Amazon Ads

amazon ads

amazon ads

Oceń Nas post

Amazon Ads to kolejny kanał sprzedaży ważny e-commerce. Jestem przekonany na 100%, że za każdym razem, gdy prowadzisz dyskusje na temat strategii marketingowej, zazwyczaj rozmawiasz o tych samych trzech lub czterech platformach społecznościowych — Facebooku? Instagram? Pinteresta? TikTok? YouTube?

Dlaczego zapominasz o Amazon?

W 2018 r. Amazon uruchomił „Amazon Advertising” (dawniej Amazon Marketing Services lub AMS) jako rozwiązanie reklamowe dla sprzedawców Amazon. Podobnie jak w przypadku reklam płatnych w Google Ads, sprzedawcy płacą tylko wtedy, gdy kupujący klikają reklamy. Czyli jest to system oparty o model CPC, płać za kliknięcie.

AMS szybko się rozwija. Przychody z reklam Amazona wyniosły 31,2 miliarda USD w 2021 roku, przy czym sprzedaż w czwartym kwartale wzrosła o 32%, zgodnie z zestawieniem zysków sprzedawcy za czwarty kwartał. Więcej na CNBC.com Te wyniki świadczą o tym, że jest to znakomite rozwiązanie dla e-commerce.

Chciałbym podzielić się z Wami kluczowymi taktykami, działaniami, jakie powinniśmy zastosować przy optymalizacji naszych działań w Amazon Ads.

Rekomendowana strategia reklamowa Amazon Ads

Amazon Ads posiada pięć unikalnych typów reklam, z których każda posiada lekko zmodyfikowane, wariacje. Poniżej zaprezentowałem siedem taktyk, które na pewno będą przydatne w trakcie prowadzenia kampanii Amazon Ads.

Określ modele licytacji w Amazon Ads

Niezależnie od tego, czy chcesz zwiększyć sprzedaż, czy zwiększyć świadomość marki, Amazon pozwala dostosować modele “bidowania” do założonych kierunków strategicznych i przypisanych do nich celów.

Do dyspozycji mam następujące modele rozliczeń:

 • Profit-Driven Bidding, czyli licytacja optymalizowana pod wygenerowany przychód
  • Koszt sprzedaży reklamy (ACoS) jest głównym parametrem dla Profit-Driven Bidding. Ustawiamy go w dwu opcjach ręcznej i automatycznej.
 • Dynamiczny Bidding mamy tu 3 opcje jakie możemy użyć
  • Dynamic Bidding (Up and Down) algorytm podniesie lub obniży stawki bidowania do 100% w zależności od prawdopodobieństwa konwersji.
  • Dynamic Bidding (Down Only) algorytm obniży stawki nawet o 100%, jeśli konwersja jest mało prawdopodobna.
 • Fixed Bidding korzysta ze stawki domyślnej i wszelkich wprowadzonych przez Ciebie ręcznych ustawień stawek.

Amazon wspiera nas w doborze mierników celów. Podpowiada nam też jak segmentować nasze produkty i jakie typy reklam są najskuteczniejsze według jego algorytmów.

Dobierz odpowiednie produkty do kampanii reklamowych

Reklamowanie najpopularniejszych produktów daje największą szansę na konwersję kliknięć na zakupy. Należy również upewnić się, że te produkty są dostępne w magazynie i mają konkurencyjne ceny. Niestety cena jest istotnym czynnikiem wpływającym na zakup.

W zależności od tego, czy twoje produkty, usługi są znane i czy mają zbudowaną świadomą potrzebę posiadania, wśród klientów dobieramy odpowiednio typ bidowania. W zależności od potrzeb skupiamy się na sprzedaży lub budowaniu zainteresowania.

Warto też uwzględnić elementy krajów, do których prowadzimy sprzedaż. Wszelkie opisy, zdjęcia, opakowania produktów powinny uwzględniać czy w danym kraju klienci kupują przede wszystkim produkty rodzime, czy nie. Często siedziba firmy ma znaczenie i może wpływać na decyzję zakupową. Na pewno Niemcy świadomie promują niemieckie produkty.

Twórz przejrzyste, zwięzłe i przekonujące opisy produktów.

Reklamy Amazon mogą zachęcić kupujących do odwiedzenia stron ze szczegółami produktu, dlatego warto skupić się na jasnych przejrzystych opisach produktów dopasowanych stylistycznie, ToV(Tone of Voice) do potrzeb Twoich person. Aby stworzyć przekonującą stronę ze szczegółowymi informacjami o produkcie, rozważ podanie dopasowanych i opisowych i tytułów, wysokiej jakości zdjęć oraz odpowiednich i przydatnych informacji o produkcie. Jeśli Twoi klienci, to osoby praktyczne, warto dzielić się praktycznymi informacjami. Jeśli zaletą produktu jest jego wygląd warto dodać Obrazy i video.

Wybierz, gdzie chcesz umieścić swoje reklamy. Targetowanie w Amazon Ads

Amazon oferuje różnorodne typy reklam w swoim pakiecie reklamowym. Możesz tworzyć reklamy głosowe do wyświetlania na urządzeniach obsługujących Alexa, reklamy wideo do przesyłania strumieniowego w Fire TV lub witrynach należących do Amazon, takich jak IMBD.

Typy reklam w Amazon Ads:

 • Sponsored Product Ads
 • Sponsored Brands
 • Product Display Ads

Po ustaleniu, czy głos, wideo lub wyszukiwanie są dla Ciebie najbardziej efektywne, stwórz odpowiednie kreacje reklamowe dopasowane do Twoich Person. Pamiętaj by, typy reklam pokryły cały lejek (User Jurnej) sprzedażowy. Wzbudzaj zapotrzebowanie i konsumuj to zapotrzebowanie, przy okazji zwiększając świadomość Twojej marki wśród odbiorców.

Testuj reklamy marki i reklamy produktowe

Aby zbadać różnice między kampaniami brandowymi a produktowymi, rozważmy następujący przykład.

Kiedy wyszukuję frazy „żywność dla niemowląt” w wyszukiwarce Amazon, pierwszym komunikatem jaki widzę, jest bestseller, czyli produkty najczęściej kupowane. Nie ukrywam, że chciałbym by moja marka lub moje produkty znalazły się w tym widoku. Ten widok to strefa marki np. Gerber.

Bestseller w Amazon Ads
Bestseller w Amazon Ads

Ten eksponowany obszar gwarantuje nam pełną widoczność i dostęp do wielu potencjalnych klientów.

Poniżej tego widoku mamy reklamy konkurencyjnej marki Happy Family Organics. Ten typ reklamy to reklama produktowa.

Amazon Ads reklama produktowa
Amazon Ads reklama produktowa

W zależności od naszych celów warto dobrać odpowiednio targetowanie. Ten przykład wizualizuje dwa różne podejścia. Po pierwsze reklama marki gwarantuje lepsze pozycjonowanie produktu na stronie i korzysta z pomarańczowego znaczka bestseller. Ma to inne działanie na klienta, na inne emocje działa niż ta druga gdzie wyróżniony jest rabat. Druga ma mniejsze, ekspozycję, ale za to działa na nasz instynkt oszczędzania. Pierwsza ma większą ekspozycję i wykorzystuje markę jako lewar zakupu.

Kierowanie po kategorii

Amazon oferuje zaawansowaną funkcję kierowania, która umożliwi Ci wyświetlanie Twoich produktów obok produktów najwyżej ocenianych lub nawet obok produktów powiązanych/podobnych.

Jeśli masz zamiennik produktu dla jakiejś marki, np. ładowarkę to jest szansa, że algorytm Amazona wyświetli Twoją ładowarkę, obok tej nazwijmy to oryginalnej.

Kierowanie po kategorii
Kierowanie po kategorii

Zawężenie przez wykluczone słowa kluczowe

Warto pamiętać o wykluczonych słowach kluczowych. Przykładowo, jeśli w naszej kategorii są wersje z próbkami, a my ich nie mamy i nie chcemy wyświetlać się wśród produktów, z tymi próbkami warto, wykluczyć te kombinacje zapytań, które zwierają wersje ze słowem próbki.

Taka sytuacja bardzo często występuje, gdy mamy słowa ogólne typu “protein bar”. Ta fraza zawiera wszystkie kombinacje słowa również te zawierające słowa brandowe np:. KIND. Jeśli nasz produkt nie powinien z różnych względów wyświetlać się wśród nich dane słowo KIND powinno być wykluczone.

Słowa wykluczające
Słowa wykluczające

FAQ

 1. Co to są reklamy Sponsored Products?

  Reklamy Sponsored Products to reklamy w wyszukiwarce oferowane przez platformę LinkedIn. Platforma ta pozwala na tworzenie kampanii marketingowe, aby promować produkty i usługi oraz budować świadomość marki. Reklamy te są skoncentrowane na konkretnych grupach docelowych, dzięki czemu można je bardziej precyzyjnie dopasowywać do potrzeb i celów użytkowników. Dodatkowo, zestaw narzędzi do monitorowania postępów umożliwia szybkie i skuteczne dostosowywanie reklam w odpowiedzi na zmieniające się trendy rynku.

 2. Dlaczego warto korzystać z reklam Sponsored Products?

  Reklamy Sponsored Products to skuteczne narzędzie marketingu, które pozwala utrzymać markę i produkt w centrum uwagi użytkowników. Pozwalają na dotarcie do wybranej grupy odbiorców za pomocą skoncentrowanego przekazu. Użytkownicy mogą tworzyć i promować reklamy tekstowe, obrazowe lub wideo, a strona powiadomień pozwala na szybkie monitorowanie postępów i efektywne dostosowywanie kampanii. Reklamy te są również tańsze niż inne rodzaje marketingu, takie jak drukowanie ulotek czy rozmieszczanie plakatów.

Podsumowanie

Kampanie w Amazon Ads są znakomitym uzupełnieniem dla kampanii w Google Ads czy Allegro Ads. Amazon daje nam do dyspozycji znakomite narzędzie, które gwarantuję skalę sprzedaży i dostęp do wielu rynków. W Polsce jeszcze raczkuje, nie mniej staje się samoczynnie ważnym graczem.

Artykuł uaktualniony 2 miesiące

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *