Allegro Ads

Allegro Ads

Allegro Ads

Oceń Nas post

Allegro to jedyny kanał sprzedaży dla wielu e-sprzedawców. Dla innych jest to idealne uzupełnienie działań opartych o własny sklep. Niezależnie od motywacji, wsparcie procesów sprzedażowych za pomocą systemu reklamowego Allegro Ads daje wiele korzyści i pozwala na osiągniecie, jeszcze wyższego przychodu. 

image
Udział w rynku e-commerce w Polsce źr. Wirtualne Media

Allegro Ads to system reklamowy ,dzięki któremu zyskuje się możliwości skutecznej reklamy wewnątrz Allegro. Temu formatowi oddano dwa najwyżej usytuowane wyniki na liście wyszukań. Przebijają one nawet promowane oferty, które wymagają często większego zaangażowania finansowego. Za ruch reklamowy można rozliczysz się w dobrze znanej metodzie CPC, czyli płacąc za kliknięcie. 

W niezależnych raportach rynku e-commerce w Polsce Allegro występuje jako zdecydowanie najsilniejszy gracz, który śmiało może rywalizować z Google w walce o najważniejsze miejsce szukania produktów i ofert. To, w połączeniu ze światowym trendem przenoszenia budżetów do marketplace’ów, nakazuje zainteresować się każdemu obecnością na Allegro. Jednak w dobie coraz większego tłoku i konkurencji, sama obecność już może nie wystarczyć. 

Allegro Ads
Allegro Ads

Po co korzystać z Allegro Ads? 

Serwis Allegro jak już wiemy to doskonale znany w Polsce marketplace i jeden z największych w Europie serwisów e-commerce. Nie bez powodu znalazł rzeszę oddanych fanów – zarówno po stronie osób sprzedających, jak i kupujących. Przez wiele lat obecności na rynku serwis ten zmieniał się i wprowadzał coraz to nowsze formy promocji. Ostatnią, istotną zmianą, z której korzystać mogą Sprzedawcy na Allegro jest wewnętrzny system reklamowy znany jako Allegro Ads. 

Co on daje? 

Odpowiedź jest prosta: przede wszystkim zwiększa sprzedaż! System ten pozwala zwiększyć ruch i „przeskoczyć” konkurentów, którzy w sposób organiczny lub dzięki wyróżnieniom aukcji znaleźli się na górze wyników wyszukiwania czy na listingu kategorii. System ten umożliwia nawet nowym Sprzedającym szybkie wygenerowanie ruchu i sprzedaży, na aukcjach, na których chcą. 

Jednak Allegro to nie tylko sprzedaż. Serwis ten odgrywa znaczącą rolę w kreowaniu trendów i budowaniu świadomości produktów w danej kategorii – i do tego celu jest w stanie stworzyć odpowiednią strategię reklamową, korzystając na przykład z reklam graficznych. 

Techniczne kwestie związane z Allegro Ads 

Oferty sponsorowane, czyli najpopularniejszy format reklamowy na Allegro, rozliczane są w modelu znanym z innych systemów reklamowych, czyli CPC. Oznacza to, że ponosi się koszt kliknięcia w reklamę sprzedającego, a nie samego jej wyświetlenia. Dzięki temu sprzedający jest w stanie dokładniej estymować ruch i sprzedaż i dopasowywać do pożądanych wyników swój reklamowy budżet. W reklamie graficznej poniesie się za to koszt tzw. CPM, czyli zapłaci się za każde 1000 wyświetleń reklamy. 

W raportach od Allegro znajdziemy dokładne informacje dotyczące: 

 • Liczby wyświetleń i kliknięć reklamowych 
 • Średniego CPC oraz kosztu danej kampanii 
 • Współczynnika CTR, czyli “klikalności” 
 • Liczby osób wykazujących zainteresowanie aukcją 
 • Liczby transakcji oraz wygenerowanego przychodu 
 • Zwrotu z inwestycji podawanego w przychodzie wygenerowanym z każdej wydanej złotówki 
 • Ofert, które wygenerowały wyświetlenia, zainteresowania i transakcje 

W ramach rozliczeń sami możemy pokryć budżet reklamowy i Allegro doliczy tę kwotę do faktury wystawianej Twojej firmie. 

Oferty sponsorowane Allegro Ads 

Najpopularniejsza i najskuteczniejsza pod kątem sprzedaży forma reklamowa. Na pewno nie raz natrafiliśmy na nią jako Użytkownik Allegro, więc czas byś skorzystał z niej jako Sprzedający! Pojawia się nKampania ofert sponsorowanych może pojawić się: 

 • W głównym feedzie wyników wyszukiwania Allegro 
 • W lewej kolumnie wyników wyszukiwania 
 • Na stronie danej oferty 
 • W tzw. “pozostałych miejscach” (np. na stronie głównej Allegro, stronie pasujących kategorii itp) 

Co ważne, tworząc kampanie Allegro Ads można decydować czy włączyć w jej ramach promocję na wszystkie aukcje czy tylko na te wybrane posługując się dowolnym kluczem, na przykład włączając bestsellery czy te produkty, których cena jest wyższa niż X zł. 

W dalszych krokach pracujemy nad jej optymalizacją w celu osiągnięcia jak najlepszych wyników. W tym celu pracujemy między innymi nad: 

 • Nazwami aukcji 
 • Kategoriami, w których aukcje występują 
 • Wykluczaniem nieskutecznych słów kluczowych 
 • Konfiguracją słów wymaganych 
 • Wykluczaniem nieskutecznych miejsc emisji reklam 
 • Ustawieniem optymalnego kosztu kliknięcia pozwalające maksymalizować skalę sprzedaży przy ciągłym generowaniu zysków dla Twojej firmy 
Oferty sponsorowane Allegro Ads
Oferty sponsorowane Allegro Ads

Reklama graficzna Allegro Ads 

Drugim formatem reklamowym jest tak zwana reklama graficzna. Format ten różni się znacząco od ofert sponsorowanych, bo jego głównym celem jest wygenerowanie jak największej liczby wyświetleń, niekoniecznie prowadzących do kliknięć. Jednak przemyślana kampania potrafi być skuteczna sprzedażowo i idealnie uzupełnić oferty sponsorowane zwiększając skalę sprzedaży. 

W ramach tego formatu Allegro stworzy „baner” reklamowy na podstawie: 

 • Logotypu marki, którą chcemy promować 
 • Treści reklamowej opisującej ofertę (max 35 znaków) 
 • Głównych zdjęć pobranych z wybranych przez Nas ofert 
 • Reklamę kierujemy na wybrane słowa kluczowe dbając o to, by docierała ona do odbiorców poszukujących produktów takich, jakie chcemy reklamować 

Reklamy zewnętrzne Allegro Ads 

Allegro chcąc zwiększyć zasięg swoich reklam i aukcji użytkowników, pomyślało również o tak zwanych „zewnętrznych” formatach reklamowych, które pozwalają dotrzeć nam do użytkowników, którzy wcale naszych aukcji nie szukają na Allegro. Na przykład za pomocą kampanii produktowych w Google (Google Zakupy / Google Shopping) lub remarketingu na Facebooku.

System reklamowy umożliwia wyświetlanie się w tych obszarach i konkurencję z tradycyjnymi sklepami internetowymi. Formaty te jednak dają mniejszą kontrolę nad możliwościami optymalizacyjnymi i z doświadczenia mówią, że jeśli posiada się również swój własny sklep, to lepiej korzystać z nich właśnie dla niego, a nie dla swojego Konta Sprzedawcy na  Allegro Ads.

Więcej na https://allegro.pl/ads

Artykuł uaktualniony 7 miesięcy

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *