AMP

AMP Audyt

AMP

Oceń Nas post

AMP lub Accelerated Mobile Pages to projekt typu open source wspierany przez Google i Twitter. Jest niezależny od tych dwu platform. Może być używany przez dowolną aplikację, przeglądarkę internetową lub przeglądarkę. Google, Twitter, LinkedIn i inne platformy używają Accelerated Mobile Pages jako źródła do wyświetlania stron w wynikach mobilnych. W rzeczywistości głównym celem jest przyspieszenie wyświetlanych stron na telefonach komórkowych.

Co to jest Google AMP?


Accelerated Mobile Pages składa się z bibliotek HTML, JS i bibliotek pamięci podręcznej, które dzięki określonym rozszerzeniom i właściwościom ukierunkowanym na przyspieszenie ładowania stron mobilnych. Dzieje się to nawet jeśli strony zawierają inne rodzaje contentu, takie jak filmy, pliki PDF, audio lub infografiki. Opiera się na lżejszym kodowaniu, dzięki czemu Twoje treści mogą być przechowywane w pamięci podręcznej Google. Ta wersja z pamięci podręcznej pozwala na wstępne ładowanie stron AMP, a następnie może być natychmiast serwowana użytkownikom.

Google rozwija AMP

Kilka przykładów ostatnich zmian. Pierwszy z nich to obrazy, które ładowane szybciej po buforowaniu obrazy. Zmiany te mogą zostać wpływać na niektóre meta lub na obniżenie jakości – ale bez wpływu na doświadczenia użytkownika.
Wersja Lite AMP, która jest dostępna z miejsc o niskim poziomie sygnału internetowego.

Jak działa AMP?

Wtyczka Accelerated Mobile Pages renderuje twoją stronę mobilną szybciej, pomijając menedżera tagów HTML i renderując tylko te Tagi, które są istotne dla użytkowników mobilnych.

Jeśli JavaScript jest na stronie mobilnej, skrypt ten nie będzie renderowany dla przyspieszonych stron mobilnych.

Wymusza korzystanie z uproszczonej wersji CSS. Dozwolone jest korzystanie z biblioteki JavaScript udostępnianej przez Accelerated Mobile Pages. Aby strony AMP działały za każdym razem, muszą być odpowiednio sprawdzone przez roboty. Jednym z utrudnień jest to, że nie użyjemy formularzy na stronach typu. Niestandardowe czcionki muszą być specjalnie ładowane, nie są dostępne w wersji podstawowej.
Warto zwrócić uwagę na wielkości zdjęć, nieprawidłowe podejście może powodować trudności w ich wyświetlaniu na wersjach mobilnych.
Zatwierdzone rozszerzenia AMP, umożliwiają wyświetlanie filmów na Twojej stronie.

Ograniczenia związane z JavaScript wpływają na listę funkcjonalności dostępnych w Accelerated Mobile Pages. Ograniczać to może, choćby użycie przycisków Social Media.

Accelerated Mobile Pages, AMP, Search Console
Accelerated Mobile Pages, AMP, Search Console

Korzyści z przyspieszonych stron mobilnych

Istnieje znaczna korelacja między szybkością witryny, liczbą odsłon i rankingami wyszukiwarek mobilnych.

Szybkie ładowanie strony poprawia komfort użytkowników. Co z kolei może wpłynąć na współczynniki połączone z tym komfortem takie jak współczynnik odbicia, czy ilość odsłon w jednej sesji.

Gdy wspomniane parametry zostaną poprawione, szansa na poprawę pozycji rośnie. Strony w wersji AMP zajmują wyższe pozycje niż strony nie będące AMP.

Jak optymalizować strony AMP

Więcej na ten temat znajdziesz na stronie Google. Najważniejsze jednak sa następujące punkty

Zadbaj o dostępność treści, linkuj Accelerated Mobile Pages tak by były dostępne dla robotów. Taka strona powinna zawierać link do strony kanonicznej może być to standardowa strona lub ta strona w wersji przyspieszonej.

Treści dostępne w wersji przyspieszonej powinny być zbliżone do treści strony dostępnej normalnie. W miarę możliwości zachowaj wszystkie funkcje jakie ma strona standardowa.

Regularnie testuj stronę w tej wersji używając narzędzia do testów AMP. Sprawdź Czy spełnia ona wszystkie wymagania. W Google Search Console dostępne są na bieżąco informacje o stanie naszej strony AMP.

Użyj tych samych znaczników uporządkowanych danych na stronie kanonicznej i stronie AMP.

Sprawdź, czy plik robots.txt nie blokuje strony AMP.

Podsumowanie

Accelerated Mobile Pages są koniecznym składnikiem naszej strony WWW. Mają kilka zalet jak również kilka wad. Warto dostosować przekaz i zawartość naszej strony tak by uwzględniała wady i zalety AMP.

Artykuł uaktualniony 3 lata

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

2 Comments

  1. ToTemat pisze:

    Moje doświadczenia z AMP są takie, że strony mobile są tylko wtedy szybsze, bo bardziej ubogi w rozbudowania elementów. Jak wyłączyć reklamy google na stronie to czy jest tam AMP czy go nie ma prędkość jest ta sama. Tylko pomaga to w przypadku reklam jeśli też mają kody zgodne z AMP. Natomiast tworzy to licznie niezgodności strony z dodatkami, problemy w wizualizacji. Testowałem AMP przez około 5 miesięcy, nie miało to żadnego przekładu na pozycję strony tylko na problematykę jej działania – zwiększając ją. Dlatego sądzę że strony responsywne to lepsze rozwiązanie niż AMP.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *