Jak napisać artykuł na potrzeby Internetu

Jak napisać dobry artykuł na potrzeby Internetu

Jak napisać dobry artykuł na potrzeby Internetu

4.5/5 - (2 ocen)

Są osoby, którym pisanie artykułów przychodzi bardzo łatwo. Dla innych, stworzenie artykułu to jak przejście przez drogę pełną wybojów i pułapek. Pojawia się pytanie: Jak napisać dobry artykuł? Jeśli chcesz pisać i publikować w Internecie, ale ciągle nie jesteś pewien swojego warsztatu, ten artykuł jest dla ciebie. Pisanie artykułów dobrej jakości wymaga trzech składowych: Umiejętności językowych, wiedzy i dobrej techniki optymalizacji SEO.

Dobrze napisany artykuł na potrzeby Internetu powinien być przede wszystkim przyjazny dla czytelnika oraz, na drugim miejscu, dla wyszukiwarki. Poniżej znajdziesz reguły, których warto się trzymać, jeśli chcesz stworzyć taki tekst. Dzięki zastosowaniu się do wskazówek pozycjonowanie twojej strony w wynikach Google będzie o wiele łatwiejsze.

Praca dla copywritera – Jak napisać artykuł?

Jeśli masz zdolności w pisaniu na różne tematy lub jesteś specjalistą w konkretnym obszarze mamy dla Ciebie pracę.

Jak napisać artykuł?

Pisanie artykułów, jak każde przedsięwzięcie, wymaga odpowiedniego przygotowania. Dlatego najpierw dobrze przemyśl trzy rzeczy:

  • Co chcesz napisać
  • Kim będzie twój odbiorca
  • W jakim celu ma powstać twój tekst

Mając na uwadze odpowiedzi na powyższe pytania, zaplanuj treść i strukturę tekstu. Koniecznym elementem tekstu są śródtytuły i tytuł artykułu, ponieważ porządkują one tekst. Możesz je kolejno wypisać i pod każdym z nich zanotować, co ma zawierać dany akapit. Każdy śródtytuł i tytuł artykułu powinien konkretnie odnosić się do zawartej w nim treści.

Piszesz artykuł pod słowa kluczowe? Śródtytuły i tytuł artykułu są idealnym miejscem na te frazy. Tym sposobem roboty Google łatwo „zrozumieją”, o czym jest twój tekst.

Jak napisać artykuł
Jak napisać artykuł

Jeśli jest taka potrzeba, wyszukaj w Internecie potrzebne ci informacje. Pamiętaj, aby nie kopiować treści. Mechanizmy wyszukiwarki mogą za to zdyskwalifikować stworzony przez ciebie artykuł.

Jeśli piszesz tylko na podstawie własnych przemyśleń, zrób notatki. Możesz wykonać je na komputerze lub ręcznie. Wybierz taką formę, jaka będzie dla ciebie wygodna. Jeśli masz w głowie jakieś sformułowanie albo myśl, którą chcesz przekazać, natychmiast ją zapisz. Za chwilę możesz już o niej nie pamiętać.

Jak napisać artykuł, czyli odkryj moc prostoty, jasny temat artykułu

Gdy masz już przemyślaną strukturę tekstu i zebrane materiały, pora zabrać się za pisanie. Jak to zrobić? Im prościej, tym lepiej.

Czy miałeś kiedyś okazję obserwować początkującego tancerza, który brak umiejętności nadrabia wymyślnymi pozami? Trudno wtedy pozbyć się myśli, że gdyby oszczędził sobie wydumanych tanecznych figur i sztucznych gestów, wypadłby o wiele lepiej.

Jak napisać dobry artykuł, czyli odkryj moc prostoty
Jak napisać dobry artykuł, czyli odkryj moc prostoty

Ta sama zasada dotyczy pisania tekstów. Nie staraj się wymyślać skomplikowanych figur stylistycznych, metafor i nie ubogacaj na siłę tekstu wymyślnymi przymiotnikami. Zamiast tego postaraj się wyrażać jasno i bezpośrednio.

Uważaj też na stosowanie słów zapożyczonych z innych języków. Zamiast „target” napisz po prostu „grupa docelowa”, zamiast „case” – przypadek. Konsekwentne używanie języka polskiego, że tekst lepiej brzmi, a przede wszystkim łatwiej się go czyta. Nie przesadzaj jednak i nie tłumacz na siłę określeń, które na dobre zagościły już w naszym języku, na przykład deadline.

Nie obawiaj się, że w ten sposób zmylisz wyszukiwarkę. Obecnie, roboty Google doskonale wychwytują synonimy i wyrazy bliskoznaczne. Jeśli potrzebujesz wsparcia, zawsze możesz wykorzystać słownik synonimów, by wzbogacić słownictwo w artykule.

Jak napisać artykuł? Wstęp, rozwinięcie i zakończenie artykułu

Każdy artykuł powinien mieć przejrzystą strukturę, opartą o schemat taki jaki ma artykuł naukowy. Taka struktura zawiera wstęp artykułu, rozwinięcie artykułu i zakończenie artykułu. Każda z tych faz posiada swoje wymogi.

  • Pierwsza część wstęp artykułu powinien odpowiadać na następujące pytania. Jest to około 10%-15% całkowitej treści.
    • Dlaczego poruszamy dany temat?
    • Dlaczego teraz o tym piszesz?
    • Dlaczego w ten sposób?
    • Dlaczego czytelnika powinno to zainteresować (jak dany artykuł jest związany z oczekiwaniami czytelnika i jak je planujemy zrealizować)?
  • Rozwinięcie artykułu
    • Podajemy główną treść artykułu.
    • Budujemy wiarygodność poprzez odpowiednie odnośniki i cytaty.
    • Piszemy spójne uzasadnienie dla tez ze wstępu.
    • Wizualizujemy nasze uzasadnienie do tez przez infografiki, wideo i inne typy contentu.
  • Zakończenie artykułu
    • Podajemy zwięzłe podsumowanie i formujemy główne wnioski.
Jak napisać artykuł? Struktura artykułu blogowego
Jak napisać artykuł?

Jak napisać artykuł, pisz obrazowo, podawaj przykłady

Pamiętaj, aby wszędzie, gdzie tylko jest to możliwe, stosować przykłady. Dlaczego? Zbyt abstrakcyjny tekst, nie odnoszący się do konkretów, może znudzić nawet najbardziej wytrwałego czytelnika. Nie bój się zabawnych przykładów z życia. Są one bardzo chętnie czytane. Możesz na przykład opisać ciekawą sytuację, która ma związek z poruszanym przez ciebie tematem. Możesz też sięgnąć po przykład z życia twojego lub znanej osoby.

Pokaż czytelnikowi, jak opisywana przez ciebie tematyka funkcjonuje w praktyce. Udowodnisz mu w ten sposób, że twój artykuł naprawdę jest mu przydatny.

Jak napisać artykuł? Krótkie akapity i atrakcyjny wizualnie tekst

Ogólnie rzecz biorąc, skróć wszystko do funkcjonalnego minimum. Ile razy widziałeś rzędy gęstych akapitów i traciłeś zainteresowanie zagłębieniem się w treść? Krótkie akapity są prostsze do czytania. Jest łatwo utrzymać uwagę czytelnika. Więc podziel tekst na funkcjonalne mniejsze części. Kumuluj kluczowe informacje, nie przesadzaj z ilością treści, im trafniejsze i zdania tym nie lepiej.

Krótkie nie oznacza, że ​​twoja treści nie może być stylistyczne poprawna i lirycznie piękna. Nie popełniaj błędu, i nie przyjmuj założenia, że krótki musi być nijaki. Krótkie oznacza precyzyjne w punkt.

Jak napisać artykuł? Stosuj odnośniki

W tekście pisanym na potrzeby Internetu możesz, a nawet powinieneś stosować odnośniki. Bardzo dobrym zabiegiem, który zostanie doceniony zarówno przez twoich czytelników, jak i przez wyszukiwarkę, będą odesłania do innych tekstów na twojej witrynie.

Załóżmy, że piszesz tekst o tym, jak tworzyć artykuł na potrzeby Internetu, jak ten, który właśnie czytasz. W takim tekście, na pewno znajdują się wzmianki o optymalizacji pod kątem wyszukiwarki, czyli SEO. Być może twój czytelnik chce wiedzieć więcej na ten temat? Spraw, aby nie musiał szukać w Internecie. Zaproś go do innego artykułu na twojej stronie, podając link, na przykład w takiej formie.

Pamiętaj, że każdy artykuł buduje świadomość twojej marki

Istotnym elementem pracy nad contentem i treściami jest świadomość marki. To, w jakim kontekście i formie wypowiadamy się, jako marka buduje jej wizerunek. Jakość powinna być kluczowym elementem branym pod uwagę przy podjęciu decyzji na temat tego, kto będzie przygotowywał treści. Oszczędności w tym obszarze mogą w znaczący sposób obniżyć, jakość przygotowanego artykułu nie warto oszczędzać na treściach. Dobry tekst powstaje na podstawie wiedzy piszącego.

Jeśli autorem jest specjalista ilość czasu, jaką musi poświęcić na przygotowanie merytoryczne jest mniejsza niż dla zawodowego copy writtera, który musi poświęcić znacznie więcej czasu na zebranie potrzebnych informacji. W efekcie końcowym czas potrzebny na wykonanie artykułu w przypadku droższego specjalisty może być relatywnie krótszy.

Z drugiej strony język używany przez specjalistów nie zawsze jest językiem, który jest łatwy do czytania. Nadmiar merytoryki może zabić artykuł i spowodować, że nie będzie on spełniał zakładanych wymagań. Rysuje się tu idealny obraz autora, który jednocześnie jest specjalistą w danej dziedzinie i jest utalentowanym językowo autorem.

Jak napisać artykuł infografika, zdjęcia, video gify.

Jeśli zamierzasz napisać artykuł, pamiętaj oprócz smaku w używanym języku warto zwrócić uwagę na to że pisząc teksty nie jesteśmy w stanie przekazać wszystkiego tylko i wyłącznie poprzez treści pisane. Informacje zobrazowane przez infografikę, video lub obrazy znacznie podnosi atrakcyjność i przyswajalność treści. W zależności od typu odbiorcy czy jest to specjalista czy jest to początkujący odbiorca wygląd i zawartość tych wizualnych informacji powinna być dopasowana do jego potrzeb i możliwości przyswajania wiedzy. Warto przeanalizować w Google Analytics wiek naszych odbiorców, pleć by używający tych informacji w odpowiedni sposób przygotować wizualizacje jak również treści.

Opowiedz dobrą historię

Ludzie lubią historie. To jedna z podstawowych prawd o ludzkości, historie stanowiły sposób przekazywania wiedzy i jednocześnie spełniały funkcje rozrywkowe. Jednym z najlepszych sposobów na przyciągnięcie czytelnika do artykułu jest wprowadzenie go w dobrze przygotowaną historię. Przyciągnij ich uwagę spójną opowieścią. Są równie genialnym sposobem zilustrowania twojego punktu widzenia.

Opowiedz dobrą historię Jak napisać artykuł?
Opowiedz dobrą historię Jak napisać artykuł?

Nie muszą być nadmiernie krzykliwe, aby były skuteczne. Opowiedz mi w swoim artykule o konkretnym narzędziu, którego polecasz użyć, a następnie opowiedz historię o tym, jak sam go użyłeś i co dzięki niemu uzyskałeś. Krótko, prosto i do rzeczy.

Podążaj za intencją czytającego

Istotnym acz często pomijanym punktem jest zrozumienie ścieżek, jakimi poruszają się nasi czytelnicy. W zależności od kanału marketingowego, jakim do nas docierają, treści powinny być odpowiednio zmodyfikowane. Oprócz typu kanału istotne jest dopasowane do punktu, w jakim nasz użytkownik styka się na swojej ścieżce z naszymi treściami. Temat “User Journey” znany jest od lat i jest nadal aktualny.

To, na co chciałbym zwrócić uwagę to by mieć świadomość, jakie miejsce lub miejsca obsługuje dany artykuł. Grupowanie treści można zacząć od przypisania ich do miejsca w lejku Awareness(etap budowania Świadomości), Interest (etap Zainteresowania), Consideration (etap rozważania) and Purchase(Zakup). Content jest punktem styku klienta na etapie budowania świadomości, sprzedaży czy utrzymania relacji. Rozpatrując temat artykułu z punktu widzenia ścieżki klienta i mikro lejków sprzedażowych content może znajdować się na na każdym z etapów.

Kanały, z jakich do nas docierają mogą też nam powiedzieć, na jakim etapie są użytkownicy. Wyszukiwarka jest jednym z istotniejszych kanałów wpływających na dwa środkowe etapy Interest i Consideration. Warto, więc budując treści przygotować je tak by potencjalne potrzeby były zaspokojone i pomogły przejść klientowi na niższy etap Purchase.

Jeśli przed rozpoczęciem pracy nad konkretną treścią będziesz miał rozpoznane, jakie mogą być intencje czytającego, na jakim etapie ścieżki się znajduje i z jakich kanałów do ciebie będzie przychodził zbieranie informacji potrzebnych z punktu widzenia marketingowego masz wykonane.

Tytuły artykułu to klucz do sukcesu

Poniżej zebrałem kilka praktyczny porad pomocnych przy pisaniu chwytliwych tytułów. 80% czytelników zwraca uwagę wyłącznie na tytułu. Jeśli nie znajdą tam tego czego poszukują będą skanować dalej.

Bezpośrednie nagłówki

Bezpośrednie nagłówki zawierają bezpośrednią ofertę sprzedaży, bez dodatkowej zabawy słowami. „PlayStation – 30 procent taniej” to nagłówek, który jest wzorem bezpośredniości. Jasny bezpośredni przekaz mówi wprost, czego dotyczy. Większość specjalistów SEM korzysta z treści reklam z nagłówkami wprost informującymi o treści strony docelowej. Czy już wiesz dlaczego jest to skuteczne?

Tytuły artykułu nagłówki pośrednie, nie w prost

Pośredni nagłówek ma wzbudzać ciekawość i odpowiadać a na pytania i intencje czytelnika. Nagłówek reklamy Thermomixa mógłby brzmieć „Dziesięć milionów do jednego, że to ugotujesz”. Brzmi to jak zakład. Producent stawia dziesięć milionów do jednego, że Thermomix sprawi, że nawet niedoświadczony kucharz jest w stanie przygotować “Karkówkę po Karkonosku”. Po głębszej analizie prawdziwym znaczeniem tytułu, „dziesięć milionów do jednego” jest stuprocentowa pewność producenta co do skuteczności narzędzie. Nagłówek jest wieloznaczny.

Nowości, wiadomości a tytuły artykułu

Jeśli masz nowy produkt, zaznacz w nagłówku, że jest on nowy, że ma wyróżniające cechy. Nowością może być produkt, ulepszenie istniejącego produktu lub nowa aplikacja, funkcja dla istniejącego produktu. Przykład takiego nagłówka to “Wiedźmin pierwszy raz w polskiej wersji językowej”, “Netflix 2.0 najnowszy system rekomendacji filmów”. W tym przypadku, tytuł ma w sobie moc informacyjną. Sam w sobie jeśli trafia do właściwej grupy docelowej jest bardzo chwytliwy.

How-to tytuły z poradami

Wielu autorów reklam twierdzi, że jeśli zaczniesz od tego, “jak zrobić…”, Twój nagłówek jest już znakomity. Nagłówki z poradami zawierają obietnicę rzetelnych informacji, rzetelnych porad i rozwiązań problemów: „Jak napisać artykuł na potrzeby Internetu”. „Jak zrobić maseczkę samodzielnie”. „Jak odłożyć więcej na swoją emeryturę ”. Pamiętajcie że odpowiedź zawarta w tekście powinna rzeczywiście rzetelnie informować w sposób łatwy do zrozumienia.

Tego typu nagłówki mogą wprowadzać dysonans poznawczy jeśli dobry tytuł z zawartą obietnicą prowadzi do kiepskiej odpowiedzi czy porady.

Tytuły artykułu w formie pytania

Pytania w tytułach artykułów to kolejny skuteczny sposób na prociągnięcie uwagi do samej treści. Taki tytuł winien być odwzorowaniem pytania, intencji czytelnika.

Kilka przykładów: “Co wie Marcin Kordowski a czego nie wiesz Ty?”, “Jak uniknąć płacenia podatków?”, “Jak wybrać skuteczna agencję SEO”

Tytuły i zawarte w nich pytania powinny zawsze koncentrować się na potrzebach czytelnika, ciekawości i ich potrzebach.

Nagłówki zawierające polecenie (Call to Action) generują bardzo skutecznie sprzedaż. Warto powiedzieć potencjalnym klientom, co mają robić. Oto kilka przykładowych nagłówków: „Zamień swoje wszystkie kredyty na jeden tańszy”, „Kliknij juz teraz i kup z rabatem…” Zwróć uwagę na pierwsze słowo w nagłówku jest ono zawsze silnym czasownikiem wymuszającym działanie użytkownika.

Tytuły z zawartym uzasadnieniem

Jednym z podstawowych i skutecznych sposobów pisania tytułów jest użycie wylistowanych powodów. Przykłady „Siedem powodów, dla których warto dołączyć do zespołu Senuto” czy „100 powodów, dla których warto kupić mercedesa w ciągu następnych czterech dni”. Inne przydatne zwroty wprowadzające, takie jak „6 sposobów”, „7 kroków” i „oto jak”.

Jak napisać artykuł szeroki kontekst treści

Nowe treści zawsze powiązane są tematycznie z treściami już istniejącymi. Generalna struktura treści powiązana jest ze strukturą naszego serwisu. Dobrym przykładem jest Wikipedia. W wyniku zmian algorytmu Google wielu właścicieli stron wzbogaciło swoje serwisy w blogi umożliwiając rozszerzenie zakresy tematycznego stron o nowe tematy nie tylko produktowe ale także o tematy luźno powiązane.

Na potrzeby projektów generalizuje i dziele treści na trzy grupy: brandowe związane z nazwą produktu usług firmy, ściśle związane z frazami generycznymi, ale nie brandowymi i pozostałe powiązane tylko kontekstowo usługami czy produktami.

Przygotowując się do pracy na treścią warto wiedzieć, do której grupy zaliczmy dany artykuł i czy mamy już treści o podobnej, powiązanej treści.

By uniknąć duplikacji warto zbudować mapę treści i każdy artykuł wkomponować by był jak jeden klocek puzzli wkomponowany w całość. Tak jak wcześniej wspomniałem poszczególne puzzle łączymy linkami wewnętrznymi tak by użytkownicy i wyszukiwarki jasno rozumiały powiązania pomiędzy poszczególnymi puzzlami. Co umożliwi jasno określić dla poszczególnych artykułów szerszy powiązany kontekst. Jeśli używasz WordPressa warto dodać odpowiednie SEO wtyczki 

Infografika: Jak napisać dobry artykuł dla ludzi i dla Google

ikonografika jak napisac dobry artykul
Infografika: Jak napisać artykuł pod SEO

Jak napisać artykuł sponsorowany?

Czy kiedykolwiek natknąłeś się na artykuły sponsorowane? Są przygotowane w celu informowania potencjalnych klientów o produktach, usługach. Artykuły sponsorowane są świetną okazją do zagłębienia się w szczegóły naszych produktów i usług. W przeciwieństwie do tradycyjnego dziennikarstwa, które patrzy na temat z bezstronnej perspektywy, artykuły sponsorowane zazwyczaj skupiają się na pozytywnych aspektach.

Artykuły sponsorowane można znaleźć wszędzie, od stron internetowych, przez blogi, po magazyny, a nawet media społecznościowe.

Zebrałem dobre praktyki poniżej:

Przejrzystość

Każda publikacja musi być jawnie oznaczona dla czytelnika jako treść sponsorowana. Konsumenci powinni wiedzieć, kto sponsorował daną treść, niezależnie od tego, czy jest to artykuł, wideo, tweet czy cokolwiek innego. Przyjazne przypomnienie w formie “Sponsorowane przez” lub “Opłacone przez” sprawi, że Twoja publikacja zachowa swoją wiarygodność i autorytet. Przejrzystość jest nie tylko korzystna dla Twoich czytelników, ale też jest wymagana przez algorytmy wyszukiwarek.

Autor publikacji

Jeśli chodzi o treści sponsorowane, jedną z najważniejszych kwestii jest wskazanie autora publikacji. Wiedza o tym, kto stworzył, napisał i jest właścicielem sponsorowanych treści, jest niezbędna do zachowania etycznego postępowania podczas publikowania wiadomości. Od członków zespołu redakcyjnego, przez freelancerów, po własny dział autorów treści sponsorowanych – wszystkie te źródła muszą być brane pod uwagę przy publikowaniu artykułów sponsorowanych. Zrozumienie, kto jest autorem artykułów sponsorowanych, może również poprawić jakość treści i pomóc w zidentyfikowaniu potencjalnie drażliwych tematów, które mogą pojawić się w artykułach sponsorowanych. Ogólnie rzecz biorąc, nie zapominaj o wyraźnym określeniu autora artykułu i jego źródła!

Dopasowanie marek

Sponsorowane treści są świetnym sposobem na zwiększenie ekspozycji i dotarcie do nowych czytelników. Treści powinny zawsze dokładnie odzwierciedlać wartości marki zarówno reklamodawcy, jak i wydawcy, ponieważ jest to niezbędne do stworzenia spójnego przekazu. Na przykład, jeśli reklamodawca chce promować swoją markę zdrowej żywności na łamach medonet.pl, artykuł powinien nadal wyglądać jak artykuł medonet.pl.

Ważne jest, żeby obie marki nie tworzyły dysonansu, żeby czytelnicy mieli zaufanie do obu stron i nie czuli się oszukani w związku z wyczuwalnym dysonansem. Treści powinny pasować do marki i publikacji, żeby czytelnicy czuli, że wszystko do siebie pasuje i nic nie jest sztuczne.

Copywriting jak napisać dobry artykuł

Jakie są sprawdzone metody dla piszących artykuły i treści? Copywriting, jakie są dobre praktyki?

Odbiór treści internetowych jest inny niż treści drukowanych. Zamiast czytać od lewej do prawej i wiersz po wierszu, użytkownicy witryny skanują stronę w poszukiwaniu fraz lub słów kluczowych, które przykują ich uwagę.

Dlaczego czytanie w Internecie jest tak różne od czytania książki? Zwykle mamy cel, aby znaleźć odpowiedź na pytanie. Nie mamy czasu ani cierpliwości, aby czytać całość treści.

Nie interesuje nas całość artykułu. Szukamy tylko sekcji, które dotyczą bezpośrednio naszego pytania. Dotyczy to głównie podstron naszego serwisu takich jak o nas, usługi czy kontakt. Jest to mniej istotne w przypadku dłuższych treści, takich jak artykuły, oficjalne dokumenty lub posty na blogu. Tego typu artykuły również skanujemy niemniej liczba użytkowników, którzy skanują, jest mniejsza, niż tych, którzy czytają w 100% treści.

Badanie Jakoba Nielsona wykazało, że średnio internauci czytają tylko 28% słów na stronie. Oznacza to, że pozostała część jest pomijana.

Copywriter musi zadać sobie pytanie, co zrobić, by przyciągnąć uwagę na dłużej. Co trzeba zrobić, by ta wartość była większa?

Poniżej zamieszczam nasze wyniki badań:

Badanie
Jak napisać artykuł?

Copywriting — Używaj wielu nagłówków.

Dobrze napisane nagłówki działają jak plan strony. Tworzenie nagłówków podsumowujących zawartość akapitu (paragrafów) pozwala użytkownikowi zrozumieć, o czym jest ta sekcja, zanim zdecyduje, czy chce ją przeczytać, czy nie. Dodatkowo warto umieścić w nim słowa klucze, które będą reprezentowały potrzeby informacyjne czytającego.

Używaj list, punktowania

Listy punktowane zapewniają optymalną czytelność i umożliwiają użytkownikom łatwe zrozumienie zawartości. Prawie każda seria elementów oddzielonych przecinkami może zostać sformatowana w listę punktowaną. Poprawi to znacząco czytelność treści.

Krótkie akapity!

Długie akapity są nieprzyjazne i trudne do zeskanowania. Jeśli przejrzysz długi akapit, prawie zawsze możesz znaleźć miejsce, w którym możesz podzielić go na dwa akapity. Ułatwia to użytkownikowi przyswojenie informacji i selekcję konkretnych treści.

Copywriting — ważne informacje daj na początku

Zacznij od treści, która jest najważniejsza dla odbiorców, a następnie podaj dodatkowe szczegóły. W dziennikarstwie technikę tę określa się jako odwróconą piramidę. Rozpoczynając od podsumowania, dajesz użytkownikowi możliwość podjęcia decyzji, czytam dalej i pogłębiam temat lub porzucam, bo znalazłem odpowiedź.

Zwróć uwagę na kluczowe terminy i wyrażenia.

Korzystając z narzędzi do formatowania tekstu, takich jak pogrubienie lub wyróżnienie, użytkownik może łatwo znaleźć kluczowe terminy/frazy w treści Ważne jest jednak, aby pamiętać, aby używać tej techniki z rozmysłem i bez przesady, ponieważ istnieje ryzyko negatywnego wpływu na czytającego. Objawi się to rozdrażnieniem lub rozproszeniem czytajacego.

Poznaj swoich odbiorców i ich intencje

Używaj słów, które Twoi odbiorcy znają. Używanie złożonego lub skomplikowanego języka najprawdopodobniej zdezorientuje użytkownika. Odpowiedni język jest kluczem do łatwego skanowania i zrozumienia treści. Więcej na ten temat w artykule o Tone of Voice.

Usuń niepotrzebne słowa

Pozbądź się połowy słów na każdej stronie, a następnie pozbądź się połowy tego, co zostało. Może brzmi to zbyt agresywnie i niezgodnie z zasadami SEO Copywriting

Jeśli brzmi to przesadnie, to tak powinno być. Treści internetowe nie powinny być podobne do tradycyjnego pisma – muszą być zwięzłe i w punkt.

Wyniki badań UX-Mapa Uwagi

Przygotowałem analizę na podstawie 503 wizyt użytkowników na artykule o zasadach projektowania aplikacji mobilnych. 40% użytkowników dokonało interakcji na stronie. (Liczba odwiedzających, którzy kliknęli co najmniej jeden element strony internetowej) . Średnia liczba kliknięć przez odwiedzającego podczas jednej wizyty to 1.8.

Pierwszy widok oglądało 81% użytkowników ze średnim czasem 190.2s

Pierwszy widok oglądało 81% użytkowników ze średnim czasem 190.2s

Na poziomie 50% artykułu odnotowałem 20% oglądających i 4,6s średniego czasu spędzonego na tym etapie artykułu

Na poziomie 50% artykułu odnotowałem 20% oglądających i 4,6 s średniego czasu spędzonego na tym etapie artykułu

Na końcu artykułu odnotowałem 16% oglądających i 17,8s średniego czasu spędzonego na tym etapie artykułu.

Na końcu artykułu odnotowałem 16% oglądających i 17,8s średniego czasu spędzonego na tym etapie artykułu

Copywriting – Podsumowanie

Nie ilość a jakość i trafianie w punkt jest głównym celem pisania treści dobrych dla SEO i dla użytkownika. Klienci mają dość czytania treści na siłę utkanych słowami kluczowymi bardzo często niemających sensu. Skup się na przekazaniu swoich myśli w prosty i dopasowany do odbiorcy sposób.

 

Artykuł uaktualniony 1 rok

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

4 Comments

  1. Tomasz pisze:

    Wiele przydatnych wskazówek. Wynika z nich to, że ja muszę dużo poprawić w swoich artykułach. Trzeba działać i blogować. To mi bardzo pomaga w byciu lepszym twórcą. Ale do dobrych ofert czy treści, jeszcze daleko. Wiele potrzeba, aby być dobrym copywriterem. Ale to bardzo ciekawy temat! Trzeba robić swoje i tyle. W końcu treści załapią! 🙂

    • Marcin Kordowski pisze:

      🙂 Trzeba stosować odpowiednią strategię treści.
      Warto ją budować tak by była integralną częścią szerszej strategii.

  2. ertoned pisze:

    Najlepszy poradnik o pisaniu artykułów w necie. Prawdziwe źródło wiedzy i informacji. Polecam każdemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *