Kampania Remarketing w Google Ads najlepsze praktyki

Kampania Remarketing w Google Ads najlepsze praktyki

Kampania Remarketing w Google Ads najlepsze praktyki

Kampania Remarketing w Google Ads najlepsze praktyki

5/5 - (1 ocen)

Co to jest Remarketing? Jakie są najlepsze strategie remarketingowe dla Google Ads? To pytanie często zadają klienci którzy chcą skutecznie prowadzić tego typu kampanie. Czy potencjalni klienci odwiedzili już Twój e-sklep lub stronę, ale nie dokonali konwersji/zakupu? Przyciągnij ich z powrotem do swojej witryny i spróbuj przekonać, że jesteś najlepszym wyborem dla niego. Pomóż sobie dzięki kampaniom remarketingowym i sprawdzonym metodom ich konfiguracji, które postaram się opisać poniżej.

Dziś ponad połowa konwersji jest realizowana dzięki remarketingowi. Wiąże się to z dynamiką rynku i dużą liczbą opcji, z których ludzie mogą wybierać. Dlatego wolą na początku zbadać wiele konkurencyjnych ofert, a potem dokonać zakupu. Jeśli odwiedzili już Twoją witrynę, ale nie dokonali jeszcze zakupu, możesz im przypomnieć o swoich produktach w kampanii remarketingowe Google Ads.

Jak działa retargeting w Google Ads?

Kampanie remarketingowe opierają się na globalnym tagu witryny Google Ads. Jest to fragment kodu, który dodajesz do kodu stron Twojego e-sklepu lub strony.

Tag jest następnie uzupełniany innymi fragmentami kodu reprezentującymi zdarzenie. Jest to zdarzenie, które uruchamia kampanię remarketingową dla tego klienta. Mogą się one różnić w zależności od Twoich preferencji – na przykład odwiedzenie strony, kliknięcie w konkretny link, zakup…

Następnie, gdy użytkownik odwiedzi Twoją stronę i wykona czynność zdefiniowaną jako wydarzenie, rozpocznie się spersonalizowana kampania. To, jak zostanie sformułowana ta kampania, zależy od Ciebie, ale pamiętaj, że osoba, do której jest kierowana, odwiedziła już Twój e-sklep. 🙂

Listy remarketingowe dla reklam w wyszukiwarce

Użytkownicy przemierzają internet w celu realizacji wielu celów. Nie zawsze osiągają je przy pierwszej wizycie. Rozsądnym posunięciem jest przypominanie się im w trakcie tych poszukiwań.

Budowanie list remarketingowych w wyszukiwarce powinno dotyczyć słów kluczowych, które mają wysoki współczynnik klikalności, ale niski współczynnik konwersji. W wielu przypadkach oznacza to, że potencjalni klienci wciąż są w trakcie podejmowania decyzji zakupowych.

Ponieważ reklamy w wyszukiwarce to reklamy tekstowe, przeformułuj je, aby były jeszcze ciekawsze. Ogólnym zaleceniem jest używanie fraz z CTA (wezwaniem do działania) i podkreślanie wyjątkowości swoich produktów i usług. Kampanie remarketingowe wyświetlają się osobom, które odwiedziły już Twoją witrynę, ale nadal muszą podjąć decyzję.

Niestandardowa lista odbiorców

Przesyłaj listy kontaktów Twoich klientów do Google Ads. Gdy te osoby zalogują się w Google, możesz im wyświetlać spersonalizowane reklamy. Problem z tym formatem, zwłaszcza w przypadku mniejszych e-sklepów, polega na tym, że potrzebujesz co najmniej 1000 osób na tej liście, jeśli chcesz z niej korzystać w wyszukiwarce Google i co najmniej 100, jeśli w sieci reklamowej.

Remarketing dynamiczny

Dzięki remarketingowi dynamicznemu zostaną wyświetlone produkty lub usługi, które ludzie oglądali w Twoim e-sklepie lub w aplikacji. retargeting dynamiczny jest bardziej skomplikowany niż inne typy remarketingu. System uczy się sam, na podstawie zachowań użytkowników sklep lub strony. Strategia jest, więc w dużej mierze opiera się na wewnętrznych narzędziach Google Ads.

To, co Ty możesz zrobić to wykluczyć witryny, w których nie chcesz wyświetlać swojej reklamy. Również masz kontrolę nad tym, gdzie te reklamy mają się pojawiać. Możesz także skorzystać z segmentacji odbiorców.

Remarketing statyczny

Retargeting statyczny w Google Ads to strategia reklamowa, która pozwala na ponowne dotarcie do osób, które już odwiedziły Twoją stronę internetową lub korzystały z Twojej aplikacji. Ten rodzaj remarketingu wykorzystuje statyczne obrazy reklamowe (czyli niemigające, nieanimowane grafiki) do wyświetlania spersonalizowanych reklam tym użytkownikom w sieci reklamowej Google.

Oto jak to działa:

  1. Instalacja tagu remarketingowego: Aby rozpocząć, musisz zainstalować tag remarketingowy Google na swojej stronie internetowej. Ten tag zbiera informacje o użytkownikach, którzy odwiedzają Twoją stronę.
  2. Tworzenie listy remarketingowej: Po zainstalowaniu tagu możesz utworzyć listy remarketingowe oparte na konkretnych kryteriach, np. odwiedzających określoną stronę lub wykonujących określoną akcję na Twojej stronie.
  3. Projektowanie statycznych reklam: Następnie tworzysz statyczne obrazy reklamowe. Mogą to być różne rozmiary banerów, które będą się wyświetlać w sieci reklamowej Google.
  4. Uruchomienie kampanii remarketingowej: Po stworzeniu reklam i list, uruchamiasz kampanię remarketingową w Google Ads, która będzie kierować te reklamy do osób na Twojej liście remarketingowej.
  5. Optymalizacja i śledzenie wyników: W końcu monitorujesz wydajność swojej kampanii i optymalizujesz ją w oparciu o wyniki, takie jak wskaźnik klikalności (CTR) i konwersje.

Korzyścią remarketingu statycznego jest to, że pozwala on utrzymać świadomość marki i przypomnieć potencjalnym klientom o Twoich produktach lub usługach w sposób mniej natrętny niż animowane lub migające reklamy. Ponadto, skierowanie reklam do osób, które już wykazały zainteresowanie Twoją ofertą, zwiększa szanse na konwersję.

Kampania retargeting w Google Ads najlepsze praktyki

Śledź swoje kampanie w Analytics

Zdecydowanie zaleca się stosowanie parametrów UTM w celu lepszego śledzenia kampanii reklamowych w Google Analytics. Parametry UTM. Są to krótkie fragmenty tekstu dodawane na końcu adresu URL w celu lepszego śledzenia w Google Analytics.

Tworząc adresy URL kampanii z kodami UTM, możesz analizować, które kampanie są skuteczne, które reklamy i słowa kluczowe (w przypadku reklam CPC) wywołują najwięcej kliknięć. Skorzystaj z kreatora UTM.

Kreator UTM
Kreator UTM retargeting

Jeśli masz skonfigurowane Google Analytics w swojej witrynie, Twoje konto Analytics będzie już zawierało mnóstwo danych dotyczących interakcji klientów. Jeśli chcesz wykorzystać dane Analytics do lepszego śledzenia interakcji klientów pozyskanych dzięki remarketingowi, musisz połączyć swoje konto Analytics z AdWords.

Połącz swoje dane Google Analytics z Google Ads

Twoje konto Analytics zawiera mnóstwo danych dotyczących Twoich klientów. Warto zatem połączyć ze sobą dane z Analytics z kontem Google Ads tak by mogły się komunikować i dzielić danymi.

Połącz swoje dane Google Analytics z Google Ads
Połącz swoje dane Google Analytics z Google Ads


W ten sposób możesz importować cenne dane Analytics, takie jak wskaźniki, cele i transakcje e-commerce na swoje konto AdWords

Segmentuj odbiorców.

Na początek zadaj, kto generuje Ci najwięcej przychodu i zysku. Na podstawie wieku, płci i zainteresowań segmentuj tych użytkowników tak, byś mógł multiplikować swoje przychody.

Jeśli jesteś sprzedawcą eCommerce, możesz określić grupę wiekową, płeć i zainteresowania klientów, którzy wydają najwięcej. Na podstawie tych danych możesz ponownie kierować reklamy do swoich idealnych odbiorców, którzy z większym prawdopodobieństwem wydadzą więcej.

Retargeting a działąnia on site

Ile wizyt potrzeba by użytkownik stał się klientem? Z moich analiz wynika, że nie jest to jedna wizyta. Bardzo często jest to 3-5 wizyt przed dokonaniem zakupu. W zależności od tego, jakie są to produkty czy usługi ilość odwiedzin i czas na podjęcie decyzji jest różny.

Idealnie jest, gdy dany użytkownik powraca do twojej strony i wiesz, że jest blisko podjęcia decyzji zakupowej. Korzystając z takich narzędzi jak SalesManago czy zestaw Zoho One możemy wyodrębniać tych użytkowników i kierować do nich odpowiednio przygotowane komunikaty.

Marketing Automation, Retargeting i Remarketing w akcji
Marketing Automation, Retargeting i Remarketing w akcji

Ustaw strategię licytacji w Google Ads

Ile zainwestować w poszczególne segmenty klientów? To pytanie jest dość często zadawane przez użytkowników Google Ads. Proponuję, byś podzielił sobie stronę, na sekcje, które są bliżej zakupy i te sekcje, które są dalej na ścieżce zakupowej klienta. W zależności od intencji, jakie są powiązane z danymi grupami, ustawił wyższe stawki dla tych użytkowników, którzy teoretycznie byli bliżej zakupu i niższe z tej grupy, która była dalej.

Takie podejście gwarantuje większą konwersję i wyższy ROAS.

Ustaw częstotliwość interakcji kampanii retargeting

Wybierz optymalny limit częstotliwości wyświetlanych reklam. Ograniczenie liczby wyświetleń pozwala sterować liczbą wyświetleń reklam tej samej osobie w sieci reklamowej. Wybór optymalnego ograniczenia liczby wyświetleń dla kampanii remarketingowej gwarantuje, że będziesz optymalnie wpływał na do świadczenia klienta i nie przepalisz budżetu. Limit zapewnia to, że Twoje reklamy nie będą denerwować potencjalnych klientów.

Używaj zoptymalizowanych obrazów do dynamicznych reklam remarketingowych

Remarketing dynamiczny to krok dalej. Podczas gdy retargeting umożliwia wyświetlanie reklam osobom, które wcześniej odwiedziły Twoją witrynę, remarketing dynamiczny wyświetla reklamy zawierające dokładnie produkty i usługi, które oglądali w Twojej witrynie.

Remarketing dynamiczny to idealna strategia retargetingu dla sprzedawców eCommerce. Tworząc kampanię remarketingu dynamicznego, upewnij się, że Twoje reklamy mogą wyświetlać obrazy konkretnego produktu.

Aby zapewnić wysokiej jakości widok produktu, musisz zoptymalizować sklepową bibliotekę zdjęć produktów. Obrazy mają bardzo duże znaczenie szczególnie ich jakość znacząco wpływa na klikalność oraz budowane zaufanie.

Zające na liście odbiorców

Czas spędzony w Twojej witrynie to bardzo ważny parametr, który koniecznie trzeba wziąć pod uwagę przy budowaniu list odbiorców. Jeśli ktoś spędza więcej czasu w Twojej witrynie, oznacza to, że jest bardziej zainteresowany Twoimi treściami. Co za tym idzie, jest bardziej prawdopodobne, że zostanie Twoim klientem. Rekomenduję odfiltrowanie osób, które nie spędzają wystarczająco dużo czasu w Twojej witrynie z list odbiorców.

Nie napastuj reklamami swoich klientów

Odfiltruj również klientów, którzy niedawno dokonali zakupu. Istotne jest jaka częstotliwość zakupu jest standardowa dla nich. Jeśli jest to 30 dni, to nie nękaj ich wcześniej.

Dlatego sugeruję, byś poznał te dane i na ich podstawie przygotował kampanie odpowiednio komunikujące się w okresie 23-30 dni po zakupie, 30-35 po zakupie i starszych. Rozłóż budżety tak, by konwersja była, jak największa w poszczególnych przedziałach.

Dbaj o wielkość grup odbiorców

Przygotuj pełną strategię działań na wszystkich etapach lejka. Dbaj o to, byś miał cały czas nowych odbiorców. Dzięki dobrym treściom i szerokiemu etapowi lejka “Awareness” przepływy będą niezachwiane i Twój biznes będzie rósł. Jeśli nie będziesz dbał o górną część lejka skuteczność Twoich działań w kampaniach remarketingowych będzie niska.

Podsumowanie

Jeśli nie chcesz tracić klientów i jeśli chcesz maksymalnie konwertować użytkowników na klientów stosuj kampanie remarketingowe i retergetingowe. Podstawą remarketingu jest duża liczba użytkowników oraz ich segmentacja. Jeśli odpowiednio rozłożysz budżety, współczynniki konwersji będą rosły i Twoje przychodu też.

Artykuł uaktualniony 5 miesięcy

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

2 Comments

  1. Karolina C. pisze:

    Piszesz o lejku sprzedażowym. Zakładając model Chaffeya: Reach, Act…. na jakich etapach widzisz tego typu reklamy?

    • Marcin Kordowski pisze:

      Bardzo Ciekawe pytanie, poczułem się jak na zajęciach z Emarketingu. 🙂 Jeśli chodzi o remarketing to na pewno Reach i Engage. Reach bo zawsze dane zbierane na stronie można wykorzystać w kampaniach prospectingowych w celu wyszukiwania podobnych.W przypadku Engage to idealnie pasuje do tego etapu. Utrzymanie i budowa relacji poprzez personalizowane komunikaty do konkretnych segmentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kampania Remarketing w Google Ads najlepsze praktyki

Kampania Remarketing w Google Ads najlepsze praktyki

Kampania Remarketing w Google Ads najlepsze praktyki

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *