RankBrain: Sztuczna inteligencja Google

Co to jest RankBrain?

Opóźnia się wprowadzenie wielkiej zmiany algorytmu Google. Z ostatnich informacji światowa premiera ma się odbyć na początku 2016 Roku. Co to jest RankBrain?

Jest to algorytm o możliwościach sztucznej inteligencji, który potrafi uczyć się i wnioskować. Czy jest to już czas, w którym maszyna zacznie się nas uczyć i przyswajać wiedzę na temat naszych zachowań? Jaki będzie to miało wpływ na SEO? Czy trafnie będzie oceniać jakość serwowanych informacji? Z definicji sztucznej inteligencji wynika, że na początku będzie to wiązało się z licznymi błędami, które w czasie rzeczywistym będą korygowane i ulepszane. Czyli im dalej w las tym serwowane wyniki będą bardziej sprecyzowane, dokładniej będą realizować nasze potrzeby.
Super! Chciałbym na tej podstawie nauczyć się w końcu rozumieć moją żonę i córkę :). Jeśli RankBrain zrobi to przede mną w końcu będę miał wiarygodne źródło wiedzy. Choć definicja sztucznej inteligencji mówi, że “komputer będzie w stanie analizować i uczyć się tak jak potrafi to robić człowiek” widzę miejsce, w którym może napotkać niespodziewane rafy, na których może się rozbić.

Sztuczna inteligencja

Tyle dywagacji rodzinnych i żartów szowinistycznych. RankBrain jest częścią i kontynuacją większego i starszego projektu Hummingbird. Z dostępnych informacji wynika, że ten mechanizm uzupełni listę innych Pandy, Pingwina, które ulepszyły sposób wykrywania działań spamerski, Mobile Friendly Update który promuje seriwsy z poprawnie działającymi stronami w wersji mobile, i innymi zmianami.

Wiemy, że czynników wpływających na rangowanie stron jest wiele. RankBrain wchodzi do grona 3 najważniejszych najważniejszych czynników wpływających na rangowanie stron. Zatem jakie są główne sygnały czyli pierwszy i drugi? Nie ma na to odpowiedzi, jak zwykle trochę szumu połączonego z dobrym PR. Zgadzam się z większością twierdzeń, że pierwszym czynnikiem pozostają linki no na drugim pozostaje treść a właściwie słowa kluczowe zawarte w treści.

Czym więc jest? Ja określam to mianem inteligentnego obserwatora i suflera podpowiadającego nam w momencie gdy się zgubimy w trakcie poszukiwań w Google. Trochę to skomplikowane i jednocześnie groźne: ktoś mądrzejszy ode mnie i od Ciebie czytelniku :).

Zgodnie z danymi jakie mamy od Google,  RankBrain uporządkuje i poprawi wyniki szczególnie te z długiego ogona oraz te o bardzo skomplikowanej konstrukcji.

np: “Dlaczego Google jest tak dobrze zarabiającą firmą”

Algorytm na pewno nam dobrze odpowie na tego typu pytania 😉

Wniosek:

Zadbajmy by nasze frazy z długiego ogona były jak najbardziej dopasowane do potencjalnych zapytań. Lista potencjalnych fraz, które definiują potrzeby użytkowników powiększy się co utrudni nam to dopasowanie.

 

Digital Consultant > SEO > Google > RankBrain: Sztuczna inteligencja Google