Aktualizacja treści: dlaczego jest ważna dla SEO

Aktualizacja treści dlaczego jest ważna dla SEO

Aktualizacja treści dlaczego jest ważna dla SEO

Oceń Nas post

Aktualizacja treści jest kluczowym elementem w procesie budowania zaufania i widoczności w wynikach wyszukiwarki Google, Bing czy Baidu.

Dlaczego aktualna treści jest wartościowa? Odpowiedź, moi drodzy jest prosta. Zarówno czytelnicy, jak i Google chcą treści aktualnych zgodnych z obecną sytuacją. Wyszukiwarka ma jedno z kluczowych zadań, a mianowicie, indeksuje i klasyfikuje miliony stron, adresów URL, tak aby znaleźć te, które zapewniają najlepszą odpowiedź na zadawane przez użytkowników pytania. Dlatego nieaktualne treści, bez względu na to, jak są dobre i zoptymalizowane, są zagrożone utratą najwyższych pozycji na rzecz nowych, aktualnych treści.

Aktualizacja treści, cykl życia treści
Aktualizacja treści, cykl życia treści

W tym artykule chciałbym Ci pomóc zrozumieć co ma znaczenie i dokładnie co mam na myśli pisząc, aktualizacja treści. Zacznijmy od czterech głównych powodów, dla których ta taktyka przynosi pozytywne efekty w SEO.

Nieaktualne treści i inne przyczyny wypadnięcia z łask Google?

Aktualizacja treści: Dlaczego treści wypadają z łask w Google?

  • Ostra konkurencja: ponad 60 procent marketerów inwestuje w tworzenie treści w 2021 r., co oznacza, że powstaje więcej artykułów na podobne lub identyczne tematy, zwiększając przez to liczbę konkurujących o te same frazy stron.
  • Czas życia tematu: niektóre tematy pozostają aktualne przez lata i dekady, ale niektóre maja bardzo krótki czas życia. Przy planowaniu treści warto zwrócić uwagę na ten aspekt . W pierwszej kolejności uzupełnić lub uaktualnić tematy, o dłuższym czasie życia.
  • Ewolucja tematów: Wiele tematów ewoluuje i powinno być wzbogacane o nową wiedzę, która wymaga dodania, przepisania, łączenia, unifikacji.
  • Algorytmy Google: Google stara się dostarczać użytkownikom najwyższej jakości, pomocne, aktualne i trafne informacje – co w wielu przypadkach oznacza również „świeże”.

Odświeżanie treści to skuteczny sposób na rozwiązanie wszystkich czterech problemów. Omówmy je szczegółowo.

Aktualizacja treści to dobry sposób na pokonanie konkurentów

Firmy stają się coraz sprytniejsze i efektywniejsze w tworzeniu treści. Używają aplikacji do badania słów kluczowych i innych narzędzi SEO, aby zoptymalizować swoje artykuły, strony docelowe i inne treści. Świadomość korzyści wynikających z posiadania widocznych stron jest coraz większa.

Konkurencja często prowadzi do spychania świeżo stworzonych treści w wynikach Google, nie mówiąc już o starych treściach. Dlatego wprowadzanie aktualizacji może mieć wpływ na utrzymanie dominacji lub jej zdobycie w rankingu Google.

Aktualizacja treści: Co zrobić aby odświeżyć zawartość i pokonać konkurencję:

  • Spójrz na 10 najlepszych wyników Google. Przeanalizuj te treści i wyszukaj elementy kluczowe, które wpływają na ich wysoką pozycję
  • Określ, co sprawia, że ​​są popularne. Przeczytaj najlepsze treści i spróbuj dowiedzieć się, co je wyróżnia. Lepsza struktura? Instrukcje krok po kroku? Oryginalne badania, analizy? A może linki do innych stron z autorytetem? FAQ?
  • W sposób przemyślany i systematyczny odświeżaj zawartość swoich treści. Dokonuj regularnie, aktualizacji treści na podstawie analizy najlepszych wyników Google.
  • Analiza konkurencji ma wiele zalet. Obserwacja tego jak inni podchodzą do tworzenia treści, może pomóc odkryć różne przydatne taktyki np: wpływ stylu pisania i formatowania, stosowanych różnych formatów treści takich jak wideo czy infografiki.

Bycie w pierwszej piątce oznacza, że ​​Google uważa daną treść za najlepszą. Ucz się więc od najlepszych i ulepszaj swoje treści, stosując podobne praktyki.

Odśwież zawartość w celu wydłużenia przydatności treści

Niektóre tematy mogą z czasem stracić swoją wartość dla czytających. Ludzie mogą przestać się interesować danym tematem. Warto adaptować temat do nowych wymogów, nowych, ważnych z punktu widzenia czytelnika kwestii, aspektów czy kontekstu.

Aktualizacja treści przykład:

Istniały kiedyś produkty ubezpieczeniowe, które były bardzo popularne. Takim przykładem jest OFE. Liczne losowania i idące za tym profity powodowały, że firmy ubezpieczeniowe bardzo się tym tematem interesowały i inwestowały w niego.

Likwidacja losowań i spadek zaufania do tego typu usług spowodował, że treści związane z produktem przestały być dochodowe, straciły zainteresowanie. Jak można było, wykorzystać te treści? Jak uaktualnić, by utrzymać choć część zainteresowania i płynących z niego profitów. Połączenie przestarzałych treści w tym przypadku z treściami aktualnymi, mogło wykorzystać stary potencjał oraz produktywność treści zachowując aktualność i relewantność. Takim przykładem mogła być transformacja tematu “OFE Twoja przyszłość” na “Co dalej z OFE jak zadbać o Swoją przyszłość, dwa proste sposoby”.

Usuwanie nieistotnych i nieaktualnych treści ma wiele wad. Na przykład może to kolidować z twoją strategią “Pillar Pages”, co może również skutkować ostatecznie licznymi błędami 404 i zmiana przepływu “link juice”

Czy zatem należy aktualizować lub usuwać nieaktualne treści?

Odpowiedź zależy od kilku czynników. Jeśli Twoje treści…

… są przydatne i nadal generuje trochę ruchu, zdecydowanie go zaktualizuj
… wymagają przepisania, aby zwiększyć dopasowanie do obecnych potrzeb, zrób to.
… dotyczą przestarzałego tematu, takiego jak Google+, OFE rozważ jego usunięcie (chyba, że treści zgromadziły wiele linków zwrotnych, oznacz treść jako archiwalną, zachowaj ją)

Aktualizacja treści: Odświeżanie treści w celu aktualizacji tematów

Niektóre tematy często się zmieniają, co wymusza odświeżenie treści. Na przykład treść związana z popularnym serwisem Musical.ly musiała zostać zaktualizowana, gdy aplikacja została „uaktualniona” do nowego projektu o nazwie: „TikTok”.

Podobnie jak TikTok, inne aplikacje, techniki, strategie i tematy ewoluują i zmieniają się dynamicznie. Ten ewolucyjny charakter jest najczęstszym powodem, dla którego tematy i treści wymagają aktualizacji.

Jak skutecznie obserwować zmiany w treściach i tematach

Przejrzyj pięć najlepszych wyników Google dotyczących tego samego tematu/słowa kluczowego. Możesz znaleźć pomysły na to, co dodać, usunąć lub ulepszyć. Konkurencyjne wyniki są znakomitym źródłem informacji, podsuwanym przez najlepszy i najbardziej aktualny algorytm, czyli algorytm Google.

Na co zwrócić uwagę?

  • Znajdź nowe sposoby podejścia do opisania tematów. Możesz przeprowadzić oryginalne, swoje badania i analizy zamiast kopiować od innych. Zacytuj inne badania, świeższe i bardziej aktualne lub dopasowane do obecnych realiów.
  • Dodaj nowe słowa kluczowe. Przeprowadź badanie słów kluczowych jeszcze raz, aby sprawdzić, czy w Twojej treści nie brakuje nowych, aktualnych słów kluczowych.
  • Szukaj nowych informacji na dany temat. Czytaj wiadomości, artykuły i inne treści, aby zobaczyć, jak temat ewoluował od czasu publikacji Twojego artykułu. Analizuj źródła angielskojęzyczne lub inne najbardziej relewantne do Twoich tematów, są one bardzo często najbardziej aktualne.
  • Pamiętaj, że odświeżanie treści, wymaga pewnych umiejętności i cierpliwości.

Odświeżanie, aktualizacja treści w celu dostosowania do zmian algorytmu Google

Google dokonuje nieznacznych zmian w swoich algorytmach niezliczoną ilość razy w roku. Większość z nich dotyczy raczej technicznego SEO niż SEO copywritingu.

Ale co jakiś czas pojawiają się ważne aktualizacje, które powiązane są z tworzeniem treści. Jedna z ostatnich dużych aktualizacji, tak zwane „indeksowanie mobilne”, przyniosła następujące zmiany:

  • Konieczna jest optymalizacja tekstu dla wygodnego czytania na małych ekranach telefonów komórkowych (najlepiej sprawdzają się w tym przypadku krótsze, bardziej przyswajalne akapity treści).
  • Podsumowania, lead, które przedstawiają czytelnikom krótkie zestawienie najważniejszych informacji w górnej części artykułu.
  • Optymalizacja wideo i obrazu.
  • Postępowanie zgodnie z technicznymi wytycznymi Google i najlepszymi praktykami dotyczącymi treści to skuteczna strategia.

Podsumowanie: Odświeżanie i aktualizacja treści w SEO

Powyżej przygotowałem kilka wskazówek dotyczących tematu aktualizacji treści. Faktem jest, że nie jest to prosty proces i wymaga wielu działań. Te działania można zebrać w listę:

  • Analiza
  • Wnioski
  • Aktualizacja
  • Analiza

Ten niekończący się proces wymaga naszej stałej uwagi i ciągłej pracy z treściami, formatami i zawartością artykułów.

Artykuł uaktualniony 1 rok

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

4 Comments

  1. Dzięki za inspirujący artykuł. Aktualizacja treści jest bardzo ważna, jeśli chcemy “pozostać w obiegu” i cieszyć się stałą popularnością wśród użytkowników. Ja osobiście bardzo lubię aktualizować treść na bazie tego, co pojawia się w Search Console tj. słów, jakie wpisują użytkownicy i na tej podstawie dodawać nowe informacje. Łatwo można to wykonać poprzez użycie różnego rodzaju narzędzi np. ja korzystam z contadu.com gdzie po odpowiednim zintegrowaniu mogę jednym przyciskiem zaktualizować cały content plan.

    • marcin@postin.pl pisze:

      Podpisuję się pod Twoim komentarzem w 100%. Dobrze dopasowane narzędzia do naszych potrzeb ułatwiają podejmowanie odpowiednich decyzji, przez co nasze treści będą aktualne i będą generować jakościowy ruch.

  2. Mikołaj pisze:

    Ciekawe artykuł. Muszę przyznać, że daje całkiem nowe spojrzenie, muszę zacząć wprowadzać to u nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *