SEO parametry?

jakie parametry sa istotne w seo
Oceń Nas post

Zastanawiasz się jakie czynniki mają wpływ na naszą widoczność w SEO. Dobrym źródłem informacji na ten temat jest najnowsza tabela przygotowana przez searchengineland.com. Dane prezentowane są w skali (mające negatywny wpływ)-3 do +3(znaczące in plus).

Podstawowe SEO parametry

2017 SEO Periodic Table 1920x1080 800x450
Tablica czynników prezentuje dwie podstawowe grupy parametrów

  • On site SEO:  Dotyczy bezpośrednio czynników związanych z naszą stroną
  • Off site SEO: Dotyczą czynników zewnętrznych mających wpływ na naszą widoczność

Przy głębszej analizie, te dwie grupy, zamieniają się na 7 podgrup.

  • Content —Czynniki wiązane z treściami oraz ich jakością i lepkością
  • Architecture — Architektura jest kolejną grupą czynników związanych z strukturą serwisu rozłożeniem treści i relacjami poszczególnych elementów serwisu
  • HTML — Czynniki związane ze strukturą i zawartością generowanych Treści HTML
  • Trust — Czynniki o związane z oceną zaufania i autorytetu naszej strony
  • Links —  Linki to kluczowy parametr wpływający na ocenę naszej strony, struktura naszego profilu linkowania
  • Personal — Personalizacja naszej strony oraz jej poziom wpływają na zaufanie,
  • Social — grupa opisująca wszystkie elementy, które są związane z wpływem Social Media na SEO

Czynniki których znaczenie wzrasta: Mobile, Szybkość ładowania strony i odpowiedzi bezpośrednie w wynikach wyszukiwania

MobileGoogle wyraźnie daje nam do zrozumienia o tym, że znaczenie i wpływ parametrów stron mobilnych rośnie.Wspomniałem o tym w artykule mobile-first-index (wzrost z +2 na +3)
SpeedGoogle wspiera projekt AMP który jest jednym z dowodów na to, że czas ładowani strony jest kluczowym z czynników. Jest to pochodna tego, że niewielka zmiana w szybkości ładowania, powoduje w skali całego Google gigantyczne oszczędności zasobów potrzebnych na analizę i badanie stron. (wzrost z +1 na +2)
Direct Answers — Bezpośrednie odpowiedzi na zapytanie jest to kolejny element, którego wartość wzrasta. Utrzymanie użytkowników na stronie odpowiedzi Google bez przejścia do stron docelowych jest jednym z elementów strategii Google. Jest to ewidentne zagrożenie dla wielu wydawców, którzy swój biznes opierają na ilości wyświetleń, i generowanych na potrzeby reklam odsłonach. Obawa jest uzasadniona i biorąc pod uwagę zmianę, która objęła sposób wyświetlania wyników grafik w Google, to starty w ruchu mogą być znaczące dla niektórych typów zapytań. (wzrost z +1 na +2)

Czynniki o zmniejszonym znaczeniu: Historia domen i użytkowników

History  Domain— zmiana znaczenia historii domen i historycznych parametrów jest ciekawą zmianą. Może wynikać z prostych metod manipulacji tymi parametrami. Przejmowanie domen z historią traci na znaczeniu. (spadek z +2 na +1)
History użytkownicy -Mniejszy wpływ niż poprzednio, szczerze to nie jest to dla mnie zaskoczenie. Zawsze uważałem że +3 w skali, którą uznaje searchengineland.com to przesadzona ocena. (spadek z +3 na +2)

Czynniki których wpływ znacząco spadł: Identity i Social

Identity — Autorstwo treści nadal będzie miało wpływ na wyniki niemniej wartość tego parametru spada.(ocena obecna 1,6 )
Social — Wpływ Google+ także spada i ma mniejszy wpływ na wyniki. Taka sytuacja może być podyktowana tym, że udział G+ w torcie Social Media jest niewielki jak również to, że tym medium łatwo manipulować.  (ocena obecna 1,5 )

SEO parametry ważne dla algorytmu Google

Poniżej znajdziecie opisy kilku parametrów, które według searchengineland.com nie zmieniły swojego wpływu na rangowanie w Google.
URLs — Obecność słów kluczowych w domenie i URL(ocena obecna +1 )
HTTPS — Wpływ ochrony danych poprzez stosowanie szyfrowanych połaczeń https. (ocena obecna +1 )
Titles — Wpływ obecności słów kluczowych w title nie zmienił się(ocena obecna +3 )
Headers — Wpływ słów kluczowych w nagłówkach i prawidłowa hierarchizacja treści  zachował swój obecny wpływ (ocena obecna +1 )
Authority —  Autorytet strony wynikający z analizy jakości i ważności publikowanych treści nie zmienił się nadal je wysoko rangowany (ocena obecna +3 )
Number of links — ilość linków do naszej strony również utrzymuje sie na dość silnej pozycji i wpływa w znaczący sposób na widoczność naszej trony. (ocena obecna +1 ).
Country — Geolokalizacji strony ma znaczenie, linki z treściami w języku polskim będą preferowane w odpowiedzi na polskie zapytanie. (ocena obecna +3 )
Locality — Geolokalizacja na poziomie miasta, regionu(ocena obecna +3 )
Social shares —Liczba poleceń naszych linków w Social Media utrzymuje swój wpływ na wyniki.(ocena obecna +1 )
Piracy — negatywny wpływ na rangowanie strony może mieć umieszczanie kradzionych treści bez zachowania praw autora. (ocena obecna -1 )
Heavy ads — Negatywny wpływ na rangowanie naszych stron maja bardzo inwazyjne reklamy, które mogą zakłócać użytkownikom korzystanie z naszej strony. (ocena obecna -1 )
Paid links — największym zagrożeniem dla naszej obecności w wynikach Google jest proceder zakupu płatnych linków polecających. Jeśli Algorytm lub pracownicy Google wykryją tego typu działania nasza strona będzie ukarana. (ocena obecna -3 )
Content Quality — Jakość treści pozostaje kluczowym elementem układanki, stawiając na ten parametr możemy wiele zyskać. (ocena obecna +3 )
Warto zapamiętać, że podane dane są oparte o badaniach wykonanych przez searchengineland.com. nie są to oficjalne dane Google. Z mojego punktu widzenia warto na nich oprzeć swoją strategię SEO o czym często w wspominam na moich szkoleniach SEO.

Audyt SEO a parametry algorytmu Google

W audytach SEO ważne jest analizowanie wielu różnych czynników, takich jak struktura strony, popularność słów kluczowych, optymalizacja kodu HTML i CSS oraz linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne. Te czynniki mają wpływ na widoczność strony w wynikach wyszukiwania i jej pozycjonowanie. Warto pamiętać, że parametry SEO mogą się zmieniać w czasie, dlatego ważne jest, aby regularnie je monitorować i aktualizować.

SEO parametry badane w Audycie SEO
SEO parametry badane w Audycie SEO

Artykuł uaktualniony 5 miesięcy

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

4 Comments

  1. Nie zawsze Direct Answer Box jest dobry – są takie co dają odpowiedź i klient już nie przejdzie na stronę. Kwestia zweryfikowania i analiz.

  2. Paweł Gontarek pisze:

    Nie zawsze Direct Answer Box jest dobry – są takie co dają odpowiedź i klient już nie przejdzie na stronę. Kwestia zweryfikowania i analiz.

    • Marcin Kordowski pisze:

      Direct Answer powinny być jak odpowiedzi konsultanta na tyle inteligentne by informować a jednocześnie powodować, że klient będzie musiał skorzystać z usług. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *