Optymalizacja SEO w czterech prostych krokach dla początkujących

Optymalizacja SEO w czterech prostych krokach dla początkujących

Optymalizacja stron

Optimization

Na czym polega optymalizacja SEO? Na czy polega pozycjonowanie stron? Co to właściwie jest SEO? Najłatwiej będzie odpowiedzieć na te pytania na przykładzie. Gdy do apteki przyjeżdża przedstawiciel handlowy firmy farmaceutycznej, często zaczyna od pytań: „Dlaczego nasze produkty są schowane za innymi? Czy można przestawić je tak, aby klient lepiej je widział?”

Przedstawiciel troszczy się o to, aby produkty były jak najlepiej widoczne dla klienta. I na tym też polega SEO. Z tą różnicą, że SEO to ogół działań, mający sprawić, że produkty lub strony będą lepiej widoczne w wynikach wyszukiwania w Internecie.

SEO, czyli search engine optimization, to ważna i szybko rozwijająca się dziedzina, którą zajmuje się wiele dużych firm. Czy, aby twoja witryna pojawiała się wysoko w wynikach wyszukiwania musisz korzystać z usług jednej z nich? Niekoniecznie. Wiele działań optymalizujących stronę pod kątem SEO możesz wykonać sam lub z pomocą zaprzyjaźnionego specjalisty IT. Ten artykuł zapozna cię ze sposobami samodzielnego zoptymalizowania strony.

Słowa kluczowe a optymalizacja WWW – na czym to polega

W dziedzinie SEO istnieje powiedzenie: „Content is the king”. Innymi słowy, najważniejsze jest to, aby na stronie znajdowały się ciekawe, unikalne i angażujące do dyskusji teksty. Jest to pierwsza i najważniejsza zasada SEO, którą możesz samodzielnie wcielić w życie, bez żadnej większej wiedzy technicznej.

Drugą ważną rzeczą, jest określenie słów kluczowych. Słowa kluczowe to nic innego jak hasła, które twoi potencjalni klienci wpisują w okno wyszukiwarki.

Typowe słowa kluczowe to na przykład: „restauracja wegańska w Warszawie” lub „gdzie wynajmę samochód w Krakowie”. Powinny być to krótkie i konkretne sformułowania. „Miejsce na eko obiad” lub „dobre auto” nie spełnią już swojego zadania. Są zbyt ogólne.

Dawniej, gdy pisano teksty pod słowa kluczowe, starano się umieszczać ich w tekście jak najwięcej. Jednak dziś, takie postępowanie jest błędne. Pamiętaj: mechanizmy wyszukiwarki działają bardzo inteligentnie. Powtarzanie im po kilka razy tego samego słowa nie ma sensu. Wręcz przeciwnie – mogą uznać, że twoja strona jest mało wartościowa.

Słowa kluczowe powinny być umieszczone w tekście przede wszystkim w tytule oraz śródtytułach. Każdy tytuł powinien być oznaczony jako H1, a śródtytuł jako H2 lub H3. Jest to bardzo proste. H1 w większości CMSów jest opisany jako „Nagłówek 1”, a H2 jako „Nagłówek 2”. Dzięki temu zabiegowi roboty Google indeksujące strony „dowiedzą się” że jest to wyszczególniony, ważny fragment tekstu.

Dodaj swoje główne słowo kluczowe w poczatkowej części treści

Słowa kluczowe użyte na początku treści sygnalizują wyszukiwarce o jakiej tematyce jest artykuł. Większość najczęściej używanych wtyczek SEO do różnych CMS sygnalizuje brak słowa kluczowego w pierwszej fazie tekstu.

Dlaczego to ma znaczenie? Google przywiązuje większą wagę do treści pojawiających się w górnej części tekstu.

Napisz unikalne tytuły, opisy i treści

Powielania treści nie jest dobrą praktyką. Oryginalne i wyróżniające się treści poprawiają spójność pomiędzy intencją użytkownika a odpowiedzią która znajduje się na naszej stronie.

Ta zasada dotyczy wszystkich treści w Twojej witrynie, w tym:

  • Tag tytułowe Title
  • Tag opisu meta
  • Strony produktów e-commerce
  • Strony docelowe
  • Tekst alt obrazu
  • Strony kategorji

Sugeruję aby treści na każdej publikowanej i udostępnianej podstronie serwisu były w 100%-ach unikalne.

Jeśli masz małego bloga ze stroną główną i kilkunastoma postami na blogu, zasada ta jest dość łatwa do przestrzegania. Trudniej ją zachować jesli jesteś właścicielem witryny e-commerce z tysiącami produktów, pisanie unikalnych treści dla każdej strony może być trudne.

Jeśli nie wiesz czy Twoje treści są optymalne skontaktuj się z nami, przygotujemy dla Ciebie audyt treści

 

Optymalizacja szybkości ładowania witryny

Google zwykle nie mówi publicznie prawdy o czynnikach wpływających na ich algorytm. Jeśli mimo to dużo mówią o konkretnym parametrze, możemy się domyślać, że ma on znaczący wpływ.

Szybkość ładowania witryny jest jednym z tych rzadkich czynników o, których nie mówi się wprost. Dlatego bardzo polecam, aby ten parametr optymalizować. Twoja strona powinna ładować się tak szybko, jak to możliwe.

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie bieżącej prędkości ładowania witryny. W ten sposób wiesz, gdzie jesteś i co masz optymalizować. Polecam bardzo narzędzie PageSpeed Insights.

Optymalizacja grafik pod kątem SEO

Wiesz już mniej więcej na czym polega optymalizacja tekstu. Teraz warto chwilę zatrzymać się nad tym, jak optymalizować pod kątem SEO grafiki. Dlaczego warto to robić? Wiele osób korzysta z wyszukiwarki grafik i może w ten sposób trafić na twoją stronę. Prawidłowy tytuł zdjęcia to krótki opis tego, co się na nim znajduje, najlepiej bez polskich znaków.

Dobry tytuł zdjęcia powinien wyglądać tak: osrodek-jezdziecki-nad-jeziorem-grafika.jpg lub sala-konferencyjna-warszawa-grafika.png. Podobnie, jak w przypadku śródtytułów w tekście, tak i tu powinny znaleźć się słowa kluczowe. Tytuły takie jak ilustracja1.jpg czy 002345.png nie spełnią swojego zadania.

Inną ważną sprawą jest dodawanie do zdjęć tak zwanego atrybutu alt, zwanego też „opisem alternatywnym”. Opis alternatywny pojawia się, gdy najedziesz myszą na dane zdjęcie lub gdy zdjęcie się nie wyświetli. Taki opis nie tylko poprawia optymalizację strony, ale przede wszystkim jest dużym ułatwieniem dla osób niewidomych, które korzystają z Internetu za pośrednictwem programów czytających.

Optymalizacja stron a linki wewnętrzne i zewnętrzne

Twoja strona jest jak małe miasto. Jeśli ma ono być atrakcyjne z punktu widzenia osób, które je odwiedzają, powinno być dobrze skomunikowane z resztą świata. Szczególnie z innymi miastami, najlepiej jak największymi. Co to znaczy w kontekście pozycjonowania www? Jeśli do twojej strony prowadzą linki z wartościowych, dużych serwisów, to podnosi to jej pozycję w wynikach wyszukiwania. Przemyśl możliwości takiej współpracy. Może to być na przykład artykuł sponsorowany lub post gościnny u znanego blogera.

Jeśli w artykule na znanym serwisie pojawi się link kierujący do powiązanego tematycznie posta na twojej stronie, będzie to duży plus. Jeśli jednak linki do twojego serwisu zostaną umieszczone na niskiej jakości stronach, na przykład mało poczytnych katalogach lub blogach, efekt może być odwrotny.

Drugim co do ważności elementem, zarówno z punktu widzenia użytkownika, jak i z punktu widzenia SEO jest linkowanie wewnętrzne. W artykule umieść link do powiązanego produktu, w opisie produktu umieść link do artykułu na powiązany temat. Po takiej stronie będzie się łatwiej poruszać zarówno użytkownikom, jak i robotom Google. Warto przy analizie linków zewnętrznych skorzystać z takich narzędzi jak Ahrefs.

Wersja mobilna serwisu – jakie ma znaczenie dla optymalizacji SEO

To, że korzystamy ciągle z urządzeń mobilnych, jest już czymś oczywistym. Przechodzień zapatrzony w ekran smartfona pojawia się często w dowcipach rysunkowych, spotach kampanii społecznych oraz internetowych memach.

A jaki ma to związek z SEO? Otóż w związku z postępem technologii mobilnej, roboty Google wyżej oceniają strony, które są przystosowane do przeglądania na smartfonie.

Co się dzieje, jeśli twoja strona nie jest przystosowana do małych wyświetlaczy smartfonów? W takim wypadku wyszukiwarka na urządzeniu mobilnym może w ogóle jej nie wyświetlić. Oznacza to, że ktoś, kto posługuje się smartfonem częściej niż komputerem, może mieć problemy z dotarciem do twoich produktów lub usług przez wyszukiwarkę.

Sprawdź, jak twoja strona wyświetla się na telefonie. Jeśli masz możliwość, ustaw szablon responsywny, dostosowujący się do mniejszych wyświetlaczy.

Polecam szkolenia seo dla zaawansowanych i początkujących!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *