Dlaczego warto współpracować z agencją butikową SEO?

Dlaczego warto współpracować z agencją butikową SEO?

dlaczego warto wspolpracowac z agencja butikowa seo
Oceń Nas post

Czy w SEO rozmiar ma znaczenie?

Dobra widoczność w sieci jest w dzisiejszych czasach bardziej niezbędna niż kiedykolwiek.

Ale agencji SEO jest tak wiele, że znalezienie odpowiedniej firmy może stanowić nie lada wyzwanie. Czy agencją butikowa SEO to dobre rozwiązanie?

A zatem jak wybrać odpowiednią firmę SEO? 

Jedną z pierwszych rzeczy, jakie zauważysz, szukając agencji SEO, jest podział na wielkie korporacje i mniejsze, niezależne firmy.

Za jednymi stoi rozmach i duże budżety, za drugimi przemawia indywidualne podejście do klienta i często bardziej kreatywne rozwiązania.

Choć może wydawać się, że większa firma może poszczycić się dłuższym i bardziej różnorodnym doświadczeniem, to w praktyce często okazuje się, że im większa korporacja, tym bardziej szablonowe rozwiązania.

Dlaczego postawić na kreatywność w miejsce sprawdzonych rozwiązań?

Pomyśl, gdzie byś raczej zjadł wyjątkowy obiad?

W małej restauracji, w której pracują trzy pokolenia tej samej rodziny, gdzie właściciele znają klientów po imieniu i zawsze podsuną Ci coś ekstra – kieliszek limoncello na odchodne albo czekoladkę czy w anonimowej sieciówce z dużym logo, gdzie co chwilę zmieniają się pracownicy, a posiłki prawdopodobnie pochodzą z mrożonki, żeby w każdej placówce smakowały tak samo?

Branża SEO wcale tak bardzo się nie różni od tego, gdzie zaplanujesz obiad na specjalną okazję. Także i tutaj można trafić na świeże, organiczne pomysły albo na odgrzewane koncepty, które choć sprawdzały się w przeszłości, niekoniecznie muszą dobrze smakować, gdy rozmrażane po raz kolejny.

W 2021 roku wartość unikatowych treści ma jeszcze wzrosnąć. Algorytmy Google w zgodzie z zasadą EAT (ang. Expertise, Authority, Trust, czyli Wiedza, Autorytet, Zaufanie) będą coraz bardziej nagradzać wysokimi wskaźnikami w rankingu brandy, które tworzą jakościowe i niepowtarzalne treści.

Skąd się biorą dobre pomysły? Agencją butikowa SEO to dobre źródło

W „Where Good Ideas Come From” („Skąd się biorą dobre pomysły”) Steven Johnson udowadnia, że innowacje najczęściej zdarzają się w miejscach, gdzie możliwa jest duża ilość interakcji.

Paradoksalnie, to właśnie w mniejszych zespołach ludzie ze sobą więcej rozmawiają i tworzą bliższe więzi. Dzięki temu łatwo o inspiracje i informację zwrotną.

Steven Johnson twierdzi, że dobre koncepty rzadko są dziełem pojedynczego człowieka, ale raczej koktajlem wielu rozmów, narzędzi i sytuacji.

W wielkich korporacjach, gdzie wszyscy się spieszą, mają napięte i kolidujące ze sobą grafiki oraz muszą wyrobić target, stworzenie przestrzeni na burzę mózgów nie zawsze jest łatwe.

Kolejnym elementem, który wpływa na kreatywność, jest zmiana perspektywy, czyli myślenie poza schematem. Podczas gdy w wielkich korporacjach tendencja jest, by każdy specjalizował się w wąskiej dziedzinie, w mniejszych zespołach z konieczności pracownicy muszą podejmować się różnorodnych zadań i być gotowymi na każde wyzwanie.

Korzyści z indywidualnego podejścia

Współpraca z agencją marketingu internetowego wynika z określonego celu. Zanim podpiszesz umowę, upewnij się, że cel pozycjonowania w Twoim rozumieniu, odpowiada rozumieniu agencji.

Dobry SEOwiec musi wyczuć biznes klienta, opracować spójne strategie, realizować je kompleksowo ze zrozumieniem działów contentu, developerów czy software housów i sprawić, by klient odczuwał, że aktywnie bierze udział w procesie.

Niestety, nie tylko w agencjach SEO wraz ze zwiększeniem liczby klientów często spada jakość usług.

W wielkich agencjach łatwo się poczuć anonimowym i marnować czas na wyjaśnianie wciąż od nowa, jaka jest nasza wizja. W dużym zespole rozmywa się też odpowiedzialność i w przypadku wątpliwości nie zawsze wiadomo, do kogo się zwrócić. Łatwiej też utknąć na infolinii. Natomiast w mniejszych agencjach częściej spotkasz się z serdecznym, osobistym kontaktem i podejściem dopasowanym do indywidualnych potrzeb.

Większość klientów uważa też, że lokalne firmy są bardziej godne zaufania od gigantycznych koncernów bez twarzy.

Ale indywidualne podejście ma nie tylko sprawić, żeby milej się współpracowało. Przede wszystkim, chodzi o to, żeby dogłębnie zrozumieć Twoje potrzeby i dostosować do nich proponowane rozwiązania.

Pracownicy gigantów są też często uwiązani większą ilością ustandaryzowanych praktyk i mogą bać się wychylić z nietypową propozycją. Z kolei mniejsze firmy mogą się odważyć na wyróżniające się rozwiązania, bo decyzja odbywa się w kilkuosobowym gronie bez konieczności rozrośniętej biurokracji i wędrowania projektu w górę i w dół po wewnętrznej hierarchii osób decydujących.

Butikowa agencja SEO gdzie szukać przewag?

Aby utrzymać się w tak konkurencyjnej branży i rywalizować o duże zlecenia, butikowe agencje, które nie mają setek realizacji w portfolio, muszą nadrabiać gdzie indziej i wykazać się najwyższą jakością. Zależy im też zwykle bardziej na pozytywnej recenzji i marketingu szeptanym, dlatego często idą o krok dalej niż to konieczne i oferują nie tylko to, za co zapłaciłeś, ale też tę odrobinę „extra”. Dla wielkiej korporacji, która nie musi walczyć o pozycję na rynku, pojedyncza opinia nie niesie za sobą aż takiej wagi.

Chociaż instynkt często podpowiada, że im większy, tym lepszy, zlecając SEO, nie musisz kierować swoich kroków ku największym agencjom. Może okazać się, że Twoje potrzeby spełni mniejszy dostawca usług SEO, który wyspecjalizował się w pozycjonowaniu dla Twojej niszy.  

Artykuł uaktualniony 2 lata

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *