SEO ecommerce

E-Commerce, Online chopping Internet business concept on virtual screen.

Zastanawiałeś się nad tym jak SEO może wpłynąć na Twój biznes? Jakie inwestycje poczynić by było ono jednym z kluczowych źródeł sprzedaży online? Od czego zależy sukces? Ten artykuł jest właśnie o tym. Postaram się odpowiedzieć jak najdokładniej na te pytania.

Więcej na temat tego co to jest SEO.

Poniżej przedstawiam plan artykułu jeśli chcesz przeskoczyć do konkretnej części, wybierz ją i kliknij.

 1. Dlaczego SEO jest tak istotne dla Ecommerce
 2. Analiza słów kluczowych i mapowanie treści
 3. On Site czyli optymalizacja treści
 4. SEO Techniczne
 5. Off Site czyli budowanie autorytetu

Dlaczego SEO jest tak istotne dla E-commerce

Odpowiedz na to pytanie, możemy znaleźć w danych statystycznych pokazujących udział ruchu poszczególnych kanałów online w sklepach internetowych. Posłużymy się do tego celu narzędziem similarweb.com 

Sprawdźmy na początek największy e-commerce w Polsce, czyli allegro, eobuwie, Ceneo i otomoto. Zobaczmy jaką mają strukturę ruchu.

similarweb porównanie kanałów marketingowych

Jak widać na powyższym obrazku ruch organiczny oprócz eobuwie.pl stanowi ponad 18% ruchu a w przypadku porównywarki Ceneo jest to gigantyczny udział, bo ponad 65%. Biorąc pod uwagę to, że te cztery brandy są potentatami na rynku o bardzo wysokim poziomie rozpoznawalności marki, wynik ten mówi sam za siebie. Jeśli zastanawiałeś się, czy jest istotny dla dużych, to masz odpowiedź, na 5 losowo wybranych w 4 jest to pierwszy lub drugi kanał ruchu. Co za tym idzie z dużym prawdopodobieństwem także 1 lub 2 kanał sprzedaży.

Dla równowagi spójrzmy również na nieco mniejsze sklepy. Do testu wybrałem pięć różnych kategorii i 5 różnych przedstawicieli. Wśród nich są renee.pl z kategorii odzież, kfd.pl kategoria odżywki dla kulturystów, emag.pl elektronika, notino.pl perfumy oraz livro.pl księgarnia internetowa.

similarweb porównanie kanałów marketingowych

Jak widać na obrazie, podane dane wskazują podobny rozkład, niemniej udział ruchu organicznego jest wśród mniejszych sklepów większy niż u potentatów. Większa liczba danych dostępne jest tu.

Podsumowanie

Analiza słów kluczowych i mapowanie treści

Pierwszym i najważniejszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać, w kierunku osiągnięcia sukcesu w optymalizacji naszego serwisu i generowania dużych przychodów z kanału organicznego jest analiza słów kluczowych i odpowiednie mapowanie tych słów na strukturę naszego serwisu. Efektem naszej pracy będzie lista słów kluczowych przypisana do struktury naszego serwisu.

Analiza słów kluczowych jest, jak wspomniałem, najważniejsza i w całym procesie optymalizacji i jest bazą pod przyszłe działania.

Możemy zastosować kilka taktyk w zależności od tego, na jakim etapie jesteśmy. Jeśli mamy już sklep podejście jest inne i wymagać będzie zmian w istniejącej strukturze jak i treściach. W przypadku nowego sklepu, serwisu przygotowana struktura i mapa słów kluczowych będzie punktem wyjścia do budowy serwisu. Wynika z tego odpowiedź na pytanie, które często słyszę. W jakim momencie specjalista SEO powinien włączyć się w pracę nad sklepem? Odpowiedź jest prosta od momentu planowania struktury.

Słowo kluczowe i jego parametry

Pierwszy podrozdział poświęcę opisowi podstawowych parametrów i pojęć opisujących słowa kluczowe. Pierwszym jest potencjał słowa kluczowego, czyli ilość zapytań generowanych przez użytkowników wyszukiwarki. Słowa ogólne takie jak np: odżywki czy pozycjonowanie mają dużą liczbę zapytań rzędu kilku tysięcy miesięcznie.

Ilości te zależą od sezonowości, czyli w niektórych miesiącach roku są większe w niektórych mniejsze. Słowa dzielimy na słowa ogólne i long tail. Long tail są to słowa o niskim poziomie zapytań. Niski poziom to możemy przyjąć, że jest to poniżej 50 miesięcznie. Ten podział na ogólne i „długi ogon” ma znaczenie, ponieważ wymaga on innych strategii. W dalszych rozważaniach będę zaznaczał, o jaką strategię chodzi w danym przypadku.

Latent Semantic Indexing(LSI)

Ostatnim ważnym parametrem jest Latent Semantic Indexing (LSI). Jest to poziom podobieństwa danego słowa do innych słów. Jest metodą indeksowania i wyszukiwania, która wykorzystuje technikę matematyczną zwaną rozkładem wartości osobliwych (SVD) w celu identyfikacji wzorców w relacjach między terminami i pojęciami zawartymi w niestrukturyzowanym zbiorze tekstu. Używając prostego języka, są to listy słów powiązanych kontekstowo, mających podobne znaczenie lub używanych w kontekście podobnych tematów. Przykładem jest słowo pożyczka często używana jako chwilówka czy szybki kredyt. Mimo że znaczeniowo są bliskie i używane są w kontekście podobnych produktów finansowych, są to inne słowa.

Budowa listy słów kluczowych

Przechodzimy teraz do głównego tematu pierwszego punktu, czyli budowie listy słów kluczowych. W przypadku sklepu internetowego proces jest następujący.

 1. Zbieramy ogólne słowa kluczowe opisujące generalnie specyfikę naszego produktu.
 2. Słowa kluczowe opisujące kategorie i podkategorie
 3. Frazy kluczowe dotyczące produktów.
 4. Słowa bliskoznaczne, powiązane tematycznie zgodnie z LSI.

Główne zasady, jakich powinniśmy się pilnować to:

 1. Jedno słowo kluczowe może być przypisane tylko do jednego adresu URL.
 2. Jeden URL powinien mieć przypisane tylko słowa powiązane tematycznie i znaczeniowo.
 3. Nie możemy stosować zbyt wielu słów kluczowych, kilka kilkanaście jest wystarczającą liczbą.

Skąd brać inspirację?

Jest wiele taktyk, które można zastosować. Pierwszą, jaką proponuję, są podpowiedzi Google do słowa kluczowego i podpowiedzi Amazon search dla biznesów prowadzonych globalnie. Jest to bardzo dobry mechanizm do podpowiedzi szerokiej listy słów blisko powiązanych tematycznie ze wpisanym przez nas słowem.

google podpowiedzi

Lista wyświetlana powyżej daje nam szerokie spektrum użycia słowa Buty. Na tej liście mamy propozycję najpopularniejszych słów powiązanych ze słowem “buty”. Jak widać na powyższym obrazku  pierwsze na liście są “buty nike” i “buty fila”. Dzięki temu mamy gotową listę obecnie najpopularniejszych słów.

Inne inspiracje

Jest wiele narzędzi które mogą pomóc nam w doborze słów kluczowych. Pierwszym z nich jaki chciałbym polecić jest polskie narzędzie Senuto. Używam go na codzień. Poniżej zrzut z ekranu

Senuto podpowiedzi słów kluczowych

Jak widać na załączonym obrazie podejście Senuto jest inne niż podpowiedzi Google. Śmiem powiedzieć, że bardziej holistyczne. Do słowa buty mamy na Polskę o wiele więcej podpowiedzi niż w przypadku Google. Możemy znaleźć tam powiązane marki sklepów i butów. Informacje możemy rozszerzyć klikając w lupę. Otwiera nam się wtedy widok głębokiej analizy słów kluczowych. Warto zwrócić uwagę na listę semantycznie powiązanych słów kluczowych. Jest to bardzo przydatne narzędzie podpowiadające słowa kluczowe, które dobrane zostały na podstawie analizy semantycznej najlepiej ocenianych przez Google artykułów.  

Gdy wrócimy na poziom wyżej możemy znaleźć powiązane marki sklepów i butów. Senuto umożliwia nam analizę słów dla wielu krajów. Baza zapełnia się sukcesywnie gdy wpisujemy zapytania. Dodatkowymi atutami Senuto są listy pytań powiązanych ze słowami kluczowymi. Dla osób które chcą inwestować czas w treści edukacyjne jest to bardzo przydatne rozwiązanie.

Mapowanie treści 

Kolejnym etapem jest mapowanie treści, gdzie wykonujemy zadanie polegające na nałożeniu naszej list słów kluczowych na strukturę serwisu. Dzięki temu jesteśmy w stanie podzielić poszczególne pary na cztery logiczne grupy. 

 1. Adresy URL z treściami dopasowanymi do słów kluczowych.
 2. Adresy, dla których nie mamy słów kluczowych
 3. Słowa kluczowe dla, których nie mamy przygotowanych treści i nie mamy URL
 4. Nieprawidłowe zestawienia adresów i fraz. Często są to zbyt duże ilości fraz do strony głównej.

Mapowanie daje nam punkt wyjścia do dalszych działań. W zależności od grupy jaką się w danym momencie zajmujemy, będziemy optymalizować treści(punkt 1 i 4) lub dodawać do struktury nowe treści i adresy URL.

Struktura informacji ecommerce

Ostatnim etapem w tym punkcie jest odpowiednie ułożenie w struktury serwisu. Słowa układamy w hierarchię grupując je na podstawie zależności semantycznych oraz poziomu ogólności. Istnieje wiele technik i sposobów strukturyzowania treści. Ja jestem zwolennikiem metody semantyczno-znaczeniowej. Opiera się na narzędziach takich jak Senuto gdzie takie analizy są przeprowadzane i na ich podstawie możemy zbudować mapy słów kluczowych i strukturę URL. NIe jest to proces w 100% zautomatyzowany ale dzięki narzędziu wymaga znacznie mniej pracy.

Kategorie i Tagi dla ecommerce

Na koniec budujemy listę tagów lub kategorii. W ich skład będą wchodziły bardzo ogólne słowa grupujące poszczególne treści. Kategorie stosuje bardziej ogólne. Tagi są bardziej dokładne

On Site czyli optymalizacja treści

Optymalizacja meta Description, Title i znacznika H1

Gdy już mamy przygotowany plik excel z informacjami na temat fraz kluczowych połączonych odpowiednio z adresami URL, możemy przejść do następnego kroku. Jest nim optymalizacja meta Description, Title i H1. Jest to czas by w excelu dodać kolejne 3 kolumny o tych nazwach. I uzupełnić je odpowiednio przygotowanymi treściami o z góry założonej długości oraz zawartości.

To o czym warto pamiętać to

 1. Wyżej wymienione elementy powinny zawierać słowo kluczowe
 2. Warto dodać też w miarę możliwości synonimy
 3. Uwzględnij słowa zachęcające do wykonania akcji: kup, wejdź czy sprawdź
 4. Wspomnij o wartościowych cechach twoich produktów, rabatach czy darmowej dostawie.
 5. Zoptymalizuj CTR, wprowadzaj zmiany i optymalizuj wyniki.

Optymalizacja URL

Jeśli już uporaliśmy się z przygotowaniem treści z poprzedniego artykułu warto zająć się adresami URL. Proponuję by zacząć od zaproponowanego poniżej szablonu:

 1. domena.pl/nazwa-kategorii (URL kategorii)
 2. domena.pl/nazwa-kategorii/nazwa-podkategorii (URL podkategorii)
 3. domena.pl/nazwa-kategorii/nazwa-podkategorii/nazwa-podkategorii (URL pod-pod-kategorii)
 4. domena.pl/nazwa-kategorii/nazwa-podkategorii/nazwa-podkategorii/produkt (URL produktu)

Ta kolumna w pliku powinna zawierać wszystkie adresy uzupełnione tak adres zawierał słowa kluczowe. Przykład poniżej 

 1. buty.pl/sportowe (URL kategorii)
 2. domena.pl/sportowe/do-biegania(URL podkategorii)
 3. domena.pl/sportowe/do-biegania/damskie(URL pod-pod-kategorii)
 4. domena.pl/sportowe/do-biegania/damskie/RIDE-ISO (URL produktu)

Oczywiście jest to przykład. W przypadku sklepów z obuwiem warto rozpatrzyć miejsce kategorii nadrzędnej męskie, damskie, dziecięce. Poza tym Częstym tematem rozmów specjalistów SEO są atrybuty takie jak kolor, fason i inne. ten temat sugeruje rozwiązać indywidualnie dla każdego z rodzajów sklepów.

Unikalne opisy() stron kategorii i produkt

Kolejny sugerowany krok to opisy kategorii i produktów widoczne dla użytkowników. Jest to bardzo trudny etap. Trudność wynika z mnogości produktów, niewielkiego zróżnicowania. Co da się powiedzieć więcej o 100 sukience? Niektóre produkty wymagają zgodności opisu z wymaganiami producenta. Co w takiej sytuacji.

I jeszcze jedno kwestia dlaczego mamy indywidualizować te opisy? Na tym etapie można dużo zyskać i dużo stracić. Strony o dużej ilości nie unikalnej(duplicate content) i ubogiej treści(thin content) są delikatnie mówiąc nie rekomendowane. Istnieje wiele opcji by ten żmudny proces usprawnić. W razie potrzeby proszę o kontakt.

Schema Markup

Strony produktów

Schema Markup jest ważnym elementem zwiększającym klikalność naszego serwisu. poniżej dwa przykłady pozytywny i negatywny częściej spotykane:

google schema markup

Wszelkie elementy dodatkowe graficzne w naszym snipecie zwiększają prawdopodobieństwo kliknięcia w nasz link. W tym przypadku dodatkowe gwiazdki oznaczające ocenę użytkowników powinny podnieść klikalność linku. 

Istnieje wiele różnych właściwości, które można dodać do tej schematu, oto niektóre z najczęstszych i te, które zalecamy dodawać do stron produktów:

 1. Nazwa
 2. Obraz
 3. Opis
 4. Ocena użytkowników
 5. Oferta -> cena;
 6. Oferty -> waluta

Strony kategorii i tagów

Strony kategorii i tagówZe stronami kategorii i tagów jest większy kłopot. Zgodnie z tym co google piszę kategorie powinny być opisane produktami należącymi do kategorii. Nie jest to szczęśliwe rozwiązanie gdy bierzemy jeden produkt jako źródło danych. Istnieje prawdopodobieństwo, że będziemy duplikować schemat.

Jeśli mamy “breadcrumb” warto go zoptymalizować pod kątem schemy. Wyszukiwarka Google używa znaczników „breadcrumb” w treści strony internetowej do klasyfikowania informacji ze strony w wynikach wyszukiwania.

SEO Techniczne

SEO techniczne jest bardzo rozległym tematem opisze je niebawem w oddzielnym artykule. Na potrzeby tego artykułu opiszę kilka najistotniejszych elementów, które subiektywnie mają największy wpływ poprawę widoczności naszego serwisu w wynikach wyszukiwania.

Błędy 4xx, 5xx. 

Tego typu błędy musimy wyeliminować. Szczególnie, te które mogą mieć wpływ na ścieżki zakupowe klienta. Najczęstsze błędy to 404 i błędy 503. Jak zapewne wiecie 404 to błędny nieistniejący adres strony a 503 to brak odpowiedzi serwera. Analiza tych błędów jest dość trudna i nie robi się jej ręcznie. Na szczęście mamy wiele narzędzi takich jak Ahrefs czy Screaming Frog, które wyręczają nas w analizie w tychże błędów.

Orphaned Pages strony głęboko osadzone w strukturze

W tym punkcie sugeruję by Twoje kategorie i strony produktów były jak najłatwiej dostępne dla odwiedzających. Dlatego ogólną zasadą jest taka, zasada trzech kroków, mówi ona, że strony powinny znajdować się nie więcej niż 3 kliknięcia od strony głównej.

Czas ładowania się strony

Czas ładowania się strony jest istotny z wielu powodów i nie dotyczy tylko SEO i pozycjonowania stron. W trakcie analizy musimy skorzystać z narzędzi, które przeprowadzą symulację z różnych lokalizacji. Warto o tym pamiętać by te lokalizacje uwzględniały realne miejsca skąd mamy ruch na stronie. Oczywiście i w tym przypadku nie obędzie się bez narzędzi SEO. Proponuję zastosować narzędzie Google lub Pingdom.

Analizujemy pod kątem czterech parametrów:

 1. Maksymalne potencjalne opóźnienie pierwszej reakcji (FID)
 2. Pierwsze wyrenderowanie treści
 3. Pierwsze wyrenderowanie elementu znaczącego
 4. Czas do pełnej interaktywności strony

Unikalność treści w ramach serwisu i przypisanych słów kluczowych

Na tym etapie podobnie jak w poprzednich musimy przeanalizować strukturę serwisu i sprawdzić czy w realnej strukturze nie pojawiają się treści o tej samej zawartości. Dodatkowo sprawdzamy czy nasza lista z excela nie zawiera URL o przypisanych tych samych fazach.

Uporządkowanie fraz i struktury od strony technicznej jest ważnym etapem naszych prac. Jak w poprzednich punktach bez narzędzi SEO nie jesteśmy w stanie monitorować na bieżąco sytuacji. Pomoże nam w tym Screaming Frog lub Ahrefs.

Unikalność dotyczy wszystkich elementów wymienionych w punktach dotyczących treści, meta i Schemy.

Analiza Przekierowań 301 i 302

Przekierowania to kolejny element na który warto zwrócić uwagę. Ja stosuję zasadę im mniej przekierowań tym lepiej. Jeśli mamy używać przekierowań używajmy ich świadomie. Mam tu na myśli przekierowanie 301 i przekierowanie 302. Jeśli permanentnie usuwamy adres URL koniecznie stosujmy przekierowanie 301. W przypadku tymczasowych zmian stosujmy 302.

By nasz projekt był kompletny powinniśmy wzbogacić nasz excel o kolumnę, w której umieścimy stare wersje URL i informację o typie przekierowań.

Linkowanie wewnętrzne

Linkowanie wewnętrzne jest silnie połączone z budowaniem autorytetu czyli naturalnym pozyskiwaniem odnośników, linków. Ma tę zaletę, że nie ma ograniczeń wynikających z regulaminu Google. Możemy linkować używając “exact match” czyli linków z anchorem “odżywki”.

Linkowanie wewnętrzne wzbogaca architekturę serwisu o linkowanie łączące tematycznie poszczególne treści. Inaczej niż jest to w strukturze kategorii. Szczególnie gdy mamy treści informacyjne np:. blog linkowanie wewnętrzne z bloga do kategorii i produktów może znacząco wpłynąć na widoczność podlinkowanych stron.

Kontrola dostępu 

Jednym z ostatnich punktów jest kontrola dostępu. Na tym etapie do naszego excela dodajemy do każdego linku parametry index lub nonindex.  Dodatkowo decydujemy się na poziomie całego serwisu jakie boty wpuszczamy a jakie nie na nasz serwis. Przy bardzo rozbudowanych serwisach jest to istotny element, który wpływa na wydajność serwisu.

Obecnie jest tak, że ilość botów, które analizują nasz serwis jest olbrzymia. Ale tylko nieliczne z nich mają dla nas znaczenie, Google, Bing może Yandex. W zależności od geolokalizacji dla której nasz serwis istnieje i odpowiednio do udziału wyszukiwarek na danym rynku budujemy listy botów dla których zastosujemy w robots.txt parametr “allow”.

Off Site czyli budowanie autorytetu

Budowanie autorytetu czyli pozyskiwanie wysokiej jakości linków polecających, ze stron o wysokim zaufaniu w danym temacie jest najtrudniejsza częscią działań SEO dla ecomercce. Ze względu na specyfikę tego typu serwisów pozyskiwanie linków do kategorii, stron produktowych nie wygląda naturalnie dla algorytmu Google. Stąd jedną z technik jest linkowanie do treści blogowych i strony głównej.

ahrefs competitors

Gdy klikniemy w domeny otworzy nam się zakładka, w której zobaczymy informacje o linkujących naszych konkurentów stronach.

Następnie analizujemy strony pod kątem przydatności i kategorii do jakiej należą. Znajdziemy na pewno fora, niszowe katalogi stron, portale informacyjne i wiele innych typów serwisów.

Po tej analizie możemy wykonać kolejny krok i zaproponować współpracę. Jeśli naszym konkurentom udało się pozyskać z tych źródeł linki to i nam też powinno się udać.

Linki ze stron Producentów

Następna taktyka to pozyskiwanie stron od producentów. Najlepiej gdy są to linki wyróżnione i zgodne z naszą strategią linkowania. Ta zgodność to np link do strony kategorii danego producenta.Takie głębokie linkowanie znacząco poprawia przekazywanie mocy linków wewnątrz serwisu.

“Lepkie treści”

Wspomniałem w poprzedniej sekcji, że budowanie linków do stron produktów i kategorii jest niezwykle trudne. Jest tak, ponieważ bardzo niewiele osób chce linkować do takich stron.

W rzeczywistości jest o wiele łatwiej pozyskiwać linki do treści informacyjnych, takich jak posty na blogach, infografiki, narzędzia itp.Tego rodzaju strony rzadko napędzają sprzedaż bezpośrednią i konwersje w witrynach e-commerce. Tego typu treści mają na celu generowanie ruchu raczej z górnych obszarów lejka sprzedażowego czyli osób potencjalnie zainteresowanych w przyszłości zakupem. Dodatkowo generują linki co wzmacnia cały serwis w wynikach wyszukiwania i gdy mamy Marketing Automation wspiera zbieranie dodatkowych informacji o naszych klientach.

4 Comments

 1. Paweł Gontarek pisze:

  Jest błąd w pkt 4 dotyczącym adresu URL produktu – powinno być domena.pl/produkt – dla produktów bezwzględnie należy usuwać kategorie, żeby nie doprowadzać do duplikacji treści. Chyba, ze stosujemy canonical ale to już mocno techniczne rozwiązanie i nie każdy musi o tym wiedzieć.

  • Marcin Kordowski pisze:

   Paweł jak zawsze dziękuję za sugestię i ocenę. Produkt zgodnie z punktem On Site czyli optymalizacja treści jest wiele metod na uniknięcie tego problemu. 🙂 Co zapewne z doświadczenia wiesz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *