Webinar dobre praktyki

Webinar dobre praktyki

Webinar dobre praktyki

Dobry webinar powinien inspirować, intrygować i sprawić, że chcesz wiedzieć więcej.

Słaby webinar z kolei może sprawić nie tylko że klient opuści platformę po kilku minutach, ale też że straci zaufanie do Twojej marki.

Zanim podejmiesz się organizacji webinaru, weź pod uwagę dwa równie ważne aspekty: stronę techniczną i merytoryczną.

Co to jest webinar?

Webinarium to spotkanie online lub prezentacja, która jest transmitowana przez internet. Umożliwia ono uczestnikom przeglądanie materiałów i interakcję z prezenterem (prezenterami). Webinaria to świetny sposób na dzielenie się informacjami i naukę bez konieczności przebywania w tym samym pomieszczeniu co inni. Mogą być również wykorzystywane do bardziej kreatywnych działań, takich jak wirtualny networking.

Wirtualny networking stało się podstawowym sposobem utrzymywania kontaktów i budowania relacji w erze cyfrowej. Dla przedsiębiorców, właścicieli małych firm i profesjonalistów może to być nieocenione narzędzie do rozwoju sieci, poszerzania zasięgu i bycia na bieżąco z najnowszymi wiadomościami branżowymi. Przy tak wielu różnych platformach dostępnych do użytku, może być trudno zdecydować, gdzie zacząć.

Zapisz się na webinar.

Zapisz się na darmowy Webinar SEO

7 pytań, które pomogą Ci zorganizować skuteczny szkolenie online

Jak wybrać temat?

Do rozmiarów plagi urosły webinary, posługujące się technikami znanymi z prelekcji TED: atrakcyjny, klikalny tytuł i powierzchowna historia.

Chociaż z założenia TED miał promować innowacje, po pewnym czasie postawił na ilość, a nie jakość i zaczął masowo produkować ładnie brzmiące, ale pozbawione głębi treści, nastawione często raczej na entuzjazm prelegenta niż na rzeczywisty przekaz.

Przyczyną dla której powstaje tyle powtarzalnych webinarów, jest przekonanie marketerów o skuteczności tego narzędzia do promowania firmy. Ale nie każda treść nadaje się na webinarium.

Przede wszystkim zapytaj się szczerze, czy Ty byłbyś zainteresowany oferowanym tematem.

Pamiętaj, że żyjemy w społeczeństwie deficytu uwagi. Jeśli oczekujesz, że ktoś poświęci nie minutę na przeskanowanie Twojej strony, ale godzinę, żeby wysłuchać wykładu to upewnij się, że masz coś unikalnego do powiedzenia.

Warte webinaru:

  • niszowy temat podany ze świeżej perspektywy,
  • dyskusja panelowa o nowościach w branży,
  • szczegółowy tutorial z przykładami typu „know-how”,
  • wywiad z liderem branży, który nie tylko ma wiedzę, ale i potrafi ją ciekawie przekazać, co jak wiemy ze szkoły niekoniecznie idzie w parze.

Tematy, które sprawdzą się lepiej w innej formie marketingowej:

  • wypuszczenie na rynek aktualizacji produktu,
  • ogólne trendy w branży,
  • reklama Twojej firmy czy produktu.

Jak uniknąć rozczarowania?

Pamiętaj, aby zachować balans pomiędzy promocją webinaru, a oczekiwaniami, których nie będziesz w stanie spełnić. Zbyt często marketerzy skupiają się w takim stopniu na zyskaniu publiki, że zapominają o tym, jak ją usatysfakcjonować. Jeśli Twój webinar zapowiada świeże idee, a dostarczy powszechnie znany koncept albo sprzedaż Twoich produktów, wpłynie to nie tylko na katastrofalny webinar, ale też na reputację i poziom zaufania do Twojej firmy.

Większość z nas jest zirytowana, gdy musimy obejrzeć kilkusekundową reklamę. Pomyśl więc, jak wielkim rozczarowaniem okazałoby się poświęcenie godziny z życia na webinarium, na którym zamiast dowiedzieć się czegoś nowego, usłyszelibyśmy wyłącznie o tym, jaka świetna jest firma tego, kto zorganizował spotkanie.

Jasne, że webinary są narzędziem przyciągnięcia klienta, ale tylko gdy posłużysz się nimi umiejętnie. Zamiast bezpośredniej sprzedaży, lepiej postawić na zidentyfikowanie niszy, w której Twoja wiedza i doświadczenie mogą zabłysnąć.

Jaki format webinaru wybrać?

W jakim formacie przygotujesz swój webinarium? Pojedynczy prezenter czy debata? Wywiad z pytaniami od publiczności czy prezentacja slajdów?

Odpowiedzi na te pytania zależą od zakresu treści, liczby dostępnych ekspertów, a także profilu odbiorcy.

Dla kogo jest Twój webinar? Obecnych czy potencjalnych klientów? A może dla partnerów?

Jeden interesujący mówca może przyciągnąć tłumy, ale kilku panelistów uczyni webinarium bardziej dynamicznym i zwykle angażuje widownię w większym stopniu.

Zastanów się, czy umożliwić uczestnikom zadawanie pytań na bieżąco podczas wydarzenia czy dopiero po skończonej prelekcji. Główną różnicą pomiędzy contentem online, a webinarem jest właśnie jego interaktywność. Chociaż pytania w trakcie mogą rozpraszać, to stwarzają bardziej naturalną, przyjazną atmosferę dialogu.

Jak zadbać o szczegóły techniczne?

Nic tak nie zniechęca słuchaczy, jak słaba jakość dźwięku. Nawet najciekawszy mówca przytłumiony przez niewydolne nagłośnienie albo niestabilne połączenie internetowe będzie się zmagać z utrzymaniem uwagi słuchaczy.

Warto rozważyć stacjonarny Internet zamiast wi-fi, oraz zainwestować w mikrofonu ze słuchawkami.

Dobrze też mieć pod ręką zapasowe baterie czy też kabel do ładowania.

Prawdopodobnie nie wszystko zadziała od razu idealnie, dlatego warto przetestować z wyprzedzeniem zarówno technologię, jak i sposób dostarczenia prezentacji.

Zadbaj o przestrzeń, sprzyjającą skupieniu. Wyłącz powiadomienia na komputerze, jak i w telefonie.

Wyznacz pomoc techniczną. Podczas prezentacji nie powinieneś być w trybie wielozadaniowym. Skup się na prezentacji, a sprawy techniczne pozostaw innym. Miej asystenta odpowiedzialnego zarówno za ewentualne problemy techniczne, jak i obsługę komentarzy i pytań.

Chociaż statystycznie tylko 7% użytkowników uczestniczy w webinarze z komórki, warto zadbać również o ich doświadczenie.

Aby to zrobić, upewnij się, że rozmiar czcionki będzie czytelny także na mniejszym ekranie.

Wybierz platformę, która wspiera użycie jej na smartfonie, np. ClickMeeting.

Co zrobić w przypadku problemów technicznych?

Nawet najlepiej przygotowany webinarium czasem może natrafić na nieoczekiwane problemy.

Bądź gotowy improwizować. Dobrze mieć pod ręką anegdotę branżową albo ciekawą historię związaną z tematyką webinaru, którą opowiesz w przypadku ewentualnych opóźnień czy przerwy technicznej.

Jak rozpocząć webinar? 

Webinary rzadko zaczynają się o czasie, dlatego ważne, by mieć zaplanowanych tych pierwszych parę minut, gdy czekasz aż zbierze się wystarczająca ilość osób.

Chociaż webinarium ma tę zaletę, że słuchacze zamiast kręcić się nerwowo po sali wypełnionej nieznajomymi, najprawdopodobniej pójdą do kuchni zrobić sobie herbatę, to jednak pierwsze wrażenie ma kluczowe znaczenie. Zadbaj o atmosferę i unikaj niezręcznej ciszy. Na powitalnym slajdzie możesz umieść ciekawy fakt lub intrygujące pytanie, na które odpowiesz podczas prezentacji. Albo poproś przybyłych o wypełnienie krótkiej sondy w międzyczasie.

Na wypadek, gdyby nie padły od razu pytania z sali, dobrym pomysłem jest ktoś z Twojej firmy, kto jako gość zada pierwsze pytanie, by przełamać lody.

Powitaj uczestników, a następnie wyjaśnij zarówno techniczne jak i merytoryczne kwestie – poinformuj słuchaczy, kiedy zadawać pytania i przedstaw krótki plan prezentacji. Zapowiedz też z czym słuchacze opuszczą dzisiejszą sesję.

Jak utrzymać uwagę słuchaczy?

  • Raczej nie zajmuj dłużej niż godziny i lepiej przygotować mocne 45 minut niż rozwleczoną godzinę.
  • Nie ograniczaj się do czytania ze slajdów.
  • Aby uczynić webinarium bardziej interaktywnym, zastosuj kluczową zasadę pisarzy „pokaż zamiast opowiadać”. Na przykład wspominając stronę www zamiast pokazywać screen shota po prostu podziel się ekranem i nawiguj po stronie, o której opowiadasz na bieżąco.
  • Mniej znaczy więcej. Pozostaw publiczność nieco głodną. Upewnij się, że wiedzą, dokąd się skierować po więcej informacji.
  • Zakończenie prezentacji powinno dotyczyć praktycznych rozwiązań.

Jakie narzędzia używać?

Najpopularniejsze narzędzia do webinarów to:

  • Zoom w związku z pandemią COVID-19 zajęcia stały się coraz bardziej popularne, ponieważ studenci i nauczyciele na całym świecie korzystają z wirtualnych klas. Zoom oferuje wiele funkcji, które ułatwiają naukę online, takich jak pokoje do pracy w małych grupach, możliwość udostępniania ekranu, a nawet zabawne tła, które pomagają w tworzeniu interaktywnej atmosfery. Dzięki tym narzędziom
  • GoToWebinar to najpotężniejsza dostępna obecnie platforma do prowadzenia webinarów. Dzięki intuicyjnemu interfejsowi, możesz szybko tworzyć i zarządzać webinarami w ciągu kilku minut. Możesz łatwo dostosować stronę wydarzenia za pomocą różnych motywów, kolorów, obrazów i filmów, aby nadać jej indywidualny charakter, który będzie współgrał z Twoimi odbiorcami. Dodatkowo otrzymujesz dostęp do zaawansowanej analityki, dzięki której możesz sprawdzić, kto
  • WebEx to platforma do prowadzenia wideokonferencji i konferencji internetowych, która umożliwia użytkownikom zdalne kontakty ze współpracownikami, klientami lub partnerami. WebEx pozwala użytkownikom uczestniczyć w spotkaniach zespołu, organizować wydarzenia online oraz współpracować nad projektami bez konieczności fizycznej obecności w tym samym miejscu. Dzięki takim funkcjom jak współdzielenie ekranu i dokumentów, WebEx ułatwia zdalne
  • Adobe Connect to potężny pakiet oprogramowania, który ułatwia organizacjom współpracę, tworzenie i prowadzenie interesujących spotkań online. Dzięki Adobe Connect użytkownicy mogą organizować konferencje internetowe oraz udostępniać prezentacje, dokumenty, filmy i inne materiały uczestnikom znajdującym się w dowolnym miejscu na świecie. Szereg funkcji tego oprogramowania sprawia, że jest ono idealnym wyborem dla firm, które chcą poprawić komunikację i zaangażowanie zespołu. Na przykład wirtualne spotkania
  • Join.Me to narzędzie obsługi klienta, które pomaga firmom zapewnić lepszą obsługę klienta. Pozwala klientom szybko i łatwo skontaktować się z zespołem wsparcia, dzięki czemu mogą uzyskać pomoc szybko i sprawnie. Dzięki Join.Me klienci mogą komunikować się bezpośrednio z przedstawicielami klientów za pomocą czatu tekstowego, audio i wideo, a także możliwości udostępniania plików. Klienci mogą również uzyskać dostęp do zautomatyzowanych
  • Google Hangouts to usługa komunikatora internetowego i połączeń wideo opracowana przez Google. Jest to jedno z najpopularniejszych narzędzi komunikacyjnych, pozwalające użytkownikom na czatowanie w grupach lub jeden na jeden, a także na wykonywanie połączeń głosowych i wideo. Hangouts oferuje szereg funkcji, takich jak wysokiej jakości audio i wideo, czat tekstowy, udostępnianie plików, GIF-y,
  • ClickMeeting to platforma spotkań online, która ułatwia zespołom spotkania i dzielenie się pomysłami. Dzięki takim funkcjom jak konferencje audio/wideo, udostępnianie ekranu, udostępnianie plików, a nawet nagrywanie spotkań, ClickMeeting jest świetnym narzędziem dla firm każdej wielkości. Dodatkowo, niskie koszty abonamentu czynią go atrakcyjnym zarówno dla małych jak i dużych firm


Co dalej, czyli jak budować na sukcesie webinaru?

Webinarium to dopiero początek.

Webinary budują zaufanie i stawiają intrygujące pytanie: skoro Twój darmowy content jest tak wysokiej jakości to, jak świetne muszą być Twoje produkty?

  • Zarejestrowanie się na webinarze wymaga podania adresu e-mail, co oznacza mnóstwo nowych leadów. 

W ciągu 24 godzin wyślij do uczestników pomocnicze materiały, np. nagranie webinaru. Oferując darmowy content, zwiększasz szanse, że e-mail, który prawdopodobnie pozostałby nieotwarty, jednak zostanie przeczytany.

  • Skoro już zainwestowałeś czas w zorganizowanie webinaru i przygotowanie prezentacji, szkoda by było włożyć ten cały wysiłek w pojedyncze wydarzenie. Recykling to świetna praktyka nie tylko przy segregowaniu śmieci. Treści webinaru możesz następnie użyć na blogu, albo wykorzystać pojedyncze slajdy jako infografiki w mediach społecznościowych.

Artykuł uaktualniony 2 lata

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *