Zarabianie na social mediach w 2022

Zarabianie na social mediach w 2021

Zarabianie na social mediach w 2021

Oceń Nas post

Rok 2020 był dla nas wszystkich jednym, wielkim roller coasterem. Wiele można o nim powiedzieć. Na przykład to, że zmienił sposób, w jaki ludzie i firmy korzystają z internetu, a w szczególności – z mediów społecznościowych. Jak więc te nowe trendy internetowe wpłyną na sposób, w jaki korzystamy z możliwości zarabiania na social mediach w 2021? 

Pamiętajmy, że social media to jedna z najważniejszych taktyk w biznesie e-commerce. Aby promować  swój biznes za pośrednictwem mediów społecznościowych, musisz znać ich najnowsze trendy i predykcje na nadchodzący 2021. Przyda się również do tego konto w sieci afiliacyjnej MyLead, o której powiem Ci więcej za moment.

Wykorzystaj dane z czasu lockdownu

Ujmując prościej – znajdź platformy, na których ludzie spędzali większość czasu podczas największych restrykcji w 2020 roku. Wraz z koronawirusem konsumenci zmienili sposób myślenia. Zwykle trzy główne trendy, w które ludzie byli zaangażowani, to YouTube, gry – czy to na komputerze, czy na konsoli, oraz różne aktywności domowe.

Wzrost zaangażowania na FB i YouTube pandemii
Wzrost zaangażowania na FB i YouTube pandemii

Ludzie pokochali YouTuba i Facebooka jeszcze bardziej. Albo może po prostu jeszcze bardziej się od nich uzależnili. Jednak pomimo tego, że to Facebook odnotował większe wzrosty, to według statystyk z marca 2020 roku, wskaźniki uczestnictwa na YouTube były wyższe niż na jakiejkolwiek innej witrynie video. W takim wypadku, to najwłaściwszy moment na zaplanowanie swojej audiowizualnej strategii marketingowej.

Media społecznościowe jako silnik eksploracyjny

W czasach, gdy galerie handlowe są nieustannie zamykane, a spędzanie czasu w zamkniętych pomieszczeniach z dużą liczbą ludzi uważane jest za niebezpieczne, konsumenci teraz, bardziej niż kiedykolwiek, szukają innych możliwości nabycia dóbr osobistych. 

Storytelling w mediach społecznościowych

Storytelling w mediach społecznościowych pojawił się już kilka lat temu, ale nadal okazuje się, że jest to jeden z najpopularniejszych trendów w internecie. Niezależnie od tego, czy mówimy tu o Instagramie, czy Facebooku, wszystkie te platformy mogą być wykorzystane właśnie w ten sposób. Wiedziałeś, że wiadomości dostarczane z pomocą storytellingu są 22 razy bardziej niezapomniane niż te, przedstawione jako zwykły fakt? Zwłaszcza w tych czasach, gdy jako ludzie musimy wykazywać się empatią, warto wykorzystać opowiadania na swoją korzyść. W 2021 roku, bardziej niż kiedykolwiek, taka forma dostarczania treści będzie doceniana przez Twoich odbiorców. 

Storytelling w mediach społecznościowych
Storytelling w mediach społecznościowych

Historie często wywołują w nas emocje, co prowadzi nie tylko do zapamiętania szczegółów, ale co ważniejsze przy zarabianiu na social mediach – do emocjonalnego zaangażowania. Na pewno wszyscy pamiętacie jakąś inspirującą czy prowokującą do myślenia historię, jednak jeśli zostaniesz poproszony o podanie jakiegoś faktu, czy statystyk z ostatniego przeczytanego raportu, może to być dość trudne.   

Opowiadanie historii sprawia, że odbiorcy wracają po więcej. Jeśli Twoje media społecznościowe są wypełnione historiami, a nie tylko banerami reklamowymi, Twoi odbiorcy będą wracać na Twoją stronę, by śledzić jej zawartość z nadzieją na ponowne emocje.  

Opowieści marketingu afiliacyjnego

Mówi się, że wartość branży marketingu afiliacyjnego przekroczyła 16 miliardów dolarów, a w 2021 r. poszybuje jeszcze wyżej. Marketing afiliacyjny to gałąź digital marketingu polegająca na rekomendowaniu wybranych przez siebie produktów lub usług. Wszystko odbywa się za pośrednictwem sieci afiliacyjnej, na której zakładasz darmowe konto, wybierasz kampanię, którą chcesz promować i wygenerowany link afiliacyjny umieszczasz w internecie. Gdzie dokładnie? Gdzie tylko będzie to możliwe:

 • fora internetowe,
 • blog, 
 • własna strona internetowa,
 • social media.
Opowieści marketingu afiliacyjnego
Opowieści marketingu afiliacyjnego

W Polsce, z ponad 200 tysiącami zarejestrowanych użytkowników, jedną z największych sieci afiliacyjnych jest MyLead. To właśnie MyLead stworzył wpis na blogu o tym, jak używać storytellingu przy okazji zarabiania przez internet.

Sprawdź go aby dowiedzieć się, jak kreować historie, które pomogą Ci w zarabianiu nie tylko w social media, ale w całym internecie:

Reddit i Pinterest nie zawodzą

Reddit i Pinterest nie zawodzą
Reddit i Pinterest nie zawodzą

YouTube, Facebook i TikTok, będąc królami filmików rozrywkowych, były najpopularniejszymi platformami, które odnotowują największy ruch użytkowników w ostatnich miesiącach. Kolejną platformą zwiększającą liczbę użytkowników był Reddit, który pochwalił się ostatnio 430 milionami użytkowników. Podobnie jest z Pinterestem, na którym 322 miliony osób wykazuje swoją aktywność. Oznacza to, że firmy zajmujące się mediami społecznościowymi powinny w przyszłości skorzystać z “pomocy” tych właśnie platform. 

A jak wykorzystać te media by zarobić? Najlepiej przy pomocy wspomnianego wcześniej marketingu afiliacyjnego i MyLead.

Reddit

Z pomocą Reddita możesz przyciągnąć mnóstwo ruchu, ale tylko jeśli znasz specyfikę tego medium i jego użytkowników. Pamiętaj, że Reddit nie zezwala na umieszczanie bezpośrednich linków afiliacyjnych. Jeśli to zrobisz, zostaniesz od razu zbanowany. Bądź więc bardziej kreatywny, na przykład użyj zamaskowanego adresu URL lub stwórz własne strony z ofertami na swojej witrynie, którą będziesz promować.

Podobnie jak w przypadku każdej innej platformy, na Reddicie możesz tworzyć reklamy, które są dodawane do kanału w wybranym przez ciebie subreddit. To najłatwiejszy sposób na marketing afiliacyjny na tej platformie.

Reddit
Reddit

Wskazówki dotyczące reklamowania na Reddicie:

 • Dodawanie nagłówków z ofertą i linkiem – świetnym sposobem na to jest promowanie rabatów i bezpłatnych prezentów.
 • Żadne komentarze nie są dozwolone w płatnych reklamach Reddit, co jest dobrym sposobem na uniknięcie reakcji, która może wystąpić w bezpłatnych postach.


Robiąc płatną promocję na Redditcie musisz być wyjątkowy i bawić się swoimi reklamami i pomysłami na nie. Tylko to sprawi, że zostaniesz zauważony.

Pinterest

Olbrzymim plusem tego rozwiązania jest brak potrzeby posiadania bloga, czy własnej strony  internetowej. W jaki sposób zarabiać na Pinterest z pomocą marketingu afiliacyjnego? Dodawaj wygenerowane przez MyLead linki afiliacyjne bezpośrednio do pola adresu URL, które masz dla każdego pinu. W ten sposób możesz łatwo zarabiać, otrzymując prowizję za każdą sprzedaż dokonaną dzięki kliknięciu w Twojego pina.

Ujmując krócej: tworzysz swoje konto na Pintereście, optymalizujesz je do swojej niszy, dołączasz do wybranych przez siebie programów partnerskich w sieci afiliacyjnej MyLead i tworzysz piny z linkami. Proste, łatwe i przyjemne.

Wiarygodność, wiarygodność i jeszcze raz wiarygodność

wiarygodność
Wiarygodność

Autentyczność marki miała i w 2021 nadal ma olbrzymie znaczenie. Dlaczego? Ponieważ konsumenci będą wspierać tylko te firmy, które mają do czynienia z autentycznym, godnymi polecenia produktami czy usługami. Dlatego też storytelling może być tak przydatny do tworzenia tej wiarygodności. W przypadku, w którym jesteś wydawcą marketingu afiliacyjnego, wiarygodność jest nawet istotniejsza, aby nie sprawiać wrażenia baneru reklamowego. 

Interakcje międzyludzkie a AI

Zdrowe połączenie sztucznej inteligencji i interakcji międzyludzkich mogłoby umożliwić markom efektywne działanie w mediach społecznościowych, jednocześnie zapewniając konsumentom autentyczność, której potrzebują by zaufać marce i dokonać zakupu. Tutaj jako świetny przykład posłużyć może bot, który obsłuży klientów i odpowie szybko na pytania, podczas gdy przedstawiciele handlowi, usług lub zarządzający społecznością mogą odpowiadać na bardziej złożone pytania, czy wątpliwości. Taka opcja sprawdzi się też w marketingu afiliacyjnym! 

Wyobraź sobie, że promujesz kampanie randkowe dostępne w ofercie MyLead. Tworzysz więc bota, który po odpowiedzeniu na podstawowe pytania, takie jak “Ile masz lat?”, “Jakiego typu relacji szukasz?”, wskaże rozmówcy promowane przez Ciebie portale. Czy istnieje lepszy sposób na dochód pasywny w 2021 roku? 

Skrót predykcji na 2022

Skrót predykcji na 2021
Skrót predykcji na 2021
 • Już rok temu dużo mówiło się o wyszukiwaniach głosowych – o tym, jak mają stać się trendem na 2020 rok. I tak też się stało, wyszukiwanie głosowe cały czas zdobywa popularność. Według oberlo.com, 71% klientów preferuje używanie głosu do wyszukania zamiast wpisywania. 
 • Pomimo kilku ograniczeń, TikTok nadal się rozwija. Obecnie baza TikToka liczy sobie około miliarda użytkowników i podobnie jak inne platformy społecznościowe, pracuje nad swoją strategią e-commerce. Jest też druga strona medalu – TikTok musi popracować nad sposobami, aby twórcy dostawali pieniądze za ich wysiłki. W przeciwnym razie mogą przenieść się na inne obszary, w których dostaną prawdziwe pieniądze.
 • W 2021 widoczna będzie coraz większa walka o prywatność użytkownika. Apple zamierza blokować wszystkie systemy śledzenia, w tym systemy od Facebooka. Platforma Marka Zuckerberga próbuje zatrzymać ten proces. Jeśli jednak ten trend się utrzyma, śledzenie użytkownika będzie o wiele bardziej skomplikowane niż dotychczas. To ważna informacja dla wszystkich osób posiadających strony internetowe, sklepy, czy uczestniczących w programach afiliacyjnych.

Artykuł uaktualniony 3 lata

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

10 Comments

 1. westom pisze:

  a sprzedaż za pośrednictwem social media? też ma sens?

  • marcin@postin.pl pisze:

   Sprzedaż jest zależna od wielu czynników. Jest ich tak wiele, że nie można powiedzieć jednoznacznie czy Social Media sprzedają, czy nie.

 2. Sitab pisze:

  Czyli tiktok nie może być już dłużej ignorowany… W takim razie czas wziąć się do roboty 😉 Dzięki za wpis, pozdrawiam!

 3. The Story pisze:

  I przepowiednia z TikTokiem się sprawdziła! 🙂 Ciekawe wnioski i predykcje!

 4. Adboosters pisze:

  Jestem ciekawy, jaka będzie kolejna aplikacja, która podbije świat był snapchat, teraz tiktok, a co będzie później?

 5. Wild Moose pisze:

  A jak wygląda to w 2024?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *