BERT najnowszy algorytm wyszukiwania Google

BERT najnowszy algorytm wyszukiwania Google

BERT najnowszy algorytm wyszukiwania Google

Oceń Nas post

BERT to najnowszy algorytm wyszukiwania Google, stworzony w celu lepszego zrozumienia języka naturalnego. Google wprowadza największą zmianę w swoim systemie wyszukiwania od czasu wprowadzenia RankBrain prawie pięć lat temu. Firma powiedziała, że wpłynie to na 1 na 10 zapytań.

BERT zaczął działać w poprzednim tygodniu i niedługo będzie dostępny na całym świecie. Obecnie ogranicza się do zapytań w języku angielskim. W przyszłości rozszerzy się na inne języki zgodnie z mapą istotności tychże języków.

Wpłynie to również na polecane fragmenty czyli snippety. Google potwierdziło, że BERT będzie używany na całym świecie, we wszystkich językach, w polecanych fragmentach(snippetach).

Co to jest BERT?

BERT to technika Google oparta na sieci neuronowej do korzystająca z algorytmów przetwarzania języka naturalnego (NLP). Skrót BERT oznacza Bidirectional Encoder Representations from Transformers(ostatni człon bardzo się podoba mojemu 4-letniemu synowi).

Algorytm powstał w zeszłym roku i opisany jest szczegółowo na blogu Google AI. Krótko mówiąc, BERT może pomóc algorytmom Google w zrozumieniu języka nieco bardziej niż mogą to zrobić ludzie.

Kiedy BERT jest stosowany ?

Google poinformował, że BERT pomaga lepiej zrozumieć niuanse i kontekst słów podczas wyszukiwania. Lepiej dopasowuje te zapytania do trafniejszych wyników. Algorytm opisuje również snippets, w podobny sposób.

W jednym przykładzie Google powiedział, że szukając hasła „podróżujący z Brazylii do USA w 2019 roku potrzebują wizy”, słowo „do” i jego związek z innymi pytaniami są ważne dla zrozumienia znaczenia danego zdania. Wcześniej Google nie rozumiał znaczenia tego typu połączeń i zwracał wyniki dotyczące obywateli USA podróżujących do Brazylii. „Dzięki BERT wyszukiwarka jest w stanie uchwycić ten niuans i wiedzieć, że bardzo popularne słowo „do” ma tutaj duże znaczenie i jego zrozumienie może zapewnić znacznie bardziej trafny wynik dla tego typu zapytań” – wyjaśnił Google. Ostatecznie wyniki zapytania zmienia się jak widać na poniższym obrazku.

Kiedy jest stosowany BERT?
Poniższe przykłady mają charakter poglądowy i mogą nie działać w wynikach wyszukiwania na żywo.

BERT inny przykład

W innym przykładzie, wyszukiwanie „do estheticians stand a lot at work” Google powiedział, że poprzednio pasowałoby ono do terminu „stand-alone” ze słowem „stand” użytym w zapytaniu. Modele algorytmu firmy Google rozumieją, że „stand” jest związana z pojęciem wymagań pracy i wyświetla bardziej przydatną odpowiedź.

BERT inny przykład
BERT przykład działania

Być jak człowiek BERT

W poniższym przykładzie Google może zrozumieć zapytanie lepiej niż specjalista SEO, aby pokazać bardziej pasujący wynik wyszukiwania, “Can you get medicine for someone pharmacy”(Czy możesz dostać lekarstwo dla kogoś w aptece). Jak widać niuans istotny z punktu widzenia algorytmu, czyli rzeczywista intencja tego typu zapytania jest zupełnie inna niż dotychczasowo prezentował algorytm. Obecnie BERT wie, że chodzi o ty czy bliskie osoby mogą odebrać receptę.

Być jak człowiek BERT
Być jak człowiek BERT

Oto przykład Google pokazującego bardziej odpowiedni snipet wyświetlony dla zapytania „Parking on a hill with no curb”(Parkowanie na wzgórzu bez krawężnika). W przeszłości takie zapytanie powodowało dezorientację systemów Google. Google powiedział: „Przywiązaliśmy zbyt dużą wagę do słowa„ krawężnik ” i zignorowaliśmy słowo„ nie ”, nie rozumiejąc, jak ważne było to słowo, aby odpowiednio zrozumieć to zapytanie.

Featured snippet
Featured snippet BERT

RankBrain nie jest martwy.

RankBrain to pierwszy użyty przez Google algorytm sztucznej inteligencji. Stworzony do rozumienia intencji zapytań w 2015 roku. Sprawdza zarówno zapytania, jak i zawartość stron internetowych w indeksie Google, aby lepiej zrozumieć znaczenie tych zapytań i ich kontekst. BERT nie zastępuje RankBrain, jest to dodatkowa metoda rozumienia treści i zapytań. Jest to dodatek do systemu rankingowego Google. RankBrain będzie wykorzystywany do innych zapytań w których sprawdza się znakomicie. Gdy Google uzna, że zapytanie można lepiej zrozumieć za pomocą BERT, Google go zastosuje algorytm BERT. W praktyce pojedyncze zapytanie może wykorzystywać wiele metod do zrozumienia zapytania, w tym także BERT.

Google wyjaśnił, że jest wiele sposobów, dzięki którym może zrozumieć lepiej, kontekst w zapytaniu. Jeśli popełnisz błąd w pisowni, systemy sprawdzania pisowni pomagają Google w znalezieniu odpowiedniego słowa w poprawnej formie. Jeśli użyjesz słowa, które jest synonimem rzeczywistego słowa, Google może je dopasować używając odpowiednich algorytmów dających najlepszy test-owalny wynik. BERT to kolejny algorytm, którego Google używa do zrozumienia języka tak jak człowiek rozumie. W zależności od tego, czego szukasz, można lepiej wykorzystać dowolny dostępny algorytm lub kombinację tych algorytmów, aby lepiej zrozumieć zapytanie i uzyskać bardziej dopasowany wynik.

Czy możesz zoptymalizować sowją stronę pod kątem BERT lub RankBrain?

To mało prawdopodobne. Tak stwierdził Google. Podzielił się to informacją, że SEO nie dotyczy tych algorytmów, że SEO nie będzie miało na nie wpływu. To oznacza, że Google uznał że nie będziemy mogli ingerować w wyniki. Ich rekomendacja jest taka: “Pisz treść dla użytkowników, jak zawsze”. Google ma cel lepsze zrozumienie zapytania wyszukiwarki i lepsze dopasowanie go do trafniejszych wyników.

Podsumowanie

Osobiście nie zgadzam się z tym stwierdzeniem. Stwierdzenie że SEO nie poradzi sobie z tym i nie będzie mogło ingerować w proces nie jest prawdziwe. Stare SEO tak, nie będzie działało w tej materii. Nie ma narzędzi do tego. SEO oparte na silnych narzędziach analizujących wyniki wyszukiwania oraz treści wsparte algorytmami predykcyjnymi i uczącymi się jest w stanie rekomendować zmiany. Będzie mogło optymalizować nasze strony pod wybrane zapytania obsługiwane przez BERT czy RankBrain.

Ta aktualizacja jest bardzo ważna bo wpływa na 10% wszystkich zapytań. To duża zmiana. Warto teraz obserwować wyniki i raporty przygotowane przez specjalistów by lepiej rozumieć kierunek zmian.

Proponuje, aby sprawdzić, czy ruch na Twojej stronie zmieni się w przyszłym tygodniu.

Źródła:

https://rodgardner.com/welcome-bert-googles-latest-search-algorithm-to-better-understand-natural-language/

Artykuł uaktualniony 1 rok

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *