Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe w SEO

Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe w SEO

sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe w seo
Oceń Nas post

SEO Old Fashion w erze Sztucznej Inteligencji

Od 7 lat zastanawiałem się na tym jak można byłoby przechytrzyć system i w zautomatyzowany sposób, przy użyciu sztucznej inteligencji, przewidywać afekty działań podejmowanych przez specjalistów SEO i pozycjonowania stron. Do tej pory wszystko opiera się na zaufaniu do wiedzy i doświadczenia Specjalisty SEO. Przez to, że ja również zaliczam się do tej grupy wiem, że wszystkie dobre praktyki oparte są na bardzo wątpliwych testach, analizach czy porównaniach. Wszelkiego rodzaju tablice z wy-listowanymi parametrami wpływającymi na naszą widoczność, pozycje w wynikach wyszukiwania opierają się na testach przeprowadzanych w wątpliwych warunkach. Algorytm Google(Sztuczna Inteligencja RankBrain) zmienia się.

Warunki w jakich przeprowadzane są te testy nie są zatem porównywalne. Wyniki takie na pewno nie można uznać za przeprowadzone w warunkach uprawniających je do miana naukowych. Swojego czasu miałem, krótką dyskusję z jednym kluczowych członków mojego zespołu na temat tego czy powinniśmy opierać się na testach, porównaniach naszych drogich kolegów z MOZ, Elephant czy forum PIO.

Domyślacie się, że mając na uwadze wstęp i moje podejście optowałem za tym by skupić się na naszych danych, na zbieraniu ich i uwiarygadnianiu warunków w jakich je do siebie odnosimy, porównujemy. Testy i analizy publikowane na temat, jak bardzo ten czy inny parametr jest istotny zasugerowałem wrzucić do kategorii “tu szukaj natchnienia” a całą uwagę skieruj na kategorię “Zbierajmy wiarygodne dane w ilościach hurtowych”.

Maszynowe uczenie

Zamieńmy Testy niewiarygodne na bardziej wiarygodne. Zamieńmy Specjalistę SEO pełnego domysłów na AI SEO Specialist. Czego potrzebujemy? Brakuje w nam algorytmu, który będzie się uczył.  Źródła wiarygodnych danych testowych. Parametrów mierzących i oceniających skuteczność podejmowanych działań. Wygląda to znajomo?


Machine Learning

Powyższy schemat zaczerpnięty jest z searchengineland.com i przedstawia schemat działania algorytmów takich jak RankBrain.
Może już ktoś na to wpadł by zastosować na szeroką skalę inżynierię odwrócona? W literaturze SEO głównie mówi się o tym jak może działać algorytm Google. Świetny przykład znajdziecie tu. Jak dla mnie to stanowczo za mało domyślam się tego od 13 lat. Uwzględniając niestabilność systemu, zasada jest bardzo prosta.
Mamy wpływ na parametry:

  • Są to wszystkie parametry dotyczące optymalizacji, tekstów popularności więcej znajdziesz w artykule na temat: Parametry mające wpływ na SEO
  • Mamy całe otoczenie konkurencyjne, kraj, branżę, konkurenci bezpośredni, wydawcy treści itd.

Nie mamy wpływu:

  • Algorytm Google

Na wyjściu mamy:

  • Stronę wyników wyszukiwania Google

Może byśmy zaprzęgli do działania maszynowe uczenie z elementami predykcyjnymi i zaczęli na żywym organizmie rozkładać algorytm Google na czynniki pierwsze.

Algorytm Kontra Algorytm!

To byłby krok w przyszłość AI SEO Specialist. Wiem wydaje się to niemożliwe. Jednak z moich danych mogę wnioskować, że czas by się tym zająć!
Mamy wiele narzędzi dostępnych na rynku, które mogą przejąć funkcje : zbierania automatycznego danych o parametrach optymalizacyjnych stron naszej v. konkurencja, analizujących wyniki wyszukiwania, Struktury linków… mógłbym wymieniać i wymieniać dalej.
Mamy narzędzia z funkcjami AI, Maszynowego uczenia z elementami predykcji. Część z nich jest nawet darmowa. 🙂

Ciekawy kto będzie pierwszy i wdroży funkcjonalny system?
Polecam szkolenia seo dla zaawansowanych i początkujących!

Artykuł uaktualniony 1 rok

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

4 Comments

  1. leszekwolany pisze:

    zadziałałoby.. pod warunkiem że będziesz odnosił to do obiektywnych i zawsze tych samych (albo serwowanych wg dokladnie tych samych kryteriów) wyników. W dobie personalizacji może być o to trudno więc…

  2. leszekwolany pisze:

    zadziałałoby.. pod warunkiem że będziesz odnosił to do obiektywnych i zawsze tych samych (albo serwowanych wg dokladnie tych samych kryteriów) wyników. W dobie personalizacji może być o to trudno więc…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *