Od czego zacząć pozycjonowanie za granicą?

Od czego zacząć pozycjonowanie za granicą?

pozycjonowanie za granicą

pozycjonowanie za granicą

Pozycjonowanie za granicą warto zastanowić się jak do tego podejść. Często Twoje usługi albo produkty na zagranicznych rynkach mają mniejszą konkurencję, albo po prostu osiągają lepszą cenę. W niektórych przypadkach korzystniejsze są też regulacje prawne.

Ponieważ sprzedaż odbywa się coraz częściej w Internecie, a firmy logistyczne są w stanie dostarczyć produkt na drugi koniec Europy w czasie porównywalnym do przesyłki krajowej, pytanie zmieniło się z czy warto wychodzić na rynki zagraniczne, na kiedy, gdzie i jak.

Jak ważne jest doświadczenie agencji w pracy za granicą?

Aby podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej musisz przede wszystkim poznać realia rynku, na którym chcesz działać. Jak w przypadku podróży zagranicznej, tak i w kwestiach międzynarodowego pozycjonowania, przyda się doświadczony przewodnik.

Jeżeli chcesz spróbować sił na międzynarodowym rynku, zacznij od wyboru kraju. Nie warto za jednym zamachem celować w kilka różnych rejonów. Wiąże się to z ogromnymi nakładami finansowymi, a efekty wcale nie muszą być oszałamiające. Walka na zbyt wielu frontach naraz może doprowadzić do szablonowych praktyk w miejsce dogłębnego riserczu i zindywidualizowanych do sytuacji w poszczególnych strefach geograficznych rozwiązań.

Nawet w tej samej branży, kontekst i zwyczaje mogą być bardzo różne. Poznaj konkurencję, dowiedz się, czym się różnią praktyki i trendy stosowane w danym państwie od tych najczęściej stosowanych w Polsce.

Globalna wioska wielu kontekstów, pozycjonowanie za granicą

Pozycjonowanie za granicą rządzi się własnymi zasadami na każdym kroku procesu — od optymalizacji technicznej, przez linkowanie i content po analitykę.

Tak jak Twoja strona internetowa będzie wymagała tłumacza, tak i pozycjonowanie musi być „przetłumaczone” na kontekst wybranego przez Ciebie rynku zagranicznego.

Tak jak jakościowego tłumaczenia nie da się uzyskać przy użyciu Google translatora, tak międzynarodowe działania marketingowe wymagają biegłości w kontekście.

Chociaż automatyczne tłumaczenie może zachować ogólny sens, to już idiomy, slang i ton wypowiedzi zaginą.

Czy targetować na język czy na kraj?

Targetowanie strony internetowej na język może być kuszące, bo w perspektywie przyszłościowej wydaje się, że otworzy nam więcej drzwi. Po co opracowywać treści na jedną Hiszpanię, jeśli możemy, zamiast tego postawić na język i mieć do dyspozycji aż 20 nowych rynków? Mogłoby się wydawać, że płacenie kilkanaście razy za niemal tę samą pracę, jest rozrzutnością.

Ale optymalizacja na konkretny kraj jest zdecydowanie bardziej precyzyjna. Nawet jeśli planujesz ekspansję zarówno na Anglię jak i Irlandię, sam angielski nie wystarczy. Kraje te różnią się nie tylko sposobem użycia języka, ale też walutą, kulturą i systemem prawnym. Optymalizacja pod określony kraj, a nie tylko język, pozwala wyczuć i wykorzystać niszę.

Efekt „dziewczyny z sąsiedztwa” a pozycjonowanie za granicą

Zdaniem wielu specjalistów z branży, pozycjonowanie lokalne jest fundamentem SEO. Bez względu na to na jak szeroką skalę operujesz, klient chce mieć poczucie, że rozumiesz jego potrzeby, a to często łączy się ze znajomością specyfiki miejsca.

Gdyby Twoja firma była aktorką, to chcesz, żeby była postrzegana nie jako uwodzicielska femme fatal, ale raczej tzw. dziewczyna z sąsiedztwa. Chociaż femme fatal oddziałuje na wyobraźnię, to jednak „dziewczyna z sąsiedztwa” wzbudza zaufanie i tworzy długotrwałe więzi. Aby Twoja zagraniczna kariera nie skończyła się krótkim flirtem, ale przerodziła w owocną, satysfakcjonującą dla obu stron relację, daj się poznać jako ktoś, kto zrobił dogłębny risercz (albo zatrudnił agencję, która zrobiła to za Ciebie).

Czy doświadczenie za granicą ma znaczenie w działaniach na polskim rynku?

Polskie agencje SEO coraz częściej działają również za granicą. Ten trend prawdopodobnie będzie się utrzymywał wraz ze zwiększonym zapotrzebowaniem na międzynarodowe kampanie.

Współpraca z agencjami, które posiadają międzynarodowe portfolio, jest owocna także dla tych, którzy nie są zainteresowani pozycjonowaniem w innych krajach.

Działając tylko na rodzimym rynku łatwo wpaść w rutynę.

Marketerzy, działający również za granicą, mają szerszy ogląd na branżę w zakresie trendów, innowacji i oryginalnych rozwiązań. Chociaż nie każda praktyka skuteczna w Hiszpanii może być z powodzeniem przeniesiona na polski grunt, to znajomość podejścia do tematu w innych krajach skutkuje świeższą perspektywą.

Większość rozwiązań pokrewnych branż za granicą, nawet jeżeli nie może być zastosowana bezpośrednio w naszych realiach, może zwykle być zaadaptowana, a przynajmniej posłużyć jako cenna inspiracja.

Zarówno klienci jak i partnerzy, mogą skorzystać na tym, że agencja „trzyma rękę na pulsie” i nie zamyka się jedynie na lokalnych praktykach.

Wreszcie, na polskim rynku małe przedsiębiorstwa stanowią zdecydowaną większość. Dlatego nawet jeśli obecnie nie planujesz ekspansji na zagraniczny rynek, a jesteś dużą firmą, warto zatrudnić agencję z doświadczeniem na międzynarodowej arenie. Szanse są, że taka agencja będzie miała więcej do czynienia z „większymi graczami” i ich potrzebami. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *