
Programmatic w Sky
Telewizja Sky doszła do wniosku, że w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy wprowadzi podobny model sprzedaży reklam, jak ma to miejsce w przypadku wydawców sprzedających media online.
Jedną z przyczyn takiej decyzji jest analiza mediaplanów i narastająca presja finansowa związana z odpływem reklamodawców. Sky chciałaby poprzez wprowadzenie modelu programatycznego odzyskać część uciekających budżetów i jednocześnie przywrócić atrakcyjność TV dla reklam. Program testowy rozwiązania programatycznego rozpocznie się w ramach Sky VOD zanim wejdzie jako część usług do dedykowanej platformy AdSmart.
Sky buduje platformę SSP, z uwagi na rosnące zapotrzebowanie reklamodawców i agencji na zakup mediów w całkowicie zautomatyzowanym. Może to być bardzo duże wyzwanie, jako że rynek nadawców TV w Wielkiej Brytanii jest rynkiem o wysokim stopniu zaangażowaniu regulatorów.
Odrobinę statystyki
Ostatnia ankieta od firmy Yotpo badająca lojalność w kontekście brandu zaskoczyła nieco marketerów wynikami, które sugerują, iż przywiązanie do marki jest w dalszym ciągu bardzo silne.
Zgodnie z ankietą 90% konsumentów twierdzi, że są lojalni wobec marki. Jakość produktu postawiono na pierwszym miejscu natomiast, co może również zaskoczyć jakość obsługi konsumenci wskazali jako czynnik prawie nie istotny. Niestety ankieta Yotpo nie oferuje dłuższych porównań historycznych, co byłoby pomocne dla wyciągania ewentualnych wniosków. Wyniki nie ujawniają również, czy konsumenci są lojalni wobec pojedynczych produktów, czy też może brandu, jako brandu.
Dominującą pozycje wśród mediów jeśli chodzi o interakcję konsumenta z marką w dalszym ciągu dzierży Facebooku. Pozostałe media społecznościowe znajdują się raczej daleko w tyle:
- Facebook – 45 procent.
- Instagram – 9 procent.
- Twitter – 7 procent.
- Snapchat – 4 procent.
- Pinterest – 1 procent.
- Inne – 2 procent.
- Brak interakcji z mediami społecznościowymi – 33 proc.
Digital Marketing News 06-09-2018
Instagram. Atak na portfele.
Według informacji, którą podzielił się nieoficjalnie Instagram, w niedługim czasie użytkownicy platformy społecznościowej będą mogli wyszukiwać produkty i dokonywać zakupów bezpośrednio w dedykowanej aplikacji. Instagram podał, że zamierza pracować w kierunku dynamicznej rozbudowy warstwy e-commerce, czego pierwszym krokiem może być appka, która pojawiła się na Market Land.
To może mieć sens, jako że w listopadzie ubiegłego roku Instagram poinformował, że ponad 25 milionów marketerów zmieniło profile na profile biznesowe. W czerwcu, Kevin Systrom, prezes Instagrama, ogłosił, że aplikacja osiągnęła 1 miliard aktywnych użytkowników miesięcznie. W tym czasie Instagram uruchamiał IGTV – niezależną aplikację do oglądania filmów. Instagram posiada również coraz bardziej popularny Direct – niezależną aplikację do przesyłania wiadomości.
Facebook. Czy to koniec?
W okresie od Marca 2018 ankieta PEW odnotowała znaczne zmniejszenie zaangażowania użytkowników na portalu FB. Według nowych danych ankietowych z Pew Research Center (czerwiec 2018) znaczna liczba użytkowników Facebooka (42 procent) wycofała się z codziennej aktywności i zaangażowania. Stanowi to wyraźny kontrast w stosunku do ankiety March Pew, według której portal odwiedzało co najmniej raz dziennie około 74 procent użytkowników, a większość z nich (51 procent) trafiła na stronę wielokrotnie.
Ankieta czerwcowa wykazała również, że 26 procent użytkowników potwierdziło usunięcie aplikacji Facebook ze swoich telefonów. Większość użytkowników (54%) zgłosiło w tym czasie zmianę swoich ustawień prywatności.
Twitter. Zgadnij, kim (czym) jestem?
Prezes Twittera, Jack Dorsey, został poproszony na posiedzeniu Senackiej Komisji Wywiadowczej o wyjaśnienie, czy użytkownicy platformy są informowani o tym, że rozmawiają z BOT’em… Odpowiedź prezesa daje wiele do myślenia – „Tak, o ile jesteśmy je w stanie wykryć”.
Chrome. To już 10 lat!
Zwróciłeś już pewnie uwagę na wygląd przeglądarki. Aby uczcić 10. urodziny Google opublikowało kilka aktualizacji, które mają na celu ułatwienie korzystania z Chrome’a i prostsze wyszukiwanie informacji.
Wśród różnych ulepszeń, Google zmieniło kształt zakładek witryny w aplikacji, dzięki czemu ikony witryny są nieco zgrabniejsze i mają na celu poprawę nawigacji, w sytuacji gdy otwartych zostało wiele okien przeglądarki. W tym samym czasie na iOS pasek narzędzi wyszukiwania został przeniesiony na dół ekranu, dzięki czemu jest łatwiejszy do wykorzystania.
Google zaktualizowała również przechowywanie haseł, adresów i numerów kart kredytowych w celu usprawnienia procesu wypełniania formularzy online. Wszystkie informacje są zapisywane na personalizowanym koncie Google i mogą być dostępne (i usunięte) w dowolnym momencie.
Skype. A teraz Cię (chyba) nagram!
Niewiarygodne, ale prawdziwe. Po wielu latach zmagań z niemocą twórczą Skype ogłosił sukces! Możliwość nagrywania przekazu została właśnie uruchomiona zarówno w aplikacjach na PC, jak również środowisku mobile. Co zaskakujące funkcjonalność dostępna jest na każdej platformie z wyjątkiem Windows 10. Podobno ma się tam znaleźć za kilka tygodni. Tymczasem szczęściarze posiadający wszystko tylko nie Windows 10 mogą cieszyć się prostotą rozwiązania, naciskając zgrabny plusik w prawym dolnym rogu apki.
Twitter. Bądź zaangażowany!
Twitter eksperymentuje z kilkoma nowymi odmianami interakcji tweeta i poprosił użytkowników o opinie na temat tych makiet. Kluczowych elementów do rozważenia jest kilka:
- Komentarze na wątki w odpowiedziach indywidualnych, dzięki czemu teoretycznie łatwiej zobaczyć, kto reaguje na to, co w tweetach odpowiada łańcuchami
- Kodowanie kolorystyczne odpowiedzi i podświetlanie kluczowych odpowiedzi
- Zielone kropki na obrazach profili, aby wskazać, kiedy użytkownik jest aktywny, i zwiększyć zaangażowanie w czasie rzeczywistym (użytkownicy mieliby możliwość wyłączenia)
Generalnie, trochę więcej kolorów i brak koncepcji w jaki sposób uatrakcyjnić wygląd i funkcjonalność platformy. Pytanie tylko, czy rzeczywiście trzeba coś na siłę zmieniać?
Facebook. Pośledzę więcej!
Mark C. dodaje wspaniałomyślnie piksele do grup, dzięki czemu marketerzy mogą śledzić zaangażowanych odbiorców. Facebook powoli wprowadza dostęp do piksela w grupach na portalu, co pozwala marketerom śledzić zachowanie użytkowników po kliknięciu postów. Ta funkcja jest kolejnym powodem, dla którego reklamodawcy z Facebooka zwracają coraz większą uwagę na grupy. Dane z piksela pojawią się na stronie groups’ insights i będą widoczne dla administratorów grup. Facebook ogranicza dostęp do piksela tylko do grup z 250 lub więcej użytkownikami.
WhatsApp. Wsssassuup!
Użytkownicy spędzili 85 miliardów godzin w WhatsApp w ciągu ostatnich 3 miesięcy (w porównaniu do 31 miliardów na Facebooku).
85 miliardów godzin to dużo czasu. To 3,5 miliarda dni, czyli ponad 9 milionów lat – dokładnie 9,582,650 lat. I to 11.425 godzin dla każdego człowieka na świecie.
Artykuł uaktualniony 3 lata