Bing

Bing

Bing

4.5/5 - (2 ocen)

Bing powinien być brany pod uwagę, jeśli planujesz pozycjonowanie w USA czy pozycjonowanie w UK

O Bing

Bing to wyszukiwarka internetowa należąca do przedsiębiorstwa Microsoft. Pozwala na wyszukiwanie: stron internetowych, obrazów, wideo, map, a także wiadomości/newsów. Wyszukiwarka w przeszłości działała pod nazwą MSN Search.

Przykładowe wyniki wyszukiwania w Bing dla frazy "pw" (Źródło: opracowanie własne)
Przykładowe wyniki wyszukiwania w Bing dla frazy “pw” (Źródło: opracowanie własne)

Udział w rynku

Obecny udział wyszukiwarki w rynku na wszystkich platformach wynosi około 3.08% globalnie oraz 2.9% w Polsce. Warto jednak zaznaczyć, że wyszukiwarka Yahoo korzysta z wyników generowanych przez algorytm wyszukiwania Bing. Oznacza to, że realne wykorzystanie algorytmu opracowanego przez Microsoft wynosi odpowiednio: 4.38% globalnie oraz 3.55% w Polsce (StatCounter, 2022).

Udział Bing w rynku polskim
Udział Bing w rynku polskim
Udział Bing w rynku globalnym
Udział Bing w rynku globalnym

Schemat działania Bing

Jednym z głównych narzędzi wykorzystywanych przez wyszukiwarkę Bing jest algorytm SPTAG (Space Partition Tree And Graph). Jest to rodzaj algorytmu używanego do znajdowania szacowanego najbliższego sąsiada (ang. Approximate Nearest Neighbour) w ogromnych zbiorach danych. Algorytm posiada dwa podstawowe moduły pozwalające mu na efektywne działanie: moduł budowania indeksu (ang. index builder) oraz wyszukiwania (ang. searcher).

Wizualizacja działania algorytmu SPTAG
Wizualizacja działania algorytmu SPTAG

Działanie algorytmu opiera się na idei przedstawiania danych w postaci wektorów. Zakłada ona, że do każdego słowa, piksela na obrazku, czy też innej danej przypisywana jest wartość liczbowa ją reprezentująca (Nguyen, 2019). W związku z tym, w pierwszym kroku wszystkie dane muszą zostać przekształcone do postaci wektorów.

Następnie przestrzeń wektorów danych jest dzielona na K klastrów. Przy czym należy zauważyć, że wykorzystywana jest do tego technika klasteryzacji hierarchicznej pozwalająca na redukcję złożoności czasowej tej operacji.

W kolejnym kroku wybierane są klastry będę w najbliższej okolicy zapytania. Liczba klastrów jest dynamicznie dostosowywana do charakterystyki danych (Chen, 2021). Dla każdego
z wybranych klastrów budowany jest graf sąsiedztwa (ang. neighborhood graph).

Ostatnim etapem działania algorytmu jest przeprowadzenie operacji wyszukiwania dla każdego z grafów sąsiedztwa. Operacja ta rozpoczyna się w ustalonych punktach startowych. Działania opisane w ramach algorytmu realizowane są w sposób iteracyjny (Microsoft, 2022a).

Dlaczego Bing jest ciekawy?

Ogólny udział w rynku wyszukiwarki Bing nie jest duży, ale wyszukiwarka posiada inne wyróżniki sprawiające, że warto się nią zainteresować z perspektywy SEO (ang. Search Engine Optimization) i odpowiednio zoptymalizować administrowane strony internetowe. Do najważniejszych z nich można zaliczyć mniejszą konkurencję SERP (ang. Search Engine Result Page) oraz jawne kryteria pozycjonowania wyników wyszukiwania (Mmeje, 2021).

Mniejsza konkurencja SERP

Znacząca część przedsiębiorstw koncentruje się przede wszystkim na poprawie widoczności swoich stron internetowych w wynikach wyszukiwania Google, często pomijając pozostałe wyszukiwarki. Z tego powodu konkurencja w przypadku Bing może być znacznie mniejsza. To z kolei powoduje, że uzyskanie wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania dla wybranych słów kluczowych staje się dużo łatwiejsze niż w przypadku wyszukiwarki Google.

Jawne kryteria pozycjonowania wyników wyszukiwania

Microsoft publicznie udostępnia kryteria wykorzystywane do tworzenia listy wyników wyszukiwania w Bing. Do najważniejszych z nich można zaliczyć:

  • Zgodność z zapytaniem
  • Jakość i wiarygodność treści
  • Zaangażowanie użytkowników
  • Aktualność
  • Lokalizacja
  • Czas ładowania strony

Znajomość tych kryteriów pozwala na łatwiejsze i lepsze dopasowanie witryn do wymagań stawianych przez wyszukiwarkę (Microsoft, 2022).

Bing Ads, Bing PPC

Reklamy Bing PPC działają w trzech popularnych wyszukiwarkach Microsoft: Bing, Yahoo i AOL.

Gdy korzystasz z kampanii Bing, Twoje treści są udostępniane na wszystkich tych platformach jednocześnie. Dzięki ponad pięciu miliardom wyszukiwań miesięcznie, w sieci Microsoft, Bing PPC jest wartym uwagi narzędziem SEM. Warto o nim pomyśleć, jeśli chcemy prowadzić skuteczne kampanie w wyszukiwarkach.

Pod względem funkcjonalności reklamy Bing PPC działają podobnie do reklam Google. Bierzesz udział w licytacji słów kluczowych. Twoja reklama jest wyświetlana, gdy słowo kluczowe jest wyszukiwane przez użytkownika. Płacisz Bing za każdym razem, gdy użytkownik kliknie Twoją reklamę.

Jak działa Microsoft(Bing)?

Bing Ads działa nieco inaczej niż Google Ads. Microsoft bing jest obecnie własnością firmy Microsoft, która jest również właścicielem Yahoo i AOL.

Reklama w Bing jest jednoznaczna z tym, że ​​Twoje reklamy będą wyświetlane we wszystkich trzech wyszukiwarkach: Bing, Yahoo i AOL.

Ponadto Bing ma witryny partnerskie, w podobnym systemie jak GDN Google. Bing umożliwia wyświetlanie zarówno reklam tekstowych, jak i wizualnych, graficznych.

Czy kliknięcia w Bing Ads są tańsze niż w Google?

Bing Ads ma teoretycznie i w praktyce niższe koszty kliknięć niż Google, w dużej mierze wynika to z mniejszej konkurencji. W przypadku jednego z moich klientów średni CPC wyszukiwarce Google wyniósł 3,23 USD, a Bing tylko 2,67 USD za identyczne słowa kluczowe w Bing Ads. W microsoft bing średnio miałem wyższe pozycje reklam niż w Google. Nie mniej skala ruchu, jaka jest możliwa do wygenerowania w Bing i w Google jest niebotycznie różna. Im większy kraj tym Bing staje się bardziej znaczący przez skalę generowanych zapytań. Nie wyobrażam sobie, by w USA nie prowadzić kampanii SEM bez Bing Ads. W Polsce jest to mniejszy potencjalnie ruch, ale też warto z niego skorzystać.

Planer słów kluczowych Bing Ads

Bing ma własne narzędzie Planer słów kluczowych w panelu Bing Ads.

Dlaczego warto korzystać z Bing Ads?

Bing Ads to jedna z tych często pomijanych opcji w arsenale narzędzi SEM dla reklamodawców. Chociaż platforma ma mniej odsłon niż Google, jej użytkownicy są często bardziej zaangażowani. Dodatkowo kliknięcia Bing mogą być tańsze niż w Google.

Bing images

Bing Images to funkcja wyszukiwania obrazem oferowana przez Microsoft Bing. Pozwala użytkownikom wyszukiwać i wyświetlać obrazy z całego Internetu. Użytkownicy mogą skorzystać z opcji filtrowania, aby szybko dobrać odpowiednie obrazy według typu, rozdzielczości, orientacji lub słów kluczowych. Zaawansowane filtry pozwalają na ograniczenie wyników wyszukiwania do specyficznych typów obrazów, takich jak ilustracje lub zdjęcia.

Artykuł uaktualniony 2 lata

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *