Automatyzacja w SEO

indywidualne podejscie czy automatyzacja w seo i content marketingu
4.5/5 - (2 ocen)

Czy automatyzacja w SEO i Content Marketing jest nam potrzeba i czy jest efektywna? W ostatnich latach dynamicznie zmieniała się zarówno branża, jak i podejście klientów do agencji SEO. Współpraca zaczęła nabierać większego znaczenia.

Od metod optymalizacji po linkbuilding w ciągu zaledwie kilku lat niemal cała branża przeszła głęboką transformację. 

Poprzednio SEO było bardziej schematyczne, teraz wymaga o wiele bardziej zróżnicowanego zaangażowania i kreatywnych rozwiązań.

To, co pozostaje ponadczasowe, to indywidualne podejście do klienta. Chociaż zapotrzebowania i strategie dla małych i dużych firm mogą być odmienne, to, co pozostaje niezmienne, to pragnienie klienta, by być wysłuchanym i zrozumianym.

Jakie elementy SEO mogę zautomatyzować?

Badając obszary do automatyzacji w SEO, prawdopodobnie zastanawiasz się, jakie procesy mogą automatyzacji podlegać. Oto kilka rzeczy, które możesz zautomatyzować w kampanii SEO:

  • Monitorowanie parametrów technicznych witryny
  • Śledzenie pozycji
  • Analiza linków zewnętrznych
  • Monitorowanie konkurencji
  • Analiza treści oparta na NLP
  • Przełożenie wygenerowanego ruchu organicznego na sprzedaż


Automatyzacja i monitoring działań

Jednym z kluczowych elementów SEO, który możesz zautomatyzować, jest monitorowanie stanu technicznego witryny. Kiedy uruchamiasz kampanię SEO, nie musisz martwić się o to, jak sprawdzić parametry techniczne strony. Narzędzia SEO do optymalizacji strony zrobią to za Ciebie. Obecnie nie wyobrażam sobie, by to robić ręcznie. Szczególnie w przypadku stron zawierających kilka milionów podstron analiza ręczna to mrzonka.

To, co monitorujemy to między innymi: czas ładowania strony, błędy, niedziałające łącza i wiele innych. więcej na ten temat znajdziesz w artykule audyt SEO.

Ahrefs.com Audyt Strony Automatyzacja w SEO
Ahrefs.com Audyt Strony

Rank tracking – śledzenie pozycji

Główny nasz cel w SEO to pozyskiwanie wysokich pozycji na frazy kluczowe o wysokim potencjale ruchu i dopasowanych do naszych produktów i usług.

Gdy masz setki stron w swojej witrynie, trudno jest ręcznie śledzić ranking każdej strony w wynikach wyszukiwania na każdą z możliwych fraz.

Aby uprościć proces, możesz użyć narzędzia do automatyzacji SEO, takiego jak SENUTO, które umożliwia śledzić pozycje Twojej strony na wskazane frazy.

Senuto.com monitoring pozycji Automatyzacja w SEO
Senuto.com monitoring pozycji

Backlink analysis – Analiza profilu linków

Analiza linków w procesie automatyzacji SEO jest kluczowym elementem strategii. Linki nalezą do ważnego obszary w działaniach SEO, jest to optymalizacja offsite. Bez clawrel-ów które przemierzają Internet w poszukiwaniu połączeń pomiędzy poszczególnymi stronami i analizujących ich parametry nie byłoby możliwe prowadzenie projektu SEO na wysokim poziomie.

Dostępnych jest wiele narzędzi, ale wartym wspomnienia są dwa o największej bazie linków. Są to Ahrefs.com i Majesticseo.com. Te dwa narzędzia charakteryzują się dużą częstotliwością wykonywanych analiz oraz bardzo dużą bazą linków.

Monitorowanie konkurencji, monitoring działań w agencji seo

Kiedy rozpoczynasz projekt SEO, Twoim celem jest, by znaleźć się w wynikach wyszukiwania na jak najwyższych pozycjach, na jak największą liczbę fraz. Konkurujesz z dziesiątkami różnych innych firm o te pozycje. Aby móc stworzyć skuteczną strategię SEO, ważne jest, aby znać swoją konkurencję jej mocne strony i słabe strony.

Poniżej przykład bezpośredniej konkurencji semcore.pl

Semcore.pl udział w kategorii SEO
Semcore.pl udział w kategorii SEO

Jeśli masz wielu różnych konkurentów, śledzenie ich jest trudne. Jednak automatyzując monitorowanie konkurencji, możesz ułatwić swojej firmie sprawdzenie, z kim konkurujesz i znalezienie sposobów na przewyższenie ich w wynikach wyszukiwania.

Poniżej przykład bezpośredniej konkurencji marcinkordowski.com w ujęciu szan na wzrost i umiejscowienie w kategorii.

Kordowski Digital w kategorii SEO szanse na wzrosty.
Kordowski Digital w kategorii SEO szanse na wzrosty.

Analiza treści oparta na NLP

Bardzo ważnym elementem kampanii SEO i elementem bardzo zautomatyzowanym jest analiza semantyczna treści oraz struktura i współzależności treści. NLP, czyli Natural Language Processing to składowa sztucznej inteligencji AI. Algorytmy w marketingu często opierają się na Machine Learning i właśnie na NLP. Dzięki tym algorytmom jesteśmy w stanie wyekstrahować w SEO wiele wskazówek co do budowy treści i jej składni.

Poniżej na poziomie architektury treści wygenerowany plan publikacji dla serwisu marcinkordowski.com

Senuto.com generowanie planu publikacji
Senuto.com generowanie planu publikacji

NLP, również dobrze się sprawdza przy głębokich analizach poszczególnych artykułów. Takim przykładem jest Surferseo.com. Analizuje on treści nasze w kontekście konkurencji z TOP20 wyników dając nam konkretne wskazówki co do struktury semantycznej i składni treści.

SurferSEO.com semantyczne wsparcie algorytmu NLP
SurferSEO.com semantyczne wsparcie algorytmu NLP

Automatyzacja w SEO czy Indywidualne podejście – korzyści dla agencji

Mimo, że tak wiele mówi się automatyzacji, na chwilę obecną 49% SEO wykonuje się ręcznie.

Nawet jeżeli algorytmy i AI przejmą część naszej pracy, to strategia, koncepcja i relacja z klientem pozostaną w ludzkich rękach.

Indywidualne podejście to nie tylko znajomość klienta po imieniu, ale też szeroka gama narzędzi, którą można dostosować do jego potrzeb. Bycie na bieżąco z nowościami w branży, zarówno w kraju, jak i zagranicą, oraz nieustanne rozwijanie własnych umiejętności, wpływa na jakość zarówno oferowanych usług, jak i buduje zaufanie klienta.

Dlaczego warto zainwestować w świadomego klienta? Automatyzacja raportów SEO jak to poprawia komunikację.

W cyfrowym marketingu zmiany są nieuniknione. Nowe narzędzia i algorytmy, aktualizacje funkcjonalności już istniejących narzędzi sprawiają, że trudno się dziwić, iż klient często nie ma pojęcia o realiach pracy pozycjonera. Traktowanie klienta jako partnera oznacza, że musimy poświęcić czas, by wyjaśnić niuanse proponowanych rozwiązań. Początkowo takie podejście wymaga cierpliwości, gdy po raz setny odpowiadamy na te same pytania, zwłaszcza te, na które odpowiedzi wydają nam się oczywistością.

Jednak świadomy klient to najlepsze, w co możemy zainwestować.

Osoby spoza branży nie mają pojęcia, jak działa SEO, ile kosztuje, co się składa na wycenę, dlaczego na efekty trzeba tyle czekać i jak SEO powinno wpływać na inne decyzje marketingowe firmy. Praca z wyedukowanym klientem nie tylko zatem jest łatwiejsza, ale również bardziej skuteczna, ponieważ taki klient będzie w stanie dokonać większej integracji naszych rozwiązań do pozostałych procesów i decyzji – obecnych i przyszłych – w swojej firmie.

Dlaczego warto współpracować z mniejszymi firmami?

Nawet jeśli zlecenie lokalnej firmy może nie być najbardziej dochodowe, nie można dać klientowi odczuć, że jest mniej ważne niż to dla mega koncernu. Mniejsze firmy często są bardziej lojalne i bardziej skore do polecenia Twojej agencji znajomym.

Na polskim rynku małe przedsiębiorstwa stanowią zdecydowaną większość.

Agencje marketingowe zatem nie mogą sobie pozwolić na ich lekceważenie, ale często starają się, żeby obsługa „mniejszych graczy” przynosiła jak najmniej kosztów. Popularnym rozwiązaniem jest automatyzacja procesów pozycjonowania dla tego typu klientów. Rzecz jasna, takie praktyki są nie tylko wątpliwej skuteczności, ale też świadczą o przedmiotowym podejściu do klienta.

Rozwiązania „szyte na miarę” skupiają się nie tylko na pozycjach, ale rozumieją, że są one zaledwie wskaźnikiem tego, co klient chce osiągnąć.

Warto pamiętać, że choć dla pozycjonera zwiększenie kilkukrotnie ruchu na stronie klienta jest sukcesem, nie będzie postrzegane w ten sam sposób przez klienta, jeżeli nie łączy się z zakładaną sprzedażą.

Automatyzacja w SEO a Indywidualne podejście – korzyści dla klienta

Jak każda relacja, tak i ta między agencją marketingową a klientem, jest dwustronna.

Jak znaleźć agencję, która wypracuje indywidualną strategię dla Twojej firmy?

Wybierz agencję, która oferuje kompleksowe podejście, ale posiada też specjalizacje.

Na wypromowanie strony składa się nie tylko praca pozycjonera, ale też copywriterów, korektorów, programistów… Dlatego ważne jest, by działać zespołowo. Z drugiej strony, agencje, które zajmują się wszystkim od budowania stron internetowych przez PR po wielkie kampanie reklamowe to zwykle wielkie korporacje, w których trudno o poczucie indywidualnego traktowania, zwłaszcza jeśli jesteś mniejszą firmą.

  • Zapytaj, czy obsługiwać Cię będzie jedna osoba. Jeżeli przy każdym kontakcie z agencją rozmawiasz z kimś innym i od początku musisz tłumaczyć swoje założenia to zły znak. Nie tylko dlatego, że współpracując z tym samym reprezentantem, oszczędzasz czas i budujesz wzajemne zrozumienie, ale to też kwestia odpowiedzialności. W przypadku uwag i zastrzeżeń chcesz mieć bezpośredni telefon do osoby, która zajmuje się Twoim projektem, zamiast czekać na infolinii, będąc przełączanym od jednego do drugiego pracownika.
  • A może agencja, którą rozważasz ma już doświadczenie w zleceniach dla Twojej branży? Fantastycznie! Każda branża wymaga specyficznego podejścia do rozwiązań marketingowych i znajomość kontekstu jest bardzo pomocna.
  • To samo dotyczy agencji lokalnych. Nie tylko tematyka, ale i realia danego miasta wpływają na język, odniesienia kulturowe i potrzeby odbiorców. Poza tym nawet w świecie cyfrowego marketingu pewne kwestie najłatwiej wyjaśnić na osobistym spotkaniu, co oczywiście ułatwi bliska lokalizacja.
  • W firmie, w której klienci traktowani są jak partnerzy, nie do pomyślenia jest, aby klient dostał napisany branżowym żargonem, niezrozumiały raport, czy pozostał bez odpowiedzi na pytanie.

Umowę podpisujesz z agencją, ale za logo stoją konkretne osoby, i to z nimi będziesz podejmować decyzje dotyczące przyszłości Twojej firmy. Dlatego wybierz ludzi, z którymi chcesz dążyć do wspólnego celu.

Podsumowanie Automatyzacja w SEO

Jeśli Twoja agencja nie stosuje tych lub podobnych narzędzi do automatyzacji procesu SEO to czas ją zmienić. Jeśli Twoja agencja ma specjalistów, którzy nie rozumieją pojęć NLP, Machine Learnig czy semantyka To czas ją zmienić. Jeśli płacisz agencji 1000 PLN miesięcznie, to nie spodziewaj się efektów szkoda 1000 PLN na to. Lepiej wydać 5000 PLN lub więcej i mieć szansę na skuteczną strategię SEO.

Artykuł uaktualniony 1 rok

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *