RankBrain: Sztuczna inteligencja Google

RankBrain: Sztuczna inteligencja Google

rankbrain sztuczna inteligencja google
Oceń Nas post

Co to jest RankBrain?

Opóźnia się wprowadzenie wielkiej zmiany algorytmu Google. Z ostatnich informacji światowa premiera ma się odbyć na początku 2016 Roku. Co to jest RankBrain? RankBrain ma wsparcie od 2019 roku w postaci algorytmu BERT.

Jest to algorytm o możliwościach sztucznej inteligencji, który potrafi uczyć się i wnioskować. Czy jest to już czas, w którym maszyna zacznie się nas uczyć i przyswajać wiedzę na temat naszych zachowań? Jaki będzie to miało wpływ na SEO? Czy trafnie będzie oceniać jakość serwowanych informacji? Z definicji sztucznej inteligencji wynika, że na początku będzie to wiązało się z licznymi błędami, które w czasie rzeczywistym będą korygowane i ulepszane. Czyli im dalej w las tym serwowane wyniki będą bardziej sprecyzowane, dokładniej będą realizować nasze potrzeby.
Super! Chciałbym na tej podstawie nauczyć się w końcu rozumieć moją żonę i córkę :). Jeśli RankBrain zrobi to przede mną w końcu będę miał wiarygodne źródło wiedzy. Choć definicja sztucznej inteligencji mówi, że “komputer będzie w stanie analizować i uczyć się tak jak potrafi to robić człowiek” widzę miejsce, w którym może napotkać niespodziewane rafy, na których może się rozbić.

Pre-RankBrain i Post-RankBrain

RankBrain jest komponentem algorytmu Google, który wykorzystuje uczenie maszynowe (zdolność maszyn do uczenia się z danych wejściowych) w celu określenia najbardziej odpowiednich wyników do zapytań wyszukiwarki.

Pre-RankBrain, Google wykorzystał swój podstawowy algorytm do określenia, które wyniki mają być wyświetlane dla danego zapytania. Post-RankBrain inicjuje proces, w którym zapytanie przechodzi przez model interpretacji i analizy intencji. Na tym etapie algorytm może brać pod uwagę czynniki, takie jak lokalizacja wyszukiwarki, personalizacja i słowa użyte w zapytaniu, aby określić prawdziwe zamiary pytającego. Rozpoznając prawdziwą intencję, Google może dostarczyć bardziej trafne wyniki.

Jakie cechy ma RankBrain?

Aby lepiej zrozumieć jak działa RankBrain, prześledźmy jak może działać algorytm Google, jaką intencję mogę kierować użytkownikiem zadającym zapytanie „gdzie będą mistrzostwa świata”.

Analiza intencji zadającego to pytanie nie jest łatwa. Musimy przeanalizować kontekst, w jakim znajduje się nasz szukający.

 • O jakie mistrzostwa świata chodzi, czy piłki nożnej czy siatkówki?
 • Czy chodzi o najbliższe zawody czy kolejne
 • Czy jest widzem czy uczestnikiem a może chciałby być wolontariuszem.
 • Może będzie widzem na trybunach i poszukuje hotelu.

Jak widzicie jest wiele możliwości. Algorytm do odgadywania intencji ma do dyspozycji informacje dotyczące, jakości treści, jej zawartości jak również linki, ich ilość i jakość. Oczywiście jest to bardzo duże uproszczenie. Daje nam obraz jaką pracę musi wykonać algorytm.

Jeśli jesteśmy w trakcie miejsce mistrzostwa w dwu dyscyplinach mogły one zebrać dużą ilość linków i pozostałych parametrów. Wywindowały sie na to zapytanie w wynikach. Czy rzeczywiście o to chodziło szukającemu?

Jest to trudne do rozwiązania zadanie. Na szczęście RankBrain ma na to sposób. Opierając się na szerszej bazie danych na temat użytkowników i ich zachowani i preferencji, może używając matematycznych algorytmów wyszukiwać wzorce na podstawie których zaproponuje najlepszy zestaw odpowiedzi na zadane pytanie.

Google będzie też używał  sygnałów jak glokalizacja, czas, plan mistrzostw i na tej podstawie poda najbardziej doprecyzowane odpowiedzi.

Sztuczna inteligencja

Tyle dywagacji rodzinnych i żartów szowinistycznych. RankBrain jest częścią i kontynuacją większego i starszego projektu Hummingbird. Z dostępnych informacji wynika, że ten mechanizm uzupełni listę innych Pandy, Pingwina, które ulepszyły sposób wykrywania działań spamerski, Mobile Friendly Update który promuje seriwsy z poprawnie działającymi stronami w wersji mobile, i innymi zmianami.

Wiemy, że czynników wpływających na rangowanie stron jest wiele. RankBrain wchodzi do grona 3 najważniejszych najważniejszych czynników wpływających na rangowanie stron. Zatem jakie są główne sygnały czyli pierwszy i drugi? Nie ma na to odpowiedzi, jak zwykle trochę szumu połączonego z dobrym PR. Zgadzam się z większością twierdzeń, że pierwszym czynnikiem pozostają linki no na drugim pozostaje treść a właściwie słowa kluczowe zawarte w treści.

Czym więc jest? Ja określam to mianem inteligentnego obserwatora i suflera podpowiadającego nam w momencie gdy się zgubimy w trakcie poszukiwań w Google. Trochę to skomplikowane i jednocześnie groźne: ktoś mądrzejszy ode mnie i od Ciebie czytelniku :).

Zgodnie z danymi jakie mamy od Google,  RankBrain uporządkuje i poprawi wyniki szczególnie te z długiego ogona oraz te o bardzo skomplikowanej konstrukcji.

np: “Dlaczego Google jest tak dobrze zarabiającą firmą”

Algorytm na pewno nam dobrze odpowie na tego typu pytania 😉

Wnioski:

 • Zadbajmy by nasze frazy z długiego ogona były jak najbardziej dopasowane do potencjalnych zapytań. Lista potencjalnych fraz, które definiują potrzeby użytkowników powiększy się, co utrudni nam to dopasowanie. Strategia jedna fraz jeden url już nie zadziała. Nasze teksty będą musiały być dopasowane do szerszego kontekstu szukającego.
 • Na znaczeniu zyskuje świeżość tekstów. Stare teksty warto odświeżać utrzymując relewantność do intencji, jeśli z różnych powodów one się zmienią. Dobrym przykładem jest zapytanie “Najlepsze narzędzia SEO“. Intencja szukającego będzie raczej zawsze najnowsza aktualna lista narzędzi. Jeśli mamy opisane narzędzia w 2018 roku warto je przejrzeć i uzupełnić o nowe, jeśli takie istnieją.
 • Reputacja to kolejny element, na który warto zwrócić uwagę. Wszystkie podejmowane działania mają mieć na celu budowę wiarygodnego wizerunku. Znakomite treści, obecność w wielu kanałach, znakomite linki to cel, jaki powinien przyświecać.

Artykuł uaktualniony 1 rok

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

2 Comments

 1. Kamil pisze:

  Warto dodać, że RankBrain został dodany do algorytmu wyszukiwania i jest wynikiem długoterminowej strategii wcielanej w życie przez Google od połowy dekady w celu wdrożenia sztucznej inteligencji. Pozdrawiam Kamil

 2. Strategia skierowana w stronę sztucznej inteligencji i wyłączenia linkowania z grona parametrów rangujących w algorytmie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *