CRM & SEO?
Część 2
Jeszcze o integracji
Kontynuując rozważania w kontekście obecności SEO w CRM wydaje się istotnym rozważyć zalety takiej integracji. Przy czym mówiąc o integracji, mam na myśli zarówno sferę technologiczną, jak i procesową.
Pamiętamy, że działania w obszarze zarządzania relacjami wspierane przez platformę CRM mają na celu dwie podstawowe kwestie – pozyskiwanie klientów oraz budowanie i ciągłe podtrzymywanie świadomości w obecnych klientach co do zasadności korzystania z naszych usług i produktów.
Efektywne procesy powinny zatem pomóc nam zrozumieć potrzeby potencjalnych konsumentów i doprowadzić do ich konwersji w stałych użytkowników dostarczanych przez firmę dóbr. Powinny również pozwolić na dostarczenie pozytywnych wrażeń i zoptymalizowanego ‘customer experience’ obecnym klientom. Kolejnym krokiem do którego już bardzo blisko byłoby przekształcenie zadowolonego klienta w adwokata marki, a więc najcenniejsze źródło referencji. Cóż może być cenniejszego niż wartościowe referencje zamieszczone na stronach firmowych, social mediach, zewnętrznych blogach i porównywarkach?
Słowa kluczowe
Właściwie wykorzystane pozytywne komentarze i opinie mogą być znakomitym ładunkiem potencjału dla działań SEO. Zarówno kontent, jak i linkowanie ustalą poziom reputacji strony dzięki czemu nasz brand stanie się automatycznym wyborem, a pozycja w rankingach SEO osiągnie oczekiwany pułap. Naturalnie, referencje to nie wszystko. Kontent dostarczany w ramach naszych serwisów online jest nieocenionym budowniczym wartości stron. Aby jednak stał się realną siłą napędową SEO, koniecznym jest wykorzystanie wszystkich źródeł informacji czym interesują się nasi klienci oraz jakiej wiedzy poszukują.
Punktem startowym dla research’u powinien być CRM. Repozytorium, w którym skupiają się wszystkie informacje dotyczące klientów zarówno profilowe, transakcyjne, jak też behawioralne. To w CRM znajdziemy tematy na kolejne artykuły, wpisy i kreacje. To CRM zapewni wiedzę na temat treści prowadzonych rozmów telefonicznych oraz chat’owych, wgląd w historię wiadomości e-mail i sms oraz przegląd wpisów w mediach społecznościowych. Jako wytrawni znawcy tematyki SEO poruszamy się swobodnie w sferze słów kluczowych i jesteśmy w stanie to wszystko wykorzystać.
Stąd też standardowym działaniem jest analiza key-word’ów (Ahrefs) dająca możliwość zrozumienia czego i gdzie poszukują klienci. To z kolei pozwoli nam na optymalizację i skrócenie cykli sprzedażowych. Naturalnie, stanie się tak jeśli tylko podejdziemy do koncepcji CRM nieco szerzej i poza systemem informatycznym uczynimy z niej prawdziwą strategię zarządzania relacjami (o czym wspominaliśmy w części pierwszej wpisu).
Kontent
Jako, że bloguje coraz więcej firm i osób warto rozważyć gromadzenie w CRM informacji na temat tworzących w sieci dobrej jakości kontent. Bieżące zbieranie takich danych pomoże nam na zidentyfikowanie potencjalnych współpracowników, szczególnie jeśli chcemy budować wiarygodność marki poprzez ‘naturalną’ obecność w różnych kanałach. Przy czym poprzez dane mam na myśli nie tylko krótką notkę, czy też kontakt do blogera, ale również repozytorium stworzonych przez niego treści, źródła publikacji, opinie pod wpisami/artykułami w miarę możliwości także statystyki. Postarajmy się zatem kolekcjonować w CRM informacje o treściach publikowanych w kontekście naszych, konkurencyjnych i pokrewnych produktów oraz wykorzystywać platformę do budowy scenariuszy interakcji z odbiorcami kontentu. Definiując modele kontaktu z potencjalnymi obecnymi klientami, dostarczania treści i poziomu aktywności w mediach społecznościowych budujemy pozycję w rankingach SEO. Kreujemy jednocześnie zaangażowanie naszych konsumentów, które pomaga nam odkrywać trendy zakupowe.
cdn.
Artykuł uaktualniony 10 miesięcy