Optymalizacja SEO w prostych 5 krokach dla początkujących

Optymalizacja SEO w prostych 5 krokach dla początkujących

Optymalizacja SEO w czterech prostych krokach dla początkujących

Optymalizacja SEO w czterech prostych krokach dla początkujących

Oceń Nas post

Na czym polega optymalizacja SEO? Na czy polega pozycjonowanie stron? Co to właściwie jest SEO? Najłatwiej będzie odpowiedzieć na te pytania na przykładzie. Gdy do apteki przyjeżdża przedstawiciel handlowy firmy farmaceutycznej, często zaczyna od pytań: „Dlaczego nasze produkty są schowane za innymi? Czy można przestawić je tak, aby klient lepiej je widział?”

Przedstawiciel troszczy się o to, aby produkty były jak najlepiej widoczne dla klienta. I na tym też polega SEO. Z tą różnicą, że SEO to ogół działań, mający sprawić, że produkty lub strony będą lepiej widoczne w wynikach wyszukiwania w Internecie.

Optymalizacja techniczna skłądniki

SEO, czyli search engine optimization, to ważna i szybko rozwijająca się dziedzina, którą zajmuje się wiele dużych firm. Czy, aby twoja witryna pojawiała się wysoko w wynikach wyszukiwania musisz korzystać z usług jednej z nich? Niekoniecznie. Wiele działań optymalizujących stronę pod kątem SEO możesz wykonać sam lub z pomocą zaprzyjaźnionego specjalisty IT. Ten artykuł zapozna cię ze sposobami samodzielnego zoptymalizowania strony.

SEO (ang. Search Engine Optimization) to w dosłownym tłumaczeniu optymalizacja pod silnik wyszukiwarki. To proces ulepszania witryny w celu zwiększenia jej widoczności dla odpowiednich wyszukiwań. Działania SEO mają na celu osiąganie przez witrynę jak najwyższej pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania dla docelowych słów i fraz kluczowych.

Optymalizacja stron. Co to jest wyszukiwarka i jak działa?

Wyszukiwarka (wyszukiwarka internetowa, Search Engine) – program lub strona internetowa przeznaczona do wyszukiwania przez użytkownika internetu informacji dostępnych w jego zasobach według podanych przez użytkownika słów kluczowych.

SERP
SERP

Wyniki wyszukiwania są zwykle przedstawiane w postaci linii wyników, często nazywanych stronami wyników wyszukiwania (SERP, od angielskiego Search Engine ResultPage). Informacje mogą być połączeniem linków do stron internetowych, obrazów, filmów, infografik, artykułów i innych typów plików.

Wyszukiwarka działa w 4 najważniejszych krokach

  1. Odnalezienie strony internetowej i pobranie kodu źródłowego CRAWLOWANIE
  2. Odczytanie i przetwarzanie kodu źródłowego; analiza zawartości strony RENDEROWANIE
  3. Dodanie strony do katalogu (indeksu) wyszukiwarki INDEKSOWANIE
  4. Uporządkowanie wyników wyszukiwania od najbardziej trafnych do najmniej istotnych dla danego zapytania RANKINGOWANIE
Jaka działa wyszukiwarka?
Jaka działa wyszukiwarka?

Co to jest Crawlowanie

Crawlowanie (czołganie, pełzanie) to proces wykrywania, skanowania i pobierania stron internetowych, w ramach którego wyszukiwarki wysyłają zespół robotów (googlebotów, spiderbotów, pająków, pajączków, spiderów, crawlerów) w celu znalezienia nowego i zaktualizowanego contentu.

Dla tego, żeby pokazać stronę w wynikach wyszukiwań, wyszukiwarka powinna najpierw ją wykryć. Dlatego crawlowanie jest kluczowym procesem w SEO.

Zadanie SEO na tym etapie: sprawdzenie dostępności wszystkich wartościowych podstron serwisu dla wyszukiwarek.

Przykłady crawlerów

  1. Google: Googlebot
  2. DuckDuckGo: DuckDuckBot
  3. Yandex: Yandex bot
  4. Baidu: Bauiduspider
  5. Yahoo!: Yahoo! slurp

Co to jest budżet crawlowania

Limit szybkości crawlowania (limit maksymalnej szybkości pobierania dla danej witryny). Czynnik wpływający to szybkość witryny. Serwer odpowiada szybko = Googlebot crawluje szybciej. Właściciel witryny może ustawiać szybkość crawlowania witryny w Google Search Console. Obniżenie limity oznacza spadek szybkości crawlowania. Jednak podniesienie limity nie oznacza, że Googlebot zacznie crawlować więcej i szybciej.

Zapotrzebowanie. Czynniki wpływające to popularność witryny (witryna popularna = Google musi mieć najaktualniejsze dane o witrynie dla swoich użytkowników = crawluje stronę częściej), a także aktualność danych (Google regularnie odświeża dane o znajdujących się w indeksie stronach; im częściej strona się zmienia, tym częściej Googlebot crawluje taką stronę).

Renderowanie: 2 stany strony internetowej

Wszystkie informacje zbierane przez Google podczas procesu renderowania są następnie wykorzystywane do oceniania jakości i wartości treści twojej witryny w porównaniu z innymi witrynami.

Zadanie SEO na tym etapie: Upewnić się, że zrenderowany html zawiera wszystkie elementy które mogą wpływać na ocenę serwisy (treści, produkty, zdjęcia, linki).

Renderowanie: 2 stany strony internetowej
Renderowanie: 2 stany strony internetowej

WAŻNE: Crawler to oczy Googla dzięki, którym widzi on naszą stronę. Jednak crawler nie zachowuje się tak jak człowiek (nie loguje się, nie wypełnia ankiet i formularzy). Jeżeli treść strony jest dostępna tylko po wykonaniu pewnych czynności, wyszukiwarka nie będzie w stanie odnaleźć i przeskanować taką treść.

Renderowanie

Indeksowanie a optymalizacja stron

Indeks to zbiór stron internetowych (baza danych), zawierający informacje o wszystkich stronach zebranych przez roboty.

Korzystając z wyszukiwania, przeszukujemy właśnie tę bazę danych (indeks), a nie wszystkie witryny w internecie bezpośrednio. 

Znaleźć się w wynikach wyszukiwania Google może tylko ta strona, która znajduje się w indeksie wyszukiwarki – jeżeli czegoś w niej nie ma, nigdy w wynikach wyszukiwania się nie pojawi.

Zadanie SEO na tym etapie: upewnić się, że wszystkie wartościowe strony serwisy zostały poddane indeksacji.

Techniczne przyczyny braku indekacji strony

  1. Witryna jest nowa i nie zawiera linków z innych stron przy pomocy których roboty mogą ją wykryć, lub nie zawiera mapy strony;
  2. Witryna jest dostępna tylko po zalogowaniu się/wypełnieniu formularza lub ankiety – sama treść nie jest dostępna dla googlebota;
  3. Strona zawiera status kod 4xx (not found), 5xx (server error) albo 3xx (redirected);
  4. Teksty przedstawione są w formie obrazków;

Decyzja właściciela strony

  1. Strona jest docelowo zablokowana przy pomocy tagu „noindex”;
  2. Witryna jest zablokowana w pliku robots.txt;

Decyzja wyszukiwarki

  1. Wyszukiwarki nie uważają stronę za wartościową (pusta strona, nieunikalna albo zduplikowana treść);
  2. Strona została ukarana przez wyszukiwarkę za taktyki spamowe;

Rankingowanie

Kiedy ktoś wpisuje słowo lub frazę kluczową w wyszukiwarkę wyszukiwarka wykonuje następujące czynności

  1. Przeszukuje swój indeks;
  2. Dopasowuje strony do zapytania;
  3. Porządkuje te treści w nadziei na znalezienie najlepszej odpowiedzi na zapytania.

Taka kolejność wyników wyszukiwania według trafności jest nazywana rankingiem.

Aby określić trafność, wyszukiwarki wykorzystują algorytmy-procesy lub formuły, za pomocą których przechowywane informacje są porządkowane w odpowiedni sposób.

Parametry wpływające na ocenę wyszukiwarki

Dopasowanie do zapytania

Google stara się zrozumieć zamiary użytkowników, które wpisują odpowiednie słowa kluczowe w wyszukiwarkę (“search intent”). Czego dokładnie szukamy i jakiego rodzaju informacja jest potrzebna?

Relewantność, dopasowanie strony do zapytania

Czy strona zawiera odpowiedź na zapytanie użytkownika?

  1. Słowa kluczowe w treści tekstowej lub nagłówkach;
  2. Dodatkowa treść-zdjęcia, wideo;
  3. Zawartość strony odpowiada intencji wyszukiwania (kupić produkt? Umówić się na spotkanie? Znaleźć informację? )

Jakość treści

  1. Aktualność;
  2. Unikalność;
  3. Poprawność językowa;
  4. Czytelność i struktura (H1, H2, H3, wypunktowanie, listy numerowane, pogrubienia, wyróżnienia, zdjęcia, infografiki, wideo, przyciski, ikonki)
  5. EAT (Expertise, Authority, Trust: Doświadczenie, Autorytet, Zaufanie) → Dotyczy przeważnie stron YMYL (Your Money Your Life; finansy, zdrowie, e-commerce).
  6. Linki zwrotne;
  7. Wspomnienia w sieci;
  8. Ruch bezpośredni do strony

Funkcjonalność i UX

  1. Poprawność i czytelność kodu HTML;
  2. Architektura strony internetowej i nawigacja;
  3. Linki wewnętrzne oraz frazy, na które linkujemy;
  4. Dostosowanie do urządzeń mobilnych;
  5. Szybkość ładowania strony;
  6. Certyfikat bezpieczeństwa HTTPS;

Słowa kluczowe a optymalizacja WWW – na czym to polega

W dziedzinie SEO istnieje powiedzenie: „Content is the king”. Innymi słowy, najważniejsze jest to, aby na stronie znajdowały się ciekawe, unikalne i angażujące do dyskusji teksty. Jest to pierwsza i najważniejsza zasada SEO, którą możesz samodzielnie wcielić w życie, bez żadnej większej wiedzy technicznej.

Drugą ważną rzeczą, jest określenie słów kluczowych. Słowa kluczowe to nic innego jak hasła, które twoi potencjalni klienci wpisują w okno wyszukiwarki.

Typowe słowa kluczowe to na przykład: „restauracja wegańska w Warszawie” lub „gdzie wynajmę samochód w Krakowie”. Powinny być to krótkie i konkretne sformułowania. „Miejsce na eko obiad” lub „dobre auto” nie spełnią już swojego zadania. Są zbyt ogólne.

Dawniej, gdy pisano teksty pod słowa kluczowe, starano się umieszczać ich w tekście jak najwięcej. Jednak dziś, takie postępowanie jest błędne. Pamiętaj: mechanizmy wyszukiwarki działają bardzo inteligentnie. Powtarzanie im po kilka razy tego samego słowa nie ma sensu. Wręcz przeciwnie – mogą uznać, że twoja strona jest mało wartościowa.

Słowa kluczowe powinny być umieszczone w tekście przede wszystkim w tytule oraz śródtytułach. Każdy tytuł powinien być oznaczony jako H1, a śródtytuł jako H2 lub H3. Jest to bardzo proste. H1 w większości CMSów jest opisany jako „Nagłówek 1”, a H2 jako „Nagłówek 2”. Dzięki temu zabiegowi roboty Google indeksujące strony „dowiedzą się” że jest to wyszczególniony, ważny fragment tekstu.

Optymalizacja stron jako kluczowy składnik SEO

Dodaj swoje główne słowo kluczowe w poczatkowej części treści

Słowa kluczowe użyte na początku treści sygnalizują wyszukiwarce o jakiej tematyce jest artykuł. Większość najczęściej używanych wtyczek SEO do różnych CMS sygnalizuje brak słowa kluczowego w pierwszej fazie tekstu.

Dlaczego to ma znaczenie? Google przywiązuje większą wagę do treści pojawiających się w górnej części tekstu.

Napisz unikalne tytuły, opisy i treści

Powielania treści nie jest dobrą praktyką. Oryginalne i wyróżniające się treści poprawiają spójność pomiędzy intencją użytkownika a odpowiedzią która znajduje się na naszej stronie.

Ta zasada dotyczy wszystkich treści w Twojej witrynie, w tym:

  • Tag tytułowe Title
  • Tag opisu meta
  • Strony produktów e-commerce
  • Strony docelowe
  • Tekst alt obrazu
  • Strony kategorji

Sugeruję aby treści na każdej publikowanej i udostępnianej podstronie serwisu były w 100%-ach unikalne.

Jeśli masz małego bloga ze stroną główną i kilkunastoma postami na blogu, zasada ta jest dość łatwa do przestrzegania. Trudniej ją zachować jesli jesteś właścicielem witryny e-commerce z tysiącami produktów, pisanie unikalnych treści dla każdej strony może być trudne.

 

Optymalizacja szybkości ładowania witryny

Google zwykle nie mówi publicznie prawdy o czynnikach wpływających na ich algorytm. Jeśli mimo to dużo mówią o konkretnym parametrze, możemy się domyślać, że ma on znaczący wpływ.

Szybkość ładowania witryny jest jednym z tych rzadkich czynników o, których nie mówi się wprost. Dlatego bardzo polecam, aby ten parametr optymalizować. Twoja strona powinna ładować się tak szybko, jak to możliwe.

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie bieżącej prędkości ładowania witryny. W ten sposób wiesz, gdzie jesteś i co masz optymalizować. Polecam bardzo narzędzie PageSpeed Insights.

Optymalizacja grafik pod kątem SEO

Wiesz już mniej więcej na czym polega optymalizacja tekstu. Teraz warto chwilę zatrzymać się nad tym, jak optymalizować pod kątem SEO grafiki. Dlaczego warto to robić? Wiele osób korzysta z wyszukiwarki grafik i może w ten sposób trafić na twoją stronę. Prawidłowy tytuł zdjęcia to krótki opis tego, co się na nim znajduje, najlepiej bez polskich znaków.

Dobry tytuł zdjęcia powinien wyglądać tak: osrodek-jezdziecki-nad-jeziorem-grafika.jpg lub sala-konferencyjna-warszawa-grafika.png. Podobnie, jak w przypadku śródtytułów w tekście, tak i tu powinny znaleźć się słowa kluczowe. Tytuły takie jak ilustracja1.jpg czy 002345.png nie spełnią swojego zadania.

Inną ważną sprawą jest dodawanie do zdjęć tak zwanego atrybutu alt, zwanego też „opisem alternatywnym”. Opis alternatywny pojawia się, gdy najedziesz myszą na dane zdjęcie lub gdy zdjęcie się nie wyświetli. Taki opis nie tylko poprawia optymalizację strony, ale przede wszystkim jest dużym ułatwieniem dla osób niewidomych, które korzystają z Internetu za pośrednictwem programów czytających.

Optymalizacja stron a linki wewnętrzne i zewnętrzne

Twoja strona jest jak małe miasto. Jeśli ma ono być atrakcyjne z punktu widzenia osób, które je odwiedzają, powinno być dobrze skomunikowane z resztą świata. Szczególnie z innymi miastami, najlepiej jak największymi. Co to znaczy w kontekście pozycjonowania www? Jeśli do twojej strony prowadzą linki z wartościowych, dużych serwisów, to podnosi to jej pozycję w wynikach wyszukiwania. Przemyśl możliwości takiej współpracy. Może to być na przykład artykuł sponsorowany lub post gościnny u znanego blogera.

Jeśli w artykule na znanym serwisie pojawi się link kierujący do powiązanego tematycznie posta na twojej stronie, będzie to duży plus. Jeśli jednak linki do twojego serwisu zostaną umieszczone na niskiej jakości stronach, na przykład mało poczytnych katalogach lub blogach, efekt może być odwrotny.

Drugim co do ważności elementem, zarówno z punktu widzenia użytkownika, jak i z punktu widzenia SEO jest linkowanie wewnętrzne. W artykule umieść link do powiązanego produktu, w opisie produktu umieść link do artykułu na powiązany temat. Po takiej stronie będzie się łatwiej poruszać zarówno użytkownikom, jak i robotom Google. Warto przy analizie linków zewnętrznych skorzystać z takich narzędzi jak Ahrefs.

Wersja mobilna serwisu – jakie ma znaczenie dla optymalizacji SEO

To, że korzystamy ciągle z urządzeń mobilnych, jest już czymś oczywistym. Przechodzień zapatrzony w ekran smartfona pojawia się często w dowcipach rysunkowych, spotach kampanii społecznych oraz internetowych memach.

A jaki ma to związek z SEO? Otóż w związku z postępem technologii mobilnej, roboty Google wyżej oceniają strony, które są przystosowane do przeglądania na smartfonie.

Co się dzieje, jeśli twoja strona nie jest przystosowana do małych wyświetlaczy smartfonów? W takim wypadku wyszukiwarka na urządzeniu mobilnym może w ogóle jej nie wyświetlić. Oznacza to, że ktoś, kto posługuje się smartfonem częściej niż komputerem, może mieć problemy z dotarciem do twoich produktów lub usług przez wyszukiwarkę.

Sprawdź, jak twoja strona wyświetla się na telefonie. Jeśli masz możliwość, ustaw szablon responsywny, dostosowujący się do mniejszych wyświetlaczy.

Artykuł uaktualniony 2 lata

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *