CRM & SEO?

crm seo
Oceń Nas post

Od kilkunastu już lat zwykliśmy traktować CRM, jako integralny element środowiska biznesowego. Niezależnie od tego, czy CRM traktujemy, jako zaawansowaną strategię, czy też ‘jedynie’, jako warstwę narzędziową w obydwu tych przypadkach mamy do czynienia ze wsparciem całej gamy kluczowych procesów.

Rosnące w szybkim tempie bazy danych klientów, lead’ow i użytkowników naszych serwisów sieciowych cieszą sprzedawców i marketerów dając wysokooktanowe paliwo do działania. Efektywna segmentacja, skuteczny targeting i pełny profiling klientów pozwalają na definiowanie i osiąganie coraz to i lepszych rezultatów w podstawowej działalności firmy.

Czy jednak dane oraz informacje, które gromadzimy mogą posłużyć również dla realizacji działań nieco mniej standardowych? Zapewne niejednokrotnie rozważaliśmy sposoby wykorzystania posiadanej wiedzy w sposób, który będąc niekonwencjonalnym (czy chociażby nieczęsto spotykanym) pozwoliłby na zdobycie dodatkowego punktu w rozgrywkach z konkurencją.

Centralne repozytorium

Korzystając z centralnego repozytorium danych w ramach CRM bez większych problemów jesteśmy w stanie dostrzec trendy sprzedażowe wskazując chociażby, kiedy nasi klienci kupują określone towary częściej niż inne. Czym więcej posiadamy produktów / usług w portfolio, tym większa potencjalnie baza danych słów kluczowych z nimi skojarzonych. Pomyślmy, zatem czy wykorzystując tą wiedzę w kontekście procesów SEO, będziemy w stanie planować efektywne działania realnie wspierające sprzedaż?

Odpowiedź wydaje się prosta – dysponując zintegrowanym z narzędziami typu chat-bot, czy też IVR relatywnie łatwo możemy pozyskiwać informacje na temat interesujących fraz, słów kluczowych oraz wyrażeń mogących posłużyć nam do rozwijania strategii SEO. Jeśli jednak pokusimy się o dołączenie do tego zbioru informacji pozyskanych poprzez wszelakiego rodzaju formularze zapytań, otrzymamy doskonały materiał dla bieżącej optymalizacji taktyk. Istotnym na koniec dnia będą oczywiście wyniki naszych działań wyrażone w grubością portfela. Komplementarną (czy przypadkiem nie równie cenną?) będzie także pozyskana wiedza i zrozumienie jak potencjalni klienci znajdują nas w sieci. Podobnie, typ słów kluczowych i wyrażeń, które należy optymalizować. Łącząc ze sobą te dwa obszary oraz (pozostałe) kontekstowe informacje z CRM będziemy w stanie systematycznie poprawiać współczynnik konwersji.

Analiza historii naszych digitalowych rozmów z użytkownikami serwisów może pozwolić nam odkryć, iż poza głównymi frazami, których używają, aby odnaleźć w sieci pożądany przedmiot, czy też usługę, kreują oni coraz częściej całkiem nowe zestawy zapytań. W perspektywie czasu będziemy, zatem w stanie przygotować analizę i model ewolucji wyrażeń, z których korzystają użytkownicy serwisów.

Punkt dla nas, jeśli zbieramy takie dane, analizujemy je, wyciągamy właściwe wnioski i oczywiście działamy.

Polecam szkolenia CRM dla zaawansowanych i początkujących oraz kontynuację tematu CRM & SEO

Artykuł uaktualniony 3 lata

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *