SEM

SEM

SEM

Oceń Nas post

Czym jest SEM?

SEM (ang. Serach Engine Marketing) jest definiowany jako zbiór narzędzi oraz strategii mających na celu zoptymalizowanie widoczności stron internetowych poprzez silniki wyszukiwania. Mówiąc w skrócie, zadaniem SEM jest pozyskanie lepszego pozycjonowania poprzez wyszukiwania za pomocą Google itp.

Jakie typy wyników wyszukiwania możemy wyszczególnić?

Wyniki organiczne, czyli takie, które opierają się na trafności względem wprowadzanego tekstu w pole wyszukiwania. Algorytmy te bazują na zawartości poszczególnej strony, jak i na linkach z innych stron internetowych, powiązanych właśnie z tym zagadnieniem. Im więcej wartościowych odniesień, tym lepiej pozycjonowana jest dana strona. W celu optymalizacji organicznych wyników wyszukiwania i pozycjonowania wykorzystywane są techniki znane jako SEO (ang. Search Enginge Optimization).

Wyniki organiczne SEO
Wyniki organiczne SEO w SEM

Wyniki płatne, czyli te, za które osoba chcąca wypromować swoje treści musi zapłacić za każdym kliknięciem. Stawki różnią się między sobą i są one zależne tak naprawdę od konkurencji oraz popularności danego zwrotu.

W przypadku wyników płatnych nie tylko „wartość” jednego kliknięcia ma znaczenie w zakresie pozycjonowania danej treści.  W ogólne rozliczenie wchodzi także zawartość, jaką reprezentuje dana strona.

Wyobraźmy sobie sytuację, gdzie mamy stronę A i stronę B o podobnej tematyce, a skala, w jakiej oceniamy, określona jest zakresem od 1 do 10. Dwa obszary, które mają dla nas znaczenie to trafność, jak i „wartość” jednego kliknięcia. Należy pamiętać, że obie te strony korzystają z SEM.

Wyniki płatne SEM
Wyniki płatne SEM

Uproszczony przykład „walki 2 stron korzystających z SEM”

Strona A i jej zawartość jest dość adekwatna względem wyszukiwania użytkownika, pokrywają się słowa kluczowe, a także jest znacznie bardziej merytoryczna względem strony B, lecz wartość jednego kliknięcia to 0,30 $. Natomiast w przypadku strony B o gorszej zawartości, która może nie zadowolić użytkownika, cena jednego kliknięcia oscyluje w granicach 1,30 $. Jest to znacznie bardziej atrakcyjne rozwiązanie pod kątem pieniężnym dla osób, podmiotów oferujących usługę płatnego pozycjonowania, lecz przez to narażają się na niezadowolenie ze strony użytkowników.

Uznajmy więc, że trafność dla strony A wynosi 8 pkt. w naszej skali natomiast wartość kliknięcia zaledwie 2 pkt. Inaczej jest w przypadku strony B, wartość punktowa trafności wynosi zaledwie 4 pkt na 10 możliwych. Natomiast wartość kliknięcia plasuje się na 9 pkt.

Zapewne zastanawiacie się, jak rozwiązywany jest ten problem, która strona będzie widoczna na samej górze wyszukiwania? Zasada działania jest prosta, dane współczynniki zostają przez siebie przemnożone, a ten o wyższej wartości zostanie wyświetlony jako pierwszy. W przypadku strony A wynik wynosi 16 pkt/100 z kolei strona B 36 pkt. Więc jako pierwsza zostanie wyświetlona storna B, ponieważ jej wartość punktowa jest większa. Jest to bardzo uproszczone podejście, lecz pozwala nam zrozumieć, w jaki sposób działa pozycjonowanie w zakresie SEM.

Sytuacja, w której strona X płaciłaby nawet 10 $, ale zawartość, jaką sobą reprezentuje, nie byłaby adekwatna do tego, czego oczekuje użytkownik, to i tak nie zostałaby wyświetlona ponad stroną o interesującej zawartości, lecz generującej mniejszy przychód.

Zalety SEM

Płatność za kliknięcie.

Jesteśmy pewni tego, że nasze pieniądze „na nas pracują”, ponieważ płacimy jedynie za „udane” kliknięcia. Można kontrolować maksymalny budżet dla danego okresu, na jaki jest się skłonnym zainwestować, a także maksymalny koszt za kliknięcie, jaki można zapłacić. W ten sposób można mieć pewność, że kampania SEM będzie opłacalna.

Wysoka mierzalność.

Narzędzia takie jak Google Ads udostępniają bardzo szczegółowe raporty dotyczące rozwoju prowadzonej kampanii, dzięki czemu zawsze wiemy, co dzieje się z naszymi reklamami. Ponadto można skorzystać z integracji z Analytics, aby mieć wszystko pod kontrolą i w odpowiedni sposób zarządzać aktualnymi, jak i przyszłymi działaniami.

Monitorowanie w czasie rzeczywistym.

Interfejs analityczny pozwala zobaczyć, co dzieje się w każdym momencie i korygować kurs do momentu, w którym nie uzyskasz oczekiwanych rezultatów.

Szybkość.

W porównaniu z innymi technikami, takimi jak SEO czy content marketing, reklama w wyszukiwarkach pozwala na osiągnięcie stosunkowo szybkich wyników na dużą skalę.

W zasięgu każdego.

Ponieważ inwestycje budżetowe są skalowalne, rozwiązanie to sprawdza się zarówno w przypadku dużych, średnich, jak i małych firm. Wszystkie one konkurują na równych warunkach, aby osiągnąć pierwsze pozycje dla słów kluczowych.

Segmentacja.

Kolejną zaletą tego narzędzia są duże możliwości segmentacji. Koncentrując się na słowach kluczowych, dotrzesz do grupy odbiorców, którzy są Tobą aktywnie zainteresowani. Można również filtrować ją według innych czynników, takich jak lokalizacja, język czy zachowanie.

Wady SEM

Wyższe koszty długoterminowe.

SEM działa tylko wtedy, gdy użytkownik płaci. Chociaż z czasem można zoptymalizować kampanie SEM i zmniejszyć koszty za kliknięcie, trzeba będzie nadal płacić za każdą wizytę.

 Duża konkurencja.

Marketing w wyszukiwarkach stał się popularny i istnieje wiele firm, które konkurują ze sobą o pozycję na te same słowa kluczowe oraz obszary wyszukiwania. Wysoka konkurencja powoduje wzrost kosztów i czasami trudno jest uzyskać dobry zwrot z inwestycji.

 Nie zawsze jest to „coś”, czego potrzebuje użytkownik.

 W przeciwieństwie do innych rozwiązań, takich jak SEO, SEM wiąże się z “wchodzeniem” w przestrzeń użytkownika za pomocą treści, których on nie szukał. W rzeczywistości, jeśli użytkownik, do którego kierujesz reklamę, ma ich blokadę, to może on w ogóle nie zobaczyć Twoich reklam.

Dlaczego warto korzystać z SEM?

Istnieje wiele powodów, dla których warto włączyć SEM do swojej strategii marketingu cyfrowego.

Przyciąganie „jakościowego ruchu na stronę”.

Jedną z podstaw każdej strategii marketingu cyfrowego jest przyciągnięcie odpowiednich użytkowników na strony docelowe. Marketing w wyszukiwarkach jest bardzo skutecznym narzędziem w przyciąganiu zainteresowania użytkowników oraz generowaniu kliknięć, ponieważ umożliwia użytkownikom filtrowanie na podstawie słów, których szukają. Dzięki temu ruch na stronie jest kierowany do osób, które są potencjalnie zainteresowane Twoją marką.

Rozpoznawalność marki.

Znalezienie się na szczycie wyszukiwania Google jest to świetny sposób na zwiększenie widoczności marki. Wyświetlanie strony na pierwszym miejscu pozwoli użytkownikowi skojarzyć ją z potrzebą, przez którą rozpoczął wyszukiwanie, nawet w przypadku niekliknięcia w oferowany link.

Uzyskiwanie wyników przy ograniczonym budżecie.

Rozwiązania oferowane przez SEM można w każdej chwili dostosować do swoich możliwości budżetowych, nie ma zapotrzebowania na ogromne sumy pieniężne w początkowych fazach inwestycji. Są więc one idealne dla małych, jak i średnich firm.

Różnice pomiędzy SEO i SEM, seo a sem v. sem a seo

Główną różnicą pomiędzy SEO i SEM jest to, że SEO skupia się na optymalizacji strony pod względem wyszukiwania organicznego, natomiast SEM na widoczności w sieci, trafiając zarazem w wyniki organiczne, jak i płatne.

Gdy wyszukujemy daną frazę za pomocą wyszukiwarki Google, na górze strony zawsze widoczne są płatne wyszukiwania oznaczone jako „Reklama”. Z kolei pod nimi mamy wyniki organiczne nieoznaczone żadnym tagiem. SEO w pewnym stopniu wpada pod pojęcie SEM, ponieważ usługa ta jest częścią działań zawartych w SEM (kombinacja wyników organicznych, jak i płatności za kliknięcie). Decydując się na SEO, powierzamy los naszych działań w ręce algorytmów Google oraz trafności treści zawartej w witrynie.

Natomiast SEM gwarantuje nam widoczność w wynikach wyszukiwania słowa kluczowego, które nas interesuje, a także, że nasza strona zostanie załadowana szybciej (odpowiednio stworzona architektura strony). Skłaniając się w stronę SEO, musimy przygotować się na to, że może zająć lata, aż nasza strona trafi na szczyt wyszukiwarki, natomiast w przypadku SEM wyniki są widoczne znacznie szybciej.

FAQ

  1. Co daje SEM?

    SEM, czyli Search Engine Marketing, to strategia marketingowa polegająca na pozycjonowaniu stron internetowych w wyszukiwarkach online. Celem SEM jest zwiększenie widoczności firmy w wyszukiwarkach i generowanie ruchu. W ramach strategii stosowane są różne techniki: od optymalizacji pod kątem SEO i link buildingu do marketingu sieciowego i reklamy PPC. Skuteczna realizacja tej strategii może przynieść firmom duże korzyści biznesowe.

  2. Co składa się na działania SEM?

    Działania SEM składają się z wielu różnych technik, w tym optymalizacji SEO, pozycjonowania na stronach konkurencji, link buildingu i marketingu sieciowego. Ponadto istnieje możliwość reklamy PPC i używania narzędzi analitycznych, aby monitorować skuteczność całej strategii.

  3. Czym się różni pozycjonowanie SEO od pozycjonowania SEM?

    Pozycjonowanie SEO jest zorientowane na optymalizację witryny internetowej i jej treści w celu poprawienia widoczności w wynikach wyszukiwania organicznego. Pozycjonowanie SEM natomiast obejmuje szerszy zakres strategii marketingowych, które mają na celu promocję strony i generowanie ruchu, a nie tylko optymalizacja. Najważniejsze jest jednak to, że pozycjonowanie SEM może obejmować techniki reklamy PPC, podczas gdy pozycjonowanie SEO nie.

Artykuł uaktualniony 1 rok

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *