Jak zarabiać na blogu

Surfer SEO

Surfer SEO

Oceń Nas post

Wielokrotnie zastanawiałem się nad tym jak można zarabiać na blogu. W zależności od tematyki można wyselekcjonować kilka skutecznych metod monetyzowania bloga. Poniżej przygotowałem zestawienie tych, które według mnie warto sprawdzić. Zwracam uwagę na kluczowe aspekty takie jak: wielkość potencjalnego dochodu, słabe strony i łatwość zastosowania.

Jak zarabiać na blogu: Reklamy Display

Reklamy Display to pasywny przychód. Gdzie wygenerowany wyższy ruch powoduje wyższe przychody. Niestety przy małym ruchu przychody są również niewielkie by nie rzec mikroskopijne. Najważniejsze jest jednak to, że nie wymagają one zachodu przy instalacji. Wystarczy wkleić odpowiedni kod i gotowe reklamy są dostępne.

Google AdSense

AdSense to najpopularniejszy system, w którym można zarobić swoje pierwsze pieniądze. Jest świetny dla początkujących, ale płaci mniej niż inne sieci dostępne sieci.

Inne sieci

Te lepiej płatne sieci często wymagają jednak określonej wartości minimalnego ruchu jaki jest generowany na stronie. W niektórych systemach wymagane jest 25 000 – 30 000 sesji miesięcznie. Jeśli masz taki ruch może przetestować te sieci klika z nich podam poniżej.

  • Adsterra
  • Revcontent
  • Infolinks
  • MediaVine
  • Media.net
  • Adsense
  • Adthrive

Dostępne modele rozliczeń w sieciach reklamowych

  • CPC płatność za klik
  • CPM płatność za wyświetlenia

Jak zarabiać na blogu: Marketing afiliacyjny

Marketing afiliacyjny to bardzo ciekawa część marketingu. Każdy kto ma stronę internetową, którą odwiedzają użytkownicy może polecać usługi lub produkty. W zamian za takie polecenie otrzymywać wynagrodzenie. Schemat działania afiliacji, zobrazowałem na poniższym schemacie.

jak zarabiac na blogu 1
Jak zarabiać na blogu? Marketing afiliacyjny

Ze względu na doświadczenie w finansach przeprowadziłem wiele testów w tej kategorii. Finanse należą do top 5 najtrudniejszych kategorii jeśli chodzi o SEO ale też należą do top 3 jesli chodzi o zyskowność dla wydawców.

Systemy afiliacyjne

Ważnymi elementami tego schematu są systemy afiliacyjne. Są to firmy, które zarządzają relacjami pomiędzy klientami dostarczającymi produkty i usługi a wydawcami czyli stronami publikującymi reklamy i linki afiliacyjne do produktów i usług klientów. Systemy afiliacyjne są odpowiedzialne za śledzenie transakcji i rozliczenia pomiędzy wydawcami a klientami oraz dbanie o jakość dostarczanych klientów. Poniżej znajdziesz kilka przykładów największych sieci afiliacyjnych.

Mechanizm działania systemów afiliacyjnych jest dość prosty. System kontaktuje i negocjuj programy afiliacyjne z klientami. Udostępnia otwarte i zamknięte programy wydawcom. Wydawca umieszcza specjalnie przygotowane do programu kreacje i przygotowane linki afiliacyjne. Następnie użytkownicy mogą kliknąć w link i przejść do strony z produktem i usługą. Jeśli dokonają zakupu system afiliacyjny zanotuje taki zakup i zgodnie z ustalonymi warunkami wypłaci należne pieniądze. Nie musisz być firmą by korzystać z tego typu systemów.

Wśród systemów afiliacyjnych warto wyróżnić MyLead

Wybór odpowiedniej sieci to klucz do sukcesu każdej osoby, aspirującej do zostania wydawcą afiliacyjnym. Decyzję powinny motywować takie czynniki jak:

  • duża liczba programów partnerskich, 
  • darmowe zasoby wiedzy, 
  • profesjonalne narzędzia wspomagające zarabianie,
  • support i mentoring.

MyLead to polska sieć afiliacyjna, która przyciągnęła już 200 tysięcy użytkowników z całego świata. Oprócz wielu dróg wypłat przelewem i na portfele internetowe, których spodziewać można się do 48 godzin, oferuje też darmowe narzędzia, takie jak HideLink, Smartlinki, czy Content Lockery. Swoim wydawcom daje też możliwość stałego rozwoju, dzięki rozbudowanemu blogowi, czy bezpłatnym e-bookom, które pokazują nowe możliwości w świecie afiliacji. Dołączenie i korzystanie z sieci jest i zawsze będzie w pełni darmowe, w całym procesie zarabiania pomaga wykwalifikowany support, a ponad 2900 programów partnerskich umożliwia wybór produktów i usług, które będą nie tylko opłacalne, ale też ciekawe dla wydawcy i jego odbiorców. 

Programy bezpośrednie

Oprócz opcji rozbudowanych sieci afiliacyjnych istnieje wiele programów, w których sieci afiliacyjne są pominięte. Wydawcy bezpośrednio ze stron klientów mogą pobierać niezbędne materiały i rozliczać się bezpośrednio z klientem bez pośredników. Poniżej kilka przykładów.

Dostępne modele rozliczeń w sieciach i programach afiliacyjnych

  • CPC płatność za klik
  • CPS płatność za sprzedaż
  • CPA płatność za akcję
  • CPL płatność za dane kontaktowe

Jak zarabiać na blogu: Sponsorowane posty na blogu

Sponsorowane posty na blogu to jedna z ciekawszych i bardziej dochodowych metod zarabiania na swoim blogu. Dodatkowo zwiększa ilość treści jak jest na blogu. Szczególnie często używana jest wśród bloggerów którzy nie preferują reklam display czy afiliacji. Dzięki temu są wstanie utrzymać swoją wiarygodność i zaufanie wsród bardziej świadomych i wybrednych czytelników.

Reklamy display są niestety poza naszą kontrolą, co powoduje, że treści i kreacje wyświetlane na naszej stronie mogą nie spełniać naszych wymagań.

Sponsoring bardziej rozbudowany działa tak samo jak w sporcie czy w programach telewizyjnych lub innych branżach. Zasadniczo firma płaci za reprezentowanie swojego produktu, mówienie o nim i promowanie go wśród czytelników.

Jednak trzeba uważać by nie zrobić ze swojego bloga, strony z linkami i przeładowanego reklamami. Istnieje kilka systemów, w których można pozyskiwać chętnych na artykuły sponsorowane i kampanie dla influencerów. Musimy o tym pamiętać, że kluczowym odbiorcą bloga jest czytelnik i najważniejsza funkcją bloga ma być dostarczanie jakościowych i wiarygodnych informacji.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na wymagania prawne. W niektórych krajach jest to usankcjonowane w jaki sposób możemy recenzować niektóre usługi i produkty.

Dostępne modele rozliczeń

  • Płatność za umieszczenie artykułu
  • Kampania płatna reklamy plus artykuły

Jak zarabiać na blogu: Płatne recenzje, rankingi na blogu

Podobnie jak w przypadku postów sponsorowanych, możesz zarabiać pieniądze, pisząc na swojej stronie płatne recenzje produktów czy usług.

Jest to nieco inna metoda monetyzacji niż artykuły sponsorowane z linkami partnerskimi, jak wspomniano powyżej.

Zamiast tego możesz wypróbować produkty związane z twoją kategorią za darmo, a nawet zarabiać za napisanie recenzji. Na moim blogu kilka takich recenzji darmowych przygotowałem dla kilku produktów z kategorii narzędzia SEO są to recenzje i oceny narzędzi takich jak SENUTO, Ahrefs czy SamRush.

Proces ten może być podobny do publikacji postów sponsorowanych. Możesz też tworzyć rankingi, zestawienia. Sa to często spotykane techniki w kategoriach finanse czy produkty RTV, AGD czy elektronika.

Ranking pożyczek, Płatne recenzje
Ranking pożyczek, Płatne recenzje

W finansach bardzo często rankingi łączą się z linkami afiliacyjnymi do konkretnych produktów. Rankingi niestety tworzone są nie ze względu na jakość produktów finansowych ale ze względu na współczynnik eCPC. eCPC wykorzystywane jest w strategii ustalania stawek, która dostosowuje koszt kliknięcia (CPC), by zmaksymalizować liczbę lub wartość konwersji, w tym przypadku przychodu z poszczególnych programów afiliacyjnych.

Mówiąc w prost takie ranking ustalane są na podstawie nie jakości produktów ale na podstawie dochodowości programów. Im wyżej program jest w rankingu tym jest to bardziej dochodowy program.

Dostępne modele rozliczeń

  • CPC płatność za klik
  • CPS płatność za sprzedaż
  • CPA płatność za akcję
  • CPL płatność za dane kontaktowe
  • Płatność za recenzję

Jak zarabiać na blogu: Zostań prelegentem

Jeśli promujesz swoją markę i siebie jako specjalistę, z czasem zyskasz zaufanie i będziesz zapraszany jako prelegent. Jest to dobry sposób na dodatkowe zarobki. Wielu znanych blogerów zarabia dużo pieniędzy, przemawiając na konferencjach, prowadząc prelekcje i szkolenia.

Wypowiadanie się na konferencjach, niezależnie od tego, czy otrzymujesz wynagrodzenie, czy nie, pomaga promować blog i Ciebie jako markę, specjalistę. Jeśli jesteś sprawny w nawiązywaniu kontaktów i wystąpieniach publicznych, będziesz w stanie znaleźć wiele nowych możliwości i szans na biznes.

Oto kilka wskazówek dla prelegentów

  • Bądź ekspertem w swojej dziedzinie. Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy / umiejętności, ucz się i rozwijaj
  • Bądź konsekwentny – musisz stale promować swoją wiedzę na ten temat poprzez blogowanie i działania w mediach społecznościowych.
  • Mów o tym, że jesteś dostępny jako prelegent, nie krepuj się. Kontaktuj się bezpośrednio z organizatorami konferencji i proponuj swój udział.
  • Nie musisz od razu zarabiać. Wielu odnoszących sukcesy mówców rozpoczyna karierę od mniejszych wystąpień publicznych, bardziej swobodnych spotkań.
  • Dbaj o jakość swoich wystąpień, każde z nich powinno być perfekcyjnie przygotowane. Wiem z własnego doświadczenia, że nie warto sobie odpuszczać. W Polsce nadal jest wiele konferencji na których mówcy sprzedaję produkt. Rekomenduję wystąpienia merytoryczne rozwiązujące problemy potencjalnych klientów.

Jak zarabiać na blogu: Twórz treści płatne, zamknięte

Twoi najbardziej lojalni czytelnicy mogą być Twoimi fanami i mogą chętnie zapłacić, za treści wysokiej wartości merytorycznej. Możesz tworzyć treści o tylko dla zalogowanych czytelników, aby udostępniać im treści rozbudowane, pliki do pobrania, filmy, treści audio i wiele innych.

Jest to wymagająca inwestycja, ponieważ musisz stale tworzyć treści premium. Ale mogą być okazać się bardzo dochodowe, ponieważ są to pasywne dochody.

Jeśli jesteś użytkownikiem WordPress. rekomenduje korzystanie z wtyczki MemberPress, jest to bardzo przydatna i niezawodna wtyczka dla tego typu działań na blogach opartych na WordPress.

Jak zarabiać na blogu: Sprzedawaj ebooki

eBooki są bardzo dobrym produktem do sprzedaży online. Są stosunkowo łatwe do napisania i wyprodukowania. Możesz zarówno sprzedawać je w dosłownym znaczeniu, jak również zbierać dane subskrybentów, co jest częstą praktyką.

Po napisaniu książki możesz zaprojektować okładkę za pomocą narzędzia takiego jak Canva i utworzyć plik PDF swojego ebooka. Nie jest to trudne. Jeśli nie chcesz tego robić sam możesz zawsze zamówić go u mnie.

Sprzedaż produktów cyfrowych w WordPress jest bardzo łatwa. Aby rozpocząć sprzedaż zainstaluj odpowiednia wtyczkę i gotowe możesz dodawać produkty i zarabiać.

Niestety w Polsce nie ceni się zbyt wiedzy. Nikt za nią nie chce płacić. Więc nie spodziewałabym się wysokich dochodów.

Jak zarabiać na blogu:Płatne Webinar

Webinar-y to świetny sposób na poszerzenie grona odbiorców, dzielenie się doświadczeniami i budowanie świadomości Twojej marki wśród potencjalnych klientów. Jest to też dobry sposób na zarabianie pieniędzy w na swoim blogu?

Webinar-y są podobne do kursów online, główną różnicą jest to, że prowadzone są na żywo co daje możliwość zadawania pytań i pogłębienie tematu.

WordPress umożliwia łatwe prowadzenie płatnych webinar-ów. Niezależnie od tego, czy używasz swojej witryny do prowadzenia webinar-u, czy po prostu do reklamowania go i rejestrowania uczestników ważne jest byś miał do tego właściwe narzędzie zapewniające wysoką jakość.

Poniżej kilka dobrych narzędzi, które polecam.

Jak zarabiać na blogu: Darowizny

Jednym ze sposobów zarabiania pieniędzy w Internecie są datki, wystarczy po prostu poprosić o to. 🙂

Możesz zacząć przyjmować darowizny na kilka różnych sposobów. Możesz dodać przycisk wpłaty Paypal lub przycisk wpłaty Stripe na swojej stronie. W celu uzyskania bardziej profesjonalnego wyglądu i zaawansowanych funkcji, takich jak integracja z marketing automation, aby zbierać dane.

Darowizny są ostatnie na liście ze względu na ich ograniczoną skuteczność, ponieważ musisz polegać na hojności swoich czytelników.

Podsumowanie

Jak już pewnie zauważyłeś jest wiele metod dzięki, którym możemy zarabiać na naszym blogu. Pamiętaj, że sam musisz dobrać optymalne zestawienie. W zależności od tego jakie masz cele i jakie masz treści to zestawienie może być zupełnie inne. Pamiętej, że treści nigdy nie powinny zejść na plan drugi. Na to mogą sobie pozwolić tylko wydawcy tacy jak wp.pl czy gazeta.pl.

Artykuł uaktualniony 2 lata

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

2 Comments

  1. csgo boost pisze:

    Everything is very open and very clear explanation of issues. was truly information. faceit elo boost

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *