Mobile First Index w 2021

Mobile First Index w 2021

Mobile First Index w 2021

Oceń Nas post

Mobile SEO First Index

Algorytm Google obecnie używa wersji mobile jako głównego źródła informacji na temat poziomu optymalizacji strony. Warto przygotować swoją stronę do Mobile First Index. Przyjrzyjmy się optymalizacji naszej strony pod kątem zgodności z zaleceniami Google dla stron mobilnych. Bez  poprawnie  zbudowanej wersji mobilnej nie jest możliwe osiąganie wysokich pozycji. Bądźmy gotowi na Mobile First Index.

Udział urządzeń mobilnych w ruchu

Głównym czynnikiem, który ma wpływ na podejmowanie przez Google decyzji czy Mobile czy Desktop First jest, udział poszczególnych rodzajów urządzeń w generowanym ruchu. Czy udział mobile rośnie?

Na podstawie danych z similarweb.com możemy prześledzić jak globalnie i w poszczególnych kategoriach tematycznych rozkładają się udziały procentowe poszczególnych typów urządzeń.

Globalnie rozkład ruchu wygląda tak jak widzicie na poniższych obrazkach w kwietniu 2017, desktop stanowi 55,64% generowanego ruchu. W porównaniu z listopadem 2015 zanotowaliśmy spadek o 2,72 punkty procentowe.

mobile first index

Sprawdźmy jak sytuacja ma się w kategoriach, które powinny mocno stawiać na mobile czyli te, których użytkownicy chętnie korzystają z telefonu jako punktu kontaktowego.

Social Networks: udział ruchu mobilnego

Jako pierwsza na liście analizowanych kategorii znajdzie się Social Networks.

mobile first index
Social Networks: udział ruchu mobilnego

Wyniki ewidentnie zaskakują, wśród 100 największych serwisów Social Media takich jak amerykańskie facebook.com, twitter.com, linkedin.com, reddit.com i rosyjskiego vk.com udział desktop w całym estymowanym ruchu to 57,65% w kwietniu tego roku. Jest to udział mniejszy niż w przypadku danych z 2015, o 3,14 punktu procentowego.

Credit, Loans and Mortgages: udział ruchu mobilnego i mobile first index

Kategoria, w której obecnie się specjalizuję czyli szybkie pożyczki, pożyczki długoterminowe ratalne charakteryzuje się następującym podziałem ruchu.

Credit, Loans and Mortgages: udział ruchu mobilnego i mobile first index
Credit, Loans and Mortgages: udział ruchu mobilnego i mobile first index

Jak widać na załączonym obrazku, kategoria szybkich pożyczek jest jedną z przodujących w zakresie udziału urządzeń mobilnych. W kwietniu tego roku zanotowaliśmy 51,27% udziału desktop. Jest to zmiana w porównaniu z rokiem 2015 zmianą o 4,12 punków procentowych. Jak widać jest to rekordowy wzrost z pośród wymienianych kategorii. Warto zaznaczyć, że według Similarweb, vivus.pl znajduje się na 44 pozycji wśród 100 największych serwisów w kategorii porównywanych pod kątem ruchu. Biorąc pod uwagę, że jest to pierwszy serwis nie z kraju z grupy G7, wynik wydaje się nie lada osiągnięciem.

General Merchandise: udział ruchu mobilnego a Mobile First Index

Ostatnią kategorię, którą chciałbym podać jako przykład jest grupa 100 największych portali sprzedażowych. Należ do niej między innymi amazon.com, ebay.com, walmart.com, etsy.com i na 88 miejscu nasz rodzynek allegro.pl.

General Merchandise: udział ruchu mobilnego

Podobnie jak w przypadku poprzedniej kategorii. Tak wśród dużych portali sprzedażowych zmiana jaka nastąpiła od 2015 roku jest dość duża i wynosi 3,67 punktu procentowego.

Wnioski

  1. Zarówno na poziomie globalnym jak i na poziomie wybranych kategorii widoczny jest wzrost udziału ruchu generowanego przez mobile.
  2. Granica 50% wkrótce może być przekroczona w niektórych kategoriach, przykładem jest kategoria pożyczki.
  3. Mobilne urządzenia generują zbyt istotną część ruch by pozwolić sobie na lekceważenie jakości stron mobilnych.
  4. Warto zwrócić uwagę na niektóre polskie biznesy. Po cichu, bez rozgłosu, dużych budżetów i relatywnie małego rynku, potrafią znaleźć się w globalnej czołówce serwisów w swoich kategoriach.

Mobile First Index o co powinniśmy zadbać?

Personalizacja wyszukiwania

Mobile zmienia sposoby wyszukiwania co powoduje, że nasze podejście do budowania treści i sposobu komunikacji przez nie powinno ulec transformacji.

Sposób wyszukiwania użytkowników się zmienił, ponieważ szukają na telefonach a ty wymusza używanie innej komunikacji. Należy to wziąć pod uwagę przy tworzeniu strategii SEO.

Podążając za sugestiami Google

Według Google wyszukiwania dzielą się na trzy kategorie:

  • Rozwiązanie problemu
  • Wykonywaniu czynności
  • Zwiedzanie, poszukiwanie miejsc i informacji o nich w kontekście danej lokalizacji

W praktyce oznacza to, że treść zapytań się zmienia. Wyszukiwanie staje się bardziej konwersacyjne. Oznacza to, że użytkownicy dosłownie mówią do swoich urządzeń i oczekują naturalnej reakcji i odpowiedzi. Zapytania w stylu “Hej Google gdzie jest najbliższa stacja paliw?” wymuszają by nasze strony i nasza strategia odpowiadała na zapotrzebowanie pytających. W tym przypadku wszystkie sieci stacji paliw muszą być zoptymalizowane pod tego typu zapytania. Brak obecności w wizytówkach google może grozić utratą wielu klientów.

Trend wzrostowy zapytań personalizowanych i konwersacyjnych a Mobile First Index

Powyższe rodzaje zapytań zarówno w przypadku wyszukiwania personalizowanego, jak i konwersacyjnego mają tendencję wzrostową. Generują z roku na rok coraz więcej zapytań. Nasza treść powinna się do tego dostosować.

Co to oznacza w praktyce? Niewiele, ale jednak trzeba przejść przez wszystkie treści i dostosować je do zapytań charakterystycznych dla mobile. Takie czynności możemy wykonać za Ciebie jako audyt treści.

Analiza potrzeb pomaga wygenerować właściwe odpowiedzi

Jeśli spojrzysz na SERP, zobaczysz, że istnieją różne rodzaje witryn. Niektóre mogą być stronami z recenzjami, niektóre mogą mieć charakter informacyjny, niektóre mogą być edukacyjne lub informacyjne.

Różnice te wskazują, że istnieje wiele problemów, które użytkownicy próbują rozwiązać. Pomocne jest to, że Google w wynikach wyświetlania na poszczególne zapytania wyświetla odpowiedzi najbardziej dopasowane.

Jeśli chcesz wiedzieć, jaki rodzaj odpowiedzi udzielić na stronie, spójrz na SERP i na treści widoczne na pierwszych 10 wynikach. Dodatkowo gdy masz możliwość analizowania danych historycznych możesz uwzględnić zmiany zachodzące w wynikach i prześledzić trendy.

Głębsza analiza może pokazać, na podstawie zaobserwowanych wyników, z jakich urządzeń jest znacząca część zapytań.

Podążaj za intencją zapytań a Mobile First Index

Wszystkie powyższe czynności warto zamknąć w jedną klamrę. Jest nie podążanie za intencją użytkownika. Wymaga to stałego obserwowania i optymalizacji nie tylko naszych treści ale także zmieniającego się kontekstu i treści naszych konkurentów.

Agencja SEO czy Agencja Content Marketing powinna skupić się w ramach swoich usług na tego typu analizach. Efektem tego jest stale optymalizowane istniejące treści jak i nowe treści. Tak jak różne są intencje tak różne powinny być odpowiedzi i ścieżki klientów.

Polecam szkolenia seo dla zaawansowanych i początkujących!

Artykuł uaktualniony 2 lata

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *