Mobile SEO Mobile First Index

Ostatnia modyfikacja

Mobile SEO First Index

Algorytm Google obecnie używa wersji desktop-owej jako głównego źródła informacji na temat poziomu optymalizacji strony. Mobilna wersja jak na razie, nie jest tą pierwszą i nadrzędną w procesie rangowania stron. Od tego jaka wersja jest preferowana przez algorytm zależy jaką, my zastosujemy strategię przy planowaniu budżetów SEO. Pierwszeństwo wersji desktopowej może zmienić się już w krótce.  Warto przygotować się do tej sytuacji i przyjrzeć się optymalizacji naszej strony pod kątem zgodności z zaleceniami Google dla stron mobilnych. Bez  poprawnie  zbudowanej wersji mobilnej nie jest możliwe osiąganie wysokich pozycji. Bądźmy gotowi na Mobile First.

Udział urządzeń mobilnych w ruchu

Głównym czynnikiem, który ma wpływ na podejmowanie przez Google decyzji czy Mobile czy Desktop First jest, udział poszczególnych rodzajów urządzeń w generowanym ruchu. Czy udział mobile rośnie?

Na podstawie danych z similarweb.com możemy prześledzić jak globalnie i w poszczególnych kategoriach tematycznych rozkładają się udziały procentowe poszczególnych typów urządzeń.

Globalnie rozkład ruchu wygląda tak jak widzicie na poniższych obrazkach w kwietniu 2017, desktop stanowi 55,64% generowanego ruchu. W porównaniu z listopadem 2015 zanotowaliśmy spadek o 2,72 punkty procentowe.

Sprawdźmy jak sytuacja ma się w kategoriach, które powinny mocno stawiać na mobile czyli te, których użytkownicy chętnie korzystają z telefonu jako punktu kontaktowego.

Social Networks: udział ruchu mobilnego

Jako pierwsza na liście analizowanych kategorii znajdzie się Social Networks.

Wyniki ewidentnie zaskakują, wśród 100 największych serwisów Social Media takich jak amerykańskie facebook.com, twitter.com, linkedin.com, reddit.com i rosyjskiego vk.com udział desktop w całym estymowanym ruchu to 57,65% w kwietniu tego roku. Jest to udział mniejszy niż w przypadku danych z 2015, o 3,14 punktu procentowego.

Credit, Loans and Mortgages: udział ruchu mobilnego

Kategoria, w której obecnie się specjalizuję czyli szybkie pożyczki, pożyczki długoterminowe ratalne charakteryzuje się następującym podziałem ruchu.

Jak widać na załączonym obrazku, kategoria szybkich pożyczek jest jedną z przodujących w zakresie udziału urządzeń mobilnych. W kwietniu tego roku zanotowaliśmy 51,27% udziału desktop, jest to zmiana w porównaniu z rokiem 2015 zmianą o 4,12 punków procentowych. Jak widać jest to rekordowy wzrost z pośród wymienianych kategorii. Warto zaznaczyć, że według Similarweb, vivus.pl znajduje się na 44 pozycji wśród 100 największych serwisów w kategorii porównywanych pod kątem ruchu. Biorąc pod uwagę, że jest to pierwszy serwis nie z kraju z grupy G7, wynik wydaje się nie lada osiągnięciem.

General Merchandise: udział ruchu mobilnego

Ostatnią kategorię, którą chciałbym podać jako przykład jest grupa 100 największych portali sprzedażowych do której należą między innymi amazon.com, ebay.com, walmart.com, etsy.com i na 88 miejscu nasz rodzynek allegro.pl.

Podobnie jak w przypadku poprzedniej kategorii, w przypadku dużych portali sprzedażowych zmiana jaka nastąpiła od 2015 roku jest dość duża i wynosi 3,67 punktu procentowego.

Wnioski

  1. Zarówno na poziomie globalnym jak i na poziomie wybranych kategorii widoczny jest wzrost udziału ruchu generowanego przez mobile.
  2. Granica 50% wkrótce może być przekroczona w niektórych kategoriach, przykładem jest kategoria pożyczki.
  3. Mobilne urządzenia generują zbyt istotną część ruch by pozwolić sobie na lekceważenie jakości stron mobilnych.
  4. Warto zwrócić uwagę na niektóre polskie biznesy, po cichu, bez rozgłosu, dużych budżetów i relatywnie małego rynku zbytu jakim jest Polska, potrafią znaleźć się w globalnej czołówce serwisów w swoich kategoriach.

 

Polecam szkolenia seo dla zaawansowanych i początkujących!

Digital Consultant Marcin Kordowski > Mobile > Mobile SEO Mobile First Index