Skuteczne pozycjonowanie – strona przyjazna użytkownikom i robotom

Skuteczne pozycjonowanie – strona przyjazna użytkownikom i robotom

Skuteczne pozycjonowanie

Skuteczne pozycjonowanie

Skuteczne pozycjonowanie nie tylko stosuje się do najlepszych praktyk SEO, ale też wie, jak unikać pułapek. 

Bez względu na to, czy planujesz pozycjonować samodzielnie, czy zlecasz to agencji, warto zwrócić uwagę na kilka zachowań, które mogą przesądzić o sukcesie lub porażce w sieci.

Skuteczne pozycjonowanie – Jak uniknąć kosztownych błędów?

Pozycjonowanie to sztuka balansu. Mając jak najlepsze intencje można przesadzić i zamiast wspinać się po drabinie Google, spaść poniżej szczebla, z którego zaczynaliśmy oraz boleśnie się potłuc. 

Google może ukarać strony, co do których ma wątpliwości i całkowicie pominąć je w wynikach wyszukiwania. 

Na co uważać, żeby nie zostać wykluczonym z wyników wyszukiwarki? 

Tworzenie stron pod wyszukiwarki

Chociaż podczas tworzenia strony www bierze się pod uwagę wiele parametrów związanych z wyświetlaniem witryny w wyszukiwarce, to nie należy zapominać o tym, że portal ma ostatecznie służyć użytkownikowi. Strony zoptymalizowane pod roboty, ale nieprzyjazne użytkownikom, nie tylko nie przyniosą nam zysków, ale mogą też obniżyć pozycję w wynikach Google. 

Jednym z wielu elementów ocenianych przez Google są linki z zewnętrznych witryn. 
Jeśli zatrudniasz firmę SEO nie polegaj w zupełności na linkach umieszczonych na stronach zapleczowych agencji. Po wygaśnięciu kontraktu prawdopodobnie zostaną one usunięte. Tym samym wypracowana z trudem pozycja może dramatycznie spaść. 
Niepolecaną praktyką jest także linkowanie do bezwartościowych stron internetowych. Od niedawna algorytm daje priorytet jakości, a nie ilości linków. Dlatego nie na wiele zda się wykorzystanie adresów z systemu wymiany linków. 

Linki prowadzące do Twojej strony powinny pochodzić z portali związanych tematycznie z Twoją branżą. Większe korzyści przyniesie Ci artykuł sponsorowany w poważanym, popularnym magazynie niż kilkanaście linków z blogów, na które nikt nie wchodzi. 

Skuteczne pozycjonowanie a kopiowanie treści

Chociaż wydawałoby się oczywiste, że nie należy kopiować contentu z innych portali, nawet od producenta produktów, które sprzedajesz, to już niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że równie szkodliwe jest kopiowanie własnych treści

Umieszczanie tego samego tekstu na stronie głównej, blogu i w mediach społecznościowych, wpływa negatywnie na wyniki w wyszukiwarce. 

Na podstawie tych samych słów kluczowych możesz jednak stworzyć nowy opis. Nie należy się przy tym obawiać odmiany przez przypadki.

Tworząc unikalną treść masz duże szanse zapunktować zarówno u robotów Google, jak i zadziałać na zmysły i wyobraźnię potencjalnego klienta.  

Skuteczne pozycjonowanie brak meta title i description

Chociaż wypełnienie tych elementów zajmuje dosłownie chwilę, nadal szokująco wiele stron pomija te dwa istotne znaczniki. 

Tymczasem meta tytuł to jeden z najważniejszych elementów wpływających na trafność wyszukiwania. Informuje o tym, co znajduje się na stronie. Powinien zawierać słowa kluczowe, najlepiej na początku zdania i wezwanie do działania. 

Z kolei meta opis pozwala rozbudować tę informację o dodatkowe znaki. Mimo, że również powinien zawierać frazy kluczowe, to należy unikać przesycenia opisu słowami, które nie tworzą logicznej całości. Zamiast jak największej liczby hasztagów, postaw raczej na spójne zdania.

Warto tutaj zaznaczyć, że każda podstrona powinna być oznaczona unikalnymi treściami meta. 

Kolejnym często popełnianym błędem jest dobór zbyt ogólnych lub mylących słów kluczowych. Właściciele stron internetowych często stosują metodę sieci z drobnymi oczkami. To prawda, że można w ten sposób złowić wiele ryb, ale sieć zostanie obciążona również kawałkami rafy koralowej, plastikowymi butelkami i zbyt drobnym narybkiem, by móc go sprzedać lub zjeść. 

Natomiast szczegółowe słowa kluczowe przypominają łowienie na wędkę. Na haczyk zakładasz przynętę dopasowaną do gustów konkretnego gatunku ryby. Takie połowy nie powodują pustego ruchu na stronie, a ci, którzy wejdą na stronę, wiedząc, czego się na niej spodziewać, pozostają na dłużej i częściej dokonają zakupu.

Uważaj na nofollow 

Chociaż odnośniki nofollow są normalne przy linkowaniu zewnętrznym, przy linkowaniu wewnętrznym upewnij się, że podstrony oznaczone są znacznikiem dofollow. W przypadku nofollow Google nie będzie w stanie zindeksować treści i wszystkie słowa kluczowe umieszczone na podstronach na nic się nie zdadzą. 

Skuteczne pozycjonowanie brak certyfikatu SSL

Aby strona była bezpieczna dla użytkownika, musi posiadać certyfikat SSL. SSL jest standardowym szyfrowaniem, zapewniającym poufność transmisji danych. To obowiązek zarówno ze względów deweloperskich, jak i prawnych, wynikających z przepisów dotyczących RODO

Unikaj także linkowania ze swojej strony do witryn nie posiadających oznaczenia kłódki przy adresie www.  

Historia domeny

Ban w Google, nawet jeśli zostanie unieważniony, pozostaje widoczny w historii domeny. Przeszłość strony wpływa na jej obecne wyniki, dlatego należy uważać, aby nie pojawiły się przerwy w utrzymywaniu lub opłacaniu domeny. Taka sytuacja może się przytrafić zwłaszcza przy zmianie hostingu. Strona powinna też być regularnie aktualizowana. W przeciwnym razie Google może uznać stronę za nieaktywną lub zawierającą niewiarygodne informacje.

Publikowanie tej samej strony pod różnymi adresami

Duplikowanie treści prowadzi do bałaganu na serwerze, dlatego nie warto wykupywać domen o podobnych nazwach, przekierowujących do tej samej witryny.   

Czego jeszcze nie lubi Google?

Sprytnym, ale niestety nie polecanym rozwiązaniem jest umieszczanie na stronie tekstu widzianego tylko przez wyszukiwarkę. Niektórzy korzystają z czcionki w kolorze tła strony, a zatem niewidocznego dla czytelnika, by pomóc algorytmowi zlokalizować stronę. Niestety jednak takie nasycenie słowami kluczowymi może obrócić się przeciwko nam. 

Działania SEO można więc porównać do balansowania na linie. Chociaż sukces wymaga znajomości algorytmów Google to nadmierne do nich naginanie funkcjonowania strony, może przynieść niepożądane rezultaty. Ważne, by pamiętać, że to ludzie, nie roboty, są potencjalnymi klientami naszej firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *