CRM & SEO?

crm seo

Od kilkunastu już lat zwykliśmy traktować CRM, jako integralny element środowiska biznesowego. Niezależnie od tego, czy CRM traktujemy, jako zaawansowaną strategię, czy też ‘jedynie’, jako warstwę narzędziową w obydwu tych przypadkach mamy do czynienia ze wsparciem całej gamy kluczowych procesów.

Rosnące w szybkim tempie bazy danych klientów, lead’ow i użytkowników naszych serwisów sieciowych cieszą sprzedawców i marketerów dając wysokooktanowe paliwo do działania. Efektywna segmentacja, skuteczny targeting i pełny profiling klientów pozwalają na definiowanie i osiąganie coraz to i lepszych rezultatów w podstawowej działalności firmy.

Czy jednak dane oraz informacje, które gromadzimy mogą posłużyć również dla realizacji działań nieco mniej standardowych? Zapewne niejednokrotnie rozważaliśmy sposoby wykorzystania posiadanej wiedzy w sposób, który będąc niekonwencjonalnym (czy chociażby nieczęsto spotykanym) pozwoliłby na zdobycie dodatkowego punktu w rozgrywkach z konkurencją.

Centralne repozytorium

Korzystając z centralnego repozytorium danych w ramach CRM bez większych problemów jesteśmy w stanie dostrzec trendy sprzedażowe wskazując chociażby, kiedy nasi klienci kupują określone towary częściej niż inne. Czym więcej posiadamy produktów / usług w portfolio, tym większa potencjalnie baza danych słów kluczowych z nimi skojarzonych. Pomyślmy, zatem czy wykorzystując tą wiedzę w kontekście procesów SEO, będziemy w stanie planować efektywne działania realnie wspierające sprzedaż?

Odpowiedź wydaje się prosta – dysponując zintegrowanym z narzędziami typu chat-bot, czy też IVR relatywnie łatwo możemy pozyskiwać informacje na temat interesujących fraz, słów kluczowych oraz wyrażeń mogących posłużyć nam do rozwijania strategii SEO. Jeśli jednak pokusimy się o dołączenie do tego zbioru informacji pozyskanych poprzez wszelakiego rodzaju formularze zapytań, otrzymamy doskonały materiał dla bieżącej optymalizacji taktyk. Istotnym na koniec dnia będą oczywiście wyniki naszych działań wyrażone w grubością portfela. Komplementarną (czy przypadkiem nie równie cenną?) będzie także pozyskana wiedza i zrozumienie jak potencjalni klienci znajdują nas w sieci. Podobnie, typ słów kluczowych i wyrażeń, które należy optymalizować. Łącząc ze sobą te dwa obszary oraz (pozostałe) kontekstowe informacje z CRM będziemy w stanie systematycznie poprawiać współczynnik konwersji.

Analiza historii naszych digitalowych rozmów z użytkownikami serwisów może pozwolić nam odkryć, iż poza głównymi frazami, których używają, aby odnaleźć w sieci pożądany przedmiot, czy też usługę, kreują oni coraz częściej całkiem nowe zestawy zapytań. W perspektywie czasu będziemy, zatem w stanie przygotować analizę i model ewolucji wyrażeń, z których korzystają użytkownicy serwisów.

Punkt dla nas, jeśli zbieramy takie dane, analizujemy je, wyciągamy właściwe wnioski i oczywiście działamy.

Polecam szkolenia CRM dla zaawansowanych i początkujących oraz kontynuację tematu CRM & SEO

Artykuł uaktualniony 3 lata

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *